blw a zadławienie

BLW a zadławienie i zakrztuszenie

Rozszerzanie diety metodą BLW niewątpliwie przynosi wiele korzyści. Jednak wielu rodziców ma obawy przed wprowadzeniem tej metody w życie. Największą z nich jest strach przed zadławieniem się przez dziecko kawałkiem jedzenia. Jak tego uniknąć i jak sobie radzić w takiej sytuacji? Na te pytania odpowiadam w artykule poniżej.

To, czego rodzice obawiają się najbardziej, czyli BLW a zadławienie

Gdy rozmawiam z rodzicami, którzy dopiero planują rozszerzanie diety, często słyszę, że zakrztuszenie i zadławienie to największe obawy rodziców rozważających rozszerzanie diety metodą BLW

Czym różni się zakrztuszenie od zadławienia?

  • Dla przypomnienia: krztuszenie się to odruch wymiotny lub uporczywy kaszel na skutek podrażnienia dróg oddechowych np. kawałkami pokarmu.
  • Dławienie natomiast, to stan nagłego zagrożenia życia, który spowodowany jest dostaniem się ciała obcego (kawałka jedzenia) do dróg oddechowych i częściowym lub całkowitym zatkaniem ich.

Badania pokazują, że prawidłowo stosowane BLW NIE ZWIĘKSZA RYZYKA ZADŁAWIENIA SIĘ POKARMEM w porównaniu do karmienia przecierami

 

BLW a zadławienie i zakrztuszenie — jak zmniejszyć ryzyko?

Zakrztuszenia i zadławienia jedzeniem zdarzają się niezależnie od metody rozszerzania diety. Czy dajesz dziecku przecier, czy kawałki, jest ryzyko, że jedzenie wpadnie nie tam gdzie trzeba. Ale to ryzyko można bardzo łatwo zminimalizować. Dbając o odpowiednią formę jedzenia oraz o bezpieczne warunki w jakich dziecko przebywa podczas posiłku, zmniejszasz ryzyko wystąpienia zadławienia pokarmem.

 

blw a zadławienie krzesełko

Odpowiednia pozycja podczas jedzenia

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ryzyko zadławienia pokarmem jest pozycja, w jakiej karmimy dziecko. Maluszek, aby samodzielnie mógł spożywać jedzenie w kawałkach, musi siedzieć stabilnie w krzesełku lub na kolanach rodzica. Może siedzieć z podparciem lub bez. Prawidłową pozycję do karmienia dziecka na kolanach znajdziesz tutaj: Jak karmić dziecko, które nie siedzi? Nie karmimy dziecka w bujaczkach i leżaczkach, w pozycji leżącej czy półleżącej. 

Właściwa forma podania posiłku

Drugim ważnym czynnikiem jest to, w jakiej formie podajemy dziecku jedzenie. Powinno być ono na tyle miękkie, aby maluch mógł rozgnieść je dziąsłami o podniebienie. Najlepiej, żeby kawałki jedzenia były pokrojone w słupki wielkości Twojego palca. Małym dzieciom nie należy podawać do jedzenia produktów małych i twardych w całości np. orzechów, oliwek, ziarenek groszku i tym podobnych. Mogą one z łatwością spowodować zadławienie. Unikać trzeba również produktów, które kruszą się w buzi np. wafli ryżowych, czy jabłka w kawałkach.

To właśnie małe kawałki jabłka są najczęstszą przyczyną zadławień u małych dzieci. Jabłko jest dość twarde i kruszy się w ustach po ugryzieniu, dlatego dzieciom ciężko jest sobie z nim poradzić. Jabłko można podać dziecku w bezpieczniejszej formie: starte na tarce, podgotowane do miękkości lub w całości (tutaj też trzeba uważać, bo niektóre dzieci odgryzają duże kawałki). 

 

jak podawac dziecku jedzenie w kawalkach
Kliknij, aby przejść do artykułu

Obecność rodzica

Najlepsza i najbardziej banalna rzecz, jaką możesz zrobić, aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo podczas posiłku, to przebywanie z nim przez cały czas kiedy je. Nie zostawiaj malucha nawet na chwilę. Kto wie co akurat wtedy zrobi, albo co w tym momencie przyjdzie mu do głowy? Nawet jeśli się nie zadławi, to mogę wymyślić setkę innych czarnych scenariuszy. Począwszy od wypadnięcia z krzesełka do karmienia, poprzez włożenie sobie kawałków jedzenia do nosa lub widelca w oko. Dzieci bywają bardzo kreatywne, zwłaszcza pod chwilową nieobecność rodzica.

Pierwsza pomoc na wypadek zadławienia

Kolejną ważną rzeczą jest udział rodziców lub opiekunów w kursie pierwszej pomocy. Najlepiej zapisać się na takie szkolenie jeszcze przed porodem. W wielu miastach organizowane są bezpłatne warsztaty, wystarczy poszukać. Z tego co wiem, również niektóre szkoły rodzenia proponują kurs pierwszej pomocy dla niemowląt w ramach prowadzony zajęć.

Jeśli nie masz możliwości wzięcia udziału w kursie pierwszej pomocy, obejrzyj film instruktażowy dostępny w internecie, na przykład ten:

 

 

6 zasad zmniejszających ryzyko zadławienia:

  1. przed podaniem jedzenia dziecku, sprawdź, czy produkty są na tyle miękkie, aby można było je rozetrzeć językiem o podniebienie
  2. unikaj kawałków, które kruszą się w jamie ustnej
  3. podawaj kawałki co najmniej tak długie, jak pięść Twojego dziecka, a małe i okrągłe produkty krój na ćwiartki
  4. podczas posiłku dziecko MUSI siedzieć wyprostowane (w krzesełku do karmienia lub na kolanach rodzica; nie powinno odchylać się do tyłu, do przodu ani na boki)
  5. nie wkładaj dziecku jedzenia do ust, niech samo kontroluje tempo i ilość jedzenia w buzi
  6. nie pospieszaj jedzącego dziecka

BLW a zadławienie — produkty wysokiego ryzyka

 

BLW a zadławienie – infografika
BLW a zadławienie – infografika

BLW a zadławienie – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł Cię trochę uspokoił i pozwolił racjonalnie podejść do karmienia dziecka metodą BLW. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa Twój strach i niepewność. Przygotowuj się do rozszerzania diety jak najlepiej i weź udział w kursie pierwszej pomocy, choćby tym internetowym. To bardzo ważne, jeśli chcesz bezpiecznie karmić swojego maluszka 🙂

A jeśli jesteś totalnie zielona w temacie BLW i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam Cię na mój całkowicie darmowy kurs BLW. Stworzyłam go po to, aby pomóc rodzicom oswoić się z tym dość nowym tematem oraz pokazać, że BLW wcale nie musi być trudne.

Z mojego Kursu BLW dowiesz się:

  • więcej o korzyściach płynących z tej metody rozszerzania diety
  • jakie są prawdziwe oznaki gotowości dziecka
  • co można podać do jedzenia niemowlakowi, a czego nie wolno
  • jak powinny wyglądać posiłki BLW oraz
  • jak pozbyć się największych obaw związanych z metodą BLW

 

DARMOWY KURS BLW ZAPIS

 

 


Źródło:

  • Bobas lubi wybór, T. Murkett G. Rapley, 2011
  • Baby-Led-Weaning (BLW) from maternal perspective: Polish experience, B.Poniedziałek, N.Paszkowiak, P.Rzymski, 2018
  • Baby-led weaning, babycentre, https://www.babycentre.co.uk/a1007100/baby-led-weaning
  • Baby-led weaning doesn’t increase choking risk, study finds, By Susan Scutti, CNN, 2016
  • A Baby-Led Approach to Eating Solids and Risk of Choking, Louise J. FangupoAnne-Louise M. HeathSheila M. WilliamsLiz W. Erickson WilliamsBrittany J. MorisonElizabeth A. FlemingBarry J. TaylorBenjamin J. WheelerRachael W. Taylor, 2016

 

4 komentarzy dla “BLW a zadławienie i zakrztuszenie”

  1. w Warszawie w szpitalu świętej rodziny organizowane są darmowe kursy pierwszej pomocy, byłam i szczerze polecam 🙂

    1. Chodzi o to, aby dziecko mogło łatwo je chwycić. Maluszki chwytają przedmioty całą dłonią, więc jeśli podasz małe kawałeczki, to ciężko będzie dziecku je złapać i potem włożyć do buzi 🙂

Komentarze zamiknięte.