Czy dopajać niemowlę?

Dopajanie niemowląt to kolejny kontrowersyjny temat w środowisku rodzicielskim. Zalecenia specjalistów w tej kwestii zmieniały się na przestrzeni lat. Możemy się więc spodziewać, że wiedza dotycząca tego, czy dopajać niemowlę, którą otrzymamy od naszych mam, babć, a także starszych położnych i lekarzy, może być nieaktualna. Kiedyś za normę uważano dopajanie wodą, roztworem glukozy, rozmaitymi herbatkami, czy kompotami. Dzisiejsze zalecenia znacznie się zmieniły.

 

 

Czy dopajać niemowlę karmione piersią?

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańska Akademia Pediatryczna, jak i Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci jednogłośnie mówią o tym, że niemowlęta karmione piersią na żądanie (jeśli są zdrowe), w pierwszym półroczu życia, nie wymagają podawania jakichkolwiek płynów poza mlekiem matki. Składa się ono bowiem w 80-90 % z wody i w pełni zaspokaja pragnienie maluszka w tym czasie. Po szóstym miesiącu, w trakcie rozszerzania diety, należy proponować dziecku do picia czystą wodę.

 

Czy dopajać niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym?

W polskich wytycznych odnośnie żywienia niemowląt brakuje jednoznacznego stanowiska odnośnie dopajania wodą niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Natomiast Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca wyłączne karmienie mlekiem (zarówno kobiecym, jak i mieszanką) przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Z tym stanowiskiem zgadza się również Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, które jako definicję preparatu do początkowego żywienia niemowląt podaje: „środek spożywczy przeznaczony dla niemowląt w ciągu pierwszych miesięcy życia, sam w sobie wystarczający, aby zostały spełnione potrzeby pokarmowe takich niemowląt do momentu wprowadzenia odpowiedniego żywienia uzupełniającego”. Co również oznacza wyłączne karmienie mlekiem  mlekiem modyfikowanym przez pierwsze półrocze, bez konieczności dopajania wodą.

 

Jaką wodę wybrać dla niemowlaka?

Po 6 miesiącu, kiedy zaczyna się rozszerzanie diety dziecka, do każdego posiłku należy proponować maluchowi wodę do picia. Specjaliści do spraw żywienia zalecają, aby woda dla niemowlaka była:

  • źródlana lub naturalna, niskozmineralizowana, niskosiarczanowa i niskosodowa
  • stężenie soli mineralnych powinno być mniejsze niż 500mg/l (informację znajdziesz na etykiecie)
  • wodę dla dziecka należy spożyć w 24h po otwarciu butelki,
  • wodę butelkowaną należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu
  • jeśli podajesz kranówkę, lub przygotowujesz na niej posiłki MUSI być ona przegotowana

 

Czy podawać herbatki dla niemowląt?

Herbatki dla niemowląt to temat rzeka. Te granulowane dostępne w sklepach na dziale z żywnością dla dzieci niewiele mają wspólnego z herbatą, chyba, że mocno słodzoną. Przykładowo skład jednej z herbatek na “słodki sen”: laktoza, maltodekstryna, wyciąg z ziół (melisa, kwiat malwy, kwiat lipy, tymianek). Po takiej dawce cukru sen na pewno będzie słodki 🙂 Jeśli herbatka ma w składzie cukier – nie kupuj jej. Jeśli koniecznie chcesz podać dziecku napar ziołowy, kup herbatę w saszetkach do samodzielnego zaparzenia, najlepiej w aptece. Wtedy będziesz mieć pewność, że poza wyciągiem z ziół, niczego więcej tam nie znajdziesz. Pamiętaj jednak, że zioła tak jak leki wpływają na organizm i mogą dawać skutki uboczne. Przed podaniem skonsultuj się z pediatrą.

 

Czy podawać soki?

Najnowsze zalecenia mówią, że powinniśmy unikać soków w diecie dziecka do 1 roku życia. Nie są one niezbędnym składnikiem diety – lepiej podać dziecku świeży owoc, czy warzywo. Przyzwyczajenie niemowlęcia do picia słodkich napojów może mieć opłakane skutki w przyszłości. Po pierwsze, mogą one znacząco zmniejszyć ilość spożywanego przez dziecko mleka. Po drugie, cukry zawarte w sokach powodują próchnicę zębów.

Natomiast jeśli bardzo chcesz wprowadzić soki do diety dziecka, zrób to dopiero po 7 miesiącu w przypadku karmienia piersią lub po ukończeniu 4-5 miesiąca jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym. Nie podawaj soków w celu zaspokojenia pragnienia, tylko jako jeden z pokarmów uzupełniających. Wybieraj soki 100%, pasteryzowane, przecierowe, bez dodatku cukru. Nie należy podawać soków między posiłkami, przed snem i w nocy. Dziennie można podać maksymalnie 150 ml soku.  

 

Dlaczego lepiej pić wodę?

Podawanie dziecku do picia wody już od samego początku rozszerzania diety, to ogromny krok w profilaktyce otyłości, zaburzeń odżywiania, a także próchnicy zębów. Dziecko przyzwyczajone do picia słodkich napoi ciężko będzie w przyszłości przestawić na czystą wodę. Warto więc kształtować dobre nawyki od samego początku i wstrzymać się z podawaniem soków, herbatek, czy innych słodkich napojów, bądź podawać je tylko okazjonalnie.

 

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
  • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, 2014
  • Praktyczne aspekty wyboru wody w żywieniu zdrowych niemowląt i młodszych dzieci,  Pediatr. Med. Rodz., 2018, 14 (1), p. 33–46

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *