jajko dla niemowlaka

Jajko dla niemowlaka – kiedy i jak wprowadzić?

Jajko jest produktem bardzo bogatym odżywczo, dlatego powinno znajdować szczególne miejsce w diecie dziecka. Zastanawiasz się kiedy jest najlepszy czas na wprowadzenia jajka do diety niemowlaka? Jak przygotować jajko dla niemowlaka? Czy należy podać najpierw samo żółtko? I co z alergią na białko? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jajko – wartości odżywcze

Jajka kurze są wartościowym składnikiem diety. Średnie jajko zawiera aż 12,6% białka i 9,5% tłuszczu (w tym: tłuszcze jednonienasycone, nasycone, wielonienasycone i cholesterol) oraz znikome ilości węglowodanów (0,7%).

Jajko jest też źródłem cennych minerałów takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk oraz witamin m.in.: witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy A, D, E, K, a także lecytyny. Jedno średniej wielkości jajko to ok. 72 kcal.

 

jajko dla niemowlaka zalecenia

Jajko dla niemowlaka – produkt gęsty odżywczo

Jajko jest produktem o wysokiej gęstości odżywczej. Co to oznacza? W małej porcji zawiera mnóstwo substancji odżywczych. Takie pokarmy są idealne dla niemowląt. Maluchom powinniśmy jak najczęściej podawać różne produkty o wysokiej gęstości odżywczej, dlatego, że ich żołądki są bardzo małe, przez co mieszczą tylko niewielkie porcje jedzenia. Dlatego jedzenie proponowane niemowlakowi powinno zawierać jak najwięcej substancji odżywczych w małej porcji.

Kiedy wprowadzić jajko do diety niemowlaka?

Jajko, tak jak inne składniki diety, według najnowszego schematu rozszerzania diety, możesz wprowadzić do diety niemowlaka od początku rozszerzania diety, czyli po 6 miesiącu życia.

 

jajko dla niemowlaka jak podać

Jajko dla niemowlaka — czy trzeba wprowadzać oddzielnie białko i żółtko?

Nie ma potrzeby dzielenia jajka na białko i żółtko oraz dodawania połowy żółtka co drugi dzień do zupy (takie były stare zalecenia odnośnie wprowadzania jajka do diety niemowlaka).
Jednak jeśli Twoje dziecko jest alergikiem i obawiasz się jego reakcji na jajko, możesz wprowadzić najpierw żółtko, a dopiero później białko (na początek w niewielkiej ilości), aby sprawdzić, czy pojawi się reakcja alergiczna.

Ile jajek może zjeść niemowlak?

Nie ma jednoznacznych zaleceń określających bezpieczną ilość spożywanych jajek u małych dzieci. Aktualne zalecenia mówią o 2 jajkach tygodniowo na początku rozszerzania diety. Z czasem można zwiększyć ich ilość w diecie dziecka. Badania na osobach dorosłych pokazują, że spożywanie 1 jajka dziennie (przez osoby dorosłe) nie wpływa negatywnie na zdrowie. Odnosząc to do dzieci, myślę, że 3-4 jajka tygodniowo (średnio ½ jajka dziennie) to odpowiednia ilość.

Jednak najważniejszą zasadą rozszerzania diety jest to, że dziecko decyduje o tym ile zje, a rodzic decyduje o tym, co i kiedy maluch będzie jadł. To na nas rodzicach ciąży odpowiedzialność na przygotowanie odpowiedniego dobrze zbilansowanego posiłku, natomiast to dziecko zawsze powinno decydować o tym, ile zje.

Z jajkami, tak jak z innymi produktami warto zachować umiar. Nie należy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Jeśli maluch ma apetyt, to nic złego się nie stanie, kiedy jednego dnia zje ich trochę więcej. Pamiętaj jednak, że najważniejsza w diecie jest różnorodność.

 

ile jajek dla niemowlaka

Alergia na jajko u niemowlaka

Niestety jajka, a raczej białka jaja kurzego, są jednym z produktów alergizujących. W Polsce alergia na jajo kurze występuje u 0,6% dzieci do 2 roku życia. Jest to druga pod względem częstości występowania alergia pokarmowa.

Najpowszechniej występujące objawy uczulenia na jajko to:

  • trudności w oddychaniu,
  • nudności,
  • biegunka,
  • ból brzucha oraz
  • swędząca wysypka.

Leczenie takiej alergii polega na wykluczeniu jaj i produktów je zawierających z diety dziecka. Maluchom ze skłonnością do alergii zaleca się wprowadzanie jaja do diety po konsultacji z pediatrą. Pamiętaj jednak o tym, że nie ma badań potwierdzających informacje, iż opóźnienie wprowadzania produktów potencjalnie alergizujących rzeczywiście zapobiega występowaniu reakcji uczuleniowych.

“Nie ma danych naukowych uzasadniających wprowadzanie pokarmów alergizujących później niż innych pokarmów uzupełniających w celu zmniejszenia ryzyka alergii na pokarm. Wprowadzenie do diety niemowląt dobrze ugotowanego jaja kurzego, ale nie pasteryzowanego ani surowego, w okresie rozszerzania diety o inne pokarmy uzupełniające, może zapobiec alergii na jajo u niemowląt.” (Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021)

Jeśli Twoje dziecko nie może jeść jajek ze względu na alergię, sprawdź mój artykuł: Czym zastąpić jajko?

Jak wprowadzić jajko do diety niemowlaka?

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia alergii na jajo, wprowadzanie jajka do diety niemowlaka najlepiej zacząć od dobrze ugotowanego jaja na twardo (gotowanie 10-15 minut) lub podania ugotowanego makaronu jajecznego. Dobrze sprawdzą się też pieczone produkty z jajem np. moje biszkopty bez cukru, muffinki jajeczne lub muffinki warzywne 😉

Aktualne zalecenia mówią też o tym, aby na początku rozszerzania diety podawać dziecku nie więcej niż jedno małe jajo 2 razy w tygodniu. Badania wykazały, że taka ilość zmniejsza ryzyko alergii na jajo kurze. Oraz jeśli to możliwe, najlepiej, aby w czasie wprowadzania jaja do diety niemowlaka, mama kontynuowała karmienie piersią.

 

jajecznica na parze przepis
Jajecznica na parze

Jajko dla niemowlaka – jak podawać?

Najważniejszą zasadą jest, aby nie podawać surowego jajka, ze względu na możliwość zatrucia salmonellą.

Niemowlakowi nie podajemy też jajka na miękko, czy ledwo ściętej jajecznicy. Jeśli karmisz dziecko przecierami, najłatwiej będzie dodać roztarte jajko do zupki. Natomiast przy BLW najprościej zacząć od jajka na twardo pokrojonego w ćwiartki.

Więcej pomysłów na dania z jajek dla niemowlaka znajdziesz w moim e-booku 150 przepisów na dania dla niemowlaka. Dzięki niemu bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejdziecie przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka 🙂

Co znajdziesz w środku:

  • informacje jak bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety zgodnie z aktualnymi zaleceniami (2021 r.)
  • porady jakie produkty warto wprowadzić do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka
  • 150 przepisów na super proste, pyszne i zdrowe posiłki (zupy, dania obiadowe, kaszki, placuszki, gofry, ciasteczka, dania z jajek, domowe pasty i wędliny na kanapki) – wszystko dostosowane do potrzeb niemowlaka.

 

150 przepisow na dania dla niemowlaka

Jakie jajka wybierać?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów jajek, różnią się one nie tylko pod względem wielkości, ale też metodą produkcji. Cyfry na jajkach oznaczają:

  • 0 – jaja z produkcji ekologicznej – od kur z wolnego wybiegu, karmionych ekologiczną paszą, powinny być oznaczone zielonym logo z listkiem;
  • 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu – tak jak w produkcji ekologicznej, kury mogą wychodzić na świeże powietrze, ale karmione są zwykłą paszą;
  • 2 – jaja z chowu ściółkowego – takie kury niestety nie mają możliwości wyjścia na świeże powietrze, ale mieszkają w dużym pomieszczeniu z dostępem do wody i paszy;
  • 3 – jaja z chowu klatkowego – kury nie mają dostępu do światła słonecznego, mieszkają w małych ciasnych klatkach.

 

Może Cię zainteresować: Żywność ekologiczna dla niemowląt

Od kiedy jajko na miękko?

Według amerykańskiego CDC (Centers for Disease Control and Prevention), niemowlętom i dzieciom do 5 roku życia nie powinno się podawać surowych i niedogotowanych jajek ze względu na ryzyko zatrucia salmonellą. Choroba wywołana przez te bakterie może być poważna i niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci. Objawy zatrucia salmonellą to: biegunka, wymioty, gorączka, skurcze brzucha.

 

Może Cię też zainteresować: Jaki jogurt dla niemowlaka? Porównanie składu jogurtów naturalnych

 


Źródło:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, M. Jarosz, E. Rychlik, K. Stoś, J. CharzewskA, 2020
  • NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/
  • NHS, Your baby’s first solid foods, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/
  • Salmonella and Eggs, CDC, https://www.cdc.gov/foodsafety/communication/salmonella-and-eggs.html
  • Dieta z wykluczeniem jaj, M. Strucińska, G. Rowicka, Zakład Żywienia Instytut Matki i Dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/84200,dieta-z-wykluczeniem-jaj
  • https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/

 

7 komentarzy dla “Jajko dla niemowlaka – kiedy i jak wprowadzić?”

  1. Ile jajek tygodniowo można podać niemowlaków? Syn ma 6 mcy. Osobiście uwielbiam jajka i najchętniej jadlabym je codziennie. Czy zaszkodzę dziecku dając mu codziennie np. połowę jajka.

    1. Cześć, tak jak pisałam w artykule, nie ma jakiś konkretnych zaleceń ile jajek może zjeść dziecko, ale należy pamiętać, że dieta powinna być urozmaicona. 6 miesięczny maluszek powinien poznawać nowe smaki, a podając mu codziennie jajko, trochę ograniczasz mu możliwość posmakowania czegoś nowego 😉

  2. Witam
    W jakiej ilości można podać jajko gotowane do zupki zastępując mięso, dla 7 miesięcznego niemowlaka?

      1. Dzień dobry, podałam mojemu niespełna 7 msc synkowi żółtko jajka w ilości 1/2 zblendowane z zupką ze słoiczka i po ok 4 h po posiłku intensywnie zwymiotował i tak kilkukrotnie. Czy mógł nie być gotowy jeszcze na podanie żółtka ? (dodam że wcześniej jadł żółtko 2x w bardzo niewielkich ilościach) Nigdy wcześniej nie wymiotował więc łączę to z podaniem żółtka Kiedy powinnam znów spróbować ?

        1. Cześć, często niedogotowane jajko wywołuje u dzieci wymioty, czy żółtko było ugotowane na twardo? Poza tym przyczyn wymiotów może być wiele. Jeśli jesteś pewna, że to była reakcja na żółtko, najlepiej kolejne próby podania omówić z lekarzem.

  3. Cześć, tak jajko było ugotowane na twardo a żółtko całkowicie ścięte. Tego dnia nie wprowadzałam żadnych innych nowości do diety a odstępy między posiłkami i ich ilość były standardowe jak co dzień. Dziecko nie miało też żadnych innych objawów zachowywało się normalnie po prostu przez godzinę kilkukrotnie intensywnie zwymiotował. Dziękuję

Komentarze zamiknięte.