Jaka kaszka dla niemowlaka

Jaka kaszka dla niemowlaka? Czyli wszystko o kaszach i kaszkach

W czasie żywienia maluchów warto zwrócić uwagę na kasze, które nie tylko są źródłem cennych składników odżywczych, ale także stanowią doskonałą bazę dla zbilansowanych i smacznych posiłków. Kasza to nasiona zbóż, które zostały oczyszczone z niejadalnych części ziaren. W zależności od tego, z jakiego zboża zostały pozyskane, kasze dzielimy na: jęczmienne, ryżowe, gryczane, owsiane, pszenne, z prosa, kukurydzy itd. Sięgając po kaszki mamy też wybór: kaszki dla niemowląt lub zwykłe kasze, takie jak dla dorosłych. Jaka kaszka dla niemowlaka będzie najlepsza? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej.

Jak kaszka dla niemowlaka — instant czy zwykła?

Kasze są świetnym źródłem węglowodanów złożonych, błonnika, białka, wielu witamin i minerałów. Różnią się między sobą zawartością składników odżywczych oraz stopniem przetworzenia. Tak jak wszystkie produkty spożywcze, kasza im bardziej przetworzona, tym mniej wartości odżywczych zachowuje. Najzdrowsze są te, które w najmniejszym stopniu poddane zostały procesowi oczyszczania i rozdrabniania, czyli zwykłe kasze “dla dorosłych”.

Zastanawiasz się, czy maluch może jeść takie kasze? Oczywiście, że tak. Muszą być jednak odpowiednio przygotowane, tak aby dziecko sobie z nimi poradziło (np. zblendowane lub podane w formie kulek, kwadracików – więcej szczegółów na dole wpisu ⇓).

Natomiast kaszki instant są dobrym i przede wszystkim szybkim sposobem uzupełnienia diety dziecka, o ile mają prosty skład (bez cukru, aromatów i innych niepotrzebnych dodatków). Tego typu produkty powstały, aby ułatwić nam życie. Nie trzeba ich gotować, nie ma też konieczności rozdrabniania i wymyślania dodatków smakowych tak jak w przypadku zwykłych kasz. Na pewno minusem jest to, że kaszki instant tracą wiele wartości podczas procesu produkcji, dlatego zazwyczaj są dodatkowo wzbogacone o kompleks syntetycznych witamin.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko otrzymało pełnowartościowy posiłek, przygotuj kaszę samodzielnie od podstaw. Jeśli nie masz czasu i sporadycznie dasz dziecku „sklepową” kaszkę — nie ma w tym nic złego.

Tutaj znajdziesz zestawienia kaszek instant z dobrym składem:

Wprowadzanie glutenu do diety dziecka

Zboża dzielą się także na glutenowe i bezglutenowe. Gluten jest mieszaniną dwóch białek roślinnych, które znajdziemy w: pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie (ten może być zanieczyszczony przez inne zboża). Gluten jest też jednym z najczęstszych alergenów wywołujących alergie pokarmowe u niemowląt. Dlatego kiedyś uważano, że organizm dziecka trzeba specjalnie przygotować na jego wprowadzenie do diety dziecka. Aktualnie specjaliści od żywienia niemowląt twierdzą, że nie ma potrzeby specjalnego „wprowadzania” glutenu do diety dziecka. Najnowsze badania pokazują, że tzw. ekspozycja na gluten nie ma wpływu na rozwój celiakii — choroby związanej z nietolerancją glutenu. Produkty glutenowe należy wprowadzać tak samo, jak pozostałe składniki diety.

Jaka kaszka dla niemowlaka na początek?

W zasadzie nie ma wielkiego znaczenia, od jakiego rodzaju kaszy zaczniecie. Obecnie jednak odchodzi się od podawania lekkostrawnych kleików ryżowych, czy kukurydzianych, na rzecz bardziej wartościowych kasz (np. jaglanej, gryczanej, owsianej). Jako pierwsza kaszka dla niemowlaka najlepiej sprawdzi się kaszka jednoskładnikowa np. gryczana, owsiana, amarantusowa, czy jaglana. Po wprowadzeniu kasz jednoskładnikowych można sięgać po kaszki wielozbożowe.

Biorąc pod uwagę to, że niemowlęta mają bardzo małe żołądki i spożywają tylko niewielkie ilości posiłków stałych, warto zadbać o to, by nawet zwykła kaszka miała sporą ilość kalorii i składników odżywczych. Jak to zrobić? Do kaszki możesz dodać składniki, które nie tylko urozmaicą jej smak, ale też dodadzą wartości odżywczych daniu. Kaszę możesz podać z dodatkiem warzyw lub owoców, zmielonych orzechów, czy odrobiny masła lub dobrego oleju roślinnego. Sprawdź moje przepisy na domowe kaszki.

 

kasza manna dla niemowlaka przepis

Na jakim mleku przygotowywać kaszę?

Od początku rozszerzania diety (czyli zazwyczaj ok. 6 miesiąca życia dziecka) kaszki można przygotowywać na wodzie, z niewielkim dodatkiem mleka krowiego, mleku roślinnym (oprócz ryżowego), z dodatkiem mleka modyfikowanego lub mleka mamy.

Karmienie piersią a kaszki

Jeśli karmisz piersią, kaszki dla dziecka najlepiej przygotowywać na wodzie, swoim mleku, mleku roślinnym lub odrobinie mleka krowiego. Nie musisz kupować gotowych kaszek mlecznych dla niemowląt, mających w swoim składzie mleko modyfikowane – twoje dziecko nie potrzebuje dodatkowej porcji mleka modyfikowanego, kiedy dostaje pierś na żądanie.

Jak przygotować kaszkę na mleku mamy?

Jeśli chcesz, by smak kaszki był bardziej znajomy dla malucha, możesz do niej dodać swoje mleko. W przygotowaniu takiej kaszki najważniejsze jest to, aby temperatura mleka mamy była pomiędzy 40 a 45 stopni (tutaj się sprawdzi albo kąpiel wodna i termometr, albo podgrzewacz). Jeśli połączysz zimne mleko z kaszką, zrobi się ona rzadka i ciężko będzie ją jeść. Najłatwiej na mleku mamy zrobić kaszki instant, których nie trzeba gotować. Kaszki, które wymagają gotowania, przygotowujemy na wodzie na bardzo gęsto i po lekkim wystudzeniu łączymy z podgrzanym mlekiem mamy.

Jak przygotować kaszkę na mleku modyfikowanym?

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, kaszki możesz przygotowywać na wodzie, mleku roślinnym lub odrobinie mleka krowiego. Możesz też użyć mleka modyfikowanego, które aktualnie pije maluch, aby smak posiłku był bardziej znajomy. Najłatwiej na mleku modyfikowanym zrobić kaszki instant (bez gotowania) – mleko przygotowujesz według instrukcji na opakowaniu i dodajesz odpowiednią ilość kaszki. Jeśli używasz kaszki, którą trzeba gotować, najpierw ugotuj kaszkę na wodzie na bardzo gęsto, wystudź, a następnie dodaj przygotowane mleko modyfikowane.

Jak podawać kaszkę: łyżeczką, czy z butelki?

Podczas rozszerzania diety posiłki stałe powinny być podawane łyżeczką lub w formie do samodzielnego jedzenia rączkami. Jeżeli dziecko nie jest gotowe na jedzenie z łyżeczki lub samodzielne jedzenie, nie powinno się podawać posiłków za pomocą butelki. Brak gotowości do jedzenia oznacza, że nie tylko dziecko nie potrafi jeszcze technicznie przyjmować pokarmów, ale także jego układ trawienny nie jest na to gotowy. Więc taka kaszka podana z butelki też będzie dla niego obciążeniem.

Poza tym podając kaszkę z butelki:

  • narażamy dziecko na późniejszą nadwagę i choroby z nią związane (karmienie posiłkiem z butelki może powodować zbyt duże spożycie kalorii)
  • uniemożliwiamy naukę gryzienia i żucia oraz poznawania poszczególnych składników posiłków – jednych z najważniejszych elementów rozszerzania diety i nauki jedzenia
  • zaburzamy odczuwanie sytości i głodu – kaszka z butelki płynie znacznie szybciej niż jedzona z łyżeczki, przez to dziecko zjada więcej niż potrzebuje
  • zwiększamy ryzyko zakrztuszenia
  • zwiększamy ryzyko występowania próchnicy.

Mleko zagęszczone podaje się WYŁĄCZNIE niemowlętom z chorobą refluksową i o tym zawsze powinniśmy zadecydować w porozumieniu z lekarzem.

Jak podawać kaszkę do samodzielnego jedzenia (metodą BLW)?

Łyżeczka dla dziecka

Możesz normalnie ugotować kaszkę i wręczyć dziecku łyżeczkę — na początku pewnie niewiele trafi do brzuszka, a dziecko będzie wymagało kąpieli. Pomagaj maluchowi nakierować łyżeczkę do buzi, aby w ten sposób nauczył się samodzielnie jeść łyżeczką.

Kwadraciki z kaszy

Aby uniknąć wielkiego bałaganu, mycia ścian i kąpania dziecka, możesz ugotować kaszę na bardzo gęsto i po wystudzeniu pokroić ją w zgrabne kwadraciki, paski lub wyciąć kształty foremką, wtedy dziecku łatwo będzie je chwycić i włożyć do buzi. Sprawdź mój przepis na kostki z kaszy manny.

Kulki z kaszy

Z kaszy można też formować kulki. Aby się dobrze lepiły, pod koniec gotowania dodaj suszone owoce (np. rodzynki, daktyle, żurawinę, morele) i całość zblenduj. Jeśli kulki dalej nie chcą się ładnie formować, możesz dodać np. odrobinę masła orzechowego.

 

kostki z kaszy manny

Jaka kasza dla niemowlaka? Podsumowanie

W tym wpisie zebrałam odpowiedzi na najczęstsze pytania padające w kontekście kaszek dla niemowląt. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, dołącz do naszej grupy na facebooku, gdzie możesz zapytać o wszystko, co jest związane z żywieniem niemowląt. Serdecznie zapraszam 🙂

 

Może Cię zainteresować: Kleik ryżowy dla niemowlaka?

 

Źródła:

  1. Szajewska H., Shamir R., Mearin L., et al.: Gluten Introduction and the Risk of Coeliac Disease: A Position Paper by the European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition. JPGN; 2016. 62(3): 507-513.
  2. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci STANDARDY MEDYCZNE, PEDIATRIA 2021

 

8 komentarzy dla “Jaka kaszka dla niemowlaka? Czyli wszystko o kaszach i kaszkach”

  1. Jako matka karmiaca piersią oraz rozszerzająca dietę Mam wykluczyć pszenicę, poniewaz z testów wyszła alergia. Czy powinnam również wykluczyć inne zboża glutenowe, czy nie ma takiej potrzeby? Nie mogę znaleźć informacji o orkiszu.. Mogę spożywać czy nie?

    1. Według mnie powinnaś wykluczyć wszystko, co zawiera gluten (orkisz także). Ale najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który zlecił badanie.

  2. A jak zrobić kullki lub kwadraty z kaszki instatnt ( na wszelki wypadek nie będę podawała nazw firm) ale kaszki są dobrej jakości i zalewa się je wrzątkiem. Mam dwa opakowania takiej kaszy a jedzenie ich łyżeczką idzie ciężko

    1. Nie wiem, czy z takiej kaszy instant wyjdą, ale próbowałabym zrobić je na bardzo gęsto, może wtedy się uda?

  3. Witam, przez przypadek kupiłam kaszkę gdzie dodaje się mleko modyfikowane a moje dziecko jest karmione piersią czy mogę do takiej kaszki dodać wodę jako zamiennik?

Komentarze zamiknięte.