Karmienie mlekiem – podstawowe informacje

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Zawsze odpowiednio skomponowane do jego potrzeb, zapewnia mu naturalny rozwój oraz wspomaga odporność. Mleko kobiece nie ma stałego składu, zmienia się on wraz z rozwojem dziecka oraz zmianą jego zapotrzebowania na substancje odżywcze. To sprawia, że jest jedyne w swoim rodzaju i nic nie jest w stanie go zastąpić. Jednak w życiu zdarzają się sytuacje, gdy mama nie może sobie pozwolić na karmienie mlekiem z piersi. Na ratunek przychodzi wtedy mleko modyfikowane – mieszanka zbliżona swoim składem do mleka kobiecego. 

 

Specjaliści na całym świecie jednogłośnie mówią, że podstawą diety niemowlęcia (do ukończenia 1 r.ż.) powinno być mleko. Najlepiej gdyby był to pokarm matki, ewentualnie, jeśli z jakiś względów nie ma innej możliwości, należy zdecydować się na karmienie mlekiem modyfikowanym. Do około 6 miesiąca życia dziecka to mleko powinno stanowić jedyne źródło pożywienia i być jedynym sposobem na ugaszenie pragnienia dziecka. W pierwszym półroczu nie powinno się dopajać/przepajać dziecka.  Ani wodą, ani sokiem, glukozą, herbatkami dla niemowląt (które swoją drogą niewiele mają wspólnego z herbatą), ani czymkolwiek, co przyjdzie Ci do głowy. Jeśli nie ma żadnych wskazań medycznych, dziecku do 6 miesiąca życia wystarcza karmienie mlekiem matki lub mleko modyfikowane podawane na żądanie.

 

Karmienie na żądanie czyli jak często?

Na początku, czyli w pierwszych tygodniach życia dziecka, zaleca się jak najczęstsze przystawianie do piersi. Ssanie jest najsilniejszym bodźcem stymulującym gruczoły piersiowe do produkcji mleka w ilości w pełni zaspokajającej potrzeby dziecka. Oczywiście trzeba też rozpoznawać i reagować na potrzeby dziecka, aby jadło wtedy, kiedy jest głodne i kiedy to okazuje. Dlatego taki sposób karmienia jest nazywany “na żądanie” – dziecko “żąda” – mama karmi. Stara szkoła mówiła o karmieniu mlekiem “nie częściej niż co 3 godziny”. Takie zalecenia można jeszcze usłyszeć od niektórych pediatrów, babć, czy cioć “dobra rada”. Są to informacje nieaktualne, których nie powinno się już praktykować. Dziecko nie zna się na zegarku, wie za to, kiedy jest głodne potrafi to komunikować gestami, czy płaczem.

 

Jak długo karmić piersią? Jak długo karmić mlekiem modyfikowanym?

Mleko (także modyfikowane) powinno stanowić podstawę jadłospisu niemowlęcia do ukończenia pierwszego roku życia, także podczas procesu rozszerzania diety. Na początku podawania pokarmów stałych nie chcemy bowiem zastępować posiłku mlecznego stałym, a jedynie dać dziecku możliwość spróbowania nowych smaków. WHO zaleca wyłączne karmienie mlekiem matki do 6 miesiąca życia. Poleca również nie rezygnować z karmienia piersią przynajmniej do ukończenia przez dziecko 2 lat. Jeśli chodzi o górną granicę wieku, do kiedy powinno się karmić dziecko piersią, to specjaliści jej nie podają. Natomiast według najnowszej wiedzy, podawanie dziecku mleka modyfikowanego możemy zakończyć po ukończeniu przez nie 1 roku życia, o ile dziecko chętnie spożywa posiłki stałe, a jego dieta jest urozmaicona.     

 

Źródło:

  • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna 2014
  • Żywienie niemowląt i małych dzieci, Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *