mleko następne porównanie składu

Mleko następne – porównanie składu

Mleko jest podstawą diety dziecka w pierwszym roku życia. Niezależnie, czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowanym, mniej więcej, po ukończonym szóstym miesiącu (kiedy dziecko jest na to gotowe), powinnaś zacząć rozszerzać dietę dziecka. Jeśli zdecydowaliście się na podawanie mieszanki, w tym momencie należy także wprowadzić mleko następne, oznaczone numerem 2. 


Czym się różni mleko początkowe od mleka następnego?

Mleko następne w porównaniu do początkowego, wzbogacone jest przede wszystkim o żelazo. Jest ono  bardzo ważne w drugim półroczu życia dziecka. Zapasy, które maluch zgromadził w życiu płodowym, w tym okresie zaczynają się wyczerpywać i należy je uzupełniać, gdyż niedobory żelaza prowadzą do anemii.

W mieszance następnej znajdziemy też trochę większą ilość białka i węglowodanów niż w mleku początkowym. Dziecko wraz z rozwojem i wzrostem potrzebuje więcej białka, gdyż jest ono podstawowym budulcem tkanek. Natomiast węglowodany stanowią źródło energii, której maluch w tym okresie potrzebuje więcej, ze względu na wzrost aktywności.


Mleko następne – porównanie składu

W poniższej tabeli możesz sprawdzić, jak wygląda porównanie mleka następnego dostępnego na polskim rynku. Tak jak w poprzednim artykule (Porównanie składu mleka początkowego), wzięłam pod uwagę zawartość dość kontrowersyjnych składników mleka modyfikowanego, takich jak:

  • syrop glukozowy,
  • maltodekstryna,
  • lecytyna sojowa,
  • olej palmowy.

Więcej o tych składnikach pisałam w poprzednim artykule odnośnie składu mleka modyfikowanego, więc nie będę się powtarzać.

mleko następne porównanie składu

Mleko następne – porównanie składu 2019 (aktualizacja 08.2019)

Z przeprowadzonej przeze mnie analizy wynika że, tylko 2 producentów zdecydowało się dosłodzić mleko modyfikowane syropem glukozowym. Jak widać, większość mieszanek nie ma go w swoim składzie, co oznacza, że nie jest to niezbędny składnik mieszanki.

To samo tyczy się maltodekstryny – tylko 3 z 12 mieszanek posiada ją w swoim składzie. W związku z tym, można zastanawiać się, czy jej obecność w mleku jest konieczna?

Ponad połowa z wymienionych mlek następnych zawiera olej palmowy – z czego niektórzy producenci deklarują, że tłuszcz ten pochodzi z rolnictwa ekologicznego, więc nie jest tak źle. Jeśli jednak wolisz nie podawać dziecku oleju palmowego, masz wybór między 4 różnymi mieszankami. 

Skład żywności dla niemowląt regulują przepisy prawa żywnościowego. Co oznacza, że pokarmy przeznaczone dla najmłodszych (w tym mleko) powinny być bezpieczne dla ich zdrowia. Jadnak nie do końca rozumiem, dlaczego w takiej sytuacji producenci mleka modyfikowanego mogą dodawać do niego np. syrop glukozowy? Nie wnosi on niczego dobrego do diety dziecka, a jest jedynie tanim wypełniaczem i dodatkowymi kaloriami. To samo tyczy się maltodekstryny, oleju palmowego, czy lecytyny sojowej. Jeśli kilku producentów jest w stanie wyprodukować mleko modyfikowane bez ich udziału, oznacza to, że nie są to składniki niezbędne i niezastąpione.


Potrzebujesz konkretnego planu rozszerzania diety?

Pomogę Ci spokojnie i bez stresu przejść przez ten szczególny okres 🙂

Przygotowałam kompleksowy plan 6 kroków, który pomoże Ci w bezpieczny sposób wprowadzić po kolei wszystkie produkty do diety dziecka.

Kliknij i sprawdź, co znajdziesz w środku ⇓

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *