oznaki gotowości do rozszerzania diety

Oznaki gotowości do rozszerzania diety

Aktualne zalecenia specjalistów rekomendują rozpoczęcie rozszerzania diety około 6 miesiąca życia dziecka. Jednak samo ukończenie połowy roku przez malucha nie oznacza, że natychmiast musisz dać mu pierwszy przecier z marchewki, czy ziemniaczka. Warto zwrócić uwagę na gotowość maluszka. Aby rozpocząć podawanie posiłków stałych niemowlakowi, maluch powinien wykazywać tak zwane oznaki gotowości do rozszerzania diety. Czym one są i jak je rozpoznać?

Oznaki gotowości do rozszerzania diety:

1. Dziecko siedzi z podparciem (lub bez) trzymając stabilnie głowę. Posadzone nie przechyla się na boki, w przód i w tył  (w krzesełku do karmienia albo na kolanach rodzica).

Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim indywidualnym rytmie. Niektóre dzieci osiągają tę umiejętność w 7, czy 8 miesiącu, inne już w 5. Jednak większość maluchów opanowuje tę sztukę około 6 miesiąca. Na początku siedzenie trwa tylko krótką chwilę i jest dla dziecka bardzo męczące. Warto jest poczekać, aż dziecko będzie w stanie posiedzieć przez kilka minut, tak aby dało radę wytrzymać na siedząco podczas posiłku. Stabilne siedzenie jest bardzo ważnym elementem procesu rozszerzania diety. Dzięki temu jedzenie stałych pokarmów jest bezpieczniejsze — jest mniejsze ryzyko zakrztuszenia się i zadławienia.

Pamiętaj: Nie należy mylić stabilnego SIEDZENIA z podparciem z samodzielnym SIADANIEM. Na to drugie maluch ma jeszcze dużo czasu 😉

 

Może Cię zainteresować: Jak karmić dziecko, które nie siedzi?

 

2. Dziecko nie wypycha językiem łyżeczki i pokarmów stałych.

Jeżeli dziecko ma odruch zwrotny, wypluwa wszystko, co mu podasz, to sygnał, że nie jest ono jeszcze gotowe na przeżuwanie oraz połykanie pokarmów stałych. Odruch ten jest całkowicie naturalny i ma za zadanie chronić dziecko przed połknięciem niebezpiecznych przedmiotów. Zazwyczaj zanika między 4 a 6 miesiącem życia.

3. Dziecko chwyta jedzenie i celnie trafia nim do buzi.

Niezwykle ważna jest koordynacja ruchowa pozwalająca chwycić przedmiot i trafić nim prosto do ust. Dzięki temu odruchowi, dziecko może samodzielnie się nakarmić. Jest to bardzo ważne, szczególnie w metodzie BLW, gdzie stawiamy na samodzielność malucha. Także samo dotykanie jedzenia stanowi dla dziecka niezwykłe doznanie sensoryczne. Może zbadać jego konsystencję, sprawdzić co można z daną rzeczą zrobić – wycisnąć przez palce, rozmazać na blacie, wyrzucić z talerza itd. To dla takiego maluszka świetna zabawa sprzyjająca rozwojowi.

4. Dziecko próbuje żuć pokarm

To ważne, aby maluch próbował radzić sobie z pokarmem znajdującym się w ustach. Na początku może wypluwać jedzenie lub się nim krztusić – to normalne. Po kilku próbach dziecko będzie już próbować żuć proponowany przez nas pokarm. Maluch uczy się żucia pokarmów wraz z kolejnymi etapami rozszerzania diety. Aby mógł ćwiczyć tę umiejętność, należy od samego początku podawać mu pokarmy o różnych konsystencjach.

5. Dziecko interesuje się jedzeniem

Ten punkt można potraktować trochę z przymrużeniem oka, ponieważ już 4 miesięczne dziecko będzie z ciekawością zaglądać Ci do talerza i wyciągać rączki po to, co wkładasz do ust. To wcale nie oznacza, że chce brać udział w posiłkach. Po prostu malec jest ciekawy świata. W tym punkcie bardziej chodzi o to, czy maluch w ogóle jest zainteresowany posiłkiem, który mu proponujesz, czy chętnie bierze produkty w rączkę, dotyka, sprawdza, próbuje wkładać jedzenie do buzi.

 

Jeśli chcesz zacząć rozszerzanie diety niemowlaka musisz pamiętać, że powinno ono nabyć wszystkie wyżej wymienione umiejętności (musisz zaobserwować oznaki gotowości do rozszerzania diety).

 

oznaki gotowości do rozszerzania diety niemowlaka

 

Twoje dziecko ma już wszystkie oznaki gotowości do rozszerzania diety?

Sprawdź mój PAKIET PREMIUM, który pomoże Ci bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejść przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka 😊

 

PAKIET PREMIUM

 

Dzięki niemu dowiesz się:

  • jak bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety
  • które produkty warto wprowadzić do jadłospisu niemowlaka
  • co po kolei można podawać maluchowi do jedzenia
  • jak prawidłowo komponować posiłki dla niemowlaka

W pakiecie znajdziesz poradnik, jadłospis na pierwsze 30 dni rozszerzania diety oraz mój bestsellerowy e-book ze 150 przepisami na dania dla niemowlaka.

Dodatkowo otrzymasz listę produktów do wprowadzenia — ułatwi Ci ona oznaczanie czego dziecko już jadło oraz czego maluch jeszcze może spróbować. Nie będziesz musiała się zastanawiać nad tym jakie nowości można jeszcze wprowadzić do diety dziecka.

 

Źródło:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2021.
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016

 

3 komentarzy dla “Oznaki gotowości do rozszerzania diety”

  1. Mój synek za tydzień skończy 6miesiecy. Kiedyś jeszcze przed rozpoczęciem rozszerzania diety mały chętniej „jadł” czasem dałam mu coś do sprobowania. Od tygodnia postanowiłam rozszerzać dietę już normalnie i teraz mały ma odruch wymiotny jak tylko coś głębiej mu wpadnie do gardla. Czasem coś przezuje ale i tak ostatecznie wypluwa. Aktualnie ma 5.5 miesiąca. Czy dalej podawać mu produkty czy dać mu przerwę ? Zaczęłam metoda BLW ale teraz kombinuje z każdą konsystencja. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. A mój Maksio szybko dostał kleik bo to było jedyne co tolerował do zagęszczania mleka. Więc z lekarzem zdecydowaliśmy dać kleik bo ulewał niemozebnie
    W okolicach 4 miesiąca zaczął chwytać wszystko co się nawinęło a w szczególności moje śniadanie. Trząsł się na widok bułki i otwierał buzię a kiedy ja zjadałam to zaczynał krzyczeć. Kiedy skończył 4 miesiące dałam mu trochę marchewki. Ale się rwał do jedzenia otwierając buzię
    Od tego czasu rozszerzamy dietę o wszystkie warzywa nie wydymające bo Maksio ma straszne skłonności do wzdęć. Od urodzenia tak ma, kolkowe dziecko z nietolerancją laktozy. Sprawa się uspokoiła po przejściu na nutramigen ale wzdęcia wracają przy kalafiorze czy innym wzdymajacym produkcie.
    Niemniej jednak Maksio nie siedzi stabilnie, ma pół roku obecnie, ale zaczyna chwytać swoje stopy. Rozwój ruchowy jest lekko w tyle za pokarmowym i psychicznym 😂🤷 no ale to dziecko nieodkładalne przy okazji przez tatusia nauczone noszenia i teraz przerąbane mam głównie ja. Więc Maksio nie ćwiczy bo kiedy leży głównie wrzeszczy
    No cóż w końcu go nauczę. Wyrywa się do wszystkiego wszystko by chciał zjeść wziąć do buzi zbadać. Wyrywa się do kotleta 😂 a potem ryczy bo on chce kotleta a nie swoje zupki
    Oczywiście siedzi mi na kolanach kiedy jem bo inaczej on będzie ryczeć a ja dostanę rozstroju żołądka
    Także z tą gotowością jest tak że nie zawsze dziecko siedzi stabilnie z podparciem nie chwiejąc się na boki kiedy jego jelita i głowa chcą jeść marchewkę kaszkę kartofla a nie mlekooo 😂 choć mleko i tak stanowi większość posiłków

  3. Mój synek Marcel ma 6 miesięcy. Też mamy problem żeby dać coś innego do jedzenia. Bardziej zmiksowane mu pasują , gorzej jak coś większego tak jak by się zaraz ksztusił. Strach że zaraz się udławi 😑 mleko pije rano i wieczorem bo w południe nie chce. Rozszerzamy też dietę. Ale z tymi jego odruchami to strach.. mały ma skazę białkową. Co polecacie takiego żeby mu podawać przy skazie ?

Komentarze zamiknięte.