jakie mleko modyfikowane wybrac

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Rodzice decydujący się na karmienie niemowlaka mlekiem modyfikowanym stają przed nie lada wyzwaniem. Wybranie odpowiedniego produktu dla maluszka spośród wszystkich dostępnych na rynku to trudna decyzja. Jakie mleko modyfikowane wybrać? Czy faktycznie różnią się one między sobą? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Skład mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane to produkt, który w sytuacji, kiedy kobieta nie może karmić piersią, ma za zadanie zastępować mleko matki. Nie jest to niestety w 100% wierna kopia mleka kobiecego. Odtworzenie składu mleka ludzkiego nie jest możliwe, chociażby ze względu na to, iż zmienia się on wraz z rozwojem dziecka i dopasowuje do jego potrzeb. Mleko modyfikowane wytwarzane jest zazwyczaj z białek mleka krowiego. Jego skład ma za zadanie nie tylko naśladować pokarm matki. Ma również sprawiać, by tempo i jakość rozwoju karmionych nim dzieci była jak najbardziej zbliżona do rówieśników karmionych wyłącznie piersią.


Czy mleka modyfikowane różnią się między sobą składem?

Skład i wartość odżywczą wszystkich produktów dla niemowląt w krajach Unii Europejskiej reguluje Dyrektywa Komisji Europejskiej (2006/141/WE) . W związku z tym mleka modyfikowane nie mogą zbyt wiele różnić się od siebie. Możliwe są jednak nieduże modyfikacje. Producenci dodają do stałego składu mleka substancje, które sprawią, że ich produkt będzie bardziej podobny do mleka kobiecego. Mogą to być m.in. probiotyki (dobroczynne bakterie kwasu mlekowego), prebiotyki (niepodlegające trawieniu i niewchłaniające się związki cukrowe będące pożywką dla dobroczynnej flory jelit), a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe (w tym DHA). Niestety nie ma jeszcze jednoznacznych danych potwierdzających korzyści płynące z przyjmowania przez dziecko takiego wzbogaconego mleka modyfikowanego. Jedynie ustalono, że spożywanie mleka modyfikowanego zawierającego DHA sprzyja rozwojowi ostrości widzenia u niemowląt.


Rodzaje mleka modyfikowanego

Mleka modyfikowane dla zdrowych dzieci, można podzielić na:

  • początkowe – podawane od urodzenia do 6 miesiąca życia,
  • następne – od 7 miesiąca, a w zasadzie od momentu rozszerzania diety.

Mleko początkowe w pełni pokrywa zapotrzebowanie niemowlaka na składniki odżywcze. W okresie karmienia mlekiem początkowym nie ma potrzeby dopajania dziecka, czy podawania innych produktów. Natomiast mleko następne podajemy, wtedy kiedy już zaczynamy wprowadzać do diety dziecka pokarmy uzupełniające.

Mleko modyfikowane dla dzieci z problemami zdrowotnymi

Wśród preparatów mleka modyfikowanego można wyróżnić także grupy produktów dla dzieci z problemami zdrowotnymi takie jak:

  • specjalne mieszanki dla wcześniaków lub noworodków z bardzo małą masą urodzeniową. Mleka modyfikowane dla tej grupy są bardziej kaloryczne, bogatsze w białko, witaminy, sole mineralne i pierwiastki śladowe;
  • w profilaktyce alergii, dla dzieci obciążonych wywiadem rodzinnym – preparaty hipoalergiczne zawierające częściowo zhydrolizowaną frakcję białek mleka krowiego. Nie są one jednak wskazane dla dzieci z objawami alergii na białka mleka krowiego oraz nietolerancji laktozy;
  • mleko modyfikowane zagęszczone tzw. antyrefluksowe stosowane u niemowląt z podejrzeniem choroby refluksowej przełyku. Nie powinny być stosowane u dzieci prawidłowo rozwijających się, które jedynie ulewają, gdyż mogą zwiększyć ryzyko rozwoju otyłości w późniejszych latach;
  • preparaty mleka modyfikowanego niskolaktozowe lub bezlaktozowe – stosuje się u niemowląt, u których stwierdzono biegunkę osmotyczną (przewlekłą), prowadzącą do nadmiernej utraty wody i elektrolitów, wraz z wzdęciami i bólami brzucha, a także u dzieci cierpiących na kolki, wzdęcia oraz wtedy, gdy pojawiają się zaparcia u niemowlaka.

Czy dziecko dobrze toleruje mleko modyfikowane?

Pomimo tego, że skład mleka modyfikowanego różnych marek jest bardzo podobny, może zdarzyć się, że dziecko nie będzie dobrze tolerowało danej mieszanki. Aby wybrać tą odpowiednią, czasem trzeba przetestować kilka różnych. Często jednak rodzice zbyt pochopnie podejmują decyzję o zmianie mleka na inne. Kiedy pojawia się kolka brzuszna, ulewanie pokarmu, zbyt wiele lub zbyt mało wypróżnień na dobę zaczynają szukać przyczyn tych dolegliwości w podawanym pokarmie. Zazwyczaj jednak objawy te nie są związane z podawanym mlekiem, tylko z fizjologią małego człowieka. Natomiast jeśli trwają dłużej, należy skonsultować się z lekarzem i wraz z nim zdecydować, czy zmiana mleka jest konieczna.


Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna. Wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego powinno zawsze być poprzedzone dokładnym zbadaniem stanu zdrowia dziecka przez lekarza oraz wywiadem rodzinnym w kierunku alergii, czy nietolerancji pokarmowych.

 

Źródło:

  • Preparaty mleka modyfikowanego i mlekozastępcze w żywieniu dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2015, t.12, 551-558
  • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna 2014

 

 

 

1 komentarz dla “Jakie mleko modyfikowane wybrać?”

  1. Nieprawda, że kolki po podaniu mleka modyfikowanego nie są z nim związane. Owszem, mały brzuszek potrzebuje około 30 dni aby przyzwyczaić się do mleka i owszem jego układ trawienny nie jest rozwinięty, ale najgorszym co może być to bierne przyglądanie się maleństwu jak się męczy. Jeżeli dziecko od początku krzyczy i męczy się przy danej mieszance to należy ją zmienić (potwierdzone przez pediatrę). Przerobiłam ten temat z moimi dziećmi i początkowo słuchałam takich porad… „poczekaj, będzie dobrze…”, „idź do lekarza – on zdecyduje czy się dziecku poprawi”. Wszystko pięknie brzmi w teorii. Praktyka to co innego. W końcu nerwy mi puściły i zapytałam dietetyczkę, która doradzała mi dokładnie to co tutaj przeczytałam, „skąd lekarz ma to wiedzieć, że będzie lepiej – ze szklanej kuli, którą sobie postawił na stole?”. Nie otrzymałam na ten temat odpowiedzi. W końcu trafiłam na mieszankę, po której z dnia na dzień dziecko przestało płakać i zaczęło robić kupki codziennie. Na kontroli u pediatry (do której extra jechaliśmy xxx km bo nam ją polecono) usłyszałam tylko, że żaden dorosły nie jadłby przez 30 dni tego co powoduje u niego biegunki/zaparcia i bóle brzucha, więc dlaczego miałoby jeść to małe dziecko z nierozwiniętym układem trawiennym? Cudowna pediatria, która dała nam masę wskazówek jak w przyszłości radzić sobie z podobnymi problemami. Z kolejnym dzieckiem było dużo lepiej. Piszę ten komentarz bo przeszłam przez piekło, kiedy moje dziecko miało zaparcia i kolki, i wtedy też szukałam porad w internecie (aktualnie czytam o żywieniu i obok wyświetlił mi się link do tego artykułu). Gdybym szybciej przestała słuchać porad przepisanych z książek o żywieniu, to oszczędziłabym mojemu dziecku masę nieprzespanych i przepłakanych nocy. Teoria teorią, a życie życiem, np. w teorii można dziecku zrobić testy na alergie pokarmowe, w praktyce taki test u maluszka nie wyjdzie wiarygodny, dlatego pediatrzy takich testów zazwyczaj nie zlecają. Wszystkim walczącym z zaparciami życzę jak najszybszego znalezienia rozwiązania problemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.