Przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki

Bywają czasem takie sytuacje, kiedy mama nie może podać dziecku mleka bezpośrednio z piersi. W związku z tym, trzeba je najpierw prawidłowo odciągnąć, a następnie dobrze zabezpieczyć przed zepsuciem. Przechowywanie mleka matki nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad, aby mieć pewność, że mleko się nie zepsuje i będzie pełnowartościowym pokarmem dla Twojego dziecka.


W czym można przechowywać mleko matki?

Na rynku można spotkać wiele rodzajów pojemników przeznaczonych specjalnie do przechowywania mleka matki. Są takie, która można podłączyć bezpośrednio do laktatora – dzięki temu mamy mniej zmywania (nie trzeba przelewać mleka z pojemnika laktatora, do innych kubeczków). Istnieją też woreczki do przechowywania mleka – są one jednorazowego użytku, a ich główną zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca w lodówce, czy zamrażarce niż pojemniki.

Mleko matki można również przechowywać w zwykłych pojemnikach do żywności, pod warunkiem, że są one przeznaczone do kontaktu z żywnością i nie zawierają bisfenolu A. Powinny mieć one oznaczenie BPA Free/ wolne od BPA. Ponadto pojemniki powinny być szczelnie zamykane oraz czyste (umyte i wyparzone/wysterylizowane).

 


Przechowywanie mleka matki w pojemniku na mocz?!

Kiedyś, szukając alternatywy dla dość drogich pojemników do przechowywania mleka, natknęłam się w internecie na informację o przechowywaniu mleka matki w pojemnikach do badania moczu. Mamy na forach pisały, że to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pojemniki są bardzo tanie, dostępne w każdej aptece, są sterylne, mają podziałkę i odpowiednią pojemność. Zaczęłam się na tym zastanawiać i doszłam do wniosku, że wszystko super, ale… one nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością! Są zrobione ze zwykłego plastiku i tak naprawdę nie wiemy, czy podczas mrożenia, czy podgrzewania nic się z nich nie wydzieli do mleka. Uważam, że nie warto w ten sposób narażać zdrowia swojego dziecka. I stanowczo odradzam pomysł z przechowywaniem mleka w pojemnikach na mocz!


Przechowywanie mleka w słoiku?

Alternatywą dla drogich pojemników mogą być słoiczki po jedzeniu dla niemowląt. Łatwo je wyczyścić i wyparzyć. W tym przypadku wiemy też, że szkło, ani po zamrożeniu, ani po podgrzaniu, nie zmieni składu naszego mleka. Słoiczki z mlekiem można trzymać w lodówce, a także mrozić. 

 


Jak długo przechowywać mleko matki?

Różne źródła podają nieraz bardzo różne wytyczne odnośnie czasu przechowywania mleka matki. Dlaczego eksperci nie zgadzają się w tej kwestii? Odpowiedź jest prosta. Niektóre organizacje, zalecają krótszy czas przechowywania pokarmu dla dziecka, ponieważ im dłużej mleko jest przechowywane, tym więcej substancji odżywczych traci . Ale też lepiej podać dziecku mleko stojące w lodówce kilka dni, niż mleko modyfikowane, ponieważ w dalszym ciągu mleko mamy będzie lepsze od sztucznej mieszanki.

Pamiętaj, zawsze przed podaniem przechowywanego mleka sprawdź, czy się nie zepsuło.

Poniżej znajdziesz tabelę obrazującą jak długo można przechowywać mleko matki.

Możesz ją pobrać⇓ i wydrukować klikając w obrazek.

 


Źródło:

  • Postępowanie z mlekiem matki na różnych etapach przechowywania. K. Osuch, M. Nehring-Gugulska
  • Karmienie piersią, poradnik, Ministerstwo Zdrowia, 2017
  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
  • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *