jak się przygotować do rozszerzania diety

Jak się przygotować do rozszerzania diety?

Często Mamy dołączające do naszej grupy wsparcia, pytają na wstępie o to, jak się przygotować do rozszerzania diety?. Bardzo się cieszę, że chcecie się wcześniej przygotować do tej przygody, jaką jest rozszerzanie diety. W dzisiejszym wpisie postaram się rozwiać Wasze wątpliwości i wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, jak dobrze przygotować się do rozszerzania diety. Opowiem też o tym, jakie akcesoria do rozszerzania diety będą najbardziej przydatne oraz które produkty spożywcze można kupić z wyprzedzeniem. Na końcu artykułu znajdziesz też linki do aktualnych zaleceń żywieniowych dotyczących rozszerzania diety niemowląt.

Jak się przygotować do rozszerzania diety?

Poczytaj aktualne zalecenia żywieniowe

Aby zdobyć najbardziej podstawową wiedzę na temat żywienia niemowląt, warto przeczytać, co zalecają specjaliści. W dzisiejszych czasach aktualne zalecenia dotyczące żywienia niemowląt są ogólnodostępne. Z łatwością znajdziesz w internecie zarówno polskie zasady żywienia zdrowych niemowląt, jak i zagraniczne wytyczne dotyczące żywienia maluszków wpisując te hasła w wyszukiwarkę. Ja ze swojej strony rekomenduje przeczytanie zarówno zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci, jak i rekomendacji European Food Safety Authority oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Linki do aktualnych zaleceń PTGHiŻD, EFSA, AAP oraz WHO znajdziesz na dole artykułu.

Kup lub wypożycz książki o rozszerzaniu diety

Jeśli przeczytałaś zalecenia i wiesz już mniej więcej, o co chodzi w rozszerzaniu diety, ale dalej zastanawiasz się jak ugryźć to w praktyce, zaopatrz się w dobrą książkę o rozszerzaniu diety. Kupując, czy pożyczając poradniki dotyczące żywienia maluszków, zwróć uwagę na datę wydania. W styczniu 2021 roku ukazały się zaktualizowane zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci (poprzednie były z 2014 roku), które znacznie różnią się od poprzednich. Dlatego kupując książki, czy e-booki wydane między 2014 a 2021 rokiem, czy też starsze,  możesz trafić na takie, które opierają się na starych wytycznych, a nie na aktualnej wiedzy.

 

W moich e-bookach znajdziesz wszystkie aktualne informacje o rozszerzaniu diety niemowlaka.

 

rozszerzanie diety ebook pakiet

Jakie akcesoria do rozszerzania diety będą przydatne?

akcesoria do rozszerzania diety

Fotelik do karmienia niemowlaka

Na pewno najważniejsze będzie krzesełko do karmienia maluszka. O tym, jak wybrać odpowiednie krzesełko możesz przeczytać w artykule Jak karmić dziecko, które nie siedzi?

Przygotowałam też ranking krzesełek do karmienia, który może być pomocny.

W skrócie, dobre krzesełko do karmienia:

  • posiada regulowany podnóżek,
  • posiada możliwość regulacji wysokości blatu, siedzenia itd.,
  • posiada pasy bezpieczeństwa,
  • jest łatwe do utrzymania w czystości.

Pierwsze łyżeczki dla niemowląt

Łyżeczka dla niemowlaka powinna być niezbyt głęboka (a raczej bardziej płaska), twarda i mała. Może być metalowa lub plastikowa. W wyborze łyżeczki nie ma zbyt wielu pułapek. Najlepiej unikać głębokich łyżeczek oraz takich o dziwnych, wydumanych kształtach — zwykła prosta łyżeczka będzie ok 🙂

Miseczki, talerzyki, maty

Jeśli chodzi o miseczki i talerzyki dla niemowlaka, to tutaj mamy ogromny wybór kształtów, kolorów oraz materiałów. Począwszy od zwykłych plastikowych miseczek, skończywszy na silikonowych matach przyczepianych do blatu krzesełka. Wybór tak naprawdę zależy od Ciebie i zasobności Twojego portfela. Zarówno plastikowa miseczka z sieciówki za 10 zł, jak i bambusowy talerzyk za 100 zł sprawdzą się doskonale.

Kubeczki i bidony dla najmłodszych

Przygotowując się do rozszerzania diet,y warto zaopatrzyć się także w kubeczek do nauki picia i bidon z rurką, który przyda się na wyjścia z domu. Najlepszy kubek to kubek otwarty — zwykły plastikowy kubeczek z uszami lub bez. Możesz też rozważyć zakup pochyłego kubka treningowego — on też świetnie się sprawdza w czasie nauki picia.

Śliniaki i fartuszki do rozszerzania diety

Śliniaki to must have jedzeniowej wyprawki. Bez nich nie wyobrażam sobie rozszerzania diety. Jeśli karmisz dziecko łyżeczką, pomocne będą tradycyjne śliniaki np. materiałowe lub silikonowe. Przy BLW najlepiej sprawdzą się fartuszki z długim rękawem — dzięki nim maluch nie wybrudzi się cały podczas samodzielnego jedzenia.

Wyprawka jedzeniowa — co warto kupić wcześniej?

Jak się przygotować do rozszerzania diety

 

Często pytacie jakie produkty warto kupić jeszcze przed rozpoczęciem rozszerzania diety. Poniżej przygotowałam kilka podpowiedzi.

Warzywa, owoce, mięso, ryby z dobrego źródła — jeśli masz dostęp do dobrej jakości produktów, możesz zaopatrzyć się w większą ilość, poporcjować je i zamrozić.

Kasze — zwykłe kasze „dla dorosłych” będą lepszym rozwiązaniem od kaszek instant. Można je kupić wcześniej, ponieważ mają długą datę ważności.

Oleje dobrej jakości — warto dodawać je do posiłków dla niemowlaka. Więcej na ten temat tłuszczu w diecie dziecka i wyboru dobrego oleju pisałam tutaj: Jaki olej dla niemowlaka? 

Słoiczki z dobrym składem — zawsze będą dobrym awaryjnym rozwiązaniem, kiedy nie zdążysz lub nie masz siły gotować. Obiadki i deserki dla niemowląt mają długie daty ważności, dlatego można kupić je już wcześniej. Mój ranking słoiczków znajdziesz tutaj: Słoiczki dla niemowląt – porównanie składu.

Kaszki instant z dobrym składem — to też dobre rozwiązanie, jeśli jesteś w niedoczasie. Wybieraj takie z prostym składem, niezawierające cukru. Ranking kaszek znajdziesz tutaj: Kaszki dla niemowląt – porównanie składu.

Aktualne zalecenia dotyczące żywienia niemowląt:

Zlecenia dotyczące żywienia niemowląt 2021 PTGHiŻD: https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt EFSA: https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/Complementary_Feeding_PLS_PDF.pdf

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt WHO: https://www.who.int/health-topics/complementary-feeding#tab=tab_1

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt AAP: https://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/HALF-Implementation-Guide/Age-Specific-Content/Pages/Infant-Food-and-Feeding.aspx

 

Może Cię zainteresować: Co może jeść 7-miesięczne dziecko?