Wybór odpowiedniego kubka dla niemowlaka to ważna decyzja, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, niekoniecznie dobrych dla zgryzu naszych dzieci. Musisz wiedzieć, że nie każdy kubek sprzedawany jako odpowiedni dla niemowląt wspiera prawidłową naukę picia. Dlatego przygotowałam artykuł, z którego dowiesz się jaki kubek dla niemowlaka wybrać na początek, aby wspierał jego rozwój. Na dole strony znajdziesz też przykłady polecanych kubeczków dla niemowląt.
Kubek dla niemowlaka — rodzaje
Jak już pewnie wiesz, wybór dziecięcych kubków jest ogromny. Wśród nich możemy wyróżnić kilka rodzajów:
- kubek niekapek,
- kubek 360°,
- kubek otwarty,
- kubek z rurką/bidon.
Mimo, że wszystkie te kubeczki sprzedawane są jako odpowiednie dla niemowląt, niestety niektóre z nich nie tylko nie wspierają nauki picia, a dodatkowo mogą powodować wady zgryzu. Poniżej opisałam zarówno zalety jak i wady każdego z wyżej wymienionych kubeczków.
Kubek niekapek
Najczęściej posiada przykrywkę oraz twardy, bądź miękki ustnik, który dziecko musi włożyć do buzi, aby się napić. Tego typu kubki są odradzane przez logopedów, ponieważ nie uczą malucha właściwego picia, a tylko utrwalają odruch ssania oraz powodują późniejsze problemy logopedyczne. Podczas picia z kubka niekapka zarówno język, jak i mięśnie twarzy nie pracują w taki sposób, jak przy piciu z otwartego kubeczka. Dziecko utrwala nieprawidłowy nawyk, który w przyszłości może doprowadzić do rozwoju wad wymowy. Jedyną zaletą tego kubeczka jest to, że dziecko podczas picia nie oblewa się napojem.
Kubek 360° (360 stopni)
Reklamowany jako idealny dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ wyglądem przypomina zwykły kubek i nie ma ustnika, a przy tym dziecko nie wyleje z niego płynu. Niestety to także nie jest dobry wybór, jeśli chodzi o względy logopedyczne. Kubki 360° wyposażone są w silikonową uszczelkę i pokrywkę. Picie z takiego kubka nie przypomina picia z kubka otwartego, ponieważ w kubku 360 dziecko musi zassać płyn płasko ułożonymi wargami. Z tego względu logopedzi odradzają tego typu kubki do codziennego korzystania. Tutaj także jedyną zaletą korzystania z takiego kubka jest to, że dziecko nie moczy ubranka podczas picia z kubeczka.
Kubek otwarty (zwykły kubek)
Po taki kubek warto sięgnąć, podając wodę do picia od początku rozszerzania diety. Tylko taki rodzaj kubeczka zapewnia prawidłową naukę picia. Wśród kubków otwartych znajdziemy kubki treningowe – pochyłe, z wywiniętą krawędzią, czy wkładką, która powoduje wolniejsze wypływanie wody. Każdy z nich spełnia swoje zadanie i może być używany od początku rozszerzania diety dziecka. Warto by pierwszy kubek dla niemowlaka był przeźroczysty (widzimy wtedy postęp w piciu) oraz miał uszka do trzymania (maluchowi łatwiej będzie samodzielnie chwytać kubek). Wadą otwartego kubka jest niestety to, że na początku dziecko będzie z niego wylewało wodę.
Bidon dla niemowlaka
Bidon z rurką to rozwiązanie, które sprawdzi się na wyjścia, gdzie nie możemy podać dziecku zwykłego kubka. Podając napoje w ten sposób, trzeba pilnować, aby dziecko trzymało rurkę wargami, a nie zębami lub dziąsłami. Niektóre bidony mają tak długie słomki, że dziecko automatycznie chwyta je zębami/dziąsłami. W takim przypadku można skrócić rurkę, bądź wymienić kubek/bidon na taki z krótszą rurką. Logopedzi zalecają, aby najpierw nauczyć malucha picia z otwartego kubka, a bidon traktować jako opcję dodatkową (na spacery/wyjścia).
Kubek dla niemowlaka — jaki wybrać?
Poniżej zebrałam przykłady kubeczków dla niemowląt, które sprawdzą się do podawania wody dla niemowląt od początku rozszerzania diety.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kubka?
- materiał – wybieraj kubki wykonane z bezpiecznych, wolnych od BPA materiałów,
- ergonomia – uchwyty lub antypoślizgowa powierzchnia mogą ułatwić dziecku trzymanie kubka,
- łatwość czyszczenia – im mniej skomplikowanych elementów, tym łatwiej utrzymać kubek w czystości.
Kiedy wprowadzić kubek?
Wodę do picia wprowadzamy niemowlakowi wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety. W czasie posiłku proponujemy wtedy maluchowi kilka łyków wody z otwartego kubeczka. Na początku wypijane będą tylko niewielkie ilości. Naszym celem nie jest to, aby dziecko wypiło jak najwięcej, ale to, aby nauczyło się samej umiejętności picia z kubeczka. O kilku sposobach na naukę picia z kubeczka i bidonu pisałam w artykule: Jak nauczyć dziecko pić wodę?
Kubek dla niemowlaka — podsumowanie
Wybór pierwszego kubka dla niemowlaka to ważna sprawa. Dobrze dobrany model pomoże w rozwijaniu umiejętności samodzielnego picia. Warto eksperymentować i obserwować, który kubek najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego malucha.
Może Cię zainteresować: Akcesoria do rozszerzania diety