rozszerzanie diety 2020

Rozszerzanie diety 2020

Rozszerzanie diety niemowlaka to wielka przygoda, ale jej początek często bywa stresujący dla rodziców. Zastanawiasz się co i jak podać maluchowi na początek? Masz mętlik w głowie czytając artykuły, których treści często są ze sobą sprzeczne? Aby ułatwić Ci wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka, zebrałam w jednym miejscu najnowsze zalecenia odnośnie rozszerzania diety. Nie musisz już nigdzie szukać co, jak i kiedy można podać dziecku na początek. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tej stronie wraz ze schematem do pobrania i wydruku.

Czym jest rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety niemowlaka, to proces, w którym stopniowo wprowadzamy pokarmy stałe do diety dziecka, sukcesywnie zastępując nimi mleko mamy lub modyfikowane, aż do momentu całkowitej rezygnacji z posiłków mlecznych na rzecz pokarmów stałych. Proces ten zazwyczaj trwa od około pół roku do 2 lat lub nawet dłużej. Na początku polega na poznawaniu przez malucha nowych smaków, zapachów, konsystencji i tekstur pokarmów, które mu proponujemy do jedzenia. Z czasem dziecko naturalnie stopniowo rezygnuje z mleka, ponieważ zauważa, że posiłki stałe zapewniają mu sytość. 

Etap rozszerzania diety to także czas ogromnych zmian w rozwoju dziecka. Maluch podczas próbowania nowych pokarmów zdobywa kolejne umiejętności np. wkładania jedzenia do buzi, przeżuwania, połykania pokarmów stałych, rozgniatania dziąsłami i językiem kawałków, wypluwania, odkrztuszania, trzymania sztućców, chwytania małych elementów palcami, picia z kubeczka lub przez rurkę itd. Pamiętaj, że to również czas obserwacji i kopiowania zachowań dorosłych, dlatego warto od samego początku rozszerzania diety spożywać posiłki wspólnie z dzieckiem i dawać mu dobry przykład do naśladowania.

 


Kiedy zacząć rozszerzanie diety?

Polskie zalecenia mówią, że rozszerzać dietę dziecka można najwcześniej po ukończeniu 17 tygodnia życia (według ekspertów jest to najwcześniejszy termin, kiedy produkty inne niż mleko nie stanowią zagrożenia dla życia dziecka), ale nie później niż w 26 tygodniu życia dziecka. Jednocześnie zaznaczając, że należy dążyć do wyłącznego karmienia mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlaka.

Natomiast zarówno WHO, jak i Amerykańska Akademia Pediatrii jednogłośnie mówią o tym, że organizm dziecka jest gotowy na przyjmowanie pokarmów stałych dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia oraz wykazywaniu oznak gotowości do rozszerzania diety.

 


Podstawowe zasady rozszerzania diety:

 • dietę rozszerzaj około 6 miesiąca życia oraz wtedy, kiedy zaobserwujesz u dziecka oznaki gotowości do rozszerzania diety

W skrócie: dziecko powinno stabilnie siedzieć (z podparciem lub bez), nie wypychać pokarmu/łyżeczki językiem, chwytać jedzenie do rączki i trafiać nim do ust. Powinno próbować przeżuwać pokarm i ogólnie być zainteresowane jedzeniem, które mu proponujesz.

 • nie rezygnuj z mleka, na rzecz posiłku

Najpierw podaj mleko, a najwcześniej za ok. pół godziny posiłek stały. Na początku nie chodzi o zastąpienie posiłku mlecznego stałym pokarmem, a jedynie o próbowanie innych smaków niż mleko. Do ukończenia przez dziecko 1 roku życia, posiłki są tylko uzupełnieniem diety, podstawą jest dalej mleko mamy lub modyfikowane.

 • każdy produkt wprowadzaj stopniowo

Zapoznawaj dziecko z nowym smakiem podając kilka łyżeczek i obserwuj reakcję dziecka. Jeśli nie chce jeść danego produktu, nie karm go na siłę. Niektóre dzieci potrzebują nawet kilkunastu prób, aby coś im posmakowało, więc nie poddawaj się.

 • nowe produkty wprowadzaj do diety pojedynczo i obserwuj reakcje organizmu dziecka

„Najlepszy efekt rozszerzania jadłospisu uzyskiwano, wprowadzając co najmniej 3 różne nowe warzywa w ciągu dnia. Z uwagi na możliwe – choć rzadkie – reakcje nadwrażliwości większość ekspertów zaleca jednak, aby w danym dniu wprowadzać tylko jeden nowy pokarm, co ułatwi później ocenę, czy dziecko  go toleruje” (Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin)

 • rozszerzanie diety warto zacząć od warzyw

Mówi się, że jeśli najpierw podasz owoce, maluch może potem niechętnie próbować mniej słodkich smaków, choć nie jest to poparte dowodami naukowymi 🙂

 • do potraw nie dodawaj cukru i soli

Niemowlak nie potrzebuje tych dodatków. Warto też sprawdzać składy gotowych produktów dla dzieci w słoiczkach, czy kaszek typowo “dziecięcych”, które często naszpikowane są cukrem pod różnymi postaciami.

 • potrawy najlepiej przyrządzaj na parze, gotuj lub piecz – niemowlętom nie należy podawać potraw smażonych na tłuszczu

Warzywa, gotowane na parze zachowują więcej substancji odżywczych, w porównaniu do gotowania w wodzie, czy pieczenia.

 • do posiłku podawaj wodę w kubeczku lub bidonie ze słomką

Ważne jest, aby od początku rozszerzania diety do posiłku proponować wodę do picia. W pierwszym roku życia nie należy podawać dziecku do picia soków, kompotów, herbatek, czy niemodyfikowanego mleka krowiego.

 • nie musisz zaczynać od zmiksowanych na gładko papek

Warto urozmaicać konsystencję posiłków, jednak należy ją dostosować do aktualnych umiejętności dziecka. Można zacząć od papek lub od razu proponować jedzenie z rodzinnego stołu w miękkich, bezpiecznych kawałkach. Tutaj dowiesz się, jak zrobić to bezpiecznie: BLW a zadławienie i zakrztuszenie.

 • dziecko podczas posiłku musi siedzieć i znajdować się pod opieką osoby dorosłej


Ile posiłków proponować niemowlakowi?

ile posiłków dla niemowlaka

 

Co to oznacza w praktyce? Posiłek uzupełniający, to po prostu zaproponowane jedzenie. Oznacza to, że po 6 miesiącu 2-3 razy dziennie proponujemy dziecku coś do jedzenia, a po 8 miesiącu wprowadzamy dodatkowy kolejny posiłek + ewentualnie 1-2 przekąski między posiłkami (jeśli widzisz, że dziecko tego potrzebuje).


Rozszerzanie diety 2020 – schemat do pobrania:


Od czego zacząć rozszerzanie diety?

Jakie produkty można wprowadzić podczas rozszerzania diety

 • warzywa i owoce – najlepiej ze sprawdzonego źródła, z ekologicznej uprawy, sezonowe
 • produkty zbożowe, bezglutenowe i glutenowe (kasze, pieczywo, makarony, ryż, płatki zbożowe)
 • mięso i ryby 
 • jaja od razu można podawać w całości, ale nie wolno podawać surowych
 • tłuszcze – masło, orzechy (zmielone), oleje roślinne np. rzepakowy, lniany, oliwa – dodajemy do posiłków – wspomagają wchłanianie niektórych witamin
 • rośliny strączkowe – na początek w bardzo małych ilościach, gdyż mają działanie wzdymające
 • mleko krowie i roślinne jako dodatek – można używać od samego początku jako niewielki dodatek do przygotowywania posiłków, np. kaszek, placuszków; nie zaleca się jednak podawania mleka krowiego i roślinnego jako napoju przed ukończeniem 1 r.ż.
 • przetwory mleczne np. jogurty, serki, kefiry, maślanki można podawać już na początku rozszerzania diety, ważne jest, aby były naturalne, bez dodatków – zawsze sprawdzaj skład!

 


Czego nie wolno podawać niemowlakowi?

 • surowych: mięs, jaj, ryb
 • grzybów leśnych
 • miodu
 • miękkich serów dojrzewających typu: brie, camembert
 • produktów z mleka niepasteryzowanego
 • mleka koziego i owczego
 • mleka krowiego jako napoju
 • napoju ryżowego (tzw. „mleka” ryżowego)
 • cukru i soli
 • maku w dużej ilości
 • produktów twardych, mogących spowodować zadławienie np. całe orzechy, oliwki, całe winogrona
 • vegety, kostek rosołowych czy innych wzmacniaczy smaku
 • wędlin sklepowych – zawierają masę soli, cukru i konserwantów, uznane zostały przez WHO jako rakotwórcze
 • potraw wysokoprzetworzonych i smażonych

Więcej na temat produktów nieodpowiednich dla niemowląt znajdziesz w artykule: Czego nie podawać niemowlakowi?


Nowy schemat rozszerzania diety = brak konkretów?

Jak widzisz, nowy schemat rozszerzania diety, w porównaniu do starych zaleceń, daje rodzicowi więcej swobody odnośnie tego, co poda do jedzenia swojemu dziecku.

Nie ma już tabel z informacjami w którym miesiącu można wprowadzić dany składnik diety oraz jakie ilości powinno zjadać dziecko .

Jeśli jednak potrzebujesz konkretnego planu rozszerzania diety, napisałam kompleksowy poradnik Rozszerzanie diety w 6 krokach, który pomoże Ci bez stresu wprowadzić wszystkie grupy produktów spożywczych do diety dziecka.

 


Rozszerzanie diety – najczęściej zadawane pytania

Czy niemowlakowi karmionemu mlekiem modyfikowanym należy wcześniej zacząć rozszerzanie diety?

Nie. Aktualne wytyczne mówią, że metoda karmienia nie ma wpływu na termin rozpoczęcia rozszerzania diety.

Od czego zacząć rozszerzanie diety?

Aktualne zalecenia nie narzucają rodzicowi, jakie produkty powinien wprowadzić na początku rozszerzania diety. Możesz zacząć od warzyw gotowanych na parze, kaszek, czy owoców. Nie należy też zwlekać z podaniem jajka, mięsa oraz ryb (są świetnym źródłem żelaza i witamin z grupy B).

Dziecko jeszcze samodzielnie nie siada, czy można zacząć rozszerzanie diety?

Wiele dzieci po 6 miesiącu życia nie siada jeszcze samodzielnie, ale posadzone w krzesełku do karmienia lub na kolanach rodzica siedzą stabilnie z podparciem. Fizjoterapeuci, z którymi mam kontakt, zgodnie twierdzą, że w takim przypadku można posadzić dziecko na czas posiłku na swoich kolanach lub w krzesełku. Ważne jest tylko, aby zadbać o zapewnienie maluchowi odpowiedniego podparcia.

Czy po 4 miesiącu należy wprowadzić do diety dziecka gluten?

Zalecenia dotyczące bardzo wczesnego wprowadzania glutenu do diety dziecka są już nieaktualne. Najnowsze badania pokazują, że gluten należy wprowadzić do diety niemowlaka, tak samo jak inne pokarmy. Nie trzeba tego robić bardzo wcześnie (po 4 miesiącu).

Czy każdy nowy produkt należy podawać dziecku przez kilka dni?

Nie ma potrzeby podawania niemowlakowi przez kilka dni każdego nowego produkty. Zaleca się jednak, aby nie wprowadzać kilku nowych produktów równocześnie. Dodatkowo, ważne jest, by nowe produkty wprowadzać stopniowo, obserwując reakcję dziecka i zaczynając od małych ilości. Chodzi o to, żeby zauważyć ewentualną alergię na dany produkt.

Oczywiście, inaczej to będzie wyglądało u alergików lub dzieci z różnymi problemami zdrowotnymi, które nie pozwalają na tak sprawne wprowadzanie nowości do jadłospisu. W takiej sytuacji najlepiej wspólnie z lekarzem ustalić plan rozszerzania diety.

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania o rozszerzanie diety, napisz w komentarzu, a ja na pewno odpowiem 🙂 

 


Źródło:

 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
 • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna 2014
 • Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, 2014
 • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016
 • Rozszerzanie diety niemowląt, E. Ehmke vel Emczyńska-Seliga https://ncez.pl/dzieci-i-mlodziez/dzieci-0-3/rozszerzanie-diety-niemowlat
 • WHO, Infant and young child feeding, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
 • NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/
 • NHS, Your baby’s first solid foods, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/
 • UNICEF Feeding your baby: 6–12 months, https://www.unicef.org/parenting/food-nutrition/feeding-your-baby-6-12-months?fbclid=IwAR224wCMLjWJ9veQnuIeP7JKi_lXI24Us20H94VI8sEcpGEefrCA_koBFJY
 • APP, Infant Food and Feeding, https://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/HALF-Implementation-Guide/Age-Specific-Content/Pages/Infant-Food-and-Feeding.aspx?fbclid=IwAR2Btc4PmXgagbUwbwsH5-cui6f3kWMN0Dm37-2JEFRnPMayW48jfoTHc-M

 

62 thoughts on “Rozszerzanie diety 2020”

  1. Cześć,
   U wcześniaków sprawa jest bardziej skomplikowana niż u dzieci urodzonych w terminie i ten moment rozpoczęcia rozszerzania diety u każdego wcześniaka będzie inny. Warto zdać się na oznaki gotowości dziecka.

 1. Witam serdecznie. Od kiedy karmiąc piersią powinnam podawać wodę synkowi? I czy zaczynając rozszerzenie diety po skończonym 6mcu nie sprawię że będzie za mało jadło? Czy do skończonego 6mca mleko matki wystarcza?

  1. Cześć Paulina, wodę do picia należy wprowadzić wraz z rozpoczęciem podawania posiłków stałych, czyli najlepiej po 6 miesiącu. Do ukończenia 6 miesiąca mleko mamy lub mleko modyfikowane początkowe dostarcza odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, których potrzebuje dziecko. Mleko powinno też być podstawą diety niemowlaka do ukończenia 1 roku życia, dlatego najpierw należy podać dziecku pierś, a za ok.0,5h -1h posiłek stały. Początki rozszerzania diety to próbowanie nowych smaków, zapoznawanie się z nimi – dziecko nie musi się najadać już od pierwszych posiłków, może jeść mało. Ważne, aby próbowało i uczyło się nowych smaków 🙂

    1. Cześć, w takiej sytuacji najpierw trzeba sprawdzić z jakiego powodu dziecko nie przybiera na wadze. Najlepiej skonsultować się z lekarzem i doradcą laktacyjnym, zrobić badania i ustalić przyczynę niskich przyrostów wagi. Oczywiście można dziecku w tym wieku spróbować wprowadzić posiłki stałe, jeśli dziecko wykazuje gotowość. Należy pamiętać, że mają to być posiłki uzupełniające, czyli między karmieniami mlekiem, a nie zamiast mleka 🙂

  1. Cześć Gosia, jeśli dziecko nie ma alergii na białka mleka krowiego, to można zaproponować mu twaróg i inny nabiał. Co do potraw smażonych, to nie powinny one gościć w jadłospisie malucha codziennie, ale raz na jakiś czas można podać 🙂

 2. Witam;)Dziękuję pani za odpowiedź:)moja córeczka nie ma alergii na białka mleka krowiego.Mam jeszcze jedno pytanie do pani?Czy można zrobić np.budyń na mleku kokosowym czy jakimś mleku roślinnym?

 3. Witam, bardzo pomocny artykuł. Jednak zastanawia mnie jeszcze temperatura posiłków – warzyw które podaje. Czy powinny być one za każdym razem ciepłe? Czy jeśli rano ugotuje na parze brokuł, poczekam aż przestygnie, to mogę trzymać go do końca dnia w temperaturze pokojowej i podać dziecku jeszcze 2 razy? Kolejne moje pytanie to czy jeśli włożę posiłek do lodówki to po podgrzaniu mogę go po raz kolejny schować i podgrzać 2 raz? Jak podgrzewać? I czy są jednakowe zalecenia do domowych posiłków i tych ze słoiczka?

  1. Cześć, myślę, że jeśli chodzi o temperaturę posiłków, to trzeba obserwować dziecko, co jemu pasuje i kierować się podobnymi zasadami jak u dorosłych (np. zupa, czy drugie danie na ciepło itd.). Jeśli dopiero podajesz pojedyncze warzywa, to myślę, że nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, czy będą lekko ciepłe, czy w temperaturze pokojowej. Po ugotowaniu i wystudzeniu najlepiej schować danie od razu do lodówki i przed podaniem podgrzać np. w kąpieli wodnej. Niedojedzonego posiłku nie przechowuje się w lodówce ani nie podgrzewa. Jeśli coś zostanie, to lepiej samemu zjeść, a dziecku przygotować świeże danie.

  1. Cześć Gosia, to zależy co do tych lodów dodałaś 🙂 Jeśli są to tradycyjne lody na surowych żółtkach, to absolutnie małe dziecko nie powinno ich jeść. A jeśli mrozisz np. same owoce, czy owoce z jogurtem, to jak najbardziej możesz dać maluszkowi spróbować 🙂

 4. Przygotowując pierwsze posiłki dla dziecka (pojedyncze warzywa) pisze Pani w książce o dodaniu kilku kropli oliwy/oleju/masła. Co najlepiej wybrać? Zwrócić na coś konkretnego uwagę?

  1. Dzień dobry, karmię 4miesięcznego syna mlekiem modyfikowanym. Niestety z tendencją do częstych ulewań. Przybiera na wadze prawidłowo, zatem lekarz nie widzi powodów do obaw, sama też przyjęłam to już jako normę. Powoli myślę jendak o wprowadzeniu do diety kaszki. Czy to dobry pomysł?

   1. Cześć Basia, nie wiem, czy chcesz tę kaszkę wprowadzić jako posiłek do jedzenia łyżeczką, czy chcesz nim zagęścić mleko? O stosowaniu preparatów zagęszczających mleko najlepiej porozmawiać z lekarzem i nie stosować ich na własną rękę. Natomiast jeśli chcesz już po prostu zacząć rozszerzać dietę, to moim zdaniem jest to jeszcze za wcześnie. Obecnie zarówno dzieciom karmionym piersią, jak i mlekiem modyfikowanym zaleca się rozpoczęcie rozszerzania diety po 6 miesiącu życia. Tutaj więcej informacji na ten temat: https://rozszerzaniediety.pl/rozszerzanie-diety-po-6-miesiacu/

 5. Witam. Szukam pomocy w internecie, bo póki co specjalista nie przyjmuje i jestem zostawiona z zagadnieniem sama. Synek urodził się z rozszczepem podniebienia. 2 lipca skończy 6 miesięcy. Czy spotkała się Pani z wytycznymi odnośnie posiłków takiego dziecka? Pediatra zaleciła nam podawanie musów itp aby konsystencja była jak najbardziej papkowata. Ok na początku rozszerzania diety jest to ok, ale później? Jak np podać mu jajko? Z tego musu nie zrobię… Może zna Pani albo posiada jakieś artykuły, wytyczne do poczytania?

  1. Cześć Karolina, w takim przypadku trzeba bardzo indywidualnie podejść do rozszerzania diety. Najlepiej skonsultować się także z neurologopedą, aby zbadał maluszka i podpowiedział kiedy i w jaki sposób można mu podać jedzenie w kawałkach. Co do jedzenia o konsystencji musu, to w ten sposób możesz podać praktycznie każdy produkt. Jajko czy np. mięso można zmiksować z warzywami i powstanie wtedy zupka.

  1. Cześć Ewelina, myślę, że słoiczki (takie z dobrym składem) są dobrą alternatywą, gdy nie mamy dostępu do produktów świeżych dobrej jakości. Jednak moim zdaniem nie powinno ich się zbyt długo używać, ponieważ one wszystkie mają podobny smak i gładkie konsystencje. Etap rozszerzania diety to przede wszystkim poznawanie przez dziecko nowych smaków, zapachów, konsystencji, nauka zdrowego różnorodnego jedzenia oraz nauka gryzienia i żucia. Dlatego myślę, że można zacząć od słoiczków, ale po jakimś czasie warto powoli wprowadzać domowe posiłki oraz jedzenie w kawałkach do rączki, aby dziecko miało możliwość poznawać różne smaki i uczyć się gryzienia i żucia.

 6. Dzień dobry, mam pytanie co może jesc na śniadania i kolacje 7-miesieczne dziecko z nietolerancja glutenu? Czy mozna mu podać chleb bez glutenu? Mamy paskudny AZS ale nie będziemy przecież ciagle jesc kaszki ryżowej i hafer… boimy się wprowadzać nabiał ale jajka już się udało i jest okej.

  1. Kasia, jeśli dziecko radzi sobie z jedzeniem kawałków, to można zaproponować pieczywo bezglutenowe posmarowane np. jakąś pastą warzywną, czy jajeczną albo z domową wędliną (np. pieczona pierś z indyka). Może jakieś babeczki, gofry bezglutenowe?

 7. Rozszerzamy dietę, póki co papkami, bo Maly nie akceptuje jeszcze grudek. Zastanawiam się w jakiej formie mogę zacząć podawać mu jajko…

 8. witam, nurtuje mnie pytanie odnośnie mleka krowiego. ok rozumiem że jako niewielki dodatek może być stosowany wcześniej niż przed rokiem, ale czysto hipotetycznie gdybym miała zamiar codziennie na śniadanie czy kolację robić dziecku dorosłą kaszę ( wiem że to monotonne i niezalecane więc pytanie teoretyczne) to czy taka codzienna porcja nadal jest uważana za dodatek? Czyli czy w teorii tak częste dodawanie mleka krowiego nadal jest w porządku?

  1. Joanno, z mlekiem krowim chodzi przede wszystkim o to, że po pierwsze nie powinno zastępować karmienia piersią lub mleka modyfikowanego, po drugie mleko krowie ogranicza przyswajanie żelaza z posiłku, które jest bardzo ważne w okresie rozszerzania diety. Do tego jeszcze mleko krowie niemodyfikowane podawane w dużych ilościach może prowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu dziecka białkiem. Ciężko jest odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ nie ma jednoznacznych zaleceń ile konkretnie tego mleka krowiego w diecie niemowlaka po 6 miesiącu może się znaleźć. Moim zdaniem, w diecie takiego maluszka przed ukończeniem 1 roku życia powinno być go jak najmniej, ze względu na to, że nie ma jakiś wielkich korzyści wynikających z podawania dziecku mleka krowiego, a podstawą diety jest ciągle mleko mamy lub mleko modyfikowane.

 9. Dobry wieczór, chciałabym zapytać w jakiej formie podać dziecku zaczynającemu przygodę z rozszerzaniem diety jajko? a także jakie placuszki można przygotować dla dziecka? w komentarzach powyżej przeczytałam, że nie smażone..pieczone?

  1. Cześć Daria, jeśli dziecko radzi sobie z jedzeniem kawałków, to najprościej jest podać mu jajko ugotowane na twardo pokrojone w ćwiartki do samodzielnego jedzenia rączkami. Można też przygotować delikatną jajecznicę na parze albo dodać jajko do ciasta na placuszki np. bananowe: 1 mały banan + 1 duże jajko, banan rozgniatasz widelcem, dodajesz jajko, dokładnie mieszasz i smażysz na suchej mocno rozgrzanej patelni. Proste i smaczne 🙂

   1. Syn (6msc) jeszcze nie siedzi więc póki co podaję papki. W takim wypadku zarówno jajko w całości jak i naleśniczki chyba nie są najlepszym pomysłem.
    Ale dziękuję za przepis, w przyszłości na pewno się przyda 🙂

  1. Cześć, nie ma już ustalonej kolejności wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców do diety niemowlaka – samemu decydujemy, które produkty podajemy dziecku. Z racji tego, że mamy teraz sezon i ogromny wybór dobrych krajowych produktów, postawiłabym właśnie na te sezonowe: jagody, porzeczki, wiśnie, maliny, czereśnie, cukinię, fasolkę szparagową, bób, młode buraczki itd. 🙂

 10. Dzień dobry,
  Czy jeśli rozpoczynamy przygodę z rozszerzeniem diety to jest to normalne/dozwolone żeby dziecko zjadło na raz cały słoiczek (125g) ?Jedzenie zostało podane ok 30 min po podaniu piersi , po zjedzeniu całego słoiczka dziecko jeszcze zjadło pierś.

  1. Cześć Sylwia, jeśli proponujesz posiłek zaraz po karmieniu piersią, to jest to jak najbardziej ok i wtedy podajemy tyle ile dziecko chce zjeść. Ważne, żeby nie zastępować karmienia mlekiem posiłkiem stałym. Obserwuj dziecko, jeśli nie będzie miało problemów z trawieniem takiej ilości posiłku i nie odrzuci mleka na rzecz jedzenia to nie martwiłabym się tym 🙂

 11. Jeśli rozszerzanie diety zaczynam od papek to czy zanim przygotuję zupkę dziecko powinno najpierw osobno spróbować każdego składnika zupki? Dziecko 6 m-cy na razie dostaje gotowaną marchewkę, brokuła, ziemniaka, sparzone jabłko. Czy jest sens teraz dać np gotowany korzeń pietruszki? Drugie pytanie – czy można takiemu maluchowi dać surową marchewkę lub jabłko czy ogórka? W jakiej formie dać właśnie ogórka? Zetrzeć na tarce? Czy jednak z ogórkiem jeszcze poczekać?

  1. Cześć, to zależy jakie masz podejście do rozszerzania diety 🙂 Jedni od początku dają potrawy składające się z kilku składników, inni najpierw podają pojedyncze smaki, a potem je łączą w zupki. Ja jestem zwolennikiem tego drugiego podejścia, bo wtedy łatwiej wyłapać jeśli jakiś składnik dziecko uczuli. Jeśli podasz maluszkowi zupę z kilku nowych składników i pojawi się po niej uczulenie, nie będziesz wiedziała, który składnik je wywołał. Oczywiście, że pietruszkę możesz podać, tylko ona sama w sobie nie jest zbyt smaczna, więc może połącz ją z jakimś produktem, które dziecko już poznało. Surowe warzywa też możesz proponować (szczególnie teraz, gdy są smaczne sezonowe), tylko w odpowiedniej formie. Jeśli jecie papki, to spróbuj zetrzeć na tarce o małych oczkach.

 12. Witam. Moja córeczka skończyła właśnie 4 miesiące, od początku jest na karmieniu mieszanym (pierś + mleko modyfikowane), póki co sama jeszcze nie siedzi. Powoli myślę o wprowadzaniu innych pokarmów, jednak nie wiem do końca czy to nie za wcześnie. Czy mogę już rozpocząć rozszerzanie diety, czy lepiej wstrzymać się do ukończenia przez dziecko 6 m-cy? Od czego najlepiej zacząć?

  1. Asia, myślę, że nie warto się spieszyć. Mleko matki lub mleko modyfikowane początkowe dostarcza odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, których potrzebuje dziecko do ukończenia 6 miesiąca życia. Warto poczekać aż dziecko będzie gotowe (tutaj znajdziesz więcej informacji o oznakach gotowości do rozszerzania diety: http://rozszerzaniediety.pl/oznaki-gotowosci-do-rozszerzania-diety/). Po 6 miesiącu można podać dziecku większość produktów, które sami jemy (warzywa, owoce, kasze, mięso, ryby, jajka – wszystko, to co zostało wymienione we wpisie powyżej).

 13. Dzień dobry,
  Do jakiego czasu podajemy posiłek po mleku? Dziecko 8 miesięcy je mleko 5 razy na dobę(po około 150-180ml,odciągniete z piersi i mm) , proponuję dwa posiłki ok godzinę po karmieniu. Dziecko zjada po kilka łyżeczek, czy powinnam zmniejszyć ilość karmień żeby dziecko więcej zjadalo innego pokarmu?

  1. Katarzyno, w okolicach 9 miesiąca można zmienić kolejność posiłków i najpierw podawać posiłek stały, a potem mleko. Czy dzięki temu dziecko zje więcej stałego pokarmu? Nigdy nie ma gwarancji 🙂 Co do ograniczania karmień mlekiem, to ja jestem przeciwnikiem takiej metody. W pierwszym roku życia dziecka mleko stanowi podstawę diety i maluch powinien być karmiony na żądanie, czyli kiedy chce i ile chce.

 14. Moje dziecko ma ponad 5 miesiecy. Od dwoch tygodni podaje kaszki i próbujemy obiadkow. Jest na mm, kaszki zjada chetnie z lyzeczki, obiadki czasami zje dwie lyzeczki i juz wiecej nie chce. Nie lubi marchewki, chetniej zjadla dynie i ziemniaka. Dalam jej dzisiaj ugotowanego ziemniaka z przetarta marchewka, nie chciala jesc. Jak podalam lekko rozdrobnionego samego ziemniaczka jadla z apetytem az otwierala buzie ale niestety jak juz miala polknac to prawie sie zadlawila. Co mam robic? Widzę ze polubila ziemniaka czy mam go wymieszac np z jej mlekiem czy z woda zeby mogla polknac? Nie chce rezygnować z podawania warzywka jesli jej zasmakowalo. Mam jeszcze jeden problem. Od trzeciego miesiaca pije mi mleko tylko jak zasypia, a jak nie spi i jest glodna to sie krzywi i marudzi na widok butli. Wogole nie chce wziac do buzi az zaciska usta, dopiero jak jest wyciszona i zasypia podkladam pieluszke to otwiera buzie, szukajac smoka. A jak nie spi i podalam raz mleko lyzeczka to otwierala buzke, ale wiadomo ze tak jej nie nakarmie to robilam z tego mm kaszke i jadla. Czy powinnam sie martwic?

  1. Kasia, może po prostu wymieszaj ziemniaka z bardziej soczystym warzywem np. cukinią albo tak jak napisałaś dodaj wody lub mleka. Suche ziemniaki mogą być trudne do połknięcia dla takiego maluszka 🙂 Co do mleka, to może być wiele różnych powodów odrzucenia butelki. Najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem, aby obejrzał dziecko, czy zlecił odpowiednie badania.

 15. Dzien dobry, jeszcze nie zgłębiłam całej wiedzy ale mam kilka pytań. Zamierzam przygotować kilka słoiczków na początek i tu pytania: czy jeśli zaczynam od papek to czy na zmianę mogę podawać jedzenie metodą blw (zacznę od puree z marchwi a później np brokuł w różyczkach)?
  W przepisach na deserki z jabłek znajduje kleik ryżowy – jest on niezbędny czy moge podać samo duszone jabłko? Czy do takiego jabłka mogę dodać cynamon?? I czy niezbędny tu też jest tłuszcz? I ostatnie na dzis: jeśli jednego dnia podaje duszone jabłko łyżeczką to następnego mogę podac już surowe?? 😊
  Dziękuję i pozdrawiam

  1. Cześć Karolina, od początku możesz podawać różne konsystencje posiłków od papek po kawałki. Tylko pamiętaj, że dziecko jedzące posiłki w kawałkach powinno stabilnie siedzieć (na kolanach rodzica albo w krzesełku do karmienia). Nie podajemy kawałków jedzenia dziecku w pozycji półleżącej, bo wtedy jest większe ryzyko zakrztuszenia. Jeśli chodzi o jabłko, to jak najbardziej możesz podać samo – duszone, starte drobno na tarce albo w całości. Nie musisz dodawać kleików – w przepisach służą one do zagęszczenia posiłku, a tak naprawdę są mało wartościowe i często powodują zaparcia u niemowląt 😉 Z cynamonem bym się wstrzymała, jeśli chodzi o pierwsze posiłki. Moim zdaniem na początek warto, żeby dziecko poznało naturalny smak owoców. Tłuszcz nie jest niezbędny, ale warto go dodawać do posiłków – tutaj więcej info na ten temat: https://rozszerzaniediety.pl/jaki-olej-dla-niemowlaka/

 16. Dzień dobry, mój sześciomiesięczny synek rozpoczął rozszerzanie diety. Zaczęliśmy od marchewki. Następnego dnia podaliśmy ziemniaka, potem przecier ziemniak+cukinia+marchewka. Niestety nic mu nie smakuje i mimo tego, ze wczesniej chętnie bral np. lekarstwa z łyżeczki, po kilku dniach podawania pokarmów nie chce w ogóle brać nawet tych lekarstw, bo takiego nabrał obrzydzenia. Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Ponadto dostał zaparcia. Jaki w takim razie wprowadzić produkt, aby próbował jeść chętniej i nie spowodował on zaparć?

  1. Cześć Kasia, może Twój maluszek potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby nabrać gotowości do jedzenia posiłków innych niż mleko. Nie każde dziecko chętnie je już od pierwszej łyżeczki. Przede wszystkim nie karm dziecka, jeśli tego nie chce (zaciska buzie, odpycha łyżeczkę, płacze itd.). Proponuj posiłki codziennie, ale nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Jeśli maluch siedzi stabilnie, to możesz mu też zaproponować miękkie kawałki jedzenia, które sam będzie próbował włożyć do buzi – może taka forma jedzenia będzie dla niego atrakcyjniejsza. Co do zaparć, podczas rozszerzania diety trzeba też wprowadzić wodę do picia, aby ich uniknąć. Tutaj znajdziesz więcej sposobów na radzenie sobie z zaparciami u niemowlaka: https://rozszerzaniediety.pl/zaparcia-u-niemowlaka-lista-produktow-ktore-moga-pomoc/

 17. Dzień dobry, rozszerzamy dietę kiedy synek skończył 5.5 mieisaca. Bardzo interesował się jedzeniem wyciągał rączki, trafia do buzi, nie siada ale w krzesełku siedzi stabilnie. Aktualnie rozszerzamy od tygodnia ale nie widzę żadnych postepow. Synek wszystko wypluwa nie próbuje polykac. Próbowałam też papek i nic. Czy to jeszcze za wcześnie i zrobić przerwę czy dalej próbować podawać do próbowania ? Pozdrawiam 🙂

  1. Cześć Ewelina, może nie jest jeszcze gotowy 🙂 Ja bym zrobiła tydzień przerwy, u takiego maluszka nawet w ciągu kilka dni może się wiele zmienić.

  1. Tak, miód można podawać dzieciom po 1 roku życia. Najlepiej na początek podać niewielką ilość, aby sprawdzić, czy dziecko nie ma uczulenia.

 18. Czy przytoczone zasady =brak konkretnych zasad co do wprowadzenia konkretnych produktów to są Zaleceni polskich specjalitow czy zalecenia WHO. Na jakiej stronie można znaleźć zalecenia obowiązujące w Polsce?

  1. Zarówno zalecenia polskie jak i ogólnoświatowe nie podają już kolejności wprowadzania produktów do diety dziecka. Na dole artykułu znajdziesz wszystkie źródła.

 19. Witam, córka 6mc i dwa tygodnie. Rozszerzamy dietę od ok 5 i pół miesiaca ponieważ córa na noc dostaje mm i zalecono Nam podawanie dodatkowych pokarmów. Od tygodnia, dwóch zaczęły się ogromne problemy ze snem. Córka budzi się w środku nocy z płaczem którego nie da się uspokoić nawet piersią. Noce są praktycznie nieprzespane. Po podaniu kropelek na brzuch córka puszcza mnóstwo bączków. Mam wrażenie z boli ją brzuszek. Zaparcia występują ale nie zawsze. Wodę dodaje do posiłków chociaż niechętnie ja piję. Jeżeli wypije mało po posiłku daje pierś. Nie wiem co robić. Nigdy tak nie mieliśmy chociaż córka od zawsze słabo spala ale temat kolek czy zaparć jest Nam obcy. Od początku dawaliśmy kaszki bio dedykowane dla niemowlat plus warzywa, owoce czasami zdarza się podać sloiczek w podróży. Proszę o pomoc, nie wiem co robic. Mała bardzo się męczy.

  1. Cześć, jeśli problemy z brzuszkiem zaczęły się po rozpoczęciu rozszerzania diety, to być może organizm dziecka nie jest jeszcze gotowy na posiłki stałe i ma problem ze ich strawieniem. A może zmieniliście ostatnio mleko modyfikowane? To też może powodować problemy z brzuszkiem. W tym wieku u dziecka występuje również skok rozwojowy, który może być przyczyną nocnych wybudzeń i rozdrażnienia. Ciężko mi cokolwiek doradzić bez szczegółowego wywiadu.

   1. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie zmienialiśmy mleka więc niestety nie w tym jest problem. Co do skoków czekałam z utęsknieniem na 6mc bo myślałam że wtedy się właśnie kończy 🙂 w każdym razie jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *