JAK NAUCZYĆ DZIECKO PIĆ

Jak nauczyć dziecko pić wodę?

Woda to kolejny element rozszerzania diety niemowlaka, który powoduje u rodziców wiele wątpliwości. Kiedy można podać niemowlakowi wodę? Jaką wodę wybrać? Czy trzeba przegotowywać? W czym podawać i ile wody powinno wypijać małe dziecko? Jak nauczyć niemowlę pić wodę? To jedne z najczęściej padających pytań, na które postaram się wyczerpująco odpowiedzieć.

Od kiedy podawać wodę niemowlakowi?

Niemowlęta karmione piersią:

Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańska Akademia Pediatryczna i Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci jednogłośnie mówią, że niemowlęta karmione piersią (jeśli są zdrowe), w pierwszych 6 miesiącach życia, nie wymagają podawania żadnych płynów poza mlekiem matki. Składa się ono w 80-90 % z wody i w pełni zaspokaja pragnienie niemowlaka w tym okresie. Karmienie piersią jest naturalnym i najlepszym sposobem żywienia niemowląt.

Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym:

W polskich wytycznych odnośnie żywienia niemowląt brakuje jednoznacznego stanowiska odnośnie podawania wody niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym. Natomiast Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne i Światowa Organizacja zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie mlekiem (zarówno kobiecym, jak i mieszanką) przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka.

Zarówno niemowlętom karmionym piersią, jak i mlekiem modyfikowanym nie należy podawać innych napojów niż mleko mamy i/lub modyfikowane przed ukończeniem 6 miesiąca życia (chybachyba że są do tego wskazania medyczne).

karmienie piersia pierwszym roku zycia

Ile wody powinno wypijać niemowlę?

Według Norm żywienia dla populacji Polski (2017r.), dzieci do 6 miesiąca życia potrzebują od 100 do 190 ml wody na 1 kg masy ciała. Z tym że woda ta pochodzić ma wyłącznie z mleka mamy lub modyfikowanego.

W drugim półroczu życia niemowlak potrzebuje od 800 do 1000 ml wody dziennie. I w tym przypadku jej główne pochodzenie to także mleko, jak również woda z pokarmów stałych oraz woda proponowana do picia.

Trudno jest więc stwierdzić dokładnie, ile wody powinno wypijać niemowlę, ponieważ pochodzi ona z różnych źródeł. Bez obaw jednak należy często proponować niemowlakowi po 6 miesiącu życia do picia wodę. Dziecko samo zdecyduje, czy i ile wody potrzebuje. 

W czym podawać wodę niemowlakowi?

Najlepiej w najzwyklejszym otwartym kubku, tak by dziecko od razu nauczyło się prawidłowo pić. Nie zaleca się podawania wody w butelce ze smoczkiem, ponieważ z takiej butelki dziecko ssie napój, zamiast nauczyć się prawidłowej umiejętności picia w celu zaspokojenia pragnienia.

Naukę picia można też  rozszerzyć o picie przez rurkę. Bidony świetnie sprawdzają się na spacerach — można wrzucić do torby i nic się z nich nie wylewa (no może nie z każdego modelu, mieliśmy kilka przeciekających 😉 ). Więcej informacji na temat wyboru kubeczka znajdziesz we wpisie: Kiedy do neurologopedy?

 

jak nauczyc dziecko pic

Jak nauczyć niemowlę pić wodę?

Jeśli chodzi o sam smak, to dziecku nie przeszkadza, że woda nie jest słodka, jak niektórym rodzicom się wydaje. Większość dzieci od początku bez problemu chętnie pije czystą wodę. Aby od razu nauczyć dziecko zdrowych nawyków żywieniowych, jako kolejny napój po mleku powinniśmy wprowadzić właśnie wodę (nie słodkie soki, kompoty, czy herbatki dla niemowląt). Tak jak w przypadku rozszerzania diety o nowe pokarmy, wodę również należy podawać kilku, a nawet kilkunastokrotnie, zanim maluch zaakceptuje jej smak.

Jak nauczyć niemowlę pić wodę z kubka?

Natomiast jeśli chodzi o technikę, to często pada pytanie „jak nauczyć dziecko pić z otwartego kubka?„. Oczywiście, tak jak każda nowa umiejętność, picie z kubeczka wymaga wielu prób. Nie znam niemowlaka, który za pierwszym razem ładnie wypił wodę z kubeczka. Najważniejsze (według mnie) zasady nauki picia z kubka:

 1. należy wstrzymać się do momentu, aż dziecko będzie stabilnie siedziało, inaczej będzie się krztusić napojem;
 2. naukę picia z kubka warto zacząć od gęstszych płynów np. zblendowanej zupy, koktajlu, czy jogurtu naturalnego, a potem podawać wodę, która szybko ucieka z kubeczka;
 3. trzeba pamiętać o tym, aby brzeg kubka opierać o dolną wargę dziecka (nie zęby, czy dziąsła), inaczej maluch będzie go gryzł, zamiast pracować wargami;
 4. podajemy małe porcje i nie wlewamy płynu dziecku do buzi. Kubek przechylamy powoli, tak by płyn dotarł do dolnej wargi i czekamy, aż maluch zgarnie go górną wargą;
 5. próbujemy kilka razy dziennie, aż do skutku 🙂

 

jak nauczyc dziecko pic

Jak nauczyć niemowlę pić wodę przez słomkę?

Picie przez słomkę jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie podczas wyjść na zewnątrz, więc warto nauczyć dziecko tej umiejętności. Aby prawidło pić przez słomkę, powinna ona znajdować się na środku warg, w przestrzeni pomiędzy wargami a zębami. Maluch prawdopodobnie na początku będzie chciał pogryźć rurkę, pozwól mu w ten sposób zbadać co to jest 🙂 Najważniejszą kwestią jest jednak, nauczyć dziecko zasysać wodę przez rurkę. Mam na to kilka sposobów:

 1. moczenie końcówki rurki w wodzie, tak aby dziecko poczuło, że jest tam jakiś płyn;
 2. nauka z kartonika — kupujemy soczek w kartoniku, wypijamy go, a do wypłukanego kartonika wlewamy wodę. Pomagamy maluchowi zassać poprzez lekkie naciśnięcie kartonika;
 3. zaciągamy sami trochę wody przez słomkę, przytrzymujemy i podajemy dziecku, tak by poczuło, że z rurki wypływa woda;
 4. siadamy z dzieckiem i też pijemy przez rurkę, pokazujemy, że wypiliśmy;
 5. wkładamy słomkę (najlepiej krótką) do wody i zatykamy otwór, następnie miejsce, w którym zebrała się wewnątrz woda wkładamy do ust dziecka i puszczam otwór, tak aby woda wypłynęła.

Jaką wodę wybrać dla niemowlaka?

Specjaliści do spraw żywienia zalecają, aby woda dla niemowląt była:

 • źródlana lub naturalna, niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa
 • stężenie soli mineralnych powinno być mniejsze niż 500mg/l
 • jeśli podajesz wodę z kranu, lub przygotowujesz na niej posiłki MUSI być ona przegotowana.

 

Może Cię zainteresować: Akcesoria do rozszerzania diety

 


Źródła:

 • M. Jarosz, Normy żywienia dla populacji polskiej, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2017
 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
 • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, 2014
 • Praktyczne aspekty wyboru wody w żywieniu zdrowych niemowląt i młodszych dzieci,  Pediatr. Med. Rodz., 2018, 14 (1), p. 33–46
 • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD, Standardy medyczne Pediatria, 1/2016
 • Infant and young child feeding, WHO, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
 • Eat fruit. Don’t drink it, AAP, 2017, https://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217 

 

5 komentarzy dla “Jak nauczyć dziecko pić wodę?”

 1. Czyli jak podawać wodę niemowlakowi, który nie siedzi? Polecany jest otwarty kubek, ale dla dzieci siedzących. Inny sposób to bidon z rurką, ale czy ten sposób jest właśnie odpowiedni dla dzieci niesiedzących? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Karolina, wodę podajemy dzieciom przy rozszerzaniu diety, czyli zakładam, że po 6 msc, kiedy dziecko powinno już stabilnie siedzieć z podparciem. Wtedy otwarty kubek jest najlepszym rozwiązaniem. Natomiast jeśli maluch jeszcze nie siedzi stabilnie i chcesz mu podać wodę w pozycji półleżącej, to bidon z rurką lub podawanie wody łyżeczką wydają się najrozsądniejszą opcją.

   1. Oczywiście, że po 6. A co Pani ma na myśli, że maluch już powinien stabilnie siedzieć z podparciem? Czy to nie jest tak, że dziecka nie sadzamy dopóki sam nie usiądzie?

    1. Wszyscy fizjoterapeuci, z którymi na ten temat rozmawiałam jednogłośnie mówią, że dziecko, które jeszcze nie siada, na czas posiłku można posadzić na swoich kolanach lub w krzesełku do karmienia. Ważne jest tylko, aby dziecko miało zapewnione podparcie, czyli nie osuwało się na boki, w przód i w tył. Bardziej szczegółowo opisała to na swoim blogu Mama Fizjoterapeuta (https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/09/05/rozszerzanie-diety-a-siad/), bardzo polecam lekturę tego artykułu.

  2. Witam jak zachęci dwu latka do picia większej ilości niż 0.5litra wody inne napoje nie wchodzą w grę córka nie lubi zadnych soczków

Komentarze zamiknięte.