Akcesoria do rozszerzania diety

Akcesoria do rozszerzania diety

Rozszerzanie diety niemowlaka, jak wszystko, co wiąże się z rozwojem malucha, można przeprowadzić na wiele sposobów. Nasze babcie powiedziałyby pewnie, że kiedyś dziecko dostawało do rączki gotowaną marchewkę i nie były do tego potrzebne żadne wymyślne akcesoria do rozszerzania diety. Co prawda, to prawda. Warto jednak pamiętać, że kiedyś nie było też fotelików samochodowych i krzesełek do karmienia, a jednak dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez nich życia 😊 Dzisiaj mam dla Was przegląd akcesoriów wspomagających proces rozszerzania diety niemowlaka. Na podstawie Waszych opinii i spostrzeżeń przygotowałam zestawienie najprzydatniejszych akcesoriów do rozszerzania diety, które wspierają ten proces w zgodzie z metodą BLW.

1. Akcesoria do rozszerzania diety — ŚLINIACZKI

Tego produktu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Śliniaczki to podstawa, jeśli nie chcemy prać bluzeczek i bodziaków po każdym posiłku. Prawda jest taka, że często i śliniaczek nie uchroni nas przed plamami, ale warto minimalizować ryzyko. 😉 Jego niewielkie i poręczne rozmiary pozwalają zabrać go ze sobą wszędzie. Pamiętajcie, że obecnie wybór śliniaczków jest naprawdę bardzo szeroki! Od modnych, markowych śliniaków w formie modowych apaszek po najprostsze, tanie śliniaki. Warto pamiętać, że jeśli śliniak faktycznie ma spełniać swoją rolę, powinien być chociaż od spodu pokryty nieprzemakalnym tworzywem – w przeciwnym razie będzie tylko dekoracyjnym kawałkiem materiału, który i tak nie ochroni ubranka przed trudną do usunięcia plamą z marchewki czy buraczka.

Akcesoria do rozszerzania diety - ŚLINIACZKI

2. Akcesoria do rozszerzania diety – FARTUSZKI

Śliniaczek faktycznie jest niewielki i poręczny, ale jednocześnie chroni tylko kawałek ubranka tuż pod brodą malucha. Jeśli planujesz pozwolić dziecku na zupełnie samodzielną naukę jedzenia, a jednocześnie nie chcesz po każdym posiłku prać trudnych plam np. z przecieru z marchewki, warto zaopatrzyć się w fartuszek (śliniak z rękawkami). Jest to wdzianko w kształcie obszernego kaftanika z długim rękawem, często także z kieszonką, do której wpada jedzenie, które nie trafiło do buzi. Fartuszki uszyte są z nieprzemakalnego materiału.

Akcesoria do rozszerzania diety – FARTUSZKI

3. Akcesoria do rozszerzania diety – TALERZYK DZIELONY

Jest to kolejny gadżet, który nasze babcie prawdopodobnie uznałyby za zbędny – do czasu, gdyby nie poznały jego zalet. Talerzyk dzielony świetnie sprawdza się, kiedy chcemy proponować naszemu dziecku kilka smaków naraz. W myśl zasad BLW warto kłaść na talerzyku kilka produktów np. siekane kotlety z łososia, różyczkę brokuła i ziemniaka. Dzięki podzielonej powierzchni talerzyka podane produkty nie mieszają się przynajmniej na początku 😉), a ponadto dzięki wyższym brzegom łatwiej dziecku nabrać jedzenie łyżeczką lub chwycić w rączkę. Wybierając pierwszy talerzyk dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę, aby miał przyssawkę, która pozwoli przymocować go do blatu. Wybierajmy neutralne kolory, które nie będą rozpraszały malca – to jedzenie, a nie obrazek powinny być najbardziej interesujące na talerzu.

Akcesoria do rozszerzania diety – TALERZYK DZIELONY

4. Akcesoria do rozszerzania diety – SZTUĆCE

Na rynku wprost roi się od przeróżnych sztućców dla najmłodszych. Mają przeróżne kształty, kolory i rozmiary i stworzone są z różnorodnych materiałów. Jak wybrać? Przede wszystkim musimy dobrać rozmiar łyżeczki czy widelca do wielkości buzi i rączki dziecka. Warto także sprawdzić ich ciężar – może okazać się, że maluch nie będzie chciał ich używać z powodu wagi. Zawsze wybierajcie sztućce z bezpiecznych, atestowanych tworzyw. Pamiętaj, że logopedzi zalecają, aby pierwsze łyżeczki były twarde i płaskie jak np. Babydream. Może okazać się, że zanim dziecko wybierze swoją ulubioną łyżeczkę, będziecie musieli przetestować kilka modeli. Może też potrzebować czasu i pierwsze tygodnie lub miesiące chwytać pokarmy tylko rączkami. Dajmy dziecku czas wszak Bobas Lubi Wybór 😉

Akcesoria do rozszerzania diety – SZTUĆCE

5. Akcesoria do rozszerzania diety – OTWARTY KUBEK

Nie samym jedzeniem dziecko żyje – pić też musi. Chcąc nauczyć dziecko samodzielnego, picia trzeba zdecydować się na wybór odpowiedniego naczynia. Ponieważ logopedzi odradzają kubki niekapki, warto poszukać innego rozwiązania – najprostszym i jednocześnie najlepszym jest zwykły, otwarty kubek. Dobrą opinią wśród mam cieszy się pochyły kubek, nazywany też krzywym kubkiem. Co takiego ma w sobie to z pozoru dziwne naczynie? Nachylone ścianki sprawiają, że malec od razu widzi jego zawartości, dzięki czemu nie przechyla głowy bardzo do tyłu i w naturalny sposób samo dozuje ilość picia. Więcej na temat nauki picia, przeczytasz w artykule:  jak nauczyć dziecko pić wodę.

Akcesoria do rozszerzania diety – OTWARTY KUBEK

6. Akcesoria do rozszerzania diety – KRZESEŁKO DO KARMIENIA

Krzesełko do karmienia w zasadzie powinno pojawić się na samej górze naszego zestawienia, bo bez niego będzie trudno rozpocząć przygodę z rozszerzaniem diety. Krzesełko, które pozwoli nawet niemowlakowi na samodzielne „siedzenie przy stole” to mebel, który jest niemal niezbędny w każdym domu, który zamieszkuje bobas. Ponieważ integralną częścią takiego fotelika jest blat, to właśnie on będzie stanowił pierwszy stolik naszego dziecka. Podobnie jak z większością akcesoriów dla dzieci, także modeli krzesełek do karmienia jest na rynku mnóstwo. Od bardzo prostych w formie, plastikowych, po regulowane, tapicerowane, 4 w 1, odchylane, z wymiennymi blatami itp. Wybierając krzesełko do karmienia, pamiętaj że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka podczas posiłku i jego prawidłowa postawa. Dlatego zwróć szczególną uwagę na regulowany podnóżek do krzesełka do karmienia oraz stabilność mebelka. Ważne jest też, czy jest łatwe w czyszczeniu 😉

 

najlepsze krzesełko do karmienia ranking

7. Akcesoria do rozszerzania diety – BIDON

Są takie sytuacje w życiu dziecka, kiedy pochyły kubek się nie sprawdza – np. spacer czy zabawa w ruchu. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest bidon, ale podobnie jak w przypadku innych akcesoriów, modeli bidonów jest bardzo wiele. Oczywiście kształt i kolor to rzecz gustu, ale wybierając model, koniecznie zwróć uwagę na to, czy bidon ma ustnik, rurkę, czy jest w formie kubka niekapka. Najlepszym rozwiązaniem jest bidon z rurką, który wymusza odruch ssania napoju. Taki bidon pozwala na ćwiczenie mięśni twarzy, podniebienia miękkiego i języka. Ponadto picie z takiego bidonu wspomaga także naukę prawidłowego oddychania. Wybierając bidon, zwróć także uwagę, z jakiego tworzywa jest wykonany, a także dobierz go, zwracając uwagę na jego wielkość. Bidon powinien być łatwy do chwycenia przez dziecko, dlatego rozważ wybór takiego z uchwytami.

Akcesoria do rozszerzania diety – BIDON

8. Akcesoria do rozszerzania diety – LUNCHBOX

Spacery to bardzo ważny punkt dnia każdego malca. Nie warto z nich rezygnować tylko dlatego, aby w porze przekąski koniecznie zasiąść w domowym krzesełku do karmienia. Wychodząc z domu, pamiętaj, aby zabrać ze sobą przekąski dla dziecka np. pożywne placuszki bananowe lub gofry z ciecierzycy. Pakując je w odpowiedni lunchbox z przegródkami zapewnisz dziecku posiłek podobny do tego, jaki mógłby zjeść w domu. Każda przegródka może zawierać ulubione produkty malca. Pamiętaj, że spacer może być świetną okazją do tego, aby zasmakowało dziecku coś, na co w domu ewidentnie nie miało ochoty. Nie od dziś wiadomo, że na powietrzu mamy większy apetyt.

Akcesoria do rozszerzania diety – LUNCHBOX

9. Akcesoria do rozszerzania diety – MISECZKA NIEWYSYPKA

Zgodnie z nazwą naczynie to ma uniemożliwić dziecku rozsypanie zawartości, ale jednocześnie pozwolić dostać się do niej w kontrolowany sposób. Jest kilka rodzajów naczyń, których budowa często się różni, ale cel jest ten sam – utrzymać zawartość z dala od podłogi. 😊 Jest to bardzo pomocny gadżet zwłaszcza dla maluchów, które lubią jeść w ruchu. Napełnienie takiego naczynia przekąskami pozwoli wręczyć dziecku kilka przekąsek naraz, bez konieczności podawania mu ich pojedynczo. Takie rozwiązanie budzi w dziecku poczucie samodzielności i malec może sam decydować, ile chce zjeść.

Akcesoria do rozszerzania diety – MISECZKA NIEWYSYPKA

10. Akcesoria do rozszerzania diety – MATA POD KRZESEŁKO

Jeśli nie lubisz myć podłogi kilka razy dziennie, za to Twój malec lubi jadać „z rozmachem” przemyśl zakup maty pod fotelik. Mata jest niemal konieczna, jeśli fotelik stoi na dywanie – gdy nie chcesz ryzykować częstego szorowania plam – mata może być niezbędna. Pamiętaj, ze mata jest wielofunkcyjna – może przydać się także podczas zabaw np. farbami, czy na pikniku.

Podsumowanie

Podsumowując, najbardziej przydatne akcesoria do rozszerzania diety to:

  • śliniaki i fartuszki
  • talerzyki i miseczki 
  • sztućce dla dzieci
  • otwarty kubek
  • bidon
  • krzesełko do karmienia
  • pojemnik na jedzenie — lunchbox
  • miseczka niewysypka
  • mata pod krzesełko

Pamiętaj, że wszystkie wymienione akcesoria są przydatne, ale wcale niekonieczne, aby z powodzeniem rozszerzać dietę dziecka. Wybór gadżetów zawsze dopasuj do siebie i przede wszystkim potrzeb dziecka. Może okazać się, że Twój maluch świetnie poradzi sobie bez talerzyka i bidonu, za to od pierwszych miesięcy będzie chętnie operował widelcem i łyżką. Powodzenia 😊

 

Może cię zainteresować: Najlepsze krzesełko do karmienia – ranking