Nauka picia to jeden z bardzo ważnych elementów rozszerzania diety. Często rodzice mają dylemat, czy po 6 miesiącu mogą podać dziecku coś innego do picia niż mleko. Sklepowe półki uginają się od wszelkiego rodzaju soczków, czy herbatek dla niemowląt, czy powinniśmy je kupować? Co do picia dla niemowlaka będzie najlepsze? Na te pytania postaram się wyczerpująco odpowiedzieć w poniższym artykule.
Co do picia dla niemowlaka? Mleko matki – najlepszy wybór
W pierwszym półroczu, najlepszym i jedynym zalecanym napojem dla niemowlaka jest mleko matki. Zawiera ono wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które wspierają rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Mleko matki dostarcza również przeciwciał, które pomagają chronić niemowlę przed infekcjami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią do drugiego roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów stałych po ukończeniu szóstego miesiąca.
Mieszanki mleczne
Jeśli karmienie piersią z jakiś powodów nie jest możliwe, alternatywą jest mleko modyfikowane początkowe. Na rynku dostępne są specjalnie opracowane preparaty, które zawierają niezbędne składniki odżywcze, zbliżone do tych w mleku matki. Można je podawać od pierwszych dni życia, do ukończenia przez dziecko 1 roku.
Od kiedy zacząć naukę picia?
Zastanawiasz się, czy dopajać niemowlę? Najnowsze zalecenia (zarówno polskie, jak i światowe) mówią, aby dążyć do wyłącznego karmienia piersią (a jeśli mama nie może karmić, to mlekiem modyfikowanym) przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Co jednocześnie oznacza, że w pierwszym półroczu zdrowe dziecko nie potrzebuje żadnych dodatkowych płynów poza mlekiem*. Naukę picia z otwartego kubka, warto więc wdrożyć w okolicach 6 miesiąca życia dziecka wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety niemowlaka. Następnie można uczyć malucha picia również z bidonu ze słomką.
*W niektórych przypadkach jednak lekarz może zalecić wcześniejsze podanie dziecku wody do picia.
Co do picia dla niemowlaka? Woda!
Wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety powinniśmy wprowadzić też naukę picia wody. Jaka woda dla niemowląt będzie najlepsza? Oto kilka podpowiedzi:
- woda źródlana lub naturalna woda mineralna niskozmineralizowana (ogólna zawartość soli mineralnych powinna być mniejsza niż 500 mg/1 litr), niskosodowa, niskosiarczanowa,
- naturalne wody mineralne nie powinny być wykorzystywane do przyrządzania posiłków,
- używając wody z kranu należy ją zagotować,
- szczególnie niebezpieczne, ze względu na ryzyko zanieczyszczenia azotanami i azotynami, może być stosowanie wody studziennej.
Jeśli nie wiesz, jaką wodę wybrać, przygotowałam dla Ciebie zestawienie wód butelkowanych ze składem odpowiednim dla niemowląt. Kliknij obrazek poniżej, aby przejść do zestawienia.
Soki i kompoty – tak czy nie?
Jeszcze do niedawna soki dla niemowląt uważane były za niezbędny element rozszerzania diety. Jednak zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) z 2017 roku zmieniły dotychczasowe postrzeganie soku w diecie najmłodszych. AAP zaleca rodzicom, aby nie podawali dzieciom poniżej 1 roku życia żadnych soków do picia, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza.
A co z lekkimi domowymi kompotami z owoców? Tak jak soki, nie powinny być podawane niemowlętom w pierwszym roku. Jeśli chcemy budować u dziecka zdrowe nawyki, powinniśmy unikać słodkich napojów w jego diecie.
Zagrożenia związane z nadmiernym spożyciem słodkich napojów
Nadmierne spożywanie słodkich napojów przez niemowlę może skutkować:
- mniejszym apetytem i w związku z tym zmniejszonym spożyciem mleka mamy lub modyfikowanego,
- otyłością, związaną z nadmiarem cukrów w diecie dziecka;
- próchnicą, która jest efektem przedłużonej ekspozycji zębów na cukry zawarte w soku;
- wzdęciami, bólami brzucha lub w skrajnych przypadkach biegunką u niemowlaka.
Herbatki i zioła dla najmłodszych?
W sklepach możemy znaleźć herbatki dla niemowląt już od pierwszych dni życia! Niestety polskie prawo na to pozwala, a producenci chętnie to wykorzystują. Nie daj się nabrać. Dziecko przez pierwsze pół roku życia nie potrzebuje do picia niczego innego oprócz mleka.
Herbatki po 6 miesiącu?
Rodzice wraz z rozszerzaniem diety zastanawiają się, czy po 6 miesiącu mogą też wprowadzić herbatki. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej byłoby podawać maluchowi po prostu wodę. Jeśli jednak bardzo chcesz, aby niemowlak spróbował czegoś innego, to najbezpieczniejsze będą:
- herbata rooiboos – powstaje z liści czerwonokrzewu afrykańskiego. Nie zawiera kofeiny, a w naparze znajdziemy cenne składniki, takie jak: potas, sód, magnez, wapń, a także fluor, miedź, żelazo, mangan i cynk.
- herbaty owocowe z suszu owocowego (takie do zaparzania, nie granulowane – to sam cukier!).
Jeśli zdecydujesz się na podawanie herbatek, nie zapominaj, że to nadal mleko i woda są podstawowymi napojami dla niemowlaka.
Herbatki ziołowe
Jeśli chodzi o zioła, to lepiej nie stosować ich na własną rękę. Zioła tak jak leki mogą mieć silne działanie, powodować skutki uboczne lub wchodzić w interakcje z lekami, które przyjmuje maluch. Przed podaniem jakichkolwiek ziół najlepiej skonsultuj się z lekarzem.
Więcej na temat herbat i ziół dla małych dzieci pisałam tutaj: Herbatka dla niemowlaka. Znajdziesz tam również porównanie składu popularnych herbatek dla niemowląt.
Zioła powszechnie podawane niemowlętom, a na które trzeba szczególnie uważać to:
- rumianek – ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie, przyspieszające gojenie się ran i przeciwbakteryjne. Spotkałam się zarówno ze stosowaniem rumianku jako napoju, jak i do okładów, czy kąpieli niemowlaka. Trzeba jednak pamiętać, że rumianek może wywołać silne reakcje alergiczne (najczęściej jest to alergia kontaktowa objawiająca się wypryskiem).
- koper włoski – stosowany w problemach z kolkami i wzdęciami. Często podawany może być jednak niebezpieczny, ze względu na zawartość estragolu – substancji zakwalifikowanej jako rakotwórcza. Więcej na ten temat pisałam tutaj: Herbata koperkowa dla niemowlaka?
Mleko krowie i roślinne do picia dla niemowlaka? Nie!
Mleko krowie, mimo iż jest tak lubiane przez dzieci, nie może w 1. roku życia zastąpić mleka mamy lub modyfikowanego. Nie powinno się go podawać niemowlętom w formie napoju, natomiast może być składnikiem dań dla niemowlaka (np. kaszki, owsianki, placuszków).
To samo tyczy się mleka roślinnego, czyli napojów na bazie zbóż, nasion, czy orzechów. Mogą one funkcjonować w diecie dziecka jako dodatek np. do kaszki, owsianki, ale nie zaleca się ich podawać do picia.
Czego jeszcze unikać?
Istnieje jeszcze kilka napojów, których należy unikać w diecie niemowlaka. Choć pewnie to oczywiste, to jednak należy je tutaj wymienić. Niemowlętom poza wymienionymi wyżej, nie podajemy także: napojów gazowanych, herbaty (czarnej, zielonej), kawy, kawy zbożowej, kakao do picia, a także napojów zawierających substancje słodzące. Takie napoje mogą być szkodliwe dla zdrowia malucha, wpływać na jego sen, a także na rozwój układu pokarmowego.
Podsumowanie
Wybór tego, co do picia dla niemowlaka, jest niezwykle ważny dla zdrowia i rozwoju dziecka. Najlepszym napojem w pierwszych miesiącach życia jest mleko matki, do którego po 6 miesiącu życia dziecka dołączamy również wodę do picia. Dzięki temu wspieramy budowanie zdrowych nawyków żywieniowych u naszych maluszków.
Może Cię zainteresować: Kaszka do picia na noc?
Źródła:
- Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
- Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD, Standardy medyczne Pediatria, 1/2016
- Infant and young child feeding, WHO, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
- Eat fruit. Don’t drink it, AAP, 2017, https://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217
- American Academy of Pediatrics Recommends No Fruit Juice For Children Under 1 Year, 2017, https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/American-Academy-of-Pediatrics-Recommends-No-Fruit-Juice-For-Children-Under-1-Year.aspx
- Uczulenie na rumianek, E. Rudzki, Alergeny, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009 https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/kontaktowe/59354,uczulenie-na-rumianek
- http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/foeniculum-vulgare/writing/
- Can Estragole in Fennel Seed Decoctions Really Be Considered a Danger for Human Health? A Fennel Safety Update https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3414240/
Co podawać do picia w przypadku gorączki do 6 miesiąca i po, gdy dziecko nie przepada za woda.
Przy ząbkowaniu często występują biegunki i brak apetytu wtedy też powinno się dodatkowo nawadniać a czym jak wody nie chce ?
Aby nie nastąpiło odwonienie lekarze najczęściej zalecają podawanie specjalnych elektrolitów dla niemowląt. Najlepiej zapytać pediatry.
A co z wodą z dzbanka filtrującego ?? Można podać taką wodę ??
Można podawać, jednak też lepiej ją przegotować. Filtr ma za zadanie usunąć różne substancje z wody, jednak nie usuwa bakterii, które mogą się w niej znajdować, dlatego dla niemowląt zaleca się przegotowywać wodę z kranu.