co do picia dla niemowlaka

Co do picia dla niemowlaka?

Nauka picia to jeden z bardzo ważnych elementów rozszerzania diety. Często rodzice mają dylemat, kiedy podać dziecku coś innego niż mleko, czy podawać od razu soki, wodę, a może ziołowe herbatki dla niemowląt? Co do picia dla niemowlaka będzie najlepsze? Na te pytania postaram się wyczerpująco odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Od kiedy zacząć naukę picia?

Najnowsze zalecenia (zarówno polskie, jak i światowe) mówią, aby dążyć do wyłącznego karmienia mlekiem mamy (a jeśli mama nie może karmić, to mlekiem modyfikowanym) przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Co jednocześnie oznacza, że w pierwszym półroczu zdrowe dziecko nie potrzebuje żadnych dodatkowych płynów poza mlekiem.

Naukę picia z kubeczka lub przez rurkę, warto więc wdrożyć w okolicach 6 miesiąca, kiedy rozpoczynamy rozszerzanie diety.

Woda dla niemowlaka – najlepszy napój

Według zaleceń specjalistów od żywienia:

 • dla niemowląt najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna niskozmineralizowana (ogólna zawartość soli mineralnych powinna być mniejsza niż 500 mg/1 litr), niskosodowa, niskosiarczanowa,
 • naturalne wody mineralne nie powinny być wykorzystywane do przyrządzania posiłków,
 • używając wody z kranu należy ją zagotować,
 • szczególnie niebezpieczne, ze względu na ryzyko zanieczyszczenia azotanami i azotynami, może być stosowanie wody studziennej.

Woda źródlana a kranówka

Czy kranówka bardzo różni się od wody źródlanej butelkowanej?

Woda źródlana pochodzi z naturalnego źródła, które jest dobrze izolowane od czynników zewnętrznych, a co za tym idzie, jest pozbawione zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Woda źródlana zawiera małe ilości minerałów (np. Żywiec 230,00 mg/l). Jej minusem jest to, że pakuje się ją do plastikowych butelek, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale też coraz głośniej mówi się o negatywnym wpływie plastiku na nasze zdrowie.

Kranówka natomiast pobierana jest z rzek, ujęć podziemnych lub źródeł i różni się pod względem zawartości minerałów w zależności od miejsca, w którym jest pobierana (np. w Warszawie jest to 250 mg/l). Woda z kranu podlega stałej inspekcji, tak aby spełniał wszystkie normy, a jej czystość pozwalała na bezpośrednie spożycie (dla niemowlaka bezpieczniej jest ją przegotować).

Uważać należy jednak na wodę studzienną, ze względu na ryzyko jej zanieczyszczenia azotanami i azotynami.

 

woda źródlana a kranówka

Herbatki i zioła

W sklepach możemy znaleźć herbatki dla niemowląt już od pierwszych dni życia. Niestety polskie prawo na to pozwala, a producenci chętnie to wykorzystują. Nie dajcie się nabrać. Dziecko przez pierwsze pół roku życia nie potrzebuje do picia niczego innego oprócz mleka.

Ale czy w związku z tym, po 6 miesiącu można podać dziecku do picia herbatkę? I tak i nie 🙂 Najlepiej byłoby podawać po prostu wodę. Jeśli jednak bardzo chcesz, aby maluch spróbował czegoś innego, to najbezpieczniejsze będą:

 • herbata rooiboos – powstaje z liści czerwonokrzewu afrykańskiego. Nie zawiera kofeiny, a w naparze znajdziemy cenne składniki, takie jak: potas, sód, magnez, wapń, a także fluor, miedź, żelazo, mangan i cynk.
 • herbaty owocowe z suszu owocowego (takie do zaparzania, nie granulowane – to sam cukier).

Jeśli chodzi o zioła, to lepiej nie stosować ich na własną rękę. Zioła tak jak leki mogą mieć silne działanie, powodować skutki uboczne lub wchodzić w interakcje z lekami, które przyjmuje maluch. Przed podaniem jakichkolwiek ziół najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Więcej na temat herbat i ziół dla małych dzieci pisałam tutaj: Herbatka dla niemowlaka. Znajdziesz tam również porównanie składu popularnych herbatek dla niemowląt.

Zioła powszechnie podawane niemowlętom, a na które trzeba szczególnie uważać to:

 • rumianek – ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie, przyspieszające gojenie się ran i przeciwbakteryjne. Spotkałam się zarówno ze stosowaniem rumianku jako napoju, jak i do okładów, czy kąpieli niemowlaka. Trzeba jednak pamiętać, że rumianek może wywołać silne reakcje alergiczne (najczęściej jest to alergia kontaktowa objawiająca się wypryskiem).
 • koper włoski –  stosowany w problemach z kolkami i wzdęciami. Często podawany może być jednak niebezpieczny, ze względu na zawartość estragolu – substancji zakwalifikowanej jako rakotwórcza. Więcej na ten temat pisałam tutaj: Herbata koperkowa dla niemowlaka?

 

co do picia dla niemowlaka woda

Soki i kompoty

Jeszcze do niedawna soki uważane były za niezbędny element rozszerzania diety. Jednak zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii (APP) z 2017 roku zmieniły dotychczasowe postrzeganie soku w diecie niemowląt. APP zaleca rodzicom, aby nie podawali dzieciom poniżej 1 roku życia jakiegokolwiek soku do picia, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza.

A co z lekkimi domowymi kompotami z owoców? Tak jak soki, nie powinny być podawane niemowlętom w pierwszym roku. Jeśli chcemy budować u dziecka zdrowe nawyki, powinniśmy unikać słodkich napojów w jego diecie.

Zagrożenia związane z nadmiernym spożyciem słodkich napojów

Nadmierne spożywanie słodkich napojów przez niemowlę może skutkować:

 • mniejszym apetytem i w związku z tym zmniejszonym spożyciem mleka mamy lub modyfikowanego, co z kolei powoduje niedożywienie i niski wzrost;
 • otyłością, związaną z nadmiarem cukrów w diecie dziecka;
 • próchnicą, która jest efektem przedłużonej ekspozycji zębów na cukry zawarte w soku;
 • wzdęciami, bólami brzucha lub biegunką u niemowlaka.

Mleko krowie i roślinne do picia?

Mleko krowie mimo, iż jest tak lubiane przez dzieci, nie może w 1. roku życia zastąpić mleka mamy lub modyfikowanego. Nie powinno się go podawać niemowlętom w formie napoju, natomiast niewielkie jego ilości mogą być składnikiem dań dla niemowlaka (np. kaszki, owsianki, placuszków).

To samo tyczy się mleka roślinnego, czyli napojów na bazie zbóż, nasion, czy orzechów. Mogą one funkcjonować w diecie dziecka jako dodatek np. do kaszki, koktajlu, ale nie zaleca się ich podawać do picia.

Podsumowanie

Starałam się jak najrzetelniej odpowiedzieć na pytanie: co do picia dla niemowlaka będzie najlepsze? Jak widzisz wybór napojów jest spory, jednak najważniejsze jest to, by dziecko przez pierwsze 6 miesięcy otrzymywało do picia jedynie mleko mamy lub modyfikowane. Natomiast w drugim półroczu, warto skupić się na kształtowaniu zdrowego nawyku picia wody, a z pozostałych napojów na razie zrezygnować lub proponować je dziecku jedynie okazjonalnie.

 

Źródła:

 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
 • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD, Standardy medyczne Pediatria, 1/2016
 • Infant and young child feeding, WHO, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
 • Eat fruit. Don’t drink it, AAP, 2017, https://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217
 • American Academy of Pediatrics Recommends No Fruit Juice For Children Under 1 Year, 2017, https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/American-Academy-of-Pediatrics-Recommends-No-Fruit-Juice-For-Children-Under-1-Year.aspx
 • Uczulenie na rumianek, E. Rudzki, Alergeny, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009 https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/kontaktowe/59354,uczulenie-na-rumianek
 • http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/foeniculum-vulgare/writing/
 • Can Estragole in Fennel Seed Decoctions Really Be Considered a Danger for Human Health? A Fennel Safety Update https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3414240/

4 komentarzy dla “Co do picia dla niemowlaka?”

 1. Co podawać do picia w przypadku gorączki do 6 miesiąca i po, gdy dziecko nie przepada za woda.
  Przy ząbkowaniu często występują biegunki i brak apetytu wtedy też powinno się dodatkowo nawadniać a czym jak wody nie chce ?

  1. Aby nie nastąpiło odwonienie lekarze najczęściej zalecają podawanie specjalnych elektrolitów dla niemowląt. Najlepiej zapytać pediatry.

  1. Można podawać, jednak też lepiej ją przegotować. Filtr ma za zadanie usunąć różne substancje z wody, jednak nie usuwa bakterii, które mogą się w niej znajdować, dlatego dla niemowląt zaleca się przegotowywać wodę z kranu.

Komentarze zamiknięte.