woda dla niemowląt ranking

Woda dla niemowląt – ranking

Jaką wodę dla niemowlaka wybrać? Czym się kierować czytające etykiety? Czy gotować wodę dla niemowlaka? To najczęściej padające pytania, jeśli chodzi o podawanie wody niemowlakowi. W dzisiejszym wpisie postaram się na nie wyczerpująco odpowiedzieć. Dodatkowo przygotowałam zestawienie wód butelkowanych odpowiednich dla niemowląt.

Jaka woda dla niemowląt będzie najlepsza – aktualne zalecenia

Dla niemowląt najodpowiedniejsza jest:

 • woda źródlana lub
 • naturalna woda mineralna

Dodatkowo powinna to być woda:

 • niskozmineralizowana (zawierająca poniżej 500 mg składników mineralnych w 1 litrze wody)
 • niskosodowa (< 20 mg /l)
 • niskosiarczanowa (< 20 mg /l)

Informacje o rodzaju wody i ilości składników mineralnych zawsze znajdziesz na etykiecie butelki.

Należy pamiętać, że naturalne wody mineralne o wysokim nasyceniu minerałami nie powinny być wykorzystywane do gotowania.

Najlepiej kupować opakowania wody nie większe niż 1,5 litra. Dzięki temu szybciej zużyjesz wodę i zmniejszysz ryzyko jej zanieczyszczenia.

Kiedy pierwszy raz podać wodę niemowlakowi?

Do około 6 miesiąca życia zdrowemu niemowlęciu to pokarm matki lub mleko modyfikowane podawane na żądanie zapewniają odpowiednią ilość płynów. Naukę picia należy rozpocząć wraz z początkiem rozszerzania diety. O kilku sposobach jak nauczyć dziecko pić wodę pisałam tutaj.

Czy gotować wodę dla niemowlaka?

Woda butelkowana

Wody źródlane i mineralne sprzedawane w butelkach powinny być sterylne. Jednak jeśli są nieprawidłowo przechowywane, mogą być narażone na różnego rodzaju skażenia bakteriologiczne. Dlatego dla najmłodszych niemowląt każdą wodę powinno się przegotować i wystudzić.

Starszym niemowlętom (po 6 miesiącu) można podawać świeżo otwartą wodę butelkowaną. Otwartą wodę butelkowaną należy spożyć w ciągu 24 godzin, a po otwarciu przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce). Wodę z butelki, która długo stała otwarta i nie była przechowywana w lodówce należy przegotować przed podaniem dziecku.

Woda z kranu

Jeśli podajesz niemowlęciu wodę kranową to zawsze należy ją przegotować i wystudzić przed podaniem. Sama woda, przed dotarciem do naszego kranu powinna być czysta pod względem mikrobiologicznym. Jednak biorąc pod uwagę całą drogę jaką przebywa płynąc do nas często starymi instalacjami wodnymi, może się okazać, że będzie w jakimś stopniu zanieczyszczona. Dlatego najbezpieczniej jest taką wodę przegotować, aby pozbyć się bakterii, które mogą znajdować się w kranówce.

Woda studzienna

Jest szczególnie niebezpieczna, ze względu na ryzyko zanieczyszczenia azotanami i azotynami, dlatego najlepiej nie podawać niemowlakowi takiej wody.

Woda dla niemowląt – ranking

W zestawieniu znajdziesz tylko wody niskozmineralizowane, niskosodowe i niskosiarczanowe (na grafice została podana ogólna zawartość soli mineralnych w 1 litrze wody).

 

jaka woda dla niemowląt ranking
Woda dla niemowląt -ranking

W czym podawać wodę?

Często pytacie w czym podawać wodę niemowlakowi? Czy lepsza będzie butelka, kubek niekapek, zwykły kubeczek, a może bidon? O odpowiedź na to pytanie poprosiłam neurologopedę:

„Wodę należy proponować dziecku od początku rozszerzania diety w otwartym kubku. Mimo, że producenci prześcigają się w coraz to nowszych i lepszych technologiach niekapków, nie są one zalecane przez logopedów, ponieważ utrwalają odruch ssania. Niekapki przy długotrwałym stosowaniu mogą prowadzić do powstawania wad wymowy i zgryzu. Picie z otwartego kubka to dla dziecka nowa umiejętność pobierania płynu, której dziecko musi się nauczyć. Kubek powinien opierać się o dolną wargę i po przechyleniu powinien być zbierany przez zwarcie warg. Tu istotną rolę odgrywa występowanie sekwencyjności picia, czyli brania łyk za łykiem i koordynacji picia z oddychaniem, co w początkowym procesie nauki jest dla dziecka wyzwaniem. Tylko czas i powtarzalność tej czynności pozwolą na jej opanowanie. Co jeśli nie ma możliwości picia z otwartego kubka np. podczas spaceru? Można korzystać z bidonu ze słomką.”

Pozostałe artykuły o napojach w diecie niemowlaka:

 

Żródła:

 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
 • Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, 2014
 • Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież, Standardy medyczne/Interna, 2010, T. 1, 7–15
 • Wpływ warunków przechowywania wody źródlanej w opakowaniach jednostkowych na ich jakość, Uniwersytet Zielonogórski, Zeszyty naukowe NR 161, 2016
 • NHS, Drinks and cups for babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/drinks-and-cups-children/
 • WHO, How to prepare formula for bottle-feeding at home, https://www.who.int/foodsafety/publications/micro/PIF_Bottle_en.pdf

17 komentarzy dla “Woda dla niemowląt – ranking”

    1. Jeśli masz pewność, że woda w kranie jest dobrej jakości, to tak. Dla niemowląt jednak warto ją przegotować, ponieważ filtry w dzbankach usuwają jedynie zanieczyszczenia mechaniczne oraz chlor, a nie usuwają bakterii, które mogą znajdować się w kranówce.

 1. Dlaczego wody mineralnej nie mozna gotowac? Ja tak robie codziennie bo moja kranowka to sam chlor nawet po przegotowaniu nie da jej sie pic.

  1. Można gotować wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną – tak, jak opisałam w artykule powyżej, taka woda jest najbardziej odpowiednia dla niemowląt. Wody wysokozmineralizowanej nie powinno się gotować, ze względu na to, że temperatura podczas gotowania zmienia jej właściwości.

  1. Cześć Marta,
   woda marki Hippp zawiera 515,5 mg/l składników mineralnych, czyli minimalnie więcej niż te 500mg/l, które jest zalecane. Ale myślę, że też jest ok 🙂

 2. Witam, dlaczego warto wybierać wodę niskozmineralizowaną a nie tą o najwyższej zawartości minerałów?

  1. Przecież sugaro z Lidla to Mama i ja więc polecana przez pediatrów mająca pozytywną opinię 🙂 pisze na etykiecie 🙂

 3. Witam! Dziecko 11 miesięcy, nie używało smoczka, teraz jest jeszcze karmione piersią, ale jest problem z piciem wody. W sumie dobrze sobie radzi, może „pić” z kubeczka, z niekapka lub z bidona że słomką, tyle że po prostu wypluwa wodę i w ten sposób się bawi, a ja się przeżywam, że nie jest dobrze nawodniane. Karmię piersią już rzadko i ilości tego mleka są już znikome… Co by Pani poradziła w tej sytuacji, cierpliwie czekać póki nauczy się pić, czy jednak spróbować butelkę ze smoczkiem?

  1. Dziecku w tym wieku najlepiej nie wprowadzać butelki ze smoczkiem. Może Pani częściej proponować wodę do picia, stawiać bidon tak, aby był zawsze w zasięgu dziecka.

 4. Dlaczego polecacie Żywiec Zdrój, skoro sam producent na etykiecie deklaruje, że jest to woda odpowiednia dla dzieci powyżej trzeciego roku życia?

  1. Kasia, z tego co wiem zmieniono źródło skąd pobierana jest woda, skład też się nieco zmienił, ale nie aż tak, żeby był niewłaściwy dla niemowląt. Teraz zawartość minerałów w tej wodzie wynosi 304,24 mg/l i jest nadal odpowiednia dla niemowląt (poniżej 500 mg/l).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *