woda dla niemowląt

Woda dla niemowląt – ranking

Na sklepowych półkach znajdziemy różne rodzaje wód, ale jaka woda dla niemowląt będzie najlepsza? Czym się kierować czytające etykiety? Czy gotować wodę dla niemowlaka? To najczęściej padające pytania, jeśli chodzi o podawanie wody maluszkom. W dzisiejszym wpisie postaram się na nie wyczerpująco odpowiedzieć. Dodatkowo przygotowałam zestawienie wód butelkowanych odpowiednich dla niemowląt.

Kiedy pierwszy raz podać wodę niemowlakowi?

Czy wiesz, że zapotrzebowanie na wodę u niemowląt, w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest 4-krotnie większe niż u osób dorosłych? Do około 6 miesiąca życia zdrowemu niemowlęciu to pokarm matki lub mleko modyfikowane podawane na żądanie zapewniają odpowiednią ilość płynów. Natomiast w drugim półroczu życia dziecka zapotrzebowanie na wodę wynosi około 800-1000 ml na dobę. Oczywiście nie oznacza to, że niemowlak powinien wypijać tyle wody 🙂. Wlicza się w to również mleko mamy, mleko modyfikowane, woda do picia oraz woda obecna w żywności.

Pierwsze próby picia wody powinny nastąpić wraz z początkiem rozszerzania diety. Podczas posiłku proponujemy wtedy maluchowi kilka łyków wody. Na początku nie chodzi nam o to, aby dziecko wypiło jak najwięcej, ale o to, aby nauczyło się samej umiejętności picia z kubeczka. O kilku sposobach na naukę picia pisałam w artykule: Jak nauczyć dziecko pić wodę?

Jaka woda dla niemowlaka — aktualne zalecenia

Dla niemowląt najodpowiedniejsza jest:

  • woda źródlana lub
  • naturalna woda mineralna niskozmineralizowana.

Dodatkowo powinna to być woda:

  • niskozmineralizowana, czyli zawierająca poniżej 500 mg składników mineralnych w 1 litrze wody
  • niskosodowa (< 20 mg /l)
  • niskosiarczanowa (< 20 mg /l)

Informacje o rodzaju wody i ilości składników mineralnych zawsze znajdziesz na etykiecie butelki.

Należy pamiętać, że naturalne wody mineralne o wysokim nasyceniu minerałami nie powinny być wykorzystywane do gotowania.

Najlepiej kupować opakowania wody nie większe niż 1,5 litra. Dzięki temu szybciej zużyjesz wodę i zmniejszysz ryzyko jej zanieczyszczenia.

 

jaka woda dla niemowlaka

Czy gotować wodę dla niemowlaka?

Woda butelkowana dla niemowlaka

Wody źródlane i mineralne sprzedawane w butelkach powinny być sterylne. Jednak jeśli są nieprawidłowo przechowywane, mogą być narażone na różnego rodzaju skażenia bakteriologiczne. Dlatego dla najmłodszych niemowląt każdą wodę powinno się przegotować i wystudzić.

Starszym niemowlętom (po 6 miesiącu) można podawać świeżo otwartą wodę butelkowaną. Otwartą wodę butelkowaną najlepiej spożyć w ciągu 24 godzin, a po otwarciu przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Wodę z butelki, która długo stała otwarta należy przegotować przed podaniem dziecku.

Woda z kranu dla niemowlaka

Jeśli podajesz niemowlęciu wodę kranową, to zawsze należy ją przegotować i wystudzić przed podaniem. Sama woda, przed dotarciem do naszego kranu powinna być czysta pod względem mikrobiologicznym. Jednak biorąc pod uwagę całą drogę, jaką przebywa płynąc do nas często starymi instalacjami wodnymi, może się okazać, że będzie w jakimś stopniu zanieczyszczona. Dlatego najbezpieczniej jest taką wodę przegotować, aby pozbyć się bakterii, które mogą znajdować się w kranówce.

Woda przefiltrowana dla niemowlaka

Często dostaję też pytania o wodę z dzbanka filtrującego. Takie rozwiązane jest na pewno bardziej ekologiczne, niż kupowania kolejnych butelek wody. Jest też sporo tańsze. Jednak filtry w dzbankach nie są doskonałe. Przede wszystkim zadaniem filtrów jest oczyszczenie wody z substancji takich jak: chlor, czy metale w niej występujące. Niektóre filtry zatrzymują także zanieczyszczenia m.in. herbicydy, pestycydy, czy substancje farmaceutyczne. Filtry zmiękczają wodę oraz poprawiają jej smak i zapach. To z czego filtry nie oczyszczają wody, to zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Dlatego, tak jak w przypadku wody z kranu, młodszym dzieciom należy taką wodę przegotować. Warto też pamiętać o regularnym myciu dzbanka filtrującego i częstej wymianie filtrów. Wilgotne środowisko to świetne miejsce dla rozwoju zarazków.

Woda studzienna dla niemowlaka

Jest szczególnie niebezpieczna, ze względu na ryzyko zanieczyszczenia azotanami i azotynami, dlatego najlepiej nie podawać niemowlakowi takiej wody.

Woda dla niemowląt – ranking

Poniżej przygotowałam zestawienie wód butelkowanych. Znajdziesz w nim tylko wody odpowiednie dla niemowląt, czyli niskozmineralizowane, niskosodowe i niskosiarczanowe. Na grafice została podana ogólna zawartość soli mineralnych w 1 litrze wody. Przy wodzie Żywiec Zdrój podałam dwie wartości, ponieważ woda ta pobierana jest z dwóch ujęć i w zależności od miejsca pobrania, różni się zawartością minerałów.

 

woda dla niemowląt ranking
woda dla niemowląt ranking

W czym podawać wodę niemowlakowi?

Często pytacie, w czym podawać wodę niemowlakowi? Czy lepsza będzie butelka, kubek niekapek, zwykły kubeczek, a może bidon? O odpowiedź na to pytanie poprosiłam neurologopedę:

„Wodę należy proponować dziecku od początku rozszerzania diety w otwartym kubku. Mimo, że producenci prześcigają się w coraz to nowszych i lepszych technologiach niekapków, nie są one zalecane przez logopedów, ponieważ utrwalają odruch ssania. Niekapki przy długotrwałym stosowaniu mogą prowadzić do powstawania wad wymowy i zgryzu. Picie z otwartego kubka to dla dziecka nowa umiejętność pobierania płynu, której dziecko musi się nauczyć. Kubek powinien opierać się o dolną wargę i po przechyleniu powinien być zbierany przez zwarcie warg. Tu istotną rolę odgrywa występowanie sekwencyjności picia, czyli brania łyk za łykiem i koordynacji picia z oddychaniem, co w początkowym procesie nauki jest dla dziecka wyzwaniem. Tylko czas i powtarzalność tej czynności pozwolą na jej opanowanie. Co jeśli nie ma możliwości picia z otwartego kubka np. podczas spaceru? Można korzystać z bidonu ze słomką.” Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Kiedy do neurologopedy?

 

Pozostałe artykuły o napojach w diecie niemowlaka:

 


Żródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież, Standardy medyczne/Interna, 2010, T. 1, 7–15
  • Wpływ warunków przechowywania wody źródlanej w opakowaniach jednostkowych na ich jakość, Uniwersytet Zielonogórski, Zeszyty naukowe NR 161, 2016
  • NHS, Drinks and cups for babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/drinks-and-cups-children/
  • WHO, How to prepare formula for bottle-feeding at home, https://www.who.int/foodsafety/publications/micro/PIF_Bottle_en.pdf

 

21 komentarzy dla “Woda dla niemowląt – ranking”

  1. Na serio polecacie dla niemowląt wody w plastikowych butelkach????

    1. Gośka, jeśli masz dobrą wodę w kranie, to nie musisz kupować w plastikowych butelkach 😉

        1. Jeśli masz pewność, że woda w kranie jest dobrej jakości, to tak. Dla niemowląt jednak warto ją przegotować, ponieważ filtry w dzbankach usuwają jedynie zanieczyszczenia mechaniczne oraz chlor, a nie usuwają bakterii, które mogą znajdować się w kranówce.

          1. Co z wodą przefiltrowaną przez filtry takie jak odwrócona osmoza i inne filtry podzlewowe? Czy taką wodę też trzeba gotować?

          2. Niestety nie jestem specjalistą od filtrów 🙂 Jeśli Twój filtr zapewnia usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych, to woda powinna być w porządku, nawet dla niemowlaka.

  2. Dlaczego wody mineralnej nie mozna gotowac? Ja tak robie codziennie bo moja kranowka to sam chlor nawet po przegotowaniu nie da jej sie pic.

    1. Można gotować wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną – tak, jak opisałam w artykule powyżej, taka woda jest najbardziej odpowiednia dla niemowląt. Wody wysokozmineralizowanej nie powinno się gotować, ze względu na to, że temperatura podczas gotowania zmienia jej właściwości.

    1. Cześć Marta,
      woda marki Hippp zawiera 515,5 mg/l składników mineralnych, czyli minimalnie więcej niż te 500mg/l, które jest zalecane. Ale myślę, że też jest ok 🙂

      1. Cześć, dopiero zaczynamy rozszerzanie diety. Ile moje dziecko powinno tej wody dziennie pić? Czy na razie po prostu wprowadzać ją po posiłku, czy lepiej podawać jej więcej?

        1. Cześć Małgosia, na początek dosłownie kilka łyczków wystarczy, z czasem można proponować także między posiłkami.

  3. Witam, dlaczego warto wybierać wodę niskozmineralizowaną a nie tą o najwyższej zawartości minerałów?

    1. Cześć, woda wysoko zmineralizowana zawiera zbyt dużo minerałów i przez to mogłaby obciążyć nerki dziecka.

  4. A jak oceniasz wodę Saguaro Junior tą w małych buteleczkach (dostępną w Lidlu)?

    1. Przecież sugaro z Lidla to Mama i ja więc polecana przez pediatrów mająca pozytywną opinię 🙂 pisze na etykiecie 🙂

  5. Witam! Dziecko 11 miesięcy, nie używało smoczka, teraz jest jeszcze karmione piersią, ale jest problem z piciem wody. W sumie dobrze sobie radzi, może „pić” z kubeczka, z niekapka lub z bidona że słomką, tyle że po prostu wypluwa wodę i w ten sposób się bawi, a ja się przeżywam, że nie jest dobrze nawodniane. Karmię piersią już rzadko i ilości tego mleka są już znikome… Co by Pani poradziła w tej sytuacji, cierpliwie czekać póki nauczy się pić, czy jednak spróbować butelkę ze smoczkiem?

    1. Dziecku w tym wieku najlepiej nie wprowadzać butelki ze smoczkiem. Może Pani częściej proponować wodę do picia, stawiać bidon tak, aby był zawsze w zasięgu dziecka.

  6. Dlaczego polecacie Żywiec Zdrój, skoro sam producent na etykiecie deklaruje, że jest to woda odpowiednia dla dzieci powyżej trzeciego roku życia?

    1. Kasia, z tego co wiem zmieniono źródło skąd pobierana jest woda, skład też się nieco zmienił, ale nie aż tak, żeby był niewłaściwy dla niemowląt. Teraz zawartość minerałów w tej wodzie wynosi 304,24 mg/l i jest nadal odpowiednia dla niemowląt (poniżej 500 mg/l).

Komentarze zamiknięte.