Śniadanie dla niemowlaka

Śniadanie dla niemowlaka – 11 przepisów

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, niezależnie od wieku. Dla niemowlaka śniadanie to zazwyczaj jeden z pierwszych posiłków stałych, które wprowadzamy podczas rozszerzania diety. Przy wyborze dań śniadaniowych dla niemowlaka należy pamiętać o prawidłowym bilansowaniu posiłków. Ważne jest też, aby dostosować konsystencję posiłków do wieku oraz umiejętności dziecka. W tym artykule znajdziesz 11 przepisów na zdrowe i smaczne śniadanie dla niemowlaka karmionego metodą tradycyjną (łyżeczką).

Śniadanie dla niemowlaka — kiedy wprowadzić?

Śniadania, czy inny pierwszy stały posiłek zazwyczaj wprowadza się po ukończeniu 6. miesiąca życia niemowlęcia, gdy dziecko wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety. Do tego momentu mleko matki lub mleko modyfikowane dostarczają dziecku wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Po 6 miesiącu zaczynamy rozszerzanie diety. Kontynuujemy karmienie mlekiem, ale między karmieniami proponujemy maluchowi pierwsze posiłki oraz wodę do picia. Na początek możemy zacząć właśnie od śniadania. W pierwszych tygodniach rozszerzania diety proponujemy maluchowi 1-2 posiłki dziennie. Następnie dążymy do tego, aby niemowlak poza karmieniem mlekiem otrzymywał 2-3 posiłki uzupełniające.

Śniadanie dla niemowlaka — co powinno znaleźć się na talerzu dziecka?

Śniadanie, tak jak każdy inny posiłek powinno być dobrze zbilansowane. Co to oznacza? Powinno zawierać różne grupy produktów m.in. warzywa i/lub owoce, źródła białka (np. mięso, ryby, jaja, nabiał, strączki, orzechy), źródła węglowodanów (np. kaszę, ryż, płatki zbożowe, makaron, pieczywo) oraz źródła dobrych tłuszczów (np. oleje roślinne nierafinowane, oliwę, masła z orzechów, awokado, masło). Dzięki dobrze zbilansowanym posiłkom dbamy o różnorodność w diecie dziecka, a co za tym idzie, zapobiegamy niedoborom pokarmowym.

Mówiąc o żywieniu niemowląt, warto też  podkreślić, że posiłki dla niemowlaka powinny być kaloryczne oraz zawierać produkty gęste odżywczo. Dlaczego to tak istotne? Otóż niemowlęta posiadają mały żołądek, ale jednocześnie mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego ważne jest, aby ich posiłki były gęste pod względem wartości odżywczych oraz dostarczały odpowiednią ilość kalorii. Same warzywa, owoce czy kaszki są zazwyczaj niskokaloryczne, co oznacza, że dostarczają stosunkowo mało kalorii. Dlatego po okresie, w którym maluch eksperymentuje z nowymi smakami, warto wprowadzić do jego diety pełnowartościowe posiłki, które zawierają żelazo, białko, tłuszcze oraz węglowodany złożone.

Śniadanie dla niemowlaka — przepisy

Poniżej znajdziesz przepisy na śniadania dla niemowlaka, który jest karmiony metodą tradycyjną, czyli zaczyna rozszerzanie diety od papek i przecierów, a następnie otrzymuje pokarmy coraz mniej rozdrobnione. Wszystkie poniższe dania możesz podawać od początku rozszerzania diety, ponieważ zawierają one tylko produkty bezpieczne dla niemowląt. Listę produktów zakazanych dla maluszków znajdziesz w moim artykule: Czego nie podawać niemowlakowi?

Kaszki

Przyjęło się przekonanie, że niemowlę musi jeść kaszki. To nie do końca prawda. Maluch nie musi jeść kaszek, ale dobra kasza może być podstawą wielu wartościowych posiłków, dlatego nie warto z niej rezygnować. Na rynku mamy ogromny wybór specjalnych kaszek dla niemowląt — to dobra opcja jeśli nie mamy czasu przygotować pełnowartościowego posiłku. Na co dzień jednak lepiej postawić na zwykłe kasze, czy naturalne płatki zbożowe. Oto kilka moich propozycji kaszek dla maluchów:

1. Kaszka manna z jabłkiem i cynamonem — kasza manna, mimo że nie jest najbardziej wartościową z kasz, ma konsystencję idealną dla niemowlaka na początku rozszerzania diety. Przepis na pyszną kaszkę znajdziesz tutaj: Kasza manna dla niemowlaka

 

kasza manna dla niemowlaka przepis

 

2. Budyń jaglany bananowo – orzechowy – budyń jaglany to nic innego, jak zblendowana na gładko kasza jaglana. Przepis na to danie z dodatkiem banana i masła orzechowego znajdziesz tutaj: Budyń jaglany dla niemowlaka

 

budyń jaglany dla niemowlaka

 

3. Kasza jaglana z dynią i rodzynkami – pyszna rozgrzewająca kaszka jaglana z dodatkiem puree z dyni i rodzynek posmakuje nawet wybrednym smakoszom. Przepis na tę kaszkę znajdziesz tutaj: Kasza jaglana dla niemowlaka

 

kasza jaglana dla niemowlaka od kiedy

 

4. Owsianka z owocami to pyszna i pożywna propozycja na jeden z pierwszych posiłków malucha. Do owsianki możesz dodać świeże lub mrożone owoce. Możesz też wymieszać ją z gotowym musem owocowym. Dokładny przepis znajdziesz tutaj: Owsianka dla niemowlaka.

 

owsianka dla niemowlaka przepis

 

Po więcej przepisów na kaszki dla niemowląt zapraszam Cię do mojego bestsellerowego e-booka 150 przepisów na dania dla niemowlaka. Znajdziesz w nim mnóstwo pomysłów na zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki dla Twojego maluszka.

150 przepisów dla niemowlaka

Potrawy z jajkami

Jajko to idealny produkt dla niemowlaka — jest gęste odżywczo i bogate w żelazo. Jajka są jednym z produktów alergizujących, dlatego zachowaj ostrożność podczas pierwszych prób ich podawania. Poniżej znajdziesz kilka propozycji na posiłki z dodatkiem jajek. Posiłki te są odpowiednie dla dzieci karmionych łyżeczką.

1. Jajecznica gotowana na parze — to danie o bardzo delikatnej, przecierowej konsystencji. Sprawdzi się na początku rozszerzania diety dla maluszków karmionych łyżeczką. Dokładny przepis znajdziesz tutaj: Jajecznica na parze

 

jajecznica na parze przepis

 

2. Przecier z awokado i żółtka – oba te produkty są bardzo odżywcze, a zatem idealne dla niemowlaka. Połączone razem w przecier nie tylko będą jednym z pierwszych posiłków o wysokiej gęstości odżywczej, ale i smacznym początkiem rozszerzania diety. Przepis znajdziesz tutaj: Przecier z awokado i żółtka

 

Pierwsze posiłki dla niemowlaka przecier z awokado i żółtka

 

3. Przecier z jajka na twardo i gotowanych brokułów – przecier z gotowanych warzyw z dodatkiem jajka na twardo to również dobry pomysł na śniadanie dla malucha. Brokuły ugotuj na parze do miękkości. Jajko ugotuj na twardo. Zblenduj warzywa z jajkiem. Jeśli przecier będzie zbyt gęsty, dodaj odrobinę przegotowanej wody. Po przestudzeniu dodaj do posiłku dobrej jakości tłuszcz np. odrobinę masła, oliwy lub nierafinowanego oleju rzepakowego. Tutaj znajdziesz informacje o tym, jakie tłuszcze są odpowiednie dla niemowląt: Jaki olej dla niemowlaka?

 

przecier z brokułów i jajka

Jogurty, serki i twarożki

Dobrą bazą do przygotowywania posiłków w postaci przecierów będą wszelkiego rodzaju naturalne przetwory mleczne. Pamiętaj o tym, że powinny być one z mleka pasteryzowanego. Kolejną ważną informacją jest to, że maluch nie potrzebuje dużych ilości nabiału w swojej diecie, ponieważ nadal spożywa sporo mleka mamy i/lub modyfikowanego. Dlatego staraj się, aby posiłki na bazie jogurtów, czy serków nie pojawiały się zbyt często, a dania na bazie produktów mlecznych były także dobrze zbilansowane.

1. Jogurt owocowy dla niemowlaka — ugotuj 2 łyżki płatków owsianych, po wystudzeniu wymieszaj je 50 g jogurtu naturalnego, dodaj zmielone orzechy oraz dowolne owoce. Całość zblenduj, aż konsystencja posiłku będzie jednolita. Nie wiesz, jaki jogurt dla niemowlaka będzie najlepszy? Sprawdź moje zestawienie jogurtów naturalnych.

 

jogurt owocowy dla niemowlaka

 

2. Twarożek z ogórkiem i rzodkiewką – to prosta i szybka propozycja, którą możesz zaserwować swojemu maluszkowi. Trzy łyżki tłustego twarogu wymieszaj z łyżką jogurtu naturalnego. Dodaj starte na drobnych oczkach rzodkiewkę oraz ogórka. Do takiego twarożku możesz dodać też posiekany świeży szczypiorek.

 

śniadanie dla niemowlaka twarożek

 

3. Serek naturalny z płatkami jaglanymi i mango – 2 łyżki płatków jaglanych ugotuj do miękkości. Po wystudzeniu wymieszaj z 50 g serka homogenizowanego naturalnego, dodaj kilka kawałków świeżego mango i zblenduj całość na gładki deser.

 

śniadanie dla niemowlaka serek

 

4.  Budyń bananowy — tradycyjny budyń z dodatkiem słodkiego banana może też być dobrą propozycją na śniadanie dla niemowlaka, który jest karmiony łyżeczką. Przepis na tradycyjny budyń dla dziecka znajdziesz tutaj: Budyń dla niemowlaka

 

budyń dla niemowlaka

 

Mam nadzieję, że moje propozycje na śniadania dla niemowlaka będą smakować Twojemu maluszkowi. Po więcej przepisów i inspiracji zapraszam do mojego bestsellerowego e-booka 150 przepisów na dania dla niemowlaka, gdzie znajdziesz mnóstwo zdrowych, dobrze zbilansowanych i odpowiednich dla niemowląt przepisów, które są łatwe i szybkie w przygotowaniu 🙂

150 przepisow na dania dla niemowlaka

 

 

 rozszerzanie diety

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.