OD KIEDY DANONKI

Od kiedy … Danonki? Czyli jak wybrać pierwszy serek dla niemowlaka

Kiedy można podać pierwszego Danonka?

Okazuje się, że to jedno z częściej wyszukiwanych haseł w internecie, jeśli chodzi o rozszerzanie diety niemowląt. Odkryłam to przypadkiem szukając informacji, czy niemowlak może jeść ciecierzycę, zaczęłam wpisywać „kiedy można podać…” a wyszukiwarka Google podpowiedziała „pierwszego danonka„. Trochę mnie zdziwiło, że są osoby, które jako jeden z pierwszych smaków chcą zaproponować maluchowi słodki serek. W końcu na sklepowych półkach możemy znaleźć produkty mleczne dużo lepszej jakości. Z drugiej strony, nie ma się co dziwić, ponieważ Danonki reklamowane są jako serki, typowo dla dzieci. A ich producent zapewnia także, że są to produkty idealne do rozszerzania diety niemowląt.

Tekst cytowany ze strony producenta:

Danonki w kubeczkach 50g są idealne dla dzieci, które pierwszy raz próbują nabiału. Smaki i formuła dobrane są w taki sposób, aby w bezpiecznie wprowadzić Twoje dziecko w świat produktów mlecznych.” (Źródło: https://danone.pl/Nasze-produkty2/Danonki/Danonki-Mini)

A tutaj możemy zobaczyć skład polecanego Danonka:
„twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), cukier, truskawki (6,15% – puree), skrobia modyfikowana, białka mleka, wapń, koncentraty z czarnej marchwi, marchwi i dyni, aromat naturalny, witamina D.”

Skład tego serka w prawdzie nie jest najgorszy, ale cukier na samej górze listy składników nie świadczy o nim najlepiej. Do tego skrobia modyfikowana, jako zagęstnik oraz barwniki (co prawda naturalne) w postaci koncentratu z dyni i marchwi. A na końcu jeszcze dodatkowy aromat. Czyżby truskawki dodane do serka nie miały ani koloru ani aromatu, nie mówiąc już o smaku?


Czy podawać dzieciom serki typu Danonki?

Decyzja zawsze należy do rodziców. Jednak jeśli masz możliwość wyboru, decyduj świadomie, sprawdzaj skład i czytaj etykiety. Pamiętaj, że niemowlak nie potrzebuje w swojej diecie dodatkowego cukru i tego wystrzegaj się najbardziej. Maluch nie wie, że istnieją serki słodkie i mniej słodkie, nie ma wyrobionych preferencji. Jeśli zaproponujesz mu serek naturalny, czy twaróg z pewnością ich spróbuje, a może nawet polubi?

kiedy podac pierwszego danonka


Nadmiar cukru w diecie niemowlaka:

 • sprzyja próchnicy zębów,
 • kształtuje niezdrowe preferencje żywieniowe,
 • sprzyja rozwojowi otyłości i chorób z nią związanych,
 • zmniejsza apetyt dziecka,
 • może powodować nadpobudliwość psychoruchową.

Unikanie cukru w diecie niemowlaka:

 • pozwala kształtować właściwe przyzwyczajenia i preferencje żywieniowe,
 • wpływa korzystnie na zdrowie, nie tylko w danym okresie życia, ale też w późniejszych latach,
 • pozwala poznać dziecku „prawdziwe” neutralne smaki.

Serek homogenizowany z dobrym składem

Alternatywą dla słodzonych serków są produkty naturalne. Na przykład serek naturalny z dobrym składem produkuje firma Rolmlecz (skład: mleko, śmietanka, białka mleka, kultury bakterii). Do takiego zwykłego serka możesz dodać kawałki owoców lub mus owocowy. Dzięki różnym dodatkom uzyskasz wiele różnych smaków. Owoce nadadzą serkowi słodyczy, bez dodawania białego cukru.

 

 

Źródło:

 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
 • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna 2014
 • NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/
 • NHS, Your baby’s first solid foods, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/

8 komentarzy dla “Od kiedy … Danonki? Czyli jak wybrać pierwszy serek dla niemowlaka”

 1. Mam pytanie odnośnie przetworów mlecznych. Od kiedy można podawać??
  Dzidzia ma 8 miesięcy, a jeszcze nie próbowała.

  1. Hania, przetwory mleczne, wg najnowszych wytycznych, można wprowadzać już po 6 miesiącu, jeśli oczywiście maluch nie ma alergii na białko mleka krowiego.

  1. Cześć Kasia,
   po 6 miesiącu można podawać nawet codziennie,jeśli maluch dobrze toleruje nabiał. Najważniejsze jest jednak, żeby dieta dziecka była zróżnicowana, a produkty mleczne były jej częścią, a nie podstawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *