czy niemowlę może jeść jogurt

Czy niemowlę może jeść jogurt naturalny, kiwi, ser żółty, chleb, ogórki kiszone itd.?

Często pytacie o konkretne produkty: czy niemowlę może jeść jogurt naturalny? Czy można podać niemowlakowi jajko? Kiedy można podać dziecku ogórki kiszone? I tak dalej. Postanowiłam w tym wpisie zebrać odpowiedzi na najczęściej padające pytania. Mam nadzieję, że w ten sposób choć trochę pomogę Wam w przygotowaniu się do etapu rozszerzania diety 🙂

Co do jedzenia można podać niemowlakowi po 6 miesiącu życia?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a nastęnie wprowadzanie posiłków uzupełniających. Aby rozpocząć rozszerzanie diety, niemowlę powinno wykazywać oznaki gotowości do rozszerzania diety (kiedy dziecko jest gotowe na przyjmowanie pokarmów stałych, możesz przeczytać tutaj: Oznaki gotowości do rozszerzania diety).

Czy niemowlę może jeść … ?

Co może jeść niemowlę? Do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka, gdy wskazuje już ono oznaki gotowości do rozszerzania diety, możemy wprowadzić wszystkie produkty z wymienionych poniżej. Nie ma już schematów mówiących, jaki produkt wprowadzić w danym miesiącu. To Ty decydujesz, od czego zaczniesz i w jakiej kolejności będziesz proponować dziecku poszczególne składniki diety.

1. Jakie warzywa dla niemowlaka?

 

Wszystkie warzywa i owoce można proponować dziecku po 6 miesiącu życia. Mogą być przygotowane w domu, a także ze słoiczka. Mogą być zarówno gotowane, surowe, z domowych przetworów (bez soli i cukru) lub z mrożonek. Najlepiej dla niemowlaka wybierać produkty sezonowe i  z ekologicznych upraw.

Czy niemowlę może jeść owoce egzotyczne (ananasa, mango, kiwi, papaję)?

Można je podać niemowlakowi po 6 miesiącu, tak jak pozostałe owoce. Należy jednak pamiętać, że tak samo jak inne produkty, owoce egzotyczne mogą uczulać. Dlatego warto je po raz pierwszy zaproponować w domu, najlepiej na początku dnia, nie wieczorem (w nocy będzie trudniej zauważyć, jeśli wystąpi reakcja alergiczna).

Czy niemowlę może jeść kiszonki?

I tak i nie 😉

Kiszonki mają o wiele więcej wartości odżywczych niż surowe warzywa. Jednak ich minusem jest to, że zawierają także ogromne ilości soli (o tym, dlaczego należy unikać soli w diecie niemowlaka pisałam tutaj: Sól w diecie niemowlaka – jaka jest bezpieczna ilość?). Oczywiście, jeśli kiszonki podamy w odpowiedniej dla niemowlaka formie i niezbyt często, to nie będzie to miało aż tak wielkiego znaczenia, jeśli chodzi o sól. Aby ograniczyć jej ilość w kiszonkach można je opłukać przed podaniem, a ogórka kiszonego obrać ze skórki.

2. Od kiedy kaszki dla niemowląt?

 

 

Po 6 miesiącu życia możemy dziecku zaproponować też produkty zbożowe, zarówno glutenowe, jak i bezglutenowe. Jak wprowadzić gluten do diety niemowlaka? Nie ma konieczności jakiegoś „specjalnego” wprowadzania glutenu  – najnowsze badania pokazały, że nie trzeba wprowadzać go bardzo wcześnie, ani w określonych ilościach. Wystarczy zaproponować dziecku jakiś produkt z glutenem (pieczywo, kaszę, makaron) normalnie podczas rozszerzania diety dziecka.

Produkty zbożowe, które można podać niemowlakowi:

  • kasze
  • makaron
  • ryż
  • pieczywo
  • płatki zbożowe

Nie musisz kupować specjalnych kaszek dla niemowląt. Możesz przygotować zwykłą „dorosłą” kaszę i  zblendować ją, gdy Twoje dziecko tego potrzebuje.

Jeśli decydujesz się na kaszki instant, zawsze sprawdzaj skład – przede wszystkim unikaj tych z dodanym cukrem (tutaj możesz sprawdzić skład najpopularniejszych kaszek: Kaszki dla niemowląt – porównanie składu).

Zamiast kasz możesz też używać zwykłych płatków zbożowych np. owsianych, orkiszowych, gryczanych, żytnich. Są łatwe i szybkie w przygotowaniu, można do nich dodać dowolne dodatki np. owoce, warzywa, masła orzechowe.

Od kiedy chleb dla niemowlaka?

 

 

To jedno z najczęstszych pytań o produkty zbożowe w diecie niemowlaka. Rodzice często mają wątpliwości, czy dziecko może jeść pieczywo, ponieważ zazwyczaj w jego składzie znajduje się sól, a nieraz także wiele innych dodatków.

Soli w chlebie tak naprawdę jest bardzo niewiele — zazwyczaj ok. 1,5g na cały bochenek. Więc w jednej małej kromeczce, którą dziecko zje od czasu do czasu, tej soli będzie znikoma ilość. Kupując chleb warto zwrócić uwagę na jego skład, czy nie zawiera barwników, aromatów, konserwantów itp. Najlepiej wybierać pieczywo, które w składzie ma tylko: wodę, mąkę, drożdże/zakwas i sól. Oczywiście można też spróbować kupić pieczywo bez soli lub samodzielnie je upiec np. z mojego przepisu na chleb dla niemowlaka 😊

3. Od kiedy mięso dla niemowlaka?

 

 

W zasadzie każdy rodzaj mięsa możesz wprowadzić do diety dziecka po 6 miesiącu życia. Mięso dla niemowlaka powinno być przede wszystkim jak najlepszej jakości, chude i świeże. Mięso to świetne źródło łatwo przyswajalnego żelaza, dlatego nie należy zwlekać z podaniem go maluszkowi. Wszystkie odpowiedzi na temat mięsa w diecie niemowlaka znajdziesz tutaj: Jakie mięso dla niemowlaka będzie najlepsze?

4. Czy niemowlę może jeść ryby?

 

 

Ryby również warto wprowadzić do jadłospisu niemowlaka podczas rozszerzania diety. Są świetnym źródłem zdrowych tłuszczów (niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym DHA). Jeśli chodzi o ryby, to jest kilka gatunków, których należy unikać, szczególnie w diecie niemowlaka. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Jaka ryba dla niemowlaka?

5. Kiedy jajko dla niemowlaka?

 

 

Od kiedy niemowlę może jeść jajko? Czy jajko trzeba dzielić na białko i żółtko? Jajko można wprowadzić od początku rozszerzania diety. Nie trzeba dzielić go na żółtko i białko i dodawać po troszeczku do zupy – kiedyś funkcjonowały takie zalecenia, obecnie znacznie się zmieniły. Więcej na ten temat pisałam w tym artykule: Jajko dla niemowlaka – kiedy i jak wprowadzić?

6. Olej dla niemowląt — od kiedy?

 

 

Tłuszcze w diecie dziecka są niezwykle ważne i należy dodawać je do posiłków, które same w sobie nie zawierają tłuszczu. W diecie dziecka tłuszcze mogą pochodzić z:

  • dobrej jakości olejów roślinnych (więcej informacji znajdziesz w artykule: Jaki olej dla niemowlaka?)
  • masła
  • orzechów (koniecznie zmielonych bardzo drobno lub w formie masła orzechowego)
  • nasion i pestek np. dyni, słonecznika, sezamu, lnu (także powinny być dobrze zmielone)

7. Czy niemowlę może jeść nasiona roślin strączkowych?

 

 

Rośliny strączkowe to świetne źródło białka oraz żelaza. Czy niemowlak może jeść strączki? Tak, jednak nie polecałabym ich na pierwsze posiłki, ponieważ mają działanie wzdymające i mogą u  malucha powodować bóle brzucha. W przypadku strączków najlepiej zacząć jest od soczewicy (jest najłatwiej strawna), na początek w małych ilościach, aby organizm dziecka się przyzwyczaił do ich trawienia.

8. Mleko krowie i napoje roślinne w diecie niemowlaka

 

 

Mleko krowie oraz napoje roślinne nie powinny pojawiać się jako napój w pierwszym roku życia dziecka, nie wolno nim zastępować karmienia piersią ani mlekiem modyfikowanym.

Można jednak ich używać jako niewielkiego dodatku do przygotowywanych dla malucha posiłków. Więcej na temat mleka w diecie dziecka przeczytasz w artykule: Mleko roślinne dla niemowlaka? Na jakim mleku przygotowywać kaszki?

9. Czy niemowlę może jeść produkty mleczne?

 

 

Produkty mleczne takiej jak: jogurty, kefiry, serki, maślanki można podawać już od początku rozszerzania diety. Jak w każdym przypadku, należy zwracać uwagę na skład i unikać tych z dodanym cukrem, czy solą. Dla malucha najlepsze będą produkty mleczne naturalne. Tak jak w przypadku mleka krowiego, przetwory mleczne powinny być jedynie dodatkiem do posiłku — nie mogą one zastępować karmienia piersią, czy mleka modyfikowanego. Unikać należy: produktów z mleka niepasteryzowanego.

10. Przyprawy dla niemowlaka?

 

 

Czy niemowlakowi można dodawać przyprawy do posiłków? Oczywiście. Przyprawy, świeże lub suszone zioła są świetnym urozmaiceniem posiłków. Na początek jednak proponowałabym zapoznać dziecko z naturalnym smakiem poszczególnych potraw, a z czasem powoli wprowadzać przyprawy i zioła. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, by przyprawy były jak najbardziej naturalne. Unikać należy: soli, gotowych mieszanek zawierających często sól i cukier, kostek rosołowych itp.

 

Może Cię zainteresować: Co może jeść 7-miesięczne dziecko?

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania o poszczególne produkty w diecie niemowlaka, możesz zadać je w komentarzu poniżej lub na naszej Grupie o zdrowym żywieniu.

Zapraszam 🙂

 

Przygotowujesz się do rozszerzania diety?

Sprawdź mój Pakiet Premium, który pomoże Ci bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejść przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka ☺

Dzięki niemu dowiesz się:

  • jak i kiedy bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety
  • które produkty warto wprowadzić do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka
  • co po kolei można podawać maluchowi do jedzenia
  • jak przygotowywać domowe posiłki dla niemowlaka, aby były dobrze zbilansowane i wartościowe

 

rozszerzanie diety pakiet premium

Już ponad 10 000 Mam kupiło moje poradniki! Sprawdź, co o nich sądzą (prawdziwe opinie z Facebooka):

 

rozszerzanie diety w 6 krokach opinie

jadlospis dla niemowlaka na 30 dni opinie 1

150 przepisów dla niemowlaka opinie 2

150 przepisów na dania dla niemowlaka opinie

 

 


Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016
  • WHO, Infant and young child feeding, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
  • NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/
  • NHS, Your baby’s first solid foods, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/
  • UNICEF Feeding your baby: 6–12 months, https://www.unicef.org/parenting/food-nutrition/feeding-your-baby-6-12-months?fbclid=IwAR224wCMLjWJ9veQnuIeP7JKi_lXI24Us20H94VI8sEcpGEefrCA_koBFJY
  • APP, Infant Food and Feeding, https://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/HALF-Implementation-Guide/Age-Specific-Content/Pages/Infant-Food-and-Feeding.aspx?fbclid=IwAR2Btc4PmXgagbUwbwsH5-cui6f3kWMN0Dm37-2JEFRnPMayW48jfoTHc-M

 

 

18 komentarzy dla “Czy niemowlę może jeść jogurt naturalny, kiwi, ser żółty, chleb, ogórki kiszone itd.?”

  1. Bardzo dziękuję za informacje! Przydają się nam przy codziennym spożywaniu posiłków, a raczej nauce. To wbrew pozorom nie łatwy czas, ale dzięki Waszym artykułom jest dużo prościej! Dziękujemy!

    1. Kakao nie jest produktem zakazanym w diecie niemowlaka, można małe ilości dodawać do dań już po 6 miesiącu. Jeśli chodzi o kakao jako napój, to raczej po skończonym roku.

    2. Kakao ma właściwości uspokajające i działa pobudzająco na układ odpornościowe przez pobudzanie receptorów kannabinoidowych. Można podawać dziecku rozpuszczone w wodzie, unikałbym mleka.

  2. A jak ma się sprawa z produktami nabiałowymi dla dziecka z alergią na białko mleka? Czy można zamiast zwykłego jogurtu naturalnego podać zamiennik, np. wegański jogurt kokosowy?

    1. Dzieci z alergią na białko mleka krowiego nie powinny spożywać przetworów mlecznych, chyba że lekarz zaleci próbę prowokacyjną (podanie produktu zawierającego alergen w celu sprawdzenia, czy alergia nie ustąpiła). Można używać zamienników np. jogurtu, śmietany, czy mleka roślinnego. Trzeba tylko zwracać uwagę na ich skład. Uważać trzeba na produkty sojowe. One też mogą powodować reakcje alergiczne.

    2. Witam,
      Mam pytanie odnośnie cebuli. Rozumiem, że jest warzywem i można wprowadzić ją od początku, ale jak? Osobiście nie lubię surowej i nie wyobrażam sobie podania surowej maluchowi; smażona? Gotowana? Trudno mi coś wymyślić a w domu jemy jej jednak sporo. Chciałabym by dziecko też jej spróbowało…

  3. Czy można podawać dziecku produkty mleczne niepasteryzowane (tj.: jogurt naturalny, ser biały, kefir, maślanka) po ukończeniu 1 roku życia?

    1. Produkty mleczne niepasteryzowane mogą zawierać drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące zatrucia pokarmowe nie tylko u dzieci, ale także i u dorosłych. Takie zatrucie może być bardzo niebezpieczne dla małego dziecka i skończyć się nawet hospitalizacją, więc moim zdaniem nie ma sensu ryzykować. Nabiał poddany pasteryzacji nie traci wiele wartości odżywczych, a na pewno jest bezpieczniejszy.

      1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jednak zastanawia mnie do ilu lat wstrzymywać się z produktami niepasteryzowanymi ? Zastanawia mnie co gdy dziecko pójdzie do przedszkola gdzie pewnie nie zwracają na to uwagi i będzie miało styczność z produktami niepasteryzowanymi… Pozdrawiam serdecznie

  4. dobry poradnik, jest logiczny i zawiera kilka najważniejszych wskazań m.in. unikanie soli i cukru co jest plagą wśród młodych i niedoświadczonych matek i ojców

    jeśli mógłbym zasugerować autorce, aby wzbogaciłbym bloga o przepisy i zaproponowanie sposobów przyrządzania, należy wybić rodzicom z głowy smażenie na głębokim tłuszczu chyba, że już za młodu chcą faszerować organizmy dzieci raktowórczymi nitrozoaminami, akroleinami itd.

    1. Dziękuję Marku/Janku za cenne sugestie 🙂 Byłam na urlopie, dlatego Twoje komentarze zostały dodane z kilkudniowym opóźnieniem 😉

  5. Co jeśli dziecko choruje na AZS. Pediatra zaleciła mi przy karmieniu piersią odstawienie nabiału, kakao, cytrusóe, orzechów i truskawek. Czy w takim razie mogę mu podać jogurt naturalny, orzechy czy jajko?

    1. Cześć Natalia, jeśli zjedzone przez Ciebie nabiał, kakao, cytrusy, orzechy i truskawki nasilają później u dziecka AZS, to podane bezpośrednio maluszkowi także będą nasilać jego objawy.

  6. Dzień dobry! Świetny poradnik, bardzo przydał mi się do tej pory. Niestety nie znalazłam w nim jednej rzeczy: co z pieczywem innym niż biały pszenny/pszenno-żytni chleb? Odkąd w dzieciństwie odkryłam chleb słonecznikowy nie kupuję białego pieczywa, zamiast słonecznikowego kupujemy różnorodne chleby z nasionami. Nie wyobrażam sobie powrotu do tradycyjnego chleba tylko po to by maluch mógł jeść pieczywo, zatem pytanie brzmi: kiedy mogę podać chleb z nasionami dziecku?

    1. Od początku rozszerzania diety można podawać różne pieczywo, nie musi to być biały chleb 🙂 Jednak jeśli chodzi o chleby z nasionami, to byłabym ostrożna, ponieważ nasiona w formie niezmielonej mogą być niebezpieczne, istnieje ryzyko zadławienia się całymi nasionami przez niemowlaka.

  7. O jakich reakcjach alergicznych wspomina Pani w artykule? Czy cos prócz wysypki może wystąpić po dłuższym czasie?

Komentarze zamiknięte.