NAJLEPSZE ZRODLA ZELAZA

Najlepsze źródła żelaza – LISTA 44 produktów

Często pytacie o produkty bogate w żelazo, które warto włączyć do diety dziecka. Dlatego dzisiaj przygotowałam tabelę, w której znajdziesz najlepsze źródła żelaza. Możesz, ją sobie pobrać, wydrukować i powiesić na lodówce 🙂

Niemowlęta a żelazo

Niemowlęta to grupa, która jest najbardziej narażona na niedobory żelaza i ich konsekwencje. Około 6 miesiąca życia kończą się zapasy żelaza zgromadzone w organizmie maluszka podczas życia płodowego. Dlatego tak ważne jest, by w okresie rozszerzania diety proponować dziecku posiłki bogate w żelazo. Więcej na temat żelaza oraz jego niedoborów możesz poczytać w artykule: Żelazo w diecie niemowlaka.

Rodzaje żelaza

W produktach spożywczy znajdziemy dwa rodzaje żelaza:

  • hemowe,
  • niehemowe.

Żelazo hemowe (znajdziesz je w podrobach, mięsie i rybach) jest łatwiej przyswajalne przez nasz organizm, natomiast żelazo niehemowe trudniej się wchłania, a na jego przyswajalność wpływa wiele czynników. O tym, jakie produkty mogą zmniejszać lub zwiększać przyswajalność żelaza z jedzenia przygotowałam oddzielny wpis: Jak podnieść poziom żelaza?

Najlepsze źródła żelaza

W poniższej tabeli znajdziesz wybrane przeze mnie produkty spożywcze uszeregowane w kolejności od największej do najmniejszej zawartości żelaza na 100 gramów produktu. Pamiętaj jednak, że produktów takich jak np. sezam, pestki dyni, czy natka pietruszki nie spożywamy w takich samych ilościach, co np. mięso, kasze, czy strączki. W związku z tym, pomimo iż zawierają one spore ilości żelaza, są jedynie niewielkim dodatkiem do posiłku.

Produkty bogate w żelazo dla niemowlaka

W poniższej tabeli produkty zawierające żelazo hemowe (łatwiej przyswajalne) zostały oznaczone pogrubioną czcionką.

 

Produkty bogate w żelazo dla niemowlaka
Produkty bogate w żelazo dla niemowlaka. Kliknij, aby powiększyć tabelę. Źródło danych: www.fdc.nal.usda.gov


Inne źródła żelaza?

Produkty wymienione w powyższej tabeli nie są jedynymi źródłami żelaza w naszej diecie. Żelazo występuje w wielu innych produktach, które jemy na co dzień. Listę najlepszych źródeł żelaza przygotowałam z myślą o tych, którzy potrzebują naprawdę sporych ilości tego pierwiastka ze względu na niedobory. Dzięki niej łatwiej będzie Ci skomponować posiłki bogate w żelazo. A jeśli potrzebujesz gotowego rozwiązania, mam dla Ciebie przepisy bogate w żelazo, które z najdziesz w moim e-booku Żelazo Naturalnie.

 

żelazo naturalnie

 

W e-booku „Żelazo Naturalnie” znajdziesz:

  • informacje o tym, jakie jest zapotrzebowanie na żelazo u dzieci i dorosłych,
  • wskazówki jak poprawić przyswajalność żelaza z żywności,
  • listy produktów bogatych w żelazo,
  • 50 przepisów na posiłki bogate w żelazo — śniadania, obiady oraz słodkie przekąski

 

Wszystkie przepisy z e-booka nie zawierają mleka krowiego,  ani przetworów mlecznych. Przepisy są dostosowane do potrzeb niemowląt i małych dzieci — nie zawierają cukru oraz soli. W każdym przepisie podana jest ilość porcji oraz zawartość żelaza w 1 porcji posiłku. Posiłki są proste do wykonania, przygotujesz je z łatwo dostępnych składników!