Serek homogenizowany naturalny zestawienie

Serek homogenizowany naturalny – zestawienie serków

Czy istnieją serki homogenizowane z dobrym składem? Tak! Czy można znaleźć serki bez cukru? Owszem 🙂 Zapraszam na zestawienie serków, w którym znajdziesz tylko produkty naturalne, bez cukru, zagęstników, barwników i aromatów. Serek homogenizowany naturalny może być świetną przekąską lub dodatkiem do posiłku, a połączony ze świeżymi owocami stanie się serkiem smakowym, sto razy zdrowszym niż serki owocowe ze sklepu 🙂

Serek homogenizowany naturalny — skład

Serki homogenizowane powstają z sera twarogowego zazwyczaj z niewielkim dodatkiem serwatki. Taki ser jest następnie rozdrabniany i miksowany w procesie homogenizacji. Dzięki temu serek homogenizowany ma jednolitą, gładką i kremową konsystencję. W ten sposób powstaje serek homogenizowany naturalny, czyli serek bez żadnych dodatków. Do takiego serka dodawane są też różnego rodzaju składniki, które mają nadać mu smak. Są to dodatki takie jak: owoce, nasiona wanilii, czekolada, cukier, barwniki i aromaty. Tak powstają serki waniliowe, czekoladowe, czy owocowe.

Serek homogenizowany dla niemowlaka?

Od kiedy można podać dziecku serek homogenizowany? Przetwory mleczne nie są produktami zakazanymi podczas rozszerzania diety. Oznacza to, że niewielkie ich ilości mogą znaleźć się w diecie niemowlaka po 6 miesiącu życia. Dlaczego tylko niewielkie ilości? Nabiał podajemy dzieciom ze względu na to, że jest bogatym źródłem wapnia w diecie oraz białka. Niemowlę te składniki czerpie w głównej mierze z mleka mamy lub mleka modyfikowanego. Nie potrzebuje zatem dużej dawki wapnia oraz białka pochodzących z produktów mlecznych. Dopiero po zakończeniu karmienia piersią, czy mieszanką, należy szczególnie zadbać o wapń w diecie dziecka. Więcej na ten temat możesz poczytać w artykule: Mleko po pierwszym roku życia.

Jaki serek dla niemowlaka?

Dla takiego malucha najlepszym wyborem będzie serek homogenizowany naturalny, ze względu na to, że nie zawierają dodanego cukru i innych niepotrzebnych dodatków. Popularne serki waniliowe, czy owocowe zawierają sporo dodanego cukru, którego należy unikać w diecie niemowląt i małych dzieci. Czy maluchowi posmakuje takie niesłodki serek? To, co nam wydaje się niedobre, niesłodkie, wynika z naszych przyzwyczajeń. Maluszki podczas rozszerzania diety nie znają tak intensywnego słodkiego smaku, więc dla nich taki zwykły serek bez cukru może okazać się pysznym nowym smakiem 🙂

Zdrowe serki dla dzieci — zestawienie

Tak jak pisałam wyżej, najlepszym i najzdrowszym wyborem dla dziecka będzie serek naturalny. Niestety wybór takich serków jest niewielki. Udało mi się znaleźć jedynie 7 serków naturalnych bez cukru i innych dodatków.

Serek homogenizowany naturalny
Serek homogenizowany naturalny — zestawienie serków

Serki waniliowe dla dzieci — zestawienie

Wiem, że niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez serków waniliowych. Dlatego przygotowałam też zestawienie tego typu produktów. Serki waniliowe niestety charakteryzują się tym, że zawierają sporo dodanego cukru. W serkach waniliowych znajdziemy też: wanilię/aromat waniliowy, a także inne dodatki np. zagęstniki, czy barwniki.

Czy w takim razie w diecie dziecka jest miejsce na serki waniliowe? Myślę, że warto wstrzymać się z nimi jak najdłużej. Poza tym serek waniliowy lepiej traktować bardziej jako okazjonalny deser, niż codzienną porcję nabiału w diecie dziecka.

 

serki homogenizowane waniliowe zestawienie
Serki homogenizowane waniliowe – zestawienie serków waniliowych

 

Oceniając serki waniliowe, wzięłam pod uwagę zawartość wszelkich dodatków. Skład idealnego serka waniliowego to: twaróg, śmietanką, cukier i wanilia. Wszelkie dodatki skrobi, mączki, żelatyny, pektyny, wody, są dla mnie zbędne. Powinniśmy  też wybierać produkty bez sztucznych aromatów i barwników.

Jak zrobić serek owocowy dla dziecka?

Nie ma nic prostszego niż zrobienie własnego, domowego serka waniliowego, czekoladowego, czy owocowego. Pomysłów na smakowe serki może być naprawdę wiele. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Poniżej przedstawiam kilka moich propozycji na smakowe serki dla dzieci.

Domowy serek smakowy:

  • serek czekoladowy: serek naturalny + odrobina ciemnego kakao
  • serek truskawkowy: serek naturalny + świeże lub mrożone truskawki (trzeba zblendować je z serkiem)
  • serek waniliowy: serek naturalny + odrobina mielonej wanilii
  • serek bananowy: serek naturalny + rozgnieciony widelcem banan

 

Przeczytaj także: Jaki jogurt dla niemowlaka?