czego nie podawać niemowlakowi lista produktów

Czego nie podawać niemowlakowi? Lista produktów niebezpiecznych dla zdrowia dziecka

Etap rozszerzania diety to niezwykłe doświadczenie dla malucha. Dzięki niemu poznaje nowe smaki, zapachy, bada konsystencję pokarmów. A my rodzice, mamy za zadanie zapewnić mu w tym czasie zdrowe, smaczne, a przede wszystkim bezpieczne posiłki. Poniżej znajdziesz informacje, czego nie należy podawać niemowlakowi oraz listę produktów najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia dziecka.

Co można podać, a czego nie podawać niemowlakowi?

Najnowszy schemat rozszerzania diety jest bardzo elastyczny. Nie ma w nim konkretnych zaleceń, w którym miesiącu należy podać dany produkt. Rodzic sam decyduje o tym, co do jedzenia zaproponuje niemowlakowi, czy będzie karmił przecierami, czy od początku zastosuje metodę BLW.

Należy jednak pamiętać, że są produkty, których niemowlę zdecydowanie nie może jeść. Mogą one zagrażać jego życiu lub zdrowiu. Są też potrawy, których niemowlę nie powinno spożywać ze względu na to, że są niezdrowe, ciężkostrawne, i których my również powinniśmy unikać w swojej diecie. Poniżej przygotowałam listę pokarmów zabronionych w diecie niemowlaka.

Lista produktów zakazanych, czyli czego nie podawać niemowlakowi

 

Czego nie podawać niemowlakowi lista

 

Więcej o niebezpiecznych dla zdrowia dziecka składnikach diety znajdziesz w moim poradniku Rozszerzanie diety w 6 krokach, gdzie dokładnie opisałam, jakie zagrożenie niesie za sobą spożycie przez niemowlę poszczególnych produktów. Tam również znajdziesz pełną listę produktów, których z różnych względów nie zaleca się podawać niemowlętom.

Inne produkty, które nie powinny gościć w jadłospisie niemowlaka

 • jogurty/serki typowo dla dzieci, często zawierające cukier, barwniki i aromaty (tutaj znajdziesz polecane jogurty: Jaki jogurt dla niemowlaka?)
 • kaszki dla niemowląt zawierające cukier (zobacz porównanie składu kaszek: Kaszki dla niemowląt)
 • vegety, kostki rosołowe, czy inne sztuczne wzmacniacze smaku dodawane do potraw
 • potrawy smażone w głębokim tłuszczu np. frytki, kotlety, pączki, fast foody
 • napoje gazowane
 • wysoko przetworzona i konserwowa żywność typu: pasztety, konserwy rybne, gorące kubki, zupki chińskie itd.

Pamiętaj: wybierając w sklepie produkty dla Swojego malucha, zawsze sprawdzaj ich skład

Produkty przeznaczone dla niemowląt nie powinny zawierać soli i cukru, substancji słodzących (w tym: zagęszczonych soków, syropu glukozowego, syropu glukozowo-fruktozowego, syropu kukurydzianego, aspartamu itp.), konserwantów, sztucznych barwników i aromatów.

Im krótsza lista składników, tym lepiej 🙂 

Produkty mogące spowodować zadławienie

Poza listą produktów niebezpiecznych dla zdrowia niemowlaka, przygotowałam także listę tych, które mogą spowodować zadławienie.

 

czego nie podawać niemowlakowi zadławienie

 

Źródła:

 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
 • NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/
 • Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, 2014
 • Development and pilot testing of Baby-Led Introduction to SolidS – a version of Baby-Led Weaning modified to address concerns about iron deficiency, growth faltering and choking https://bmcpediatr.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12887-015-0422-8/tables/3

 

7 komentarzy dla “Czego nie podawać niemowlakowi? Lista produktów niebezpiecznych dla zdrowia dziecka”

  1. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego nie wycofano jej ze sprzedaży. To samo tyczy się soczków dla niemowląt, czy kaszek z dodanym cukrem 🤷‍♀️ Niestety, ale chyba producentów żywności dla niemowląt nie obowiązują aktualne zalecenia 🙁

 1. Chrupki? Jestem bardzo zaskoczona.

  A jabłka w małych kawałkach? przecież jak damy dziecku duży kawałek to może odgryźć i w buzi już ma mały kawałek.

  1. O dziecku w jakim wieku mówisz? Mój ma 8 miesięcy, 7 zębów (co jest raczej rzadkością w tym wieku) i nie odgryza kawałków jabłka tylko je skrobie. Mały kawałek każde dziecko weźmie do ust, nie każde później to twarde jabłko rozdrobni.

 2. Niestety dziś młodzi rodzice muszą walczyć ze stereotypami dot. karmienia . Dajemy dziecku awokado a ktoś krytykuje i proponuje serek Monte….

 3. No właśnie, Paula pisze o awokado. Niedawno lekarka mnie pytała skąd mi się wziął pomysł żeby dać je dziecku (7 miesięcy miał). Bo podobno awokado, w ogóle cytrusów, orzechów, miodu się do pierwszego roku nie daje. Miód na liście w artykule jest, ale co z resztą? Rozumiem, że można? Bo jednak trochę mnie zatkało.

  1. Zarówno awokado, jak i cytrusy i orzechy można bezpiecznie podawać po 6 miesiącu. Kiedyś faktycznie były takie zalecenia, aby produktów alergizujących unikać do pierwszego roku, natomiast aktualne badania pokazują, że takie produkty właśnie najlepiej podać dziecku przed ukończeniem roku. Jedynie produkty wymienione na liście w artykule są niezalecane według aktualnych wytycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *