czego nie podawać niemowlakowi lista produktów

Czego nie podawać niemowlakowi? (lista produktów)

Etap rozszerzania diety to niezwykłe doświadczenie dla malucha. Dzięki niemu poznaje nowe smaki, zapachy, bada konsystencję pokarmów. A my rodzice, mamy za zadanie zapewnić mu w tym czasie zdrowe, smaczne, a przede wszystkim bezpieczne posiłki. Poniżej znajdziesz informacje, czego nie podawać niemowlakowi oraz dokładną listę produktów najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia dziecka.

Czego nie podawać niemowlakowi?

Najnowszy schemat rozszerzania diety jest bardzo elastyczny. Nie ma w nim konkretnych zaleceń, w którym miesiącu należy podać dany produkt. Wszelkie kalendarze wprowadzania produktów do diety dziecka także są już nieaktualne. Teraz rodzic sam decyduje o tym, co i w jakiej kolejności zaproponuje do jedzenia niemowlakowi.  Do rodziców też należy decyzja, czy będą karmić dziecko przecierami, czy od początku zastosują metodę BLW.

Należy jednak pamiętać, że są produkty, których niemowlę zdecydowanie nie może jeść. Mogą one zagrażać jego życiu lub zdrowiu. Na przykład, niektóre produkty, takie jak surowe: mięso, ryby, jaja, niepasteryzowane mleko krowie czy miód, mogą być źródłem chorobotwórczych bakterii. Grzyby leśne, ze względu na to, że nigdy nie wiemy w 100%, czy dany grzyb jest bezpieczny, również niosą ryzyko poważnego zatrucia, szczególnie jeśli chodzi o niemowlęta i małe dzieci (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Grzyby dla dzieci? Czyli czy dzieci mogą jeść grzyby?)

Są też produkty i potrawy, których niemowlę nie powinno spożywać ze względu na to, że są niezdrowe, ciężkostrawne, i których my również powinniśmy unikać w swojej diecie. Poniżej przygotowałam listę pokarmów zabronionych w diecie niemowlaka.

Lista produktów zakazanych, czyli czego nie podawać niemowlakowi

 

Czego nie podawać niemowlakowi lista

 

Jak widzisz, na liście produktów oprócz tych najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia niemowlaka znalazły się również: cukier, sól, mleko krowie i kozie (do picia), napoje roślinne (do picia), herbatka koperkowa, soki, przetworzone mięso oraz podroby. Te produkty, według aktualnych zaleceń, również nie są odpowiednie dla niemowląt.

Dodawanie cukru i soli do potraw wpływa na późniejsze nawyki i wybory żywieniowe naszych dzieci. Mleko krowie, kozie i napoje roślinne nie są odpowiednim napojami dla niemowlaka. Maluszki powinny być karmione piersią i/lub mlekiem modyfikowanym. A podczas rozszerzania diety powinny dostawać dodatkowo wodę do picia.

Natomiast mleko krowie, czy mleka roślinne (oprócz napoju ryżowego) mogą być używane do przygotowania potraw dla niemowlaka. Chodzi jedynie o to, aby nie zastępować nimi mleka mamy czy mieszanki.

Mleko kozie w ogóle nie jest zalecane dla niemowląt przed ukończeniem 1 roku życia (ani do picia, ani do przygotowywania potraw), ponieważ zawiera zbyt duże stężenie minerałów, nieodpowiednie dla niemowląt.

 

Więcej o niebezpiecznych dla zdrowia dziecka składnikach diety znajdziesz w moim poradniku Rozszerzanie diety w 6 krokach, gdzie dokładnie opisałam, jakie zagrożenie niesie za sobą spożycie przez niemowlę poszczególnych produktów. Tam również znajdziesz pełną listę produktów, których z różnych względów nie zaleca się podawać niemowlętom.

 

Inne produkty, które nie powinny gościć w jadłospisie niemowlaka

  • jogurty/serki typowo dla dzieci, często zawierające cukier, barwniki i aromaty (tutaj znajdziesz polecane jogurty: Jaki jogurt dla niemowlaka?)
  • kaszki z cukrem (zobacz porównanie składu kaszek: Kaszki dla niemowląt)
  • vegety, kostki rosołowe, czy inne sztuczne wzmacniacze smaku dodawane do potraw
  • słone przekąski, takie jak: krakersy, czipsy, paluszki
  • słodycze, nawet te przeznaczone dla niemowląt
  • potrawy smażone w głębokim tłuszczu np. frytki, kotlety, pączki, fast foody
  • słodzone napoje, napoje gazowane
  • wysoko przetworzona i konserwowa żywność typu: pasztety, konserwy rybne, gorące kubki, zupki chińskie itd.

Pamiętaj: wybierając w sklepie produkty dla Swojego malucha, zawsze sprawdzaj ich skład

Produkty przeznaczone dla niemowląt nie powinny zawierać soli i cukru, substancji słodzących (w tym: zagęszczonych soków, syropu glukozowego, syropu glukozowo-fruktozowego, syropu kukurydzianego, syropu ryżowego), konserwantów, sztucznych barwników i aromatów.

Im krótsza lista składników, tym lepiej 🙂

Czego nie podawać niemowlakowi – produkty mogące spowodować zadławienie

BLW a zadławienie – infografika

 

Poza listą pokarmów niebezpiecznych dla zdrowia niemowlaka przygotowałam także listę produktów, które mogą spowodować zadławienie.

Najbardziej niebezpieczne pod tym względem są małe okrągłe produkty takie jak: borówki, winogrona, małe pomidorki czy ziarenka grochu. Przed podaniem dziecku najlepiej przekroić je na pół lub na ćwiartki.

Uważać trzeba również na produkty twarde, z którymi maluch nie będzie umiał sobie na początku poradzić. Marchewkę lub jabłko dla niemowlaka można zetrzeć na tarce lub podać ugotowane do miękkości w bezpiecznych kawałkach.

Więcej na temat podawania maluchom produktów w kawałkach pisałam w artykule: Jak podawać dziecku jedzenie w kawałkach, aby było bezpiecznie?

 

 


Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/

 

11 komentarzy dla “Czego nie podawać niemowlakowi? (lista produktów)”

  1. Jeśli nie można herbatki z kopru włoskiego to dlaczego ona jest w sprzedaży?

    1. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego nie wycofano jej ze sprzedaży. To samo tyczy się soczków dla niemowląt, czy kaszek z dodanym cukrem 🤷‍♀️ Niestety, ale chyba producentów żywności dla niemowląt nie obowiązują aktualne zalecenia 🙁

  2. Chrupki? Jestem bardzo zaskoczona.

    A jabłka w małych kawałkach? przecież jak damy dziecku duży kawałek to może odgryźć i w buzi już ma mały kawałek.

    1. O dziecku w jakim wieku mówisz? Mój ma 8 miesięcy, 7 zębów (co jest raczej rzadkością w tym wieku) i nie odgryza kawałków jabłka tylko je skrobie. Mały kawałek każde dziecko weźmie do ust, nie każde później to twarde jabłko rozdrobni.

  3. Niestety dziś młodzi rodzice muszą walczyć ze stereotypami dot. karmienia . Dajemy dziecku awokado a ktoś krytykuje i proponuje serek Monte….

  4. No właśnie, Paula pisze o awokado. Niedawno lekarka mnie pytała skąd mi się wziął pomysł żeby dać je dziecku (7 miesięcy miał). Bo podobno awokado, w ogóle cytrusów, orzechów, miodu się do pierwszego roku nie daje. Miód na liście w artykule jest, ale co z resztą? Rozumiem, że można? Bo jednak trochę mnie zatkało.

    1. Zarówno awokado, jak i cytrusy i orzechy można bezpiecznie podawać po 6 miesiącu. Kiedyś faktycznie były takie zalecenia, aby produktów alergizujących unikać do pierwszego roku, natomiast aktualne badania pokazują, że takie produkty właśnie najlepiej podać dziecku przed ukończeniem roku. Jedynie produkty wymienione na liście w artykule są niezalecane według aktualnych wytycznych.

    1. Mleko kozie modyfikowane można podawać w zasadzie od urodzenia, jeśli mama nie może karmić piersią. Natomiast zwykłe mleko kozie niemodyfikowane, można wprowadzić po roku, ale też w niewielkich ilościach.

Komentarze zamiknięte.