Temat orzechów w diecie dziecka często wzbudza wiele emocji. Jedni radzą, aby podać je dopiero po roku, „bo mogą uczulić”. Inni mówią, żeby wprowadzić masło orzechowe do diety niemowlaka bardzo wcześnie, żeby uniknąć alergii w przyszłość. W dzisiejszym artykule wyjaśnię jak i kiedy wprowadzić orzechy do diety dziecka, czy masło orzechowe dla niemowlaka to dobry pomysł i jak wybrać masło orzechowe dobrej jakości. Wpis powstał we współpracy z Rodzinną Olejarnią Olini, która w swojej ofercie oprócz tłoczonych na zimno olejów ma również świeżutkie masła orzechowe 100% orzechów.
Orzechy w diecie niemowlaka
Zalecenia dotyczące wprowadzania do diety niemowląt produktów potencjalnie alergizujących (jaja kurze, orzechy, skorupiaki, ryby) w ciągu ostatnich lat istotnie się zmieniły:
„Aktualne wytyczne są zgodne, że nie ma danych naukowych uzasadniających wprowadzanie pokarmów alergizujących w późniejszym wieku niż inne pokarmy uzupełniające w celu zmniejszenia ryzyka alergii na pokarm. (…) Należy zachęcać matki, aby w czasie wprowadzania orzeszków ziemnych kontynuowały karmienie piersią.” Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021
Kiedy wprowadzić masło orzechowe do diety niemowlaka?
Masło orzechowe, tak jak inne produkty spożywcze można wprowadzić od początku rozszerzania diety, czyli po 6 miesiącu życia.
Po wprowadzeniu masło orzechowe (jak i inne pokarmy potencjalnie alergizujące) powinny stać się częścią diety dziecka, czyli co jakiś czas pojawiać się w jego jadłospisie.
U niemowląt z grup ryzyka alergii na orzeszki ziemne lepiej jest wprowadzić orzeszki ziemne po konsultacji z lekarzem.
Jak bezpiecznie wprowadzić orzeszki ziemne do diety niemowlaka?
Nie należy podawać orzechów w całości małym dzieciom, ze względu na możliwość zadławienia się. Niektóre zalecenia sugerują wstrzymanie się z podawaniem orzechów w całości nawet do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.
Możesz wprowadzić orzeszki ziemne po 6 miesiącu życia dziecka, o ile są dobrze zmielone, np. w formie masła, czy mąki orzechowej.
Jeśli pierwszy raz podajesz dziecku masło orzechowe, nie podawaj tego samego dnia innych nowych produktów. Podaj niewielką ilość masła wraz z posiłkiem np. wymieszaj z musem owocowym lub dodaj do owsianki lub kaszki.
Nie podawaj maluchowi samego masła orzechowego na łyżeczce — gęsta, klejąca konsystencja sprawi dziecku trudność i może spowodować zadławienie.
Jeśli w Twojej rodzinie występowały alergie pokarmowe lub inne alergie, przed wprowadzeniem orzeszków ziemnych porozmawiaj z lekarzem.
Dla niemowlaka wybierz masło orzechowe najwyższej jakości takie, które w składzie ma jedynie orzeszki.
Jak wybrać dobre masło orzechowe?
Wybierając masło orzechowe dla niemowlaka, zwróć uwagę na jego skład. Większość dostępnych na sklepowych półkach kremów orzechowych zawiera dodany cukier, sól oraz tłuszcz palmowy. Nie kupuj tego typu produktów. Wybierz masło orzechowe składające się w 100% z orzeszków ziemnych, czyli takie bez żadnych dodatków. Naturalne masło orzechowe to bogactwo białka, tłuszczów, witamin i minerałów. Wybieraj więc świadomie produkty dobrej jakości.
Takie jednoskładnikowe masła, na bieżąco produkowane są w Olini. Nie zawierają oleju palmowego, konserwantów, cukru i soli. Są w 100% naturalne i wytwarzane w Polsce. Olini to rodzinna olejarnia, w której tłoczone są świeżutkie oleje, między innymi nasz ulubiony Olej dla dziecka oraz Olej z czarnuszki, o którym pisałam tutaj: Olej z czarnuszki na odporność?
A teraz chciałam Wam przedstawić 3 masła orzechowe, które skradły moje serce ❤
Masło z orzechów arachidowych
Czyli klasyczne masło orzechowe, ale bez zbędnych dodatków, w składzie są same orzeszki ziemne. Jego konsystencja znacząco różni się od masła orzechowego z długą datą przydatności, które można kupić w każdym markecie. Masło z orzechów arachidowych Olini jest bardzo kremowe i oleiste, pięknie pachnie świeżo prażonymi orzeszkami.
Masło z migdałów
100% podprażonych i zmielonych migdałów. Obłędny smak i zapach – tak w 3 słowach mogę odpisać masło z migdałów Olini. To masło również nie zawiera soli, cukru, czy tłuszczu palmowego. Nie jest też podgrzewane, czy utwardzane, w związku z tym migdały zachowują większość swoich wartości odżywczych.
Masło z orzechów laskowych
Masło z orzechów laskowych Olini nie zawiera żadnych dodatków, są to jedynie lekko podprażone, a następnie zmielone orzechy laskowe. Masło niesamowicie pachnie orzeszkami i ma aksamitną i kremową konsystencję. Polecam dla wielbicieli Nutelli – wystarczy wymieszać masło z orzechów laskowych z bananem i kakao – w ten sposób powstanie zdrowy domowy krem à la Nutella.
Na stronie Olini.pl znajdziesz też inne masła, a wśród nich: masło z nerkowców, masło z pistacji, pastę sezamową tahini, czy masło z ziaren słonecznika.
Co jeszcze warto wiedzieć o maśle orzechowym?
Masła orzechowe to produkty o dużej gęstości odżywczej i energetycznej. Małe dzieci mają malutkie żołądki, w związku z tym na początku jedzą bardzo małe ilości proponowanych im posiłków. Warto więc zadbać o to, by w jadłospisie dziecka znalazły się produkty o dużej gęstości odżywczej i energetycznej, które w małej porcji mają jak najwięcej wartości odżywczych i kalorii. Do tej kategorii zaliczają się między innymi masła orzechowe, które mogą stanowić świetny dodatek do owsianki, kaszki, placuszków, czy omletów. Dzięki dodaniu masła orzechowego do posiłku nie tylko podniesiemy jego kaloryczność, ale także wzrosną wartości odżywcze serwowanego dania.
Alergia na orzechy – objawy
Często rodzice unikają lub opóźniają wprowadzenie orzeszków ziemnych do diety niemowlaka ze względu na możliwość wystąpienia alergii. Według badań w Polsce alergia na orzeszki ziemne nie jest zbyt popularna.
Niektóre objawy alergii na orzeszki ziemne to:
- uczucie swędzenia w jamie ustnej, gardle lub uszach,
- wypukła, swędząca czerwona wysypka (pokrzywka),
- obrzęk twarzy, wokół oczu, warg, języka i podniebienia,
- wymioty.
Najpoważniejszym, ale też najrzadszym objawem alergii pokarmowej może być wstrząs anafilaktyczny, który może zagrażać życiu. Jego objawy to: trudności w oddychaniu, kłopoty z połykaniem lub mówieniem, zawroty głowy lub omdlenie. W takich przypadkach należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.
Źródła:
- Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
- NHS, Food allergies in babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/food-allergies-in-babies-and-young-children/
- Health Canada, First Solid Foods, 2016