NAWAŁ POKARMU

Nawał pokarmu

Wydawałoby się, że karmienie piersią to tak naturalna i intuicyjna czynność, że nie jest w stanie nas zaskoczyć. Jednak na początku karmienia piersią często zdarzają się sytuacje, które budzą u młodych mam obawy. Jedną z takich sytuacji jest nawał pokarmu (nawał mleczny), który pojawia się zazwyczaj zaraz po wyjściu mamy z dzieckiem ze szpitala. Jakie są objawy nawału pokarmu? Jak się przygotować i jak sobie radzić, gdy już się pojawi?

Nawał pokarmu — objawy

Młoda mama wychodząc z noworodkiem ze szpitala zazwyczaj nie spodziewa się nawału mlecznego, chyba że personel medyczny ją wcześniej o tym uprzedził. Czym jest nawał pokarmu? To po prostu nadmiar płynu w piersiach, który pojawia się około 3-4 doby po porodzie (u niektórych kobiet proces ten może się opóźnić, a nawał pokarmu pojawić się ok. 5-6 doby, czynnikami, które na to wpływają mogą być m.in. stres okołoporodowy, cukrzyca u mamy, cięcie cesarskie).

Nawał pokarmu to stan fizjologiczny, który świadczy o prawidłowej laktacji.

Pojawia się on na skutek zmian hormonalnych w ciele kobiety. Od około 40 godzin po porodzie piersi zaczynają produkować większe ilości mleka. Podczas nawału pokarmu piersi robią się ciężkie, obrzmiałe, i tkliwe. Kobieta czuje wtedy jakby piersi były przepełnione i powoduje to u niej dyskomfort, a noworodkowi może być ciężko uchwycić nabrzmiałą pierś.

Typowe objawy nawału pokarmu to:

  • występowanie ok. 3-4 lub 5-6 doby po porodzie,
  • obje piersi mamy karmiącej są przepełnione jednocześnie,
  • pokarm bez problemu wypływa z piersi, a dziecko ssie pierś i słychać przełykanie pokarmu,
  • piersi mamy karmiącej są tkliwe, ale nie zaczerwienione i nie mocno bolesne,
  • mama karmiąca nie ma gorączki, a jej samopoczucie jest dobre.

 

nawał pokarmu objawy

Ile trwa nawał pokarmu?

Nawał pokarmu, a właściwie napływ pokarmu trwa około doby, ale u niektórych kobiet może się przedłużyć do 2-3 dni. Pamiętaj, że nawał pokarmu po porodzie jest sytuacją naturalną. Po kilku dniach organizm przystosuje się do rytmu karmień i będzie produkował odpowiednią ilość mleka dla dziecka, wtedy karmienie noworodka będzie znacznie łatwiejsze.

Nawał pokarmu — jak sobie radzić?

Nawał pokarmu powoduje u mamy karmiącej dyskomfort fizyczny, czasem też niepewność i poczucie lęku, czy wszystko jest w porządku.

Aby załagodzić sytuację, najlepiej jest:

  • przystawiać dziecko do piersi tak często i tak długo, jak tego chce (tzw. karmienie na żądanie). Dzięki temu maluch odciągnie mleko z przepełnionych piersi, a one nie będą już tak nabrzmiałe i tkliwe. Także kiedy mama czuje, że mleko wzbiera się w piersi, powinna zaproponować ją dziecku. Po kilku dniach laktacja powinna się ustabilizować i dostosować do potrzeb dziecka;
  • zastosować okłady chłodzące. Zimne okłady na piersi stosujemy na około 20 minut po karmieniu. Świetnie w tym celu sprawdzają się schłodzone liście białej kapusty, owinięta w ręcznik mrożonka, czy specjalne żelowe okłady chłodzące. Okład powinien dawać ulgę i sprawiać przyjemność, nie powinien powodować uczucia dyskomfortu;
  • jeśli podczas nawału pokarmu dziecko NIE jest karmione piersią, należy ściągać mleko minimum 8 razy na dobę.

 

nawał pokarmu ile trwa

Nawał pokarmu a odciąganie mleka

Spotkałam się z tym, że niektórzy polecają ściąganie pokarmu laktatorem podczas nawału pokarmu. Jednak specjaliści od laktacji nie zalecają takiego postępowania. Mama powinna ściągać pokarm podczas nawału tylko w przypadku, kiedy NIE karmi piersią. Jeśli karmienie piersią jest kontynuowane, nie ma potrzeby odciągania pokarmu. Co więcej, odciąganie pokarmu podczas nawału powoduje wzmaganie się laktacji, czyli jeszcze większą produkcję mleka.

Nawał pokarmu a zapalenie piersi

Często nawał pokarmu mylony jest z zapaleniem piersi. Zapalenie piersi może zdarzyć się na każdym etapie laktacji. Dotyczy ono na ogół jednej piersi. Objawia się miejscowym bólem i obrzmieniem, a także zaczerwienieniem miejsca, w którym pojawiło się zapalenie. Zapaleniu piersi towarzyszy też podwyższona temperatura ciała oraz objawy podobne jak przy grypie — rozbicie, ogólne złe samopoczucie. W przypadku pojawienie się takich objawów należy karmić dziecko dalej na żądanie oraz pilnie udać się na wizytę u lekarza lub położnej.

 

Może Cię zainteresować: Co ile karmić noworodka?