Przygotowując się do porodu szykujesz wyprawkę, pokoik dla maleństwa oraz torbę do porodu. Pewnie czytasz też poradniki o rozwoju dziecka i o opiece nad noworodkiem. Jeśli trafiłaś tutaj, to szukasz też wiedzy o karmieniu piersią i zdrowym żywieniu maluszka.
Karmienie piersią to najbardziej naturalny i najlepszy sposób żywienia dziecka. Mleko mamy dopasowuje się do potrzeb maluszka, a jego skład zmienia się wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka. Czy do karmienia piersią można się przygotować? Tak! Z poniższego artykułu dowiesz się jak to zrobić właściwie.
Karmienie piersią — jak się przygotować?
Do karmienia piersią warto przygotować się już na etapie ciąży. Poczytać o tym jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi i jakie są wygodne pozycje do karmienia piersią. Jest to bardzo ważne, ponieważ z doświadczenia wiem, że nie zawsze po porodzie mamy otrzymują takie informacje od lekarzy i położnych. Warto też dowiedzieć się jak dokładnie powinno wyglądać karmienie noworodka w pierwszych dniach życia i czego się spodziewać na tym etapie. Często mamy mają wątpliwości, jak często dziecko powinno pić mleko z piersi, na to pytanie odpowiedziałam w artykule: Co ile karmić noworodka?
Karmienie piersią — najlepsze dla dziecka
Jak jeszcze można przygotować się do karmienia piersią? Na pewno warto dowiedzieć się co nieco o mleku mamy. Jest to pokarm unikatowy, dopasowany do potrzeb dziecka. Ma wysoką wartość odżywczą, a jego najważniejszą cechą jest to, że wspiera układ odpornościowy dziecka, chroniąc niemowlę przed chorobami. Mleko mamy zawiera ponadto enzymy, hormony oraz czynniki wzrostu, które wspierają rozwój dziecka. Żadne mleko modyfikowane, mimo że reklamy to obiecują, nie jest w stanie dorównać mleku mamy, które posiada unikalny skład.
Karmienie piersią a wsparcie doświadczonych Mam
W przygotowaniu do karmienia piersią ważną rolę odgrywają też osoby, którymi się otaczamy. Jeśli masz w gronie najbliższych kobiety, które karmiły piersią, porozmawiaj z nimi o tym. Pamiętaj jednak, że to jak przebiegało karmienie piersią, jest sprawą bardzo indywidualną. Więc możesz się spotkać z różnymi opiniami i doświadczeniami. Są kobiety, dla których karmienie piersią było ogromnym wyzwaniem, są też takie, którym karmienie piersią nie sprawiało, żadnych problemów. Na pewno dotrą też do Ciebie głosy, że karmienie butelką jest łatwiejsze, ale to też zawsze czyjaś subiektywna ocena. Pamiętaj, że mama karmiąca piersią, zawsze ma mleko przy sobie i może nakarmić malucha zawsze i wszędzie 🙂
Hartowanie sutków w ciąży?
Jak postępować z piersiami w czasie ciąży? Czy trzeba je jakoś przygotować na przyjście na świat małego ssaka? Otóż nie. Nie poleca się tak zwanego hartowania sutków w ciąży. Była to metoda stosowana przez nasze mamy i babcie 20-30 lat temu. Według aktualnych zaleceń nie powinno się już intensywnie masować brodawek w celu przygotowania ich do karmienia. Jest to nawet bardzo niebezpiecznie, ponieważ mocne drażnienie brodawek w ciąży może doprowadzić do przedwczesnych skurczy macicy. Więc jeśli ktoś jeszcze będzie sugerował Ci „hartowanie sutków”, to nie rób tego dla dobra własnego i dziecka.
Ciekawostka: metoda hartowania sutków polegała na myciu brodawek lodowatą wodą z mydłem, a potem pocieraniu ich bardzo szorstkim ręcznikiem. Następnie zalecano przetarcie sutków spirytusem i posmarowanie maścią z lanoliną 🙂
Co jest potrzebne do karmienia piersią?
Można by powiedzieć, że do karmienia piersią potrzebna jest tylko mama i dziecko, nic więcej 🙂. Ale żyjemy w XXI wieku i mamy dostęp do różnego rodzaju akcesoriów ułatwiających nam życie, więc warto z tego skorzystać.
Nie są to produkty niezbędne, ale dzięki nim karmienie piersią będzie znacznie prostsze i przyjemniejsze. Najbardziej popularne akcesoria do karmienia piersią to:
- poduszka do karmienia tzw. rogal — dzięki niej stabilnie i wygodnie ułożysz dziecko do karmienia, Tobie również pomoże ona w zachowaniu prawidłowej pozycji;
- biustonosz do karmienia — to wygodny sposób na szybkie wyjęcie piersi do karmienia. Biustonosze do karmienia są tak skonstruowane, abyś nawet trzymając dziecko, jedną ręką mogła odpiąć klapkę biustonosza i podać maluszkowi pierś;
- koszula nocna/pidżama do karmienia — dzięki łatwemu dostępowi do piersi zapewnia sprawne karmienie w nocy, nawet kiedy jesteś mocno zaspana. Wystarczy rozpiąć koszulę i gotowe;
- wkładki laktacyjne — chronią bieliznę i oddzież przed zalaniem mlekiem podczas niekontrolowanych wypływów pokarmu;
- maść z lanoliną — koniecznie zaopatrz się w taki produkt przed porodem, ponieważ przyda się do złagodzenia podrażnionych brodawek po karmieniu.
Jakie akcesoria nie będą przydatne? Mamy często zawczasu zaopatrują się w laktator, butelki, smoczki i mleko modyfikowane. Moim zdaniem nie ma sensu kupować ich przed porodem. Mogą okazać się zupełnie nieprzydatne. A jeśli będziesz ich potrzebować, z łatwością dostaniesz je w każdej aptece.
Czy karmienie piersią jest trudne?
Często ciężarne kobiety zastanawiają się, czy karmienie piersią jest trudne i czy sobie z tym poradzą. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda droga mleczna jest inna. Dla niektórych może to być bardzo trudne, a innym będzie przychodzić z łatwością. Przede wszystkim karmienie piersią jest czynnością naturalną, więc wydawałoby się, że nie ma w tym nic trudnego. Jednak podczas karmienia piersią czasem zdarzają się sytuacje, których się nie spodziewałyśmy np. nawał pokarmu, zatkany kanalik mleczny, zapalenie piersi, problemy z przystawieniem dziecka i tym podobne. Dlatego warto zawczasu znaleźć w okolicy osobę z aktualną wiedzą o laktacji, która w razie problemów pomoże nam poradzić sobie z nimi. Najlepiej, aby była to osoba z tytułem Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego, ale jeśli w najbliższej okolicy nie ma nikogo takiego, warto podpytać znajome mamy, czy korzystały z takiej pomocy u np. położnej środowiskowej, czy lekarza pediatry.
Zobacz także: Dieta matki karmiącej — fakty i mity