Karmienie noworodka

Karmienie noworodka

Kiedy przystawić dziecko po raz pierwszy do piersi? Co ile karmić noworodka? Czy po cięciu cesarskim można od razu karmić tak jak po porodzie naturalnym? To tylko kilka z wielu pytań, które nurtują przyszłych rodziców. Karmienie noworodka piersią, choć jest naturalną czynnością, budzi wiele pytań i wątpliwości. Warto przygotować się co nieco do tego pięknego momentu, jakim jest pierwsze karmienie noworodka.

Karmienie noworodka — kiedy zacząć?

Najlepsze dla dziecka i dla mamy jest karmienie noworodka w ciągu pierwszych 2 godzin po porodzie. Maluszek po położeniu na skórze mamy zaczyna aktywnie szukać piersi, a jego odruch ssania jest wtedy bardzo silny. Dlatego tak ważny jest kontakt skóra do skóry nowo narodzonego dziecka z mamą. Zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, możliwe jest bezpośrednie położenie noworodka w ramionach mamy. Kontakt skóra do skóry powinien trwać do zakończenia pierwszego karmienia. Wszelkie zabiegi typu ważenie, mierzenie, czy iniekcje powinny być wykonane po pierwszym karmieniu, aby nie przeszkadzać mamie i dziecku w tym bardzo ważnym i pięknym momencie, jakim jest pierwsze karmienie noworodka.

 

Celem, do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Po 6 miesiącu wprowadzamy posiłki uzupełniające, czy zaczynamy rozszerzanie diety niemowlaka, jednocześnie dalej karmiąc piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca kontynuowanie karmienia piersią przez conajmniej 2 lata.

 

Karmienie noworodka kiedy zacząć

Karmienie noworodka w pierwszych dniach życia

Od początku karmienia piersią najważniejsza jest prawidłowa technika oraz pozycja do karmienia. Jeśli będziesz miała z tym problem, będąc jeszcze w szpitalu, poproś położną lub doradczynię laktacyjną o pomoc i pokazania odpowiednich technik przystawiania dziecka do piersi. Bezpośrednio po porodzie najłatwiej jest karmić w pozycji na leżąco lub w pozycji klasycznej. Przydatna może być poduszka do karmienia, która nie tylko pomoże maluchowi przyjąć wygodną pozycję podczas karmienia, ale też odciąży mamę. Poduszkę do karmienia możesz wziąć ze sobą do szpitala lub przed porodem zapytać, czy takie akcesoria są na wyposażeniu oddziału, w którym będziesz rodzić.

Jak prawidłowo karmić noworodka?

Karmiąc dziecko, należy przede wszystkim zadbać o swoją odpowiednią pozycję. Warto usiąść lub położyć się wygodnie i rozluźnić się. Pod głowę podłożyć sobie poduszkę, a pod nogi podnóżek (jeśli karmimy na siedząco). Dziecko powinno przylegać brzuszkiem do ciała mamy, a twarz mieć odwróconą w kierunku piersi. Główka dziecka musi znajdować się w osi kręgosłupa tzn. nie zginać się w kierunku piersi. Główkę, plecy i pupę maluszka stabilnie podtrzymujemy ręką. Drugą ręką mama podtrzymuje pierś układając palce w kształt litery C. Palce nie powinny uciskać piersi, jedynie lekko ją przytrzymywać. Możesz zachęcić dziecko do ssania, drażniąc brodawką okolicę podnosową dziecka. Pamiętaj, że to maluszek jest przystawiany do piersi, a nie pierś do dziecka. Dlatego spróbuj przystawić dziecko w sposób opisany powyżej. Zwróć też uwagę na ułożenie główki. Nosek maluszka powinien znajdować się dokładnie na wysokości brodawki mamy. Dziecko chwytając pierś, powinno chwycić większą część otoczki brodawki, nie tylko samą brodawkę. Zbyt płytkie chwytanie piersi, sprawia, że ssanie będzie nieefektywne, a mama będzie odczuwała ból przy karmieniu.

 

Karmienie noworodka piersią

Karmienie noworodka — jedna pierś czy dwie?

Mamy często zastanawiają się, czy po karmieniu jedną piersią trzeba przystawić dziecko także do drugiej. Tutaj powinno zdecydować dziecko. Karmimy na żądanie, czyli podajemy maluszkowi tyle mleka, ile potrzebuje i kiedy chce. Jeśli po opróżnieniu jednej piersi maluch dalej jest głodny, przystawiamy go do drugiej piersi i czekamy, aż zacznie ją ssać. Drugą pierś podajemy tylko w momencie, gdy dziecko opróżniło wcześniejszą pierś. Pokarm kobiecy zmienia się wraz z trwaniem karmienia. Na początku jest od rzadki i wodnisty, następnie staje się bardziej gęsty, bogaty w większą ilość tłuszczu, a co za tym idzie, jest bardziej sycący. Dlatego zmieniamy pierś dopiero wtedy, gdy widzimy, że ta, z której karmimy jest już opróżniona. Aby opróżnić pierś, regularne połykanie mleka przez dziecko powinno trwać minimum 10 minut.

 

Karmienie noworodka pozycje

Co ile karmić noworodka?

Od urodzenia karmimy maluszka na żądanie. Podajemy mleko wtedy, kiedy dziecko jest głodne. Z racji tego, że każdy noworodek jest inny, nie można wprost odpowiedzieć na pytanie „co ile karmić noworodka?” i określić stałej liczby karmień w ciągu doby. Niektóre noworodki pierwsze 24 godziny przesypiają większość czasu, budząc się tylko co jakiś czas na karmienie. Inne od początku są bardzo aktywne i częściej żądają piersi. Od drugiej doby u większości noworodków zaczynają się częstsze karmienia i jest ich zazwyczaj około 8 do 12 na dobę lub więcej (także w nocy). 

Między bajki należy włożyć historie o karmieniu noworodka tylko w określonych odstępach czasu (np. co 3 godziny), czy trzymaniu się jakichś harmonogramów karmienia. To dziecko powinno decydować o tym kiedy ma ochotę na mleko, a my rodzice powinniśmy rozpoznawać sygnały świadczące o tym, że maluch potrzebuje piersi.

Do wczesnych sygnałów świadczących o tym, że dziecko jest głodne należą:

  • żywy odruch szukania,
  • zwiększona aktywność,
  • otwieranie buzi i wysuwanie języka.

Płacz jest późnym objawem głodu. Nie należy czekać z karmieniem, aż dziecko będzie płakać, ale jeśli dojdzie do takie sytuacji, należy najpierw uspokoić dziecko. Płaczący maluch będzie nieprawidłowo chwytał pierś, przez co ssanie będzie mało efektywne.

 

Zobacz także: Dieta matki karmiącej – fakty i mity

 


Źródła:

  • M. Żukowska-Rubik, M. Nehring-Gugulska, Karmienie piersią w teorii i praktyce. 2012 
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016
  • M. Żukowska-Rubik, M. Nehring-Gugulska, Pierwsze Karmienie,  https://cnol.kobiety.med.pl/pl/pierwsze-karmienie/