SOKI DLA NIEMOWLĄT

Soki dla niemowląt. Od kiedy można podawać soki?

Soki reklamowane są jako zdrowe, łatwo dostępne, naturalne źródło witamin. Ponieważ są słodkie, dzieci chętnie je piją i samodzielnie po nie sięgają. Chociaż spożycie soku ma niewątpliwie pewne zalety, niesie także za sobą potencjalne szkodliwe skutki. Poniżej znajdziesz informacje, czy soki dla niemowląt są potrzebne podczas rozszerzania diety.


Sok czy owoc?

Dzieci w każdym wieku uwielbiają soki i inne słodkie napoje. Nic dziwnego, ponieważ producenci starają się jak mogą, aby zachęcić młodych konsumentów. Opakowania soków dla dzieci, często są kolorowe, ozdobione motywem z ulubionej bajki, przyciągającym uwagę najmłodszych. Jednak nie powinniśmy ulegać zachciankom maluchów, aby nie przyzwyczajać ich do spożywania soków.

Specjaliści od żywienia mówią, że to świeże owoce, a nie soki, czy napoje owocowe, powinny być podawane niemowlętom i małym dzieciom w pierwszej kolejności.

 

 

Soki owocowe nie są niezbędnym składnikiem diety niemowląt i małych dzieci. Nie są też równoważne owocom pod względem wartości odżywczej. Więc nie możemy zaliczać porcji wypitego przez malucha soku, jako jednej porcji spożytych owoców. Całe owoce posiadają błonnik i inne składniki odżywcze, których nie znajdziemy w soku. Dlatego niemowlętom zamiast soków powinniśmy podawać świeże owoce, które na dłużej pozostawiają uczucie sytości. Dzięki temu od samego początku będziemy kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u naszych maluszków.


Soki dla niemowląt – najnowsze zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii

Jeszcze do niedawna soki traktowane były jako niezbędny element rozszerzania diety. Jednak zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii (APP) z 2017 roku zmieniły dotychczasowe postrzeganie soku w diecie niemowląt.

AAP radzi rodzicom, aby nie dawali dzieciom poniżej 1 roku życia jakiegokolwiek soku, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza. 

 

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca także:

 • wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia oraz kontynuację do końca 1 roku lub dłużej,
 • nie podawać dzieciom soku w butelce, czy zamkniętym kubku do picia przez cały dzień,
 • dla starszych dzieci kupować produkty oznaczone jako „100% sok”,
 • podawać tylko soki pasteryzowane; niepasteryzowany sok może zawierać zarazki, które zagrażają niemowlętom i małym dzieciom.

 

 


Zagrożenia związane z nadmiernym spożyciem soków

Spożywanie soku przez niemowlęta może skutkować:

 • mniejszym apetytem i w związku z tym zmniejszonym spożyciem mleka mamy lub mieszanki (mniej: białka, tłuszczu, witamin i minerałów, takich jak żelazo, wapń i cynk), co z kolei powoduje niedożywienie i niski wzrost;
 • otyłością, związaną z nadmiarem cukrów w diecie dziecka;
 • próchnicą, która jest efektem przedłużonej ekspozycji zębów na cukry zawarte w soku;
 • wzdęciami, bólami brzucha lub biegunką.

Soki dla niemowląt od 4 miesiąca?

Zarówno polscy, jak i światowi specjaliści od żywienia niemowląt radzą wstrzymać się z podawaniem soków do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. Mimo, iż zalecenia te funkcjonują już dłuższy czas, to polskie prawo nadal pozwala na sprzedawanie produktów „po 4 miesiącu”. W związku z tym, ciągle na sklepowych półkach, w dziale z żywnością dla niemowląt, możemy znaleźć soki od 4 miesiąca życia.

 

 


Co w takim razie podawać do picia niemowlakowi?

Do 6 miesiąca – tylko mleko mamy lub modyfikowane. Po 6 miesiącu, kiedy zazwyczaj zaczyna się rozszerzanie diety dziecka, powinniśmy proponować maluchowi wodę do picia. Specjaliści do spraw żywienia zalecają, aby woda dla niemowlaka była:

 • źródlana lub naturalna, niskozmineralizowana, niskosiarczanowa i niskosodowa,
 • stężenie soli mineralnych powinno być mniejsze niż 500 mg/l,
 • jeśli podajesz kranówkę, lub przygotowujesz na niej posiłki, MUSI być ona przegotowana.

Wodę butelkowaną dla dziecka należy spożyć w 24h po otwarciu. Należy ją przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

 

Źródła:

 • Soki owocowe niewskazane dla niemowląt, W.Szczepaniak, 2017, https://zdrowie.pap.pl/dieta/soki-owocowe-niewskazane-dla-niemowlat
 • Eat fruit. Don’t drink it, AAP, 2017, https://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217
 • American Academy of Pediatrics Recommends No Fruit Juice For Children Under 1 Year, 2017, https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/American-Academy-of-Pediatrics-Recommends-No-Fruit-Juice-For-Children-Under-1-Year.aspx
 • WHO, Breastfeeding, https://www.who.int/nutrition/topics/exclusive_breastfeeding/en/
 • Ministerstwo Zdrowia, Karmienie piersią, https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia

4 komentarzy dla “Soki dla niemowląt. Od kiedy można podawać soki?”

 1. A czy te rekomendacje dotycza tez sokow warzywnych? Sama lubie sok pomidorowy, z burakow, marchewki (przygotowywane w domu). Mam na mysli czestowanie dziecka powyzej 1go rz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.