SOKI DLA NIEMOWLĄT

Soki dla niemowląt

Soki reklamowane są jako zdrowe, łatwo dostępne, naturalne źródło witamin. Ponieważ są słodkie, dzieci chętnie je piją i samodzielnie po nie sięgają. Chociaż spożycie soku ma niewątpliwie pewne zalety, niesie także za sobą potencjalne szkodliwe skutki. Poniżej znajdziesz informacje, czy soki dla niemowląt są potrzebne podczas rozszerzania diety.

Sok czy owoc?

Dzieci w każdym wieku uwielbiają soki. Nic dziwnego, ponieważ są one bardzo słodkie, a producenci dodatkowo starają się jak mogą, aby zachęcić młodych konsumentów. Opakowania soków dla dzieci, często są kolorowe, ozdobione motywem z ulubionej bajki, przyciągającym uwagę najmłodszych. Jednak nie powinniśmy ulegać zachciankom maluchów, aby nie przyzwyczajać ich do spożywania soków. 

Specjaliści od żywienia mówią, że to świeże owoce lub warzywa, a nie soki powinny być podawane niemowlętom i małym dzieciom w pierwszej kolejności.

 

Soki dla niemowląt od 4 miesiąca

 

Soki owocowe, czy warzywne nie są niezbędnym składnikiem diety niemowląt i małych dzieci. Nie są też równoważne owocom, czy warzywom pod względem wartości odżywczej. Więc nie możemy zaliczać porcji wypitego przez malucha soku, jako jednej porcji spożytych owoców, czy warzyw. Dlaczego? Całe owoce i warzywa posiadają błonnik i inne składniki odżywcze, których nie znajdziemy w soku.

Dlatego niemowlętom, zamiast soków powinniśmy podawać świeże owoce i warzywa, które na dłużej pozostawiają uczucie sytości, właśnie dzięki błonnikowi. W ten sposób od samego początku będziemy kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u naszych maluszków.

Soki dla niemowląt — najnowsze zalecenia

Jeszcze do niedawna soki traktowane były jako niezbędny element rozszerzania diety. Jednak zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) z 2017 roku zmieniły dotychczasowe postrzeganie soku w diecie niemowląt.

AAP radzi rodzicom, aby nie dawali dzieciom poniżej 1 roku życia żadnych soków, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza. 

 

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca także, aby:

 • nie podawać dzieciom soków w butelce, czy zamkniętym kubku do popijania przez cały dzień,
 • dla starszych dzieci kupować produkty oznaczone jako „100% sok”,
 • podawać tylko soki pasteryzowane; niepasteryzowany sok może zawierać zarazki, które zagrażają niemowlętom i małym dzieciom.

 

Soki dla niemowląt od kiedy

Zagrożenia związane z nadmiernym spożyciem soków

Spożywanie soku przez niemowlęta może skutkować:

 • mniejszym apetytem i w związku z tym zmniejszonym spożyciem mleka mamy lub mleka modyfikowanego (mniej: białka, tłuszczu, witamin i minerałów, takich jak żelazo, wapń i cynk), co z kolei powoduje niedożywienie i niski wzrost;
 • otyłością, związaną z nadmiarem cukrów w diecie dziecka;
 • próchnicą, która jest efektem przedłużonej ekspozycji zębów na cukry zawarte w soku;
 • wzdęciami, bólami brzucha lub biegunką u niemowlaka.

 

Może Cię zainteresować: Czy to już niejadek?

 

Soczki dla niemowląt od 4 miesiąca?

Zarówno polscy, jak i światowi specjaliści od żywienia niemowląt radzą wstrzymać się z podawaniem soków do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. Mimo iż zalecenia te funkcjonują już dłuższy czas, to polskie prawo nadal pozwala na sprzedawanie produktów „po 4 miesiącu”. W związku z tym ciągle na sklepowych półkach w dziale z żywnością dla niemowląt możemy znaleźć soki od 4 miesiąca życia. Takie produkty omijaj szerokim łukiem 🙂

Co w takim razie podawać do picia niemowlakowi?

Do 6 miesiąca — tylko mleko mamy lub modyfikowane. Po 6 miesiącu, kiedy zazwyczaj zaczyna się rozszerzanie diety niemowlaka, powinniśmy proponować maluchowi wodę do picia. Specjaliści do spraw żywienia zalecają, aby woda dla niemowląt była:

 • źródlana lub naturalna, niskozmineralizowana, niskosiarczanowa i niskosodowa,
 • stężenie soli mineralnych powinno być mniejsze niż 500 mg/l,
 • jeśli podajesz kranówkę, lub przygotowujesz na niej posiłki, MUSI być ona przegotowana.

Soki po pierwszym roku życia

W diecie starszych dzieci, od czasu do czasu mogą pojawiać się dobrej jakości soki w formie dodatku do posiłku lub jako zdrowe przekąski. Jednak ilość soków w jadłospisie maluchów dalej powinna być ograniczona. W  jadłospisie rocznego dziecka soku nie powinno być więcej niż około ½ szklanki (120 ml) dziennie. Dzieci po 4 roku życia mogą wypijać trochę więcej ok. 180 ml soku/dzień. A po 6 roku życia może to być maksymalnie 240 ml soków dziennie. Poniżej znajdziesz dokładną rozpiskę:

 • dzieci w wieku 1-3 lat – 120 ml soku/dzień,
 • dzieci w wieku 4-6 lat − 180 ml soku/dzień,
 • starsze dzieci i nastolatki − 240 ml soku/dzień.

 

Może Cię zainteresować: Musy w tubkach – czy zdrowe?

 


Źródła:

 • Soki owocowe niewskazane dla niemowląt, W.Szczepaniak, 2017, https://zdrowie.pap.pl/dieta/soki-owocowe-niewskazane-dla-niemowlat
 • Eat fruit. Don’t drink it, AAP, 2017, https://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217
 • American Academy of Pediatrics Recommends No Fruit Juice For Children Under 1 Year, 2017, https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/American-Academy-of-Pediatrics-Recommends-No-Fruit-Juice-For-Children-Under-1-Year.aspx
 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
 • WHO, Breastfeeding, https://www.who.int/nutrition/topics/exclusive_breastfeeding/en/
 • Ministerstwo Zdrowia, Karmienie piersią, https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia

 

4 komentarzy dla “Soki dla niemowląt”

 1. Gratuluję osobie, która pisała artykuł. Krótko, bez lania wody i źródła do materiałów.

  Oby samych takich.

  1. Cześć Marek, dzięki za miłe słowa. Staram się, aby każdy wpis na stronie był konkretny 🙂

 2. A czy te rekomendacje dotycza tez sokow warzywnych? Sama lubie sok pomidorowy, z burakow, marchewki (przygotowywane w domu). Mam na mysli czestowanie dziecka powyzej 1go rz.

Komentarze zamiknięte.