Skąd wiedzieć, czy maluszek jest najedzony? Jak długo powinno trwać jedno karmienie piersią? Co ile karmić noworodka? To jedne z najczęstszych pytań zadawanych przez młode mamy. Martwimy się, ponieważ nikt nie przekazał nam podstawowej wiedzy odnośnie skutecznego karmienia piersią. Na szczęście w dzisiejszych czasach łatwo znaleźć informacje, których się potrzebuje. Dlatego w poniższym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytania związane z karmieniem noworodka. Tekst powstał oczywiście na bazie aktualnych zaleceń i rzetelnych źródeł 🙂
Brak edukacji dotyczącej karmienia piersią
Według badań z 2018 roku aż 65 % kobiet przebywających na oddziałach położniczych w Polsce nie uzyskało wyczerpujących informacji dotyczących wskaźników skutecznego karmienia. Czyli nikt nie przekazał im wiedzy między innymi na temat: skąd wiedzieć, że dziecko się najadło, co ile karmić noworodka, jaka powinna być ilość zmoczonych pieluch i kupek oraz jakie powinny być przyrosty masy ciała malucha w pierwszych tygodniach. Szkoda, że wiele kobiet nie otrzymało tak ważnych informacji odnośnie karmienia. Niestety w temacie karmienia piersią, czy rozszerzania diety, którym się głównie zajmuję, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego postaram się w tym krótkim artykule przekazać Ci najważniejsze wskazówki.
Wskaźniki skutecznego karmienia
Aby ocenić, czy karmienie piersią jest efektywne (czy maluch się najada) należy przede wszystkim sprawdzić, czy dziecko prawidłowo ssie pierś. Można to ocenić sprawdzając czy maluch:
- obejmuje ustami całą brodawkę wraz z większą częścią otoczki,
- na początku wykonuje kilkanaście/kilkadziesiąt ruchów ssących, po czym wypływa mleko,
- następnie rozpoczyna rytmiczne, regularne ssanie z seriami połknięć,
- karmienie z jednej piersi trwa przynajmniej 10 min,
- występuje minimum 8 do nawet kilkunastu karmień na dobę, w tym min. 1 w nocy,
- dziecko podczas karmienia nie cmoka i nie ciumka,
- piersi po karmieniu są rozluźnione,
- dziecko po karmieniu jest zadowolone, zasypia albo spokojnie czuwa.
Ile kupek robi noworodek?
W ocenie skuteczności karmienia ważna jest też liczba kupek i zmoczonych pieluch. Zdrowy, właściwie karmiony noworodek powinien regularnie robić siusiu i kupkę. W poniższej tabeli znajdziesz dokładną rozpiskę ile średnio kupek i siku powinien robić noworodek. Oczywiście są to uśrednione wartości, każde dziecko jest inne, więc nie trzeba brać tej tabeli dosłownie, a jedynie ma być ona pomocna w kontrolowaniu wskaźników skutecznego karmienia. Pamiętaj, że często siusiu leci razem z kupką, więc może być ciężko dokładnie zliczyć wszystkie pieluszki 😉
Przyrosty masy ciała a karmienie piersią
Przyrosty masy ciała w pierwszych tygodniach życia dziecka obliczamy biorąc pod uwagę najniższą masę ciała dziecka. Np.: masa urodzeniowa była 3650g, masa najniższa w 3 dobie 3500g, masa ciała w dniu badania w 12 dobie 3800g. Średnie dobowe przyrosty masy ciała wynoszą więc:
(3800 – 3500) : (12 – 3) = 300 : 9 = 40 (g/dobę)
Nie należy ważyć dziecka przed i po karmieniu, aby sprawdzić ilość pobranego mleka. Jednorazowy pomiar nie jest istotny, a porównywanie porcji mleka matki do norm spożycia mleka modyfikowanego obarczone jest sporym błędem.
Co ile karmić noworodka?
Częste karmienie piersią w pierwszych dniach życia dziecka jest konieczne ze względu na to, że pojemność żołądka noworodka jest niewielka. W związku z tym maluch jednorazowo może przyjąć tylko małą porcję mleka. Aktualnie zalecane jest karmienie „na żądanie”, co oznacza, że dziecko ma jeść tak długo i taką ilość razy jak chce. Noworodki zazwyczaj jasno pokazują, że są głodne. Wskazówkami, dzięki którym będziesz wiedzieć, że maluch chce jeść są np.:
- szukanie wzrokiem, rozglądanie się
- kręcenie się, niespokojne poruszanie
- aktywne szukanie piersi po wzięciu malucha na ręce
- ssanie kciuka, rączki, kocyka itp.
- cmokanie, ciumkanie, naśladowanie ssania
- wsuwanie i wysuwanie języka,
Średnia liczba karmień piersią noworodków to 8-12 karmień na dobę.
Mleko matki jest szybciej trawione niż mleko modyfikowane, dlatego przerwy pomiędzy karmieniami u dzieci karmionych piersią są znacznie krótsze niż u dzieci żywionych mieszanką.
Czas karmienia noworodka
Dla każdego dziecka czas karmienia będzie inny i jest on zależny od wielu czynników. O długości trwania karmienia powinno decydować dziecko. Kiedy jest najedzone, samo wypuszcza pierś. Zdarza się, że dziecko po intensywnym ssaniu od razu zasypia z piersią w buzi. Można wtedy zakończyć karmienie, delikatnie wysuwając brodawkę z ust maluszka. Uważa się, że jednorazowe karmienie powinno trwać minimum 10 minut. Tyle czasu potrzebuje dziecko, aby opróżnić pierś. Nie ma górnej granicy długości jednej sesji karmienia. Zakłada się, że powinno ono trwać 10-40 minut. Zarówno zbyt długie, jak i zbyt krótkie karmienia dobrze jest skonsultować ze specjalistą.
Zobacz także: 8 powodów, dlaczego niemowlę nie chce pić mleka
Źródło:
- Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne, Pediatria, 2016
- M. Żukowska-Rubik, M. Nehring-Gugulska, M. Castello-Rokicka, E. Wietrak, M. Kucia, Czy Polska jest krajem przyjaznym matce karmiącej i jej dziecku? Raport 2018
- M. Żukowska-Rubik, Ocena skuteczności karmienia, http://cnol.kobiety.med.pl/pl/ocena-skutecznosci-karmienia/
- M. Nehring-Gugulska, Poznorny niedobór pokarmu, http://cnol.kobiety.med.pl/pl/pozorny-niedobor-pokarmu/