Poranione brodawki podczas karmienia piersią

Poranione brodawki podczas karmienia piersią

Poranione podczas karmienia brodawki sutkowe to dość często spotykany problem wśród mam karmiących piersią. Podrażnione sutki powodują ból, szczypanie i pieczenie podczas karmienia. Poranione brodawki to ogromny dyskomfort dla mamy, dlatego warto poznać sposoby na radzenie sobie z tą przypadłością.

Poranione brodawki — przyczyny

Przyczyn, które mogą powodować poranienie brodawek może być wiele. Najczęściej winne jest nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Dlatego, gdy tylko pojawi się problem, warto skontaktować się z osobą, która potrafi ocenić technikę i mechanizm karmienia, czyli z doświadczonym doradcą laktacyjnym, położną lub lekarzem. Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi ma ogromny wpływ na samopoczucie matki i dziecka. Dziecko powinno być przystawiane do piersi w taki sposób, aby chwytać większą część otoczki brodawki, a nie tylko samą brodawkę. Zbyt płytkie chwytanie piersi, sprawi, że mama będzie odczuwała ból sutka przy karmieniu, a dla dziecka ssanie będzie nieefektywne.

 

co na poranione brodawki

Sposoby na poranione brodawki

Poniżej znajdziesz kilka prostych, skutecznych i sprawdzonych metod na poranione brodawki sutkowe. Pamiętaj jednak, że jeśli karmienie sprawia Ci ból, to zawsze warto skonsultować się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, który oceni, czy dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi oraz czy mechanizm ssania jest taki, jak powinien być.

Jak sobie radzić z poranionymi brodawkami:

  • przyjrzyj się, czy pozycja dziecka podczas karmienia jest odpowiednia, czy prawidłowo przystawiasz maluszka do piersi (więcej wskazówek na temat właściwego przystawiania znajdziesz w artykule: Karmienie noworodka). Jeśli  masz wątpliwości, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym;
  • zwróć uwagę, czy dziecko chwyta brodawkę wraz z otoczką;
  • ostrożnie odsuwaj dziecko od piersi po zakończeniu karmienia — wsuń palec w kącik jego ust;
  • karmienie zaczynaj od mniej obolałej piersi;
  • poranioną pierś myj raz dziennie czystą wodą;
  • smaruj brodawki własnym pokarmem po każdym karmieniu;
  • wietrz piersi tak często jak to możliwe;
  • stosuj maści ochronne przeznaczone do leczenia poranionych brodawek;
  • używaj zawsze suchych i świeżych wkładek laktacyjnych;
  • jeśli ból jest dokuczliwy, zastosuj środki przeciwbólowe odpowiednie dla kobiet karmiących piersią.

Poranione brodawki sutkowe u większości kobiet goją się w przeciągu kilku dni, nawet jeśli dziecko w tym czasie jest regularnie karmione.

 

poranione brodawki jak karmić

Poranione brodawki — czy można karmić?

Jeśli mimo poranionych brodawek mama czuje, że może dalej karmić piersią, to nie ma ku temu przeciwwskazań. Natomiast, jeśli karmienie jest bardzo bolesne dla mamy, na czas leczenia ran można je przerwać na kilka dni. W tym czasie mama powinna regularnie ściągać pokarm, minimum 8 razy w ciągu doby i podawać go dziecku.

Jeśli mama stosuje kremy lub maści wspomagające leczenia poranionych brodawek, należy zawsze zapoznać się z ulotką i dowiedzieć, czy dany środek należy zmyć, przed podaniem dziecku piersi.

Kapturki do karmienia na poranione brodawki?

Kapturki na sutki to silikonowe nakładki przeznaczone dla mam karmiących piersią. Zazwyczaj kobiety używają ich, gdy kształt brodawek sprawia dziecku trudności ze ssaniem, na przykład gdy brodawki karmiącej mamy są płaskie lub wklęsłe. Kapturki do karmienia nie są jednak zalecane w przypadku poranionych brodawek sutkowych.

Najlepiej jest znaleźć przyczynę poranionych brodawek i skorygować dotychczasowe błędy, które doprowadziły do takiego stanu. U większości mam szybko następuje poprawa, a karmienie przestaje być bolesne. Stosowanie kapturków do karmienia zawsze warto skonsultować z doradcą laktacyjnym.

Karmienie piersią nie powinno powodować bólu, jeśli powoduje, trzeba znaleźć przyczynę.

 

Może Cię zainteresować: Nawał pokarmu