czy dopajać niemowlę

Czy dopajać niemowlę? Kiedy pierwszy raz podać wodę?

Dopajanie niemowląt to dość kontrowersyjny temat w środowisku rodzicielskim. Zalecenia specjalistów w tej kwestii zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Możemy się więc spodziewać, że wiedza dotycząca tego, czy dopajać niemowlę, którą otrzymamy od naszych mam, babć, a także starszych położnych i lekarzy, może być nieaktualna. Kiedyś za normę uważano dopajanie dziecka wodą, roztworem glukozy, sokami, rozmaitymi herbatkami, czy kompotami. Dzisiejsze zalecenia znacznie się zmieniły.

Czy dopajać niemowlę karmione piersią?

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańska Akademia Pediatryczna, jak i Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci jednogłośnie mówią o tym, że niemowlęta karmione piersią na żądanie (jeśli są zdrowe), w pierwszym półroczu życia, nie wymagają podawania jakichkolwiek płynów poza mlekiem matki. Składa się ono bowiem w 80-90% z wody i w pełni zaspokaja pragnienie maluszka w tym czasie.

Po szóstym miesiącu, w trakcie rozszerzania diety, należy proponować dziecku do picia czystą wodę.

 

Czym grozi wcześniejsze dopajanie niemowlaka karmionego piersią?

Wcześniejsze wprowadzenie wody do picia u dziecka karmionego piersią, czyli przed 6 miesiącem życia może spowodować:

 • mniejsze spożycie mleka = spożycie mniejszej ilości kalorii przez niemowlę,
 • mniejsze łaknienie u dziecka,
 • zmniejszenie produkcji mleka u mamy,
 • wcześniejsze odstawienie od piersi.

 

Czy dopajać niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym?

W polskich wytycznych odnośnie żywienia niemowląt brakuje jednoznacznego stanowiska odnośnie dopajania wodą niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Natomiast Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne i Światowa Organizacja zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie mlekiem (zarówno kobiecym jak i mieszanką) przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Z tym stanowiskiem zgadza się również Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, które jako definicję preparatu do początkowego żywienia niemowląt podaje: „środek spożywczy przeznaczony dla niemowląt w ciągu pierwszych miesięcy życia, sam w sobie wystarczający, aby zostały spełnione potrzeby pokarmowe takich niemowląt do momentu wprowadzenia odpowiedniego żywienia uzupełniającego”. Co również, według mnie, oznacza wyłączne karmienie mlekiem mlekiem modyfikowanym przez pierwsze półrocze, bez konieczności dopajania niemowląt wodą.

 

Czym grozi wcześniejsze dopajanie niemowląt karmionych sztucznie?

Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym, które regularnie jest przepajane wodą, może mieć mniejszy apetyt na mleko, co skutkuje spożyciem mniejszej ilości kalorii niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie. Może to się przyczynić do powstania niedoborów, co skutkuje nieprawidłowym wzrostem i rozwojem dziecka.

Aby niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym było odpowiednio nawodnione, należy ściśle stosować się do receptury przygotowania mieszanki. Jeśli niemowlę będzie otrzymywać mleko ze zwiększoną ilością wody w stosunku do receptury, nie otrzyma odpowiedniej ilość substancji odżywczych.

 

 

Powyższe zalecenia są oczywiście ogólne i przeznaczone dla zdrowych dzieci. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić podawanie niemowlakowi innych płynów niż mleko mamy/modyfikowane przed ukończeniem 6 miesiąca życia.

Jaką wodę wybrać dla niemowlaka?

Kiedy zdecydujemy się zacząć rozszerzanie diety dziecka, do każdego posiłku należy proponować maluchowi wodę do picia. Specjaliści do spraw żywienia zalecają, aby woda dla niemowlaka była:

 • źródlana lub naturalna, niskozmineralizowana, niskosiarczanowa i niskosodowa
 • stężenie soli mineralnych powinno być mniejsze niż 500mg/l (informację znajdziesz na etykiecie)
 • jeśli podajesz kranówkę, lub przygotowujesz na niej posiłki MUSI być ona przegotowana.

Wodę butelkowaną dla dziecka należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu i spożyć w ciągu 24h po otwarciu.

 

woda dla niemowląt ranking

Czy podawać herbatki dla niemowląt?

Na sklepowych półkach możemy znaleźć herbatki dla niemowląt już od pierwszych dni życia. Niestety nasze prawo na to pozwala. Tak jak pisałam w pierwszej części tego artykułu. Dziecko przez pierwsze pół roku życia nie potrzebuje do picia niczego innego oprócz mleka.

 

Czy w takim razie można podawać herbatki podczas rozszerzania diety?

Najlepiej byłoby podawać dziecku do picia po prostu wodę. Jeśli jednak bardzo chcesz, aby maluch spróbował czegoś innego, to najbezpieczniejsze będą:

 • herbata rooiboos – czyli napar z liści czerwonokrzewu afrykańskiego, ponieważ nie zawiera kofeiny,
 • herbaty owocowe z samego suszu owocowego (takie do zaparzania, nie granulowane).

Natomiast uważać należy na herbatę z kopru włoskiego, którą kiedyś często stosowano przy problemach z kolkami. Według aktualnych zaleceń nie powinno się jej podawać dzieciom do 4 roku życia. Więcej na temat pisałam tutaj: Herbata z kopru dla niemowlaka?

 

 

Czy podawać soki?

Najnowsze zalecenia mówią, że powinniśmy unikać soków w diecie dziecka do 1 roku życia. Nie są one niezbędnym składnikiem diety – lepiej podać dziecku świeży owoc, czy warzywo. Przyzwyczajenie niemowlęcia do picia słodkich napojów może mieć opłakane skutki w przyszłości. Po pierwsze, mogą one znacząco zmniejszyć ilość spożywanego przez dziecko mleka. Po drugie, cukry zawarte w sokach przyczyniają się do powstawania próchnicy zębów oraz do rozwoju otyłości. w późniejszych latach. Więcej na temat soków pisałam tutaj: Soki dla niemowląt? Od kiedy można podawać?

Dlaczego lepiej pić wodę?

Podawanie dziecku do picia wody już od samego początku rozszerzania diety, to ogromny krok w profilaktyce otyłości, zaburzeń odżywiania, a także próchnicy zębów. Dziecko przyzwyczajone do picia słodkich napoi ciężko będzie w przyszłości przestawić na czystą wodę. Warto więc kształtować dobre nawyki od samego początku i wstrzymać się z podawaniem soków, herbatek, czy innych słodkich napojów, bądź podawać je tylko okazjonalnie.

 

Źródła:

 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
 • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, 2014
 • Praktyczne aspekty wyboru wody w żywieniu zdrowych niemowląt i młodszych dzieci,  Pediatr. Med. Rodz., 2018, 14 (1), p. 33–46
 • Infant and young child feeding, WHO, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
 • Eat fruit. Don’t drink it, AAP, 2017, https://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217 
 • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD, Standardy medyczne Pediatria, 1/2016

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *