ROZSZERZANIE DIETY

Czy dopajać niemowlę? Kiedy pierwszy raz podać wodę?

Dopajanie niemowląt to kolejny kontrowersyjny temat w środowisku rodzicielskim. Zalecenia specjalistów w tej kwestii zmieniały się na przestrzeni lat. Możemy więc się spodziewać, że wiedza dotycząca tego, czy dopajać niemowlę, którą otrzymamy od naszych mam, babć, a także starszych położnych i lekarzy, może być nieaktualna. Kiedyś za normę uważano dopajanie wodą, roztworem glukozy, sokami, rozmaitymi herbatkami, czy kompotami. Dzisiejsze zalecenia znacznie się zmieniły.


Czy dopajać niemowlę karmione piersią?

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańska Akademia Pediatryczna, jak i Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci jednogłośnie mówią o tym, że niemowlęta karmione piersią na żądanie (jeśli są zdrowe), w pierwszym półroczu życia, nie wymagają podawania jakichkolwiek płynów poza mlekiem matki. Składa się ono bowiem w 80-90 % z wody i w pełni zaspokaja pragnienie maluszka w tym czasie. Po szóstym miesiącu, w trakcie rozszerzania diety, należy proponować dziecku do picia czystą wodę.

 


Czy dopajać niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym?

W polskich wytycznych odnośnie żywienia niemowląt brakuje jednoznacznego stanowiska odnośnie dopajania wodą niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Natomiast Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne i Światowa Organizacja zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie mlekiem (zarówno kobiecym, jak i mieszanką) przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Z tym stanowiskiem zgadza się również Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, które jako definicję preparatu do początkowego żywienia niemowląt podaje: „środek spożywczy przeznaczony dla niemowląt w ciągu pierwszych miesięcy życia, sam w sobie wystarczający, aby zostały spełnione potrzeby pokarmowe takich niemowląt do momentu wprowadzenia odpowiedniego żywienia uzupełniającego”. Co również oznacza wyłączne karmienie mlekiem mlekiem modyfikowanym przez pierwsze półrocze, bez konieczności dopajania niemowląt wodą.

 

 

Powyższe zalecenia są oczywiście ogólne i przeznaczone dla zdrowych dzieci. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić podawanie niemowlakowi innych płynów niż mleko przed ukończeniem 6 miesiącem życia.


Jaką wodę wybrać dla niemowlaka?

Kiedy zdecydujemy się zacząć rozszerzanie diety dziecka, do każdego posiłku należy proponować maluchowi wodę do picia. Specjaliści do spraw żywienia zalecają, aby woda dla niemowlaka była:

  • źródlana lub naturalna, niskozmineralizowana, niskosiarczanowa i niskosodowa
  • stężenie soli mineralnych powinno być mniejsze niż 500mg/l (informację znajdziesz na etykiecie)
  • jeśli podajesz kranówkę, lub przygotowujesz na niej posiłki MUSI być ona przegotowana.

Wodę butelkowaną dla dziecka należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu i spożyć w ciągu 24h po otwarciu.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO PIĆ


Czy podawać herbatki dla niemowląt?

Herbatki dla niemowląt to temat rzeka. Te granulowane dostępne w sklepach na dziale z żywnością dla dzieci niewiele mają wspólnego z herbatą, chyba, że mocno słodzoną. Przykładowo skład jednej z herbatek na “słodki sen”: laktoza, maltodekstryna, wyciąg z ziół (melisa, kwiat malwy, kwiat lipy, tymianek). Po takiej dawce cukru sen na pewno będzie słodki 🙂

Jeśli herbatka ma w składzie cukier – nie kupuj jej. Jeśli koniecznie chcesz podać dziecku napar ziołowy, kup herbatę w saszetkach do samodzielnego zaparzenia, najlepiej w aptece. Wtedy będziesz mieć pewność, że poza wyciągiem z ziół, niczego więcej tam nie znajdziesz. Pamiętaj jednak, że zioła tak jak leki wpływają na organizm i mogą dawać skutki uboczne. Przed podaniem skonsultuj się z pediatrą.

 


Czy podawać soki?

Najnowsze zalecenia mówią, że powinniśmy unikać soków w diecie dziecka do 1 roku życia. Nie są one niezbędnym składnikiem diety – lepiej podać dziecku świeży owoc, czy warzywo. Przyzwyczajenie niemowlęcia do picia słodkich napojów może mieć opłakane skutki w przyszłości. Po pierwsze, mogą one znacząco zmniejszyć ilość spożywanego przez dziecko mleka. Po drugie, cukry zawarte w sokach przyczyniają się do powstawania próchnicy zębów oraz do rozwoju otyłości.  

 

SOKI DLA NIEMOWLĄT


Dlaczego lepiej pić wodę?

Podawanie dziecku do picia wody już od samego początku rozszerzania diety, to ogromny krok w profilaktyce otyłości, zaburzeń odżywiania, a także próchnicy zębów. Dziecko przyzwyczajone do picia słodkich napoi ciężko będzie w przyszłości przestawić na czystą wodę. Warto więc kształtować dobre nawyki od samego początku i wstrzymać się z podawaniem soków, herbatek, czy innych słodkich napojów, bądź podawać je tylko okazjonalnie.

 

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
  • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, 2014
  • Praktyczne aspekty wyboru wody w żywieniu zdrowych niemowląt i młodszych dzieci,  Pediatr. Med. Rodz., 2018, 14 (1), p. 33–46
  • Infant and young child feeding, WHO, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
  • Eat fruit. Don’t drink it, AAP, 2017, https://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217 
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD, Standardy medyczne Pediatria, 1/2016

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *