czy dopajać niemowlę

Czy dopajać niemowlę?

Czy dopajać niemowlę? Te pytanie często pojawiają się w głowie młodych rodziców, szczególnie jeśli maluszek karmiony jest mlekiem modyfikowanym. Dopajanie niemowląt to dość kontrowersyjny temat w środowisku rodzicielskim. Zalecenia specjalistów w tej kwestii zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Możemy więc spodziewać się, że wiedza dotycząca tego, czy dopajać niemowlę, którą otrzymamy od naszych mam i babć może być nieaktualna. Kiedyś za normę uważano dopajanie dziecka wodą, roztworem glukozy, sokami, rozmaitymi herbatkami, czy kompotami już od pierwszych dni życia. Dzisiaj zalecenia znacząco się zmieniły.

Czy dopajać niemowlę karmione piersią?

Niemowlęta, które są karmione piersią na żądanie, przez pierwsze pół roku nie potrzebują dodatkowych napojów, wystarcza im mleko mamy. Pokarm kobiecy dostarcza maluszkowi odpowiednią ilość płynów oraz składników odżywczych. Zelecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mówią o tym, że niemowlęta karmione piersią na żądanie (jeśli są zdrowe) w pierwszym półroczu życia nie wymagają podawania żadnych płynów poza mlekiem matki. Składa się ono bowiem w 80-90% z wody i w pełni zaspokaja pragnienie maluszka w tym czasie.

Po szóstym miesiącu, w trakcie rozszerzania diety, należy proponować dziecku do picia wodę.

 

czy dopajać niemowlę karmione piersią

 

Czym grozi wcześniejsze dopajanie niemowlaka karmionego piersią?

Wcześniejsze wprowadzenie wody do picia u dziecka karmionego piersią, czyli przed 6 miesiącem życia może spowodować:

  • mniejsze spożycie mleka = spożycie mniejszej ilości kalorii przez niemowlę = niedożywienie
  • mniejsze łaknienie u dziecka,
  • zmniejszenie produkcji mleka u mamy,
  • wcześniejsze odstawienie od piersi.

Czy dopajać niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym?

Podobne zalecenia dotyczą niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Jeśli z jakiegoś powodu mama nie może karmić piersią, przez pierwsze pół roku należy podawać niemowlakowi na żądanie mleko modyfikowane początkowe. Nie ma potrzeby wprowadzania w tym okresie dodatkowych napojów.

„Pokarm matki (lub mleko modyfikowane) dostarczają odpowiednią objętość płynu zdrowym niemowlętom do 6. m.ż.” Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021.

 

czy dopajać niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym

 

Czym grozi wcześniejsze dopajanie niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym?

Niemowlę w pierwszym półroczu życia, które regularnie jest przepajane wodą, może mieć mniejszy apetyt na mleko modyfikowane. Po kilku dniach podawania wody może się okazać, że niemowlę nie chce pić mleka albo bardzo ograniczyło jego ilość. Skutkować to będzie spożyciem mniejszej ilości kalorii niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie. Niesie to za sobą ryzyko powstania niedoborów, co wiąże się z nieprawidłowym wzrostem i rozwojem dziecka.

Aby niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym było odpowiednio nawodnione, należy ściśle stosować się do receptury przygotowania mieszanki. Jeśli niemowlę będzie otrzymywać mleko ze zwiększoną ilością wody w stosunku do receptury, nie otrzyma odpowiedniej ilość substancji odżywczych.

 

Powyższe zalecenia są oczywiście ogólne i przeznaczone dla zdrowych dzieci. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić podawanie niemowlakowi innych płynów niż mleko mamy/modyfikowane przed ukończeniem 6 miesiąca życia.

 

Jaką wodę wybrać dla niemowlaka i kiedy podawać?

Kiedy zdecydujemy się rozpocząć rozszerzanie diety dziecka, należy też zacząć proponować maluchowi wodę do picia w kubeczku. Można ją podawać do posiłku, po posiłku lub w ciągu dnia. Maluszek na początku zapewne więcej wyleje niż wypiję, ale chodzi o to, by codziennie ćwiczyć naukę picia z kubeczka. Jaka woda dla niemowląt będzie odpowiednia?

Specjaliści do spraw żywienia zalecają, aby woda dla niemowlaka była:

  • źródlana lub naturalna, niskozmineralizowana, niskosiarczanowa i niskosodowa
  • stężenie soli mineralnych powinno być mniejsze niż 500mg/l (informację znajdziesz na etykiecie)
  • jeśli podajesz kranówkę, lub przygotowujesz na niej posiłki musi być ona przegotowana.

Wodę butelkowaną dla dziecka należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu i spożyć w ciągu 24h po otwarciu.

 

woda dla niemowląt
Kliknij w obrazek, aby przejść do artykułu

Czy podawać herbatki dla niemowląt?

Na sklepowych półkach możemy znaleźć herbatki dla niemowląt już od pierwszych dni życia. Niestety nasze prawo na to pozwala. Tak jak pisałam w pierwszej części tego artykułu. Dziecko przez pierwsze pół roku życia nie potrzebuje do picia niczego innego oprócz mleka mamy i/lub mleka modyfikowanego.

Czy w takim razie można podawać herbatki podczas rozszerzania diety?

Najlepiej byłoby podawać dziecku do picia po prostu wodę. Jeśli jednak bardzo chcesz, aby maluch spróbował czegoś innego, to najbezpieczniejsze będą:

  • herbata rooiboos – czyli napar z liści czerwonokrzewu afrykańskiego, ponieważ nie zawiera kofeiny,
  • herbaty owocowe z samego suszu owocowego (takie do zaparzania, nie granulowane).

 

Nie kupuj granulowanych herbatek dla dzieci, które w głównej mierze składają się z cukru.

Również herbatka koperkowa, którą kiedyś często stosowano przy problemach z kolkami, nie jest odpowiednim wyborem dla niemowląt. Według aktualnych zaleceń nie powinno się jej podawać małym dzieciom. W ziarnach kopru włoskiego znajdziemy estragol – substancję rakotwórczą i neurotoksyczną

Ze względu na brak danych dotyczących wpływu spożywania herbaty z kopru włoskiego na zdrowie dzieci, zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mówią o tym, aby maluchy do 4 roku życia nie spożywały oleju i herbaty z kopru włoskiego.

 

Zestawienie herbat bezpiecznych dla niemowląt znajdziesz we wpisie: Herbatka dla niemowlaka

 

 

Czy podawać soki?

Najnowsze zalecenia mówią, że powinniśmy unikać soków w diecie dziecka aż do 1 roku życia. A po ukończeniu roczku podawać nie więcej niż 120 ml soku na dzień. Soki nie są niezbędnym składnikiem diety – lepiej podać dziecku świeży owoc, czy warzywo. Przyzwyczajenie niemowlęcia do picia słodkich napojów może mieć opłakane skutki w przyszłości. Po pierwsze, popijanie soku może znacząco wpłynąć na ilość spożywanego przez dziecko mleka. Po drugie, cukry zawarte w sokach przyczyniają się do powstawania próchnicy zębów oraz ich nadmiar w diecie może wiązać się z rozwojem otyłości w późniejszych latach życia. Więcej na temat soków pisałam tutaj: Soki dla niemowląt? Od kiedy można podawać?

 

czy dopajać niemowlę sokiem

Dlaczego lepiej pić wodę?

Podawanie dziecku do picia wody już od samego początku rozszerzania diety, to ogromny krok w profilaktyce otyłości, zaburzeń odżywiania, a także próchnicy zębów. Dziecko przyzwyczajone do picia słodkich napoi ciężko będzie w przyszłości przestawić na czystą wodę. Warto więc kształtować dobre nawyki od samego początku i wstrzymać się z podawaniem soków, herbatek, czy innych słodkich napojów, bądź podawać je tylko okazjonalnie.

 

Może Cię zainteresować: Co do picia dla niemowlaka?

 


Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • Praktyczne aspekty wyboru wody w żywieniu zdrowych niemowląt i młodszych dzieci,  Pediatr. Med. Rodz., 2018, 14 (1), p. 33–46
  • Infant and young child feeding, WHO, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
  • Eat fruit. Don’t drink it, AAP, 2017, https://www.aappublications.org/news/2017/05/22/PPJuice052217 
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD, Standardy medyczne Pediatria, 1/2016