KASZKI DLA NIEMOWLĄT

Kaszki dla niemowląt – porównanie składu

Zapraszam na kolejną część analizy składu kaszek dla niemowląt. Poprzednio sprawdzałam etykiety kaszek bezglutenowych. W dzisiejszym artykule poddałam ocenie: kaszę mannę, kaszę jaglaną i kaszki wielozbożowe. Sprawdziłam skład zarówno kaszek mlecznych, jak i bezmlecznych, a także tych z dodatkiem „owoców”.


Największy grzech producentów kaszek dla niemowląt

To oczywiście CUKIER. Chociaż niewielu śmiałków dodaje go do swoich produktów, to można jeszcze znaleźć kaszki dla niemowląt z jego dodatkiem. Jak powszechnie wiadomo, niemowlę w swojej diecie nie potrzebuje dodatkowego cukru. Nadmiar tego składnika może prowadzić do próchnicy zębów, otyłości oraz innych poważnych chorób z nią związanych. Pamiętaj, aby unikać produktów dla niemowląt mających w swoim składzie cukier.

Wszystkie dodatkowo dosładzane kaszki oznaczyłam smutną czerwoną buźką.

Takie oznaczenie dostały też kaszki z waniliną (sztuczny aromat) zamiast wanilii.


Olej palmowy, maltodekstryna, lecytyna sojowa

To kolejne kontrowersyjne składniki kaszek dla niemowląt. Więcej o nich pisałam w artykule o mleku modyfikowanym. Bo to właśnie kaszki oparte na mleku modyfikowanym zazwyczaj zawierają te substancje. Uważam, że jeśli można stworzyć mleko modyfikowane bez oleju palmowego, czy maltodekstryny, równie dobrze można wyprodukować kaszkę bez udziału tych składników.


Czy kupować kaszki na bazie mleka modyfikowanego?

Jeśli dziecko jest karmione piersią, odpowiednią ilość mleka pobiera od mamy. Nie jest mu potrzebna dodatkowa porcja mleka modyfikowanego zawartego w kaszce mlecznej. Dla takiego malucha możesz wybrać kaszkę bezmleczną i przygotować ją na wodzie, bądź po wystudzeniu dodać swoje mleko (będzie smakować bardziej znajomo). W tym drugim przypadku trzeba uważać z proporcjami. Po dodaniu mleka kobiecego kaszka może zrobić się bardzo rzadka.

Natomiast jeśli karmisz malucha mlekiem modyfikowanym, to lepszą alternatywą dla kaszki mlecznej jest wersja bezmleczna z dodatkiem mleka, które maluch aktualnie spożywa. Wiadomo, jest wtedy więcej zachodu, bo trzeba przygotować oddzielnie kaszkę i mleko. Ale masz pewność, co do jakości mleka, które dodajesz do kaszy.


Najlepsze kaszki dla niemowląt

Najlepsze będą kaszki jednoskładnikowe np. manna, owsiana, jaglana, gdzie na etykiecie znajdziemy tylko kaszę lub mąkę + ewentualnie witaminy. Oczywiście, ciężko będzie znaleźć takie produkty u producentów wiodących na rynku żywności dla dzieci. Tutaj królują kaszki „owocowe”, które zawierają najczęściej mniej niż 1% sproszkowanych owoców + naturalny aromat. Jeżeli już decydujesz się na kaszkę owocową, wybierz taką, która zawiera płatki owocowe, czy zmielone owoce, a ich udział procentowy w składzie jest trochę większy niż 1%.

Oczywiście najlepszym wyborem byłoby ugotowanie zwykłej „dorosłej” kaszy + dodanie świeżych owoców, czy mleka, które aktualnie spożywa maluch. Jednak nie zawsze jest na to czas. Dlatego, aby ułatwić nam życie, wymyślono kaszki instant, które wybrane świadomie, na pewno nie zaszkodzą dziecku.

Więcej na temat przygotowywanie kaszek dla niemowlaka możesz przeczytać w moim ebooku „Rozszerzanie diety w 6 krokach, gdzie cały rozdział poświęciłam produktom zbożowym w diecie niemowlaka. Znajdziesz tam informacje, czym różnią się zwykłe kasze od kaszek instant, w jaki sposób wprowadzić gluten do diety dziecka oraz jakie kaszki wybierać na początek i na jakim mleku je przygotowywać. 


Kaszki dla niemowląt – manna

Kaszki dla niemowląt – jaglane

kaszki dla niemowląt

Kaszki dla niemowląt – wielozbożowe

kaszki dla niemowląt

 

2 thoughts on “Kaszki dla niemowląt – porównanie składu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *