Rodzice często pytają mnie o to, czy mleko krowie jest odpowiednim produktem dla niemowlaka. Czy niemowlę może pić mleko krowie? I czy mleko krowie możemy dodawać do posiłków przygotowywanych dla niemowlaka?
Mleko krowie dla niemowlaka? – zalecenia
Aktualne zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienie Dzieci dotyczące rozszerzania diety niemowląt mówią, że:
„(…) mleko krowie nie powinno stanowić głównego napoju u dzieci w 1. r.ż., a po jego ukończeniu dzienne spożycie mleka nie powinno przekraczać 500 ml”
Dlaczego mleko krowie nie jest polecane dla niemowląt?
Mleka krowiego nie powinniśmy podawać niemowlętom do picia, ponieważ jest ona ubogie w żelazo. Jego opóźnione wprowadzenie do diety dziecka chroni dziecko przed wystąpieniem niedokrwistości z niedoboru żelaza. Niektóre badania pokazują, że wczesne wprowadzenie mleka krowiego do diety niemowlaka może być przyczyną mikro krwawień z przewodu pokarmowego. Dodatkowo zwykłe mleko krowie (niemodyfikowane) może nadmiernie obciążać organizm dziecka białkiem oraz produktami jego przemiany, a także solami mineralnymi. Może to mieć wpływ na pracę nerek maluszka.
Mleko krowie dla niemowlaka — kiedy można?
Wyżej wymienione zalecenia mówią o tym, że mleka krowiego nie powinniśmy podawać maluszkom do picia, jednak możemy wykorzystywać je do przygotowywania posiłków dla niemowlaka. Znajdziemy w nich też informację, że ilość mleka użytego do przygotowania posiłków dla niemowlaka powinna być niewielka. Oznacza to, że najlepiej gdy mleko jest jednym ze składników potrawy. Na przykład możemy dodać je do owsianki, kaszki, placuszków, czy naleśników.
Nie podajemy mleka krowiego do picia dzieciom poniżej 1 roku życia
Jeśli dziecko nie może być karmione mlekiem matki, należy wtedy wprowadzić mleko modyfikowane. Mleko modyfikowane to też zazwyczaj mleko krowie, ale jego skład jest odpowiednio dopasowany do potrzeb niemowlęcia. Mleko modyfikowane stworzone jest na wzór mleka matki. Oznacza to, że z mleka krowiego, które zostało poddane procesowi modyfikacji, usunięto składniki, które są niepotrzebne, a dodano składniki, które są niezbędne niemowlęciu do prawidłowego rozwoju.
Przetwory na bazie mleka krowiego dla niemowlaka
Przetwory mleczne takie jak jogurt, kefir, maślanka, czy twarożek można proponować niemowlakowi po 6 miesiącu, czyli od początku rozszerzania diety. Tak jak w przypadku mleka krowiego nie powinny one jednak zastępować karmienia piersią lub mleka modyfikowanego. Mogą za to stanowić element posiłku uzupełniającego.
Wybierając przetwory na bazie mleka krowiego dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na ich skład. Wybieraj te naturalne, bez cukru soli i bez innych zbędnych dodatków. Dla niemowlaka najbardziej odpowiednie będą przetwory mleczne pełnotłuste.
Zarówno mleko krowie, jak i przetwory mleczne dla niemowlaka powinny być pasteryzowane. Do przygotowywania posiłku dla dziecka na bazie mleka nie używamy mleka prosto od krowy, czy przetworów mlecznych, które nie zostały przygotowane w wysokiej temperaturze. Produkty niepasteryzowane mogą zawierać chorobotwórcze bakterie, niebezpieczne dla zdrowia dziecka.
Mleko kozie mleko i mleko owcze
Także mleko kozie lub owcze nie jest odpowiednim napojem dla niemowlaka. Oba te rodzaje mleka zawierają bardzo duże a niekiedy nawet niebezpieczne stężenie soli mineralnych dla małego dziecka. Zarówno mleko kozie jak i owcze nie jest dobrym źródłem kwasu foliowego oraz witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju niemowlaka. Zdecydowanie odradza się stosowanie zwykłego mleka koziego czy owczego jako głównego posiłku dla niemowląt. Ale ostatnio coraz popularniejsze staje się mleko kozie modyfikowane. Takie mleko jest bezpieczne dla niemowląt i może być podawane nawet od pierwszych dni życia, w sytuacji kiedy mama nie może karmić piersią. Mleko modyfikowane kozie ma skład dopasowany do potrzeb niemowlaka.
Mleko krowie dla niemowlaka — podsumowanie
Podsumowując, mleka krowiego nie powinniśmy podawać dziecku w pierwszym roku życia w formie napoju. Jest ubogim źródłem żelaza, a podawane w dużej objętości dostarcza zbyt wiele białka tłuszczu i kalorii. Mleko krowie nie powinno zastępować karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym u niemowląt do 12 miesiąca życia. Można jednak używać go do przygotowywania posiłków dla niemowlaka.
Źródło:
- Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
- Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016
- NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/
- NHS, Your baby’s first solid foods, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/
Witam, proszę o informację czy niemowlakowi poniżej 6miesiecy można podawać mleko krowie, Zamiast modyfikowanego? Jakie mogą być konsekwencje podawania posiłków z mleka krowiego dla maluszka?
Mleka krowiego nie podaje się do picia niemowlętom przed ukończeniem 1 roku życia. Nie wolno zamieniać mleka modyfikowanego na zwykłe mleko krowie z kilku powodów. 1. Mleko krowie jest ubogie w żelazo – mleko modyfikowane zawiera odpowiednią ilość żelaza. 2. Wczesne wprowadzenie mleka krowiego do picia może być przyczyną mikrokrwawień z przewodu pokarmowego. 3. Mleko krowie niemodyfikowane zawiera zbyt dużą ilość białka oraz soli mineralnych – może obciążyć nerki dziecka. 4. Mleko krowie zawiera nieodpowiednie dla niemowlaka ilości tłuszczu i węglowodanów. 5. Stosowanie mleka krowiego zamiast modyfikowanego w okresie niemowlęcym może sprzyjać rozwojowi alergii.