W dzisiejszym wpisie oceniłam aż 84 kaszki dla niemowląt, a do przygotowania wpisu przeczytałam składy ponad setki produktów 🙂 Po takiej lekturze nasunął mi się wniosek, że jeśli chodzi o produkty dla niemowląt, to idziemy ku lepszemu. Wielu producentów na przestrzeni roku (wtedy ostatnio aktualizowałam wpis), usunęło z kaszek cukier, olej palmowy, czy maltodekstrynę. Jednak nadal pozostaje garstka firm, które nadal proponują nam kaszki z ogromną ilością cukru, do podania po 4 miesiącu…
Największy grzech producentów kaszek dla niemowląt
To oczywiście CUKIER. Chociaż niewielu śmiałków dodaje go do swoich produktów, to można jeszcze znaleźć kilka popularnych firm, które dodają go do swoich kaszek dla niemowląt. Jak powszechnie wiadomo, maluchy w swojej diecie nie potrzebują dodatkowego cukru. Nadmiar tego składnika może prowadzić do próchnicy zębów, otyłości oraz innych chorób z nią związanych. Poza tym podawanie maluszkom dosładzanych produktów kształtuje u nich niewłaściwe nawyki żywieniowe. Pierwsze lata życia dziecka są kluczowe, jeśli chodzi o budowanie zdrowych przyzwyczajeń i dobrych relacji z jedzeniem. Dlatego pamiętaj, aby unikać produktów dla niemowląt mających w swoim składzie cukier.
Wszystkie dodatkowo dosładzane kaszki oznaczyłam smutną czerwoną buźką.
Olej palmowy, maltodekstryna
To kolejne kontrowersyjne składniki kaszek dla niemowląt. Więcej o nich pisałam w artykule o mleku modyfikowanym. Bo to właśnie kaszki oparte na mleku modyfikowanym zazwyczaj zawierają te substancje. Kaszki z zawartością tych składników oznaczyłam kolorem pomarańczowym.
Czy kupować kaszki na bazie mleka modyfikowanego?
Jeśli dziecko jest karmione piersią, odpowiednią ilość mleka pobiera od mamy. Nie jest mu potrzebna dodatkowa porcja mleka modyfikowanego zawartego w kaszce mlecznej. Dla takiego malucha możesz wybrać kaszkę bezmleczną i przygotować ją na wodzie. Możesz też po wystudzeniu dodać swoje mleko (będzie smakować bardziej znajomo). W tym drugim przypadku trzeba uważać z proporcjami. Po dodaniu mleka kobiecego kaszka może zrobić się bardzo rzadka. Do przygotowania kaszki możesz także użyć napoju roślinnego z dobrym składem lub od czasu do czasu mleka krowiego. Więcej na ten tema przeczytasz w artykule: Mleko roślinne dla niemowlaka?
Natomiast jeśli karmisz malucha mlekiem modyfikowanym, to lepszą alternatywą dla kaszki mlecznej jest wersja bezmleczna z dodatkiem mleka, które maluch aktualnie spożywa. Będziesz mieć wtedy pewność co do jakości mleka, które dodajesz do kaszy. Dla dziecka pijącego na co dzień mleko modyfikowane także możesz przygotowywać kaszki na wodzie, na bazie mleka roślinnego lub raz na jakiś czas na mleku krowim.
Najlepsze kaszki dla niemowląt
Na początku rozszerzania diety najlepszym wyborem będą kaszki jednoskładnikowe np. owsiana, jaglana, gryczana, czy manna. Można też korzystać z kaszek wielozbożowych, gdzie w składzie znajdziemy tylko kaszę/mąkę + ewentualnie witaminy. Oczywiście, ciężko będzie znaleźć takie produkty u producentów wiodących na rynku żywności dla dzieci. Tutaj królują kaszki „owocowe”, które zawierają najczęściej mniej niż 1% sproszkowanych owoców + naturalny aromat.
Jeżeli już decydujesz się na kaszkę owocową, wybierz taką, która zawiera płatki owocowe, czy zmielone owoce, a ich udział procentowy w składzie jest trochę większy niż 1%.
Oczywiście najlepszym wyborem byłoby ugotowanie zwykłej „dorosłej” kaszy i dodanie świeżych owoców, czy mleka, które aktualnie spożywa maluch. Jednak zdaję sobie sprawę, że przy małym dziecku nie zawsze jest na to czas. Dlatego, aby ułatwić nam życie, wymyślono kaszki instant, które wybrane świadomie, na pewno nie zaszkodzą dziecku.
Więcej na temat przygotowywania kaszek dla niemowlaka możesz przeczytać w moim poradniku „Rozszerzanie diety w 6 krokach„, gdzie cały rozdział poświęciłam produktom zbożowym w diecie niemowlaka. Znajdziesz tam informacje, czym różnią się zwykłe kasze od kaszek instant, w jaki sposób wprowadzić gluten do diety dziecka oraz jakie kaszki wybierać na początek i na jakim mleku je przygotowywać. Natomiast przepisy na domowe kaszki i inne smaczne posiłki dla maluszka, znajdziesz w moim e-booku „150 przepisów na dania dla niemowlaka„.
Kaszki dla niemowląt — kleiki i kaszki ryżowe
Kaszki ryżowe dla niemowląt w moim zestawieniu wypadły najgorzej ze wszystkich. Z łatwością można policzyć te, które mają przyzwoity skład. W większości najpopularniejszych kaszek znajdziemy sporo dodanego cukru oraz tylko 1-2% proszku owocowego i do tego są to produkty oznaczone jako odpowiednie dla dzieci po 4 miesiącu życia.
Muszę też zaznaczyć, że kleik ryżowy dla niemowlaka to małowartościowy posiłek (tak samo kleik kukurydziany). Kiedyś, gdy rozszerzano dietę po 4 miesiącu, faktycznie kleik ryżowy wydawał się odpowiednim posiłkiem dla takiego maluszka, ponieważ ma gładką konsystencję, jest lekkostrawny, rzadko uczula, a w smaku jest trochę słodkawy. Niestety jednocześnie jest to produkt mało odżywczy i niskokaloryczny. Obecnie odchodzi się od podawania kleiku ryżowego na pierwsze posiłki, ponieważ rozszerzając dietę po 6 miesiącu, możemy (a nawet powinniśmy) proponować dziecku wiele innych bogatszych w składniki odżywcze posiłków. Lepszym wyborem od kaszki ryżowej będzie na przykład owsianka, jaglanka, czy kaszka wielozbożowa.
Kaszki dla niemowląt – kaszki owsiane
Kaszki owsiane wypadły o wiele lepiej od ryżowych. Coraz więcej producentów stawia tutaj na minimalizm, czyli po prostu kaszka owsiana, to kaszka owsiana, bez dodatków i udziwnień. W skład zestawiania weszły też kaszki, które na opakowaniu mają napisane „kaszka owsiana”, czy „owsianka”, ale w ich składzie znajdziemy także inne zboża. Nie mam pojęcia, dlaczego nie nazwano ich po prostu kaszkami wielozbożowymi 😉
Kaszki dla niemowląt – kasza manna
Jeśli chodzi o kaszkę mannę, to tutaj też najlepiej wybierać kaszki o krótkim składzie, które w 100% lub 99% składają się z kaszy manny. Zachęcam też do wypróbowania mojego przepisu na kaszę mannę dla niemowlaka 🙂
Kaszki dla niemowląt — kaszki jaglane
Kaszki jaglane świetnie wyszyły w tym zestawieniu, tutaj nie znajdziemy kaszek z cukrem 🙂
Kaszki dla niemowląt – kaszki wielozbożowe
Jeśli chodzi o kaszki wielozbożowe, to w tym zestawieniu też mamy tylko kaszki z dobrym składem.
Kaszki dla niemowląt – podsumowanie
Przygotowując to i inne zestawienia na stronie zauważyłam, że skład wielu popularnych produktów dla niemowląt znacząco się poprawił. Ostatnio nawet odezwała się do mnie jedna z firm produkujących żywność dla niemowląt i dowiedziałam się, że dzięki mojej stronie i opublikowanym przeze mnie zestawieniom produktów, zmienili składy kaszek, słoiczków i musów! Ogromnie się cieszę, że moja praca nie idzie na marne. A dzięki temu, że moi czytelnicy udostępniają zestawienia i inne treści z mojej strony, razem trochę zmieniamy naszą rzeczywistość ❤ Dziękuję ❤
Kasza manna z bobovity to chyba na odwrot,przy bemlecznej jest sklad mlecznej i odwrotnie
Dzięki, faktycznie coś się przesunęło, już poprawione 🙂
Witam,
Jak mozna sie z Pania skontaktowac, mam pare indywidualnych pytan. Pozdrawiam serdecznie Kamila
Proszę o przesłanie wiadomości poprzez zakładkę kontakt.
Dziękuję za Twoją pracę 😊od początku kieruję się tylko Twoimi radami😊
Dziękuję, bardzo mi miło 🧡
Aco Pani myśli o kaszce sinlac ? Nam zalecił pediatra ze względu na zaparcia.
Szczerze mówiąc nie lubię tego typu produktów. Są to kaszki skierowane do dzieci z alergiami pokarmowymi. W skrajnych przypadkach, kiedy nie wiadomo jeszcze na co dziecko jest uczulone, można przez jakiś czas podawać taką kaszkę. Natomiast jeśli wiemy, że dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, podajemy po prostu produkty bezmleczne, jeśli na gluten, to bezglutenowe itd. Sinlac na pewno nie jest produktem, który powinny spożywać zdrowe dzieci podczas rozszerzania diety. Lepiej wybierać zwykłe kaszki lub kasze. Jeśli macie problem z zaparciami, zerknij tutaj: https://rozszerzaniediety.pl/zaparcia-u-niemowlaka-lista-produktow-ktore-moga-pomoc/
Hej, no muszę przyznać, że o tych kaszkach to ja za bardzo nie słyszałam. No, ale w sumie o marce (link) też wiem od kilku dni. Byłam u znajomej i ona właśnie mi je pokazywała, mówiąc, że dzieciom bardzo smakują i nie nadążą kupować. Ciekawe, jak będzie u nas. Powoli muszę się już przygotowywać, bo rozwiązanie niedługo. Dzięki wielkie za to, jak piszesz na blogu. Dużo się można dowiedzieć.
Trafiłam na kaszkę ryżowa bezmleczna z Humana po 4 miesiącu zycia. Czy jest coś warta? Jakieś opinie?
Cześć Wiola, skład tej kaszki wygląda ok, jest tam tylko mąka ryżowa i witamina B1 🙂
Witam
Przede wszystkim dziękuje za Pani ogrom pracy, który pomaga mi przy rozszerzaniu diety każdego dnia 🙂
Chciałam zapytać ile mleka modyfikowanego powinno się dodać do bezmlecznej kaszki (np. helpa) dla 7 miesięcznego dziecka i w jaki sposób je dodawać? gotować razem, wsypywać później czy przygotowywać osobno i łączyć po ugotowaniu kaszki? będę wdzięczna za pomoc 🙂
Dziękuję za miłe słowa 🙂
Mleka modyfikowanego nie powinno się gotować, więc myślę, że najlepiej byłoby ugotować kaszkę z mniejszą ilością wody (aby była bardzo gęsta), lekko ją wystudzić, a następnie dodać przygotowane wcześniej mleko.
Bobovita zmieniła skład kaszki mannej brzoskwiniowo -bananowej na w nowych opakowaniach nie ma już oleju palmowego i lecytyny sojowej 🙂 maltodekstryna niestety została. W Biedronce jeszcze jest dostępna stara wersja i nowa dlatego trzeba sprawdzać 🙂
Odnośnie kaszki Bobovita 7 zbóż, bez owoców. W zestawieniu jest napisane, że ma krótki skład i zieloną buźkę. Ale jak chciałam ją zakupić to niestety na opakowaniu w składzie jest m.in. maltodekstryna i olej palmowy. Na innej stronie znalazłam „Skład: Mleko modyfikowane 53,5 % [odtłuszczone mleko w proszku, odmineralizowana serwatka w proszku (z mleka), oleje roślinne (palmowy, rzepakowy, kokosowy, wysokooleinowy słonecznikowy), lecytyny (z soi)], zmielone zboża pełnoziarniste 44 % (pszenica 40 %, orkisz 1 %, proso* 1 %, żyto 1 %, owies 1 %), mąka gryczana 1%, mąka ryżowa 1%, witaminy i składniki mineralne [C,E, A, biotyna (B7), tiamina (B1), B6, D, wapń, żelazo, jod], maltodekstryna”.
Daria, ta kaszka z tego co widzę występuje w 2 wersjach: mlecznej i bezmlecznej. W zestawieniu jest wersja bez mleka modyfikowanego, natomiast skład, który podałaś jest od kaszki mlecznej.
Czy wprowadzając pierwsze kaszki po 6 miesiącu należy trzymać się oznaczeń na opakowaniu (np. po 8 mcu)? A może w związku z dowolnością w rozszerzaniu diety można używać ich wcześniej? Ta sama wątpliwość nasuwa mi się również w kwestii dań w słoiczkach.
Cześć Kama, te oznaczenia na kaszkach to tylko sugestia producenta, nie trzeba się tego trzymać. Zazwyczaj te kaszki dla najmłodszych mają po prostu mniej składników np. jest sama kasza manna, czy ryżowa, a te dla starszych dzieci są wielozbożowe. Co do słoiczków to podobnie, te oznaczone dla najmłodszych są z pojedynczymi smakami i bardziej rozdrobnione niż te dla starszych.
Co Pani poleca dla dziecka powyżej 2 r.z. , które je jeszcze mm i lubi do tego mleka kaszkę, aby pokarm byl treściwszy, i bardziej zróżnicowany. Co Pani moze zarekomendować, aby było odpowiednie?
Cześć Gosia,
żeby wzbogacić kasze można dodawać do nich różne owoce i warzywa, ale też przyprawy np. kakao, cynamon, wanilię, masła orzechowe, zmielone nasiona i pestki, czy suszone owoce np. rodzynki, daktyle, morele. I oczywiście wybierać różne rodzaje kasz, bo każda ma inne wartości odżywcze. Jeśli używacie kaszek instant, to warto też przejść na zwykłe kasze i płatki – są mniej przetworzone, a co za tym idzie, mają więcej wartości.
Witam,
bardzo prosze o opinie o kaszce NESTLÉ SINGLA po 4m
Cześć, pewnie chodziło Ci o Nestle Sinlac. Skład tej kaszki w wersji bez cukru jest ok. Natomiast jeśli Twoje dziecko nie jest alergikiem, to w ogóle nie brałabym pod uwagę tej kaszki. Są inne, lepsze, o wiele bardziej wartościowe produkty – tutaj masz tylko ryż, mączkę chleba świętojańskiego, oleje, witaminy i minerały.
Witaj, która kaszka jest wartościowo lepsza niż sinlac?
Swietne zestawienie, dziękuję!
Na pewno lepszym wyborem będą kaszki jaglane, gryczane, czy wielozbożowe. Sinlac to raczej produkt dla alergików, a nie typowa kaszka dla niemowląt.
Cześć. Kupiłam swojemu synkowi bezmleczną mannę porcja zbóż po 4 miesiącu bobovita. Dopiero jestem ba początku drogi wprowadzania nowych posiłków. Przygotowując ją według zaleceń producenta cała porcja (kaszka +mleko modyfikowane) idzie w kosz bo synek nie zje więcej niż łyżeczkę. Czy jest inny sposób wprowadzania kaszek? Czy mam kupować, dawać łyżeczkę i wyrzucać? Sama już nie wiem co robić 😔
Cześć Magda, a nie da się zrobić proporcjonalnie mniejszej porcji? Ja po prostu gotowałam córce zwykłe kasze i płatki np. owsiane, jaglane, ryżowe, blendowałam z owocem i jeśli zostało, to sama zjadałam 🙂
A co z kaszka Bobovita 4 mleczno-ryżowa waniliowa? Syn dostaje ją tylko na wieczór i robię ją z mm. Tylko nie wiem czy dobrze robię.
Moim zdaniem ta kaszka, ma bardzo kiepski skład, ponieważ zawiera cukier i sztuczny aromat 🙁
Skład: kaszka ryżowa – 38%, mleko modyfikowane – 32,4% [odtłuszczone mleko w proszku, odmineralizowana serwatka w proszku (z mleka), tłuszcz roślinny (zawiera lecytynę sojową ), węglan wapnia, witaminy (C, E, niacyna, kwas pantotenowy, B1, B6, A, kwas foliowy, biotyna, D3, K1, B12), dwufosforan żelazowy, siarczan cynku, siarczan miedzi, jodek potasu], cukier, odtłuszczone mleko w proszku (z mleka), maltodekstryna, tłuszcz roślinny (zawiera lecytynę sojową), naturalny aromat waniliowy, aromat – wanilina.
A co sądzi Pani o produkcie wielozbożowym Bebilon Alerlac?
Szczerze mówiąc nie lubię tego typu produktów. Są to bardzo słodkie kaszki skierowane do dzieci z alergią na białko mleka krowiego, gluten i soję. W skrajnych przypadkach, kiedy nie wiadomo jeszcze na co dziecko jest uczulone, można przez jakiś czas podawać taką kaszkę. Natomiast jeśli wiemy, że dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, podajemy po prostu produkty bezmleczne, jeśli na gluten, to bezglutenowe itd. Bebilom Alerlac czy też często polecany Sinlac, na pewno nie są produktami, które powinny spożywać zdrowe dzieci podczas rozszerzania diety. Lepiej wybierać kaszki niesłodzone lub samemu przygotowywać zwykłe kasze.
Od jakiego wieku dziecka można podawać kaszki „czary mamy”? Oraz od kiedy mogę dodawać do nich owoce liofilizowane?
Wszystkie kaszki można podawać od początku rozszerzania diety, czyli zazwyczaj od około 6 miesiąca życia dziecka. Owoce liofilizowane również można podawać od początku np. jako dodatek do kaszek – najlepiej trochę je rozdrobnić przed podaniem dziecku i wymieszać z posiłkiem, żeby stały się miękkie.
Całkowicie się pogubiłam. Jakby Pani mogła podpowiedzieć. Dziecko jest karmione piersią, ma 11 miesięcy, ssie pierś już głównie tylko przed snem oraz w nocy. Nie jestem pewna, że w ciągu doby spożywa w przeliczeniu trzy posiłki mleczne po 190 ml. W ciągu dnia jak nawet prosi pierś, to głównie do zabawy, a nie dla jedzenia. Mleko krowie jeszcze nie wprowadziliśmy. Jak postępować w takiej sytuacji i jak najlepiej przygotować kaszkę, żeby nie zabrakło tych posiłków mlecznych? Czuję, że mam już mało mleka… Może zacząć dawać dodatkowo jakieś mleko modyfikowane?
Dzień dobry, na tym etapie nie wprowadzałabym już mleka modyfikowanego, chyba że całkowicie zrezygnujecie z karmienia piersią. Warto do diety dziecka włączyć nabiał np. jogurty naturalne, kefiry, maślanki, twaróg itp. Kaszki można przygotowywać na mleku krowim lub mleku roślinnym wzbogacanym o wapń.
Synek 8 mc, karmie piersia, wprowadzam kaszki,ale juz sie gubie. Na rynku mamy albo kaszki o baaardzo dlugim skladzie, z dodatkami cukru,oleju palmowego itp,ale za to z witaminami ktore dziecko potrzebuje lub kaszki naturalne o bardzo krotkim, naturalnym skladzie (ktore chcialabym dawac), ale bez dodatku witamin w skladzie. Co wybrac aby dziecko dostawalo kaszki naturalne ale tez niezbedne wit?
Monika, zwykłe kasze naturalnie zawierają witaminy i minerały 🙂
A co pani sądzi o kaszkach różowych np smak malinowy. Na razie nie możemy podawać kaszy z glutenem, jakie pani poleca??
Większość smakowych kaszek ma kiepski skład. Wg mnie lepiej kupować zwykłe kasze (takie jak dla dorosłych) i dodawać do nich świeże owoce. Jeśli nie możecie jeść glutenu to trzeba wybierać kasze oznaczone znakiem przekreślonego kłosa – jest to znak żywności bezglutenowej. Polecam płatki owsiane bezglutenowe, kaszę jaglaną, gryczaną, amarantus, komosę ryżową.
A co ze składem kaszki Nestle Sinlac ? Pisze że można podawać po 4 miesiącu, jest ok ? Mamy ją wprowadzić z polecania cdl jako drugi 'posiłek’ oprócz warzyw i owoców, bo zaczęliśmy rozszerzać dietę ☺️
Sinlac nie jest typową kaszką, tylko produktem, który można zastosować np. przy diecie eliminacyjnej u dzieci z alergią. Jeśli nie było wskazania do stosowania tego typu produktów, to postawiłabym na inne kaszki z prostym składem.
Czemu w zestawieniu brakuje kaszek Otolandii z czystym naturalnym składem?
Dodam przy kolejnej aktualizacji zestawienia 🙂
Świetny, wyczerpujący temat i bardzo pomocny wpis 🙂 Czuje się teraz o wiele pewniej w temacie. Dziękuję za to Pani Natalio ❤️
Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc ❤
Witam,
dziękuję za artykuł, jest bardzo pomocny.
Synek ma 6,5 miesiąca, rozszerzamy dietę, jesteśmy na etapie wprowadzania kaszek.
Obecnie podaje synkowi Bobvita Porcja Zbóż kasza manna bezmleczna po 4 miesiacu, kaszę podaje na wodzie, ponieważ syn jest nadal na piersi.
Proszę o pomoc czy mogę podawać synowi kaszkę codziennie? Czy lepiej co kilka dni? Lepiej podawać rano czy wieczorem?
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.
Po 6 miesiącu można podawać dziecku różne rodzaje kaszek np. jaglaną, gryczaną, owsianą, wielozbożową. Można je podawać codziennie, ale warto wprowadzić do nich trochę różnorodności np. jednego dnia podać kaszkę jaglaną z bananem, drugiego kaszkę gryczaną ze śliwką, trzeciego mannę z malinami itd. W rozszerzaniu diety chodzi o poznawanie przez dziecko nowych smaków, więc warto zadbać o różnorodność podawanych posiłków.
A co z kaszka nestle sinilac dla diety eliminacyjnej?
Pisałam już o niej w komentarzach pod tym artykułem, zerknij tam 🙂
Hej, synek 6 miesięcy, zaczęliśmy od około dwóch tygodni rozszerzanie diety. Zaczęliśmy od gotowanych warzyw, marchewka, dynia, ziemniak, brokuł. Oczywiście nadal piers na pierwszym planie, a tylko poznajemy smaki. Co z kaszka? Nie chciałabym wprowadzać kaszek na mleku modyfikowanym, czy mogę wybrać kaszkę bezmleczna i rozrobić ja woda ? Dziękuję za wszystkie wpisy, to co robisz ma sens i jest wielka pomocą dla osób zielonych.
Cześć Ania, jak najbardziej możesz wprowadzić już kaszki i oczywiście nie musisz kupować kaszek na mm, wystarczą bezmleczne, które przygotujesz na wodzie.
A jak to jest z zapotrzebowaniem na wapń u niemowlęcia 7 miesiecznego? Polecono nam właśnie podawać kaszki bezmleczne, karmię piersią, nigdy nie podawałam synkowi mm. Nie dopytalam dlaczego tylko na wodzie na być kaszka i teraz się zastanawiam czy na pewno taki maluszek będzie miał odpowiednią ilość wapnia codziennie, jeśli nie będziemy podawać kaszki mlecznej?
7 miesięczne dziecko większość składników odżywczych otrzymuje z Twojego mleka, także wapń. Nie ma potrzeby wprowadzania mm, tylko dlatego, że obawiasz się o niedobór wapnia, wszystko jest ok 🙂
Witam. Synek 7 miesiecy na mm od miesiaca, piers tylko ssie 2 razy dzienie. Na noc dostaje butelke z mlekiem mm czy moge dosypac do niego jakas kaszke aby bylo to bardziej tresciwe i kaloryczne, poniewaz synek budzi sie na jedzenie 3 razy w ciagu nocy mimo ze zjada duze ilosci mm .
Mleko zagęszczone podaje się dzieciom tylko w przypadku choroby refluksowej. To normalne, że dziecko w tym wieku budzi się wiele razy na karmienie. Niemowlęta karmimy na żądanie (zarówno piersią jak i mm), czyli tyle ile chcą i kiedy chcą. Jeśli chodzi o kaloryczność, to warto zadbać, by posiłki w ciągu dnia były bardziej sycące.
Ja ostatnio zastanawiałam się nad składem kaszki Gerber Organic pszenno owsianej z nutką wanilii, niby skład ok ale naturalnie występujących cukrów ma ponad 20g i naprawdę czuć w smaku slodycz, czy to jest ok?
W Bobovita mleczna kasza manna brzoskwinia i banan jest maltodekstryna
Dzień dobry.
Jak Pani ocenia kaszki Sinlac ? Zalecono nam je ze względu na słaby przyrost masy działa u dziecka 4 miesiące. Czy takie dziecko może jeść każdy rodzaj kaszy gdybym chciała sama ugotować ? Jak to zrobić czy po ugotowaniu pomieszać z mlekiem i tak podać czy trzeba to jakoś zblendować?
Sinlac to w zasadzie nie kaszka, tylko produkt oparty na ryżu i mączce chleba świętojańskiego. Produkt ten najczęściej stosuje się u alergików, ponieważ nie zawiera mleka, glutenu i soi. Rozszerzanie diety wg aktualnych zaleceń najwcześniej można rozpocząć w 5 miesiącu życia dziecka, więc dla 4 msc maluszka ciężko mi cokolwiek polecić. Jeśli lekarz z jakiegoś powodu zalecił rozszerzanie diety dziecku w tym wieku, to powinien też wyjaśnić, w jaki sposób to zrobić. Starszym dzieciom zwykłe kasze można przygotowywać na wodzie, mleku krowim, modyfikowanym, czy napoju roślinnym, można je potem zblendować lub nie, w zależności od tego jak maluch radzi sobie z różnymi konsystencjami.
Dzień dobry, chciałam zapytać jaką pierwszą kaszkę najlepiej podać dziecku 6,5 miesięcznemu i jakie następne. Nie dawałam córce jeszcze żadnej kaszki. Córka jest od początku karmiona piersią i wolałabym nie dodawać do kaszki mleka modyfikowanego.
Możesz kupić kaszkę jaglaną, gryczaną, owsianą – będą dobre na początek. Wybierz kaszkę bezmleczną lub zwykłą kaszę „dla dorosłych” i ugotuj na wodzie 🙂
Jest Pani cudowna. Jakby czytała w moich myślach. Właśnie się zastanawiałam którą kaszkę wybrać dla mojego 6.5 miesięcznego synka. Dziękuję bardzo za Pani pomoc.😘💕
Super zestawienie! Jestem mama trójki i u Nas hitem śa kaszki Helpa i ich dodatki do kaszek i owoce liofilizowane! Cała trójka, mimo że maluszkami już nie są, nadal chętnie na śniadanie czy kolację jedzą kaszki, co cieszy mnie jako mamę, bo to samo zdrowie!
Natalio, śledzę twój blog od długiego czasu i muszę napisać – jest świetny!
Prośba o analizę składu kaszki Nestle Ryżowa-Bezmleczna Mango:
Składniki: mąka ryżowa 96,3 % (w tym hydrolizowana), płatki mango 2,4 % (mango, skrobia), oleje roślinne (rzepakowy, słonecznikowy), składniki mineralne (węglan wapnia, fumaran żelaza (II),, siarczan cynku, jodek potasu), witaminy (C, E, niacyna, B1, A, B6, kwas foliowy, D), kultury bakterii Bifidobacterium lactis, naturalny aromat
Czy mogłabyś zrobić osobny ranking produktów bezmlecznych? Mój synek ma nietolerancję bmk i sądzę , że wiele mam skorzysta 🙂
Dzięki Tobie nauczyłam się czytać składy słoiczków i korzystam ze śniadaniowych przepisów 🙂
Bardzo mi miło, cieszę się, że mój blog jest taki pomocny ❤ Co do kaszki: skład jest ok, fajnie, że zawiera dodatek żelaza. Jednak tak jak pisałam w artykule, ja nie polecam kaszek ryżowych, bo są mało odżywcze i niskokaloryczne.
Mnie zastanawia kwestia ryżu w kaszkach. Powinno się go unikać w diecie dziecka z racji możliwości zanieczyszczenia arsenem. Co w takim razie z kaszkami, które w składzie mają ryż?
Kaszki ryżowe są przede wszystkim mało wartościowe, więc ja osobiście nie ich nie polecam. Jeśli chodzi o arsen, to najlepiej ograniczyć produkty na bazie ryżu w diecie dziecka, nie podawać ich codziennie, używać zamiennie z innymi zbożami.
Witam,
Bardzo dziękuję za ten wpis, pomógł mi przy wyjeździe z małą nad jezioro, bo normalnie gotuję w domu zwykłe kasze, a teraz trzeba było coś na szybko, z dobrym składem. 🙂 Jesteś wielka, że tak pomagasz rodzicom i oczywiście dzieciom, bo to one jedzą zdrowo. 🙂
Cześć, dziękuję za ten komentarz, bardzo mi miło, że mogłam pomóc ❤