chrupki kukurydziane dla niemowlaka

Chrupki kukurydziane dla niemowląt – porównanie składu

Chrupki są jedną z najpopularniejszych pierwszych przekąsek podawanych dzieciom. Wybieramy je najczęściej, ponieważ uważane są za świetną pomoc w nauce gryzienia. Mówi się, że są bezpieczne, bo rozpuszczają się pod wpływem śliny i dziecko nie powinno się nimi zakrztusić. Niemniej jednak, mimo swoich zalet, chrupki kukurydziane dla niemowląt nie mają zbyt wiele wartości odżywczych. Nie powinny więc być stałym elementem codziennego jadłospisu, a jedynie przekąską podawaną raz na jakiś czas w rozsądnych ilościach.


Jaki powinien być idealny skład chrupek?

Naturalne chrupki powinny składać się zaledwie z jednego składnika: zboża, czyli np. kukurydzy, prosa, czy gryki.

Na sklepowych półkach można też znaleźć chrupki o smaku warzyw, owoców i czekolady. Tutaj nasza czujność powinna być większa, bo producenci lubią dodawać do nich cukier, sól, barwniki i aromaty (są to składniki nieodpowiednie dla niemowląt).

Jak powstają chrupki?

Chrupki wytwarza się poprzez połączenie mąki i wody w odpowiednich proporcjach. Następnie mieszanka ta przetwarzana jest pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, a potem zostaje schłodzona.

 

chrupki smakowe porównanie składu


Od kiedy można podawać chrupki?

Zastanawiasz się od kiedy można podać chrupki? Tak jak inne pokarmy stałe, chrupki można wprowadzić do diety dziecka wtedy, gdy zaobserwujemy oznaki gotowości do rozszerzania diety (zazwyczaj około 6 miesiąca życia).

Najważniejsze jest jednak to, że dziecko, któremu proponujemy jedzenie w kawałkach (w tym chrupki), powinno stabilnie siedzieć. Dzięki temu ryzyko zakrztuszenia pokarmem stałym jest dużo mniejsze.

Oczywiście chrupki nie są obowiązkowym elementem diety. Mogą stanowić okazjonalną przekąskę, ale nie oznacza to, że Twoje dziecko musi ich koniecznie spróbować.


Czy warto podawać chrupki kukurydziane?

Jeśli decydujemy się podawać dziecku przekąski między posiłkami, ważne jest, aby były one pokarmem wartościowym, bogatym w składniki odżywcze, a nie pustymi kaloriami.

Pamiętajmy, że niemowlęta mają małe żołądki, więc mogą w nich pomieścić stosunkowo niewielkie ilości jedzenia. Dlatego ważne jest, aby w każdej porcji jaką otrzymują zmieścić sporo składników odżywczych.

Niestety chrupki nie należą do wartościowych produktów, a niewielka ich ilość potrafi zapełnić mały brzuszek. Chrupki, w związku z tym, nie powinny być stałym elementem codziennej diety dziecka, a tylko przekąską podawaną raz na jakiś czas w rozsądnych ilościach.


Chrupki kukurydziane – porównanie składu

Chrupki naturalne

chrupki kukurydziane porównanie składu
Aby powiększyć, kliknij w obrazek.

Jak widzisz na powyższej grafice, chrupkom naturalnym nie mamy nic do zarzucenia. Możemy wybierać między kukurydzianymi, kukurydziano-jaglanymi, ryżowymi, gryczanymi i wielozbożowymi.

Chrupki smakowe

chrupki kukurydziane smakowe porównanie składu
Aby powiększyć, kliknij w obrazek.

Do chrupków smakowych trzeba już podchodzić ostrożniej i dokładnie sprawdzać skład. Producenci nieraz dorzucają do nich masę zbędnych dodatków, nieodpowiednich dla maluszków (np. cukier, sól, barwniki, aromaty). Plusem jest to, że chrupki smakowe dedykowane najmłodszym (m.in. MNIAM, ANGELINA, TEDDY), mają całkiem niezły skład i mogą być ciekawym urozmaiceniem diety.


Na co zwracać uwagę kupując chrupki kukurydziane dla niemowląt i inne gotowe przekąski?

Przede wszystkim:

 • zawsze sprawdzaj skład – to, że na opakowaniu jest napisane, że jest to produkt dla niemowląt, nie oznacza, że na pewno ma dobry skład,
 • wybieraj produkty bez cukru, syropu glukozowego, soli, aromatów, barwników, konserwantów,
 • nie sugeruj się tym, że na produkcie jest napisane np. od 4, 5… miesiąca – rozszerzanie diety najlepiej zaczynać wtedy, kiedy dziecko jest gotowe, a najnowsze zalecenia mówią o wyłącznym karmieniu mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka.

 

5 komentarzy dla “Chrupki kukurydziane dla niemowląt – porównanie składu”

 1. A hipp jagodowe wafelki ryżowe? W składzie są zagęszczone soki. Pełen skład: Ryż* 87%, zagęszczony sok jabłkowy* 12%, przecier jagodowy* 1,3%, zagęszczony sok marchwiowy*, witamina B1.
  *z rolnictwa ekologicznego

  1. Dla mnie to są posłodzone wafle ryżowe o smaku jagodowym. Zagęszczony sok jabłkowy zastępuje tutaj cukier, więc wg mnie 👎

   1. W innym rankingu o tym pisałaś, doczytałam więc i się uświadomiłam. Dzięki 😀

 2. Czyli naprawdę wszystkie klasyczne chrupki dostępne w sklepach są ok???!! A ja nie toleruję jak babcie dają. Czyli jest ok ???

  1. Ich skład jest ok, bo to zazwyczaj mąka i nic więcej, ale tak jak napisałam w artykule powyżej, chrupki nie są wartościową przekąską 🙂

Komentarze zamiknięte.