rozszerzanie diety po 4 miesiącu

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu

Zastanawiasz się kiedy powinnaś podać maluchowi pierwszy posiłek? Babcie oraz producenci produktów spożywczych dla dzieci przekonują nas, że rozszerzanie diety po 4 miesiącu jest właściwe i można już wtedy podać dziecku pierwszą łyżeczkę kaszki, zupki, a nawet chrupka, czy biszkopcika. Warto zdawać sobie sprawę, że od czasu, kiedy to babcia rozszerzała dietę swojemu maluchowi zalecenia specjalistów od żywienia niemowląt bardzo się zmieniły. Natomiast producenci kaszek i papek dla dzieci chcą, abyś jak najwcześniej stała się ich klientem, więc sugerują Ci zacząć rozszerzanie diety jak najwcześniej. 


Czy na pewno 4 miesięczne dziecko jest gotowe na pierwszy posiłek?

Polskie zalecenia mówią, że rozszerzać dietę dziecka możemy (a nie powinniśmy!) po ukończeniu  17 tygodnia życia (według ekspertów jest to najwcześniejszy termin, kiedy produkty inne niż mleko nie stanowią zagrożenia dla życia dziecka), ale nie później niż w 26 tygodniu życia dziecka. Czyli mniej więcej w 4-6 miesiącu. Jednocześnie te same zalecenia mówią, aby dążyć do wyłącznego karmienia mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy.

Natomiast zarówno WHO, jak i Amerykańska Akademia Pediatrii jednogłośnie mówią o tym, że organizm dziecka jest gotowy na przyjmowanie pokarmów stałych dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia.


Dlaczego kiedyś rozszerzano dietę już w 4 miesiącu?

Jeśli chodzi o mleko matki, lata temu, powszechne było przekonanie, że im dłużej kobieta karmi piersią, tym mleko jest coraz mniej wartościowe, chudsze. Nie było jeszcze tylu badań potwierdzających, że skład kobiecego mleka jest dopasowany do potrzeb dziecka oraz, że mleko jest jednakowo wartościowe zarówno w pierwszym miesiącu karmienia, jaki i po roku, czy nawet później. Nie było też takiego dostępu do wiedzy na temat laktacji i doradców laktacyjnych. Kobiety, które miały problemy z karmieniem, szybko z niego rezygnowały. Aby uzupełnić dietę dziecka, bardzo wcześnie podawały pokarmy stałe oraz mleko krowie. Aktualne badania nad mlekiem kobiecym potwierdzają, że jest ono wartościowe zarówno na początku karmienia piersią, jak i po roku, czy 2 latach karmienia.

Natomiast jeśli chodzi o karmienie mieszanką, to jeszcze kilkanaście lat temu, mleko modyfikowane nie przypominało w ogóle tego, co możemy kupić dzisiaj. W związku z tym dzieci karmione takim mlekiem nie otrzymywały odpowiednich wartości odżywczych, co powodowało niedobory i wiązało się z różnymi chorobami. Aby temu zapobiec rodzice już w czwartym miesiącu (a czasem wcześniej) podawali dzieciom zupy warzywne, czy kasze, ponieważ były one bardziej odżywcze od mieszanki mleka modyfikowanego. Jednak w dzisiejszych czasach nie musimy się o to martwić, gdyż mleka zastępcze mają skład na tyle dopasowany do potrzeb dziecka, że można nim karmić do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia, bez wprowadzania dodatkowych posiłków w tym czasie.


Dlaczego nie powinno się rozszerzać diety po 4 miesiącu?

 • Układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze dojrzały do przyjmowania stałych pokarmów.
 • Czteromiesięczne dziecko zazwyczaj nie przejawia jeszcze oznak gotowości do rozszerzania diety, przede wszystkim nie siedzi stabilnie,
 • Mleko kobiece, czy modyfikowane jest znacznie bardziej odżywcze od warzyw, czy kaszek,
 • Rozszerzając dietę tak wcześnie, możemy niechcący odstawić dziecko od piersi lub mleka modyfikowanego (a to mleko powinno być podstawą diety dziecka przez pierwsze 12 miesięcy życia).

Pamiętaj:

 • Wcześniejsze wprowadzenie pokarmów stałych nie sprawi, że dziecko będzie lepiej spało (bardzo często powielany mit).
 • Dziecko słabo przybierające na wadze nie będzie lepiej przybierać po wprowadzenia do jadłospisu pokarmów stałych, ponieważ są one mniej kaloryczne niż mleko.
 • Zastąpienie posiłkiem stałym karmienia piersią może stać się powodem samoodstawienia dziecka od piersi.
 • To, że 4 miesięczne dziecko wkłada piąstki, czy zabawki do buzi, nie oznacza, że jest głodne.
 • Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym również rozszerzamy dietę po 6 miesiącu i przejawianiu oznak gotowości.

Przygotowujesz się do rozszerzania diety?

Sprawdź mój plan Rozszerzanie diety w 6 krokach, który pomoże Ci bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejść przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka 🙂

Dzięki niemu dowiesz się:

 • jak bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety
 • które produkty warto wprowadzić do jadłospisu niemowlaka
 • co po kolei można podawać maluchowi do jedzenia
 • jakie znaczenie mają poszczególne składniki w diecie dziecka

A dodatkowo otrzymasz listę produktów do wprowadzeniaułatwi Ci ona oznaczanie, co dziecko już jadło oraz czego maluch jeszcze może spróbować. Nie będziesz musiała się zastanawiać nad tym, jakie nowości można jeszcze wprowadzić do diety dziecka.

 


Źródło:

 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
 • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016
 • Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna 2014
 • Żywienie niemowląt i małych dzieci, Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, 2014
 • WHO, Infant and young child feeding, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding

4 thoughts on “Rozszerzanie diety po 4 miesiącu”

 1. Świetny artykuł. A co w momencie kiedy dziecko jest karmione preparatem mekozastępczym typu nutramigen puramino lub nutramigen LGG? Tez lepiej wprowadzać słoiczki po szóstym miesiącu?

  1. Z tego co wiem, u niemowląt z alergią na białko mleka krowiego dietę rozszerza się tak samo jak u dzieci bez alergii, z wyjątkiem eliminacji produktów zawierających mleko krowie. Wprowadzając nowe produkty do diety malucha, pamiętaj też, żeby obserwować dziecko pod kątem innych uczuleń.

 2. „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2014” – podaje termin rozszerzania diety jako skończony 4 miesiac, a nie 6… ?

  Mozesz podać źródło danych z WHO?

  1. Polskie zalecenia mówią także o tym, że najlepsze dla dziecka jest wyłączne karmienie mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy i do tego należy dążyć. W uzasadnionych przypadkach można zacząć wcześniej. Faktycznie w źródłach zabrakło zaleceń WHO i AAP. Tutaj stanowisko WHO:
   https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding, tutaj AAP: https://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/HALF-Implementation-Guide/Age-Specific-Content/Pages/Infant-Food-and-Feeding.aspx?fbclid=IwAR2Btc4PmXgagbUwbwsH5-cui6f3kWMN0Dm37-2JEFRnPMayW48jfoTHc-M

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *