BLW – co to jest? BLW, czyli Baby Led Weaning, przełożono na język polski jako Bobas Lubi Wybór. Jednak w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego jest to odstawienie od mleka (mamy lub modyfikowanego) całkowicie sterowane przez dziecko. BLW to metoda rozszerzania diety, w której to dziecko, a nie rodzice decyduje o przebiegu całego procesu.
BLW często określa się jako “jedzenie kawałków”. To po części prawda, ponieważ posiłki w bezpiecznych kawałkach łatwiej jest dziecku chwytać i samodzielnie wkładać do buzi. Jednak BLW nie wyklucza jedzenia o bardziej płynnej konsystencji np. zupy krem, czy jogurtu – ważne jest tylko, żeby sposób podania takiego posiłku był odpowiedni do samodzielnego jedzenia przez dziecko np. w kubeczku do picia, z kawałkami chleba do maczania itd.
BLW – kiedy zacząć?
Metoda BLW zakłada, że podawanie pokarmów stałych zaczynamy wtedy, kiedy niemowlę pokaże nam, że jest na to gotowe (m.in. stabilnie siedzi i potrafi wziąć w rękę kawałek jedzenia i włożyć go sobie do buzi). Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jednak, aby rozszerzanie diety rozpocząć po ukończonym 6 miesiącu życia dziecka. Do tego momentu mleko mamy lub modyfikowane zapewnia dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych.
BLW – co proponować dziecku?
Metoda Baby Led Weaning opiera się na samodzielnym jedzeniu przez dziecko już od pierwszego posiłku. Dlatego jedzenie, które zaproponujemy maluchowi powinno być w takiej formie, aby łatwo dało się chwycić małą rączką. Najlepszym wyborem na początek będą miękkie produkty pokrojone w słupki wielkości Twojego palca wskazującego. Dzięki takiej formie podania, niemowlę z łatwością chwyci jedzenie i trafi nim do buzi. BLW zakłada też, że dziecko je to samo co reszta rodziny siedząc razem ze wszystkimi przy wspólnym stole. Jednak uważać należy na zawartość soli i cukru w domowych posiłkach. Niemowlę nie powinno otrzymywać jedzenia, które jest solone lub słodzone oraz kilku innych produktów, które mogą być dla niego niebezpieczne. Całą listę produktów nieodpowiednich dla niemowląt znajdziesz tutaj: Czego nie podawać niemowlakowi?
Baby Led Weaning to nie nowa moda
Osoby, które nie są zwolennikami BLW często określają tę metodę mianem „nowej mody”, która przywędrowała do nas z zachodu. Jednak Baby Led Weaning to nic nowego. W niektórych kręgach kulturowych samodzielne jedzenie przez dziecko posiłków w kawałkach od początku rozszerzania diety jest normą. Ponadto, wiele lat temu, kiedy jeszcze nie było krzesełek do karmienia, blenderów i słoiczków z przecierami, niemowlętom, które już potrafiły siedzieć proponowano po prostu jedzenie z rodzinnego stołu. Robiono to intuicyjnie, obserwując dziecko i jego możliwości.
BLW korzyści płynące z tej metody
Korzyści ze stosowania BLW najczęściej wymieniane przez rodziców to:
- JEDEN POSIŁEK DLA CAŁEJ RODZINY – Nie musisz przygotowywać oddzielnego posiłku dla maluszka. Wystarczy, że zadbasz o to, by danie, które przygotowujesz dla całej rodziny było odpowiednie także dla niemowlaka (bez soli, cukru, smażenia na głębokim tłuszczu itd.).
- RÓŻNORODNOŚĆ SMAKÓW I KONSYSTENCJI – Dzieci od początku poznają jedzenie o różnych kształtach, zapachach, smakach i konsystencjach. Uczą się jak te smaki współgrają ze sobą. Przy jedzeniu zmiksowanych posiłków często smaki łączą się ze sobą i ciężko rozpoznać, jakie składniki znalazły się w daniu.
- ROZWÓJ PRZEZ JEDZENIE – Samodzielne jedzenie rączkami ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, uczy cierpliwości, pobudza wszystkie zmysły oraz wpiera rozwój mowy poprzez naukę gryzienia i żucia. Dziecko podczas posiłku ćwiczy zręczność oraz chwytanie różnej wielkości i konsystencji kawałków. Odkrywa, że niektóre produkty są miękkie, inne twarde, śliskie, łatwe do zgniecenia, czy trudniejsze do podniesienia.
- BUDOWANIE DOBRYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH – Rodzice stosujący metodę BLW twierdzą, że ich dzieci chętnie próbują nowości i nie mają problemu z jedzeniem warzyw. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że naśladują one rodziców i ich zachowania oraz wybory związane z jedzeniem.
- RODZINNE POSIŁKI – Wspólnie spędzony czas podczas posiłku to świetna okazja dla dziecka, aby uczyć się od dorosłych, a dla nas możliwość zjedzenia ciepłego dania. Podczas wspólnego posiłku dziecko obserwuje zachowania innych i je naśladuje, dzięki temu z czasem naturalnie przejdzie do używania sztućców. Rodzinne posiłki wpływają też pozytywnie na relacje rodzinne oraz kształtują umiejętności społeczne.
- BUDOWANIE POZYTYWNYCH RELACJI Z JEDZENIEM – Nawyki żywieniowe z wczesnego dzieciństwa mogą utrzymywać się przez całe życie. Dziecko karmione metodą BLW samo decyduje ile jest w stanie zjeść – kończy posiłek, kiedy jest nasycone. To znaczy, że kontroluje swoje łaknienie. Dzięki temu w przyszłości będzie jadło zgodnie ze swoim apetytem i uniknie przejadania się i związanych z tym problemów zdrowotnych (m.in. otyłości).
BLW – co to jest? Podsumowanie
Metoda BLW to nic innego jak naturalne podążanie za dzieckiem, jego rozwojem i potrzebami. Pozwolenie maluchowi na samodzielność i możliwość decydowania już od pierwszego spotkania z pokarmem innym niż mleko. BLW to także zaufanie do dziecka i tego, że sobie poradzi. Wiara w umiejętności i możliwości maluszka związane z samodzielnym jedzeniem.
Źródła:
- G. Rapley, T. Murkett, Bobas lubi wybór, 2019
- WHO, Infant and young child feeding, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding