co to jest blw

BLW – co to jest?

BLW – co to jest? BLW, czyli Baby Led Weaning, przełożono na język polski jako Bobas Lubi Wybór. Jednak w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego jest to odstawienie od mleka (mamy lub modyfikowanego) całkowicie sterowane przez dziecko. BLW to metoda rozszerzania diety, w której to dziecko, a nie rodzice decyduje o przebiegu całego procesu.

BLW często określa się jako “jedzenie kawałków”. To po części prawda, ponieważ posiłki w bezpiecznych kawałkach łatwiej jest dziecku chwytać i samodzielnie wkładać do buzi. Jednak BLW nie wyklucza jedzenia o bardziej płynnej konsystencji np. zupy krem, czy jogurtu – ważne jest tylko, żeby sposób podania takiego posiłku był odpowiedni do samodzielnego jedzenia przez dziecko np. w kubeczku do picia, z kawałkami chleba do maczania itd. 

BLW – kiedy zacząć?

Metoda BLW zakłada, że podawanie pokarmów stałych zaczynamy wtedy, kiedy niemowlę pokaże nam, że jest na to gotowe (m.in. stabilnie siedzi i potrafi wziąć w rękę kawałek jedzenia i włożyć go sobie do buzi). Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jednak, aby rozszerzanie diety rozpocząć po ukończonym 6 miesiącu życia dziecka. Do tego momentu mleko mamy lub modyfikowane zapewnia dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych.

BLW – co proponować dziecku?

Metoda Baby Led Weaning opiera się na samodzielnym jedzeniu przez dziecko już od pierwszego posiłku. Dlatego jedzenie, które zaproponujemy maluchowi powinno być w takiej formie, aby łatwo dało się chwycić małą rączką. Najlepszym wyborem na początek będą miękkie produkty pokrojone w słupki wielkości Twojego palca wskazującego. Dzięki takiej formie podania, niemowlę z łatwością chwyci jedzenie i trafi nim do buzi. BLW zakłada też, że dziecko je to samo co reszta rodziny siedząc razem ze wszystkimi przy wspólnym stole. Jednak uważać należy na zawartość soli i cukru w domowych posiłkach. Niemowlę nie powinno otrzymywać jedzenia, które jest solone lub słodzone oraz kilku innych produktów, które mogą być dla niego niebezpieczne. Całą listę produktów nieodpowiednich dla niemowląt znajdziesz tutaj: Czego nie podawać niemowlakowi?

 

DARMOWY KURS BLW

Baby Led Weaning to nie nowa moda

Osoby, które nie są zwolennikami BLW często określają tę metodę mianem „nowej mody”, która przywędrowała do nas z zachodu. Jednak Baby Led Weaning to nic nowego. W niektórych kręgach kulturowych samodzielne jedzenie przez dziecko posiłków w kawałkach od początku rozszerzania diety jest normą. Ponadto, wiele lat temu, kiedy jeszcze nie było krzesełek do karmienia, blenderów i słoiczków z przecierami, niemowlętom, które już potrafiły siedzieć proponowano po prostu jedzenie z rodzinnego stołu. Robiono to intuicyjnie, obserwując dziecko i jego możliwości.

 

czym jest blw

BLW korzyści płynące z tej metody

Korzyści ze stosowania BLW najczęściej wymieniane przez rodziców to:

  • JEDEN POSIŁEK DLA CAŁEJ RODZINY – Nie musisz przygotowywać oddzielnego posiłku dla maluszka. Wystarczy, że zadbasz o to, by danie, które przygotowujesz dla całej rodziny było odpowiednie także dla niemowlaka (bez soli, cukru, smażenia na głębokim tłuszczu itd.).
  • RÓŻNORODNOŚĆ SMAKÓW I KONSYSTENCJI – Dzieci od początku poznają jedzenie o różnych kształtach, zapachach, smakach i konsystencjach. Uczą się jak te smaki współgrają ze sobą. Przy jedzeniu zmiksowanych posiłków często smaki łączą się ze sobą i ciężko rozpoznać, jakie składniki znalazły się w daniu.
  • ROZWÓJ PRZEZ JEDZENIE – Samodzielne jedzenie rączkami ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, uczy cierpliwości, pobudza wszystkie zmysły oraz wpiera rozwój mowy poprzez naukę gryzienia i żucia. Dziecko podczas posiłku ćwiczy zręczność oraz chwytanie różnej wielkości i konsystencji kawałków. Odkrywa, że niektóre produkty są miękkie, inne twarde, śliskie, łatwe do zgniecenia, czy trudniejsze do podniesienia.
  • BUDOWANIE DOBRYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH – Rodzice stosujący metodę BLW twierdzą, że ich dzieci chętnie próbują nowości i nie mają problemu z jedzeniem warzyw. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że naśladują one rodziców i ich zachowania oraz wybory związane z jedzeniem.
  • RODZINNE POSIŁKI – Wspólnie spędzony czas podczas posiłku to świetna okazja dla dziecka, aby uczyć się od dorosłych, a dla nas możliwość zjedzenia ciepłego dania. Podczas wspólnego posiłku dziecko obserwuje zachowania innych i je naśladuje, dzięki temu z czasem naturalnie przejdzie do używania sztućców. Rodzinne posiłki wpływają też pozytywnie na relacje rodzinne oraz kształtują umiejętności społeczne.
  • BUDOWANIE POZYTYWNYCH RELACJI Z JEDZENIEM – Nawyki żywieniowe z wczesnego dzieciństwa mogą utrzymywać się przez całe życie. Dziecko karmione metodą BLW samo decyduje ile jest w stanie zjeść – kończy posiłek, kiedy jest nasycone. To znaczy, że kontroluje swoje łaknienie. Dzięki temu w przyszłości będzie jadło zgodnie ze swoim apetytem i uniknie przejadania się i związanych z tym problemów zdrowotnych (m.in. otyłości).

BLW – co to jest? Podsumowanie

Metoda BLW to nic innego jak naturalne podążanie za dzieckiem, jego rozwojem i potrzebami. Pozwolenie maluchowi na samodzielność i możliwość decydowania już od pierwszego spotkania z pokarmem innym niż mleko. BLW to także zaufanie do dziecka i tego, że sobie poradzi. Wiara w umiejętności i możliwości maluszka związane z samodzielnym jedzeniem. 

 

KURS BLW

 

 

Źródła:

  • G. Rapley, T. Murkett, Bobas lubi wybór, 2019
  • WHO, Infant and young child feeding, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
 BLW ,

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.