8 mitów na temat BLW

8 mitów na temat BLW, które na pewno usłyszysz

Dzisiaj chciałam rozwiać nieco wątpliwości związanych z metodą BLW. Wokół niej narosło już wiele mitów, które często wynikają z niezrozumienia, czym tak naprawdę jest ta metoda rozszerzania diety i jakie są jej zasady.

BLW (Baby Led Weaning) tłumaczone jest na polski jako Bobas Lubi Wybór. Jednak w dosłownym przekładzie z angielskiego jest to odstawienie od mleka sterowane przez dziecko. W skrócie BLW to metoda rozszerzania diety, w której to dziecko, a nie rodzice decyduje o przebiegu całego procesu. Więcej na ten temat możesz poczytać we wpisie: Co to jest BLW?

8 mitów na temat BLW, które na pewno usłyszysz

Mit #1: „Nie ma zębów, to nie pogryzie”

blw a brak zebow

 

Pogryzie 🙂 Dzieci, które nie mają jeszcze zębów rozdrabniają jedzenie za pomocą dziąseł i języka. To świetne ćwiczenie dla mięśni twarzy i doskonała okazja do ćwiczenia przeżuwania pokarmów o różnych konsystencjach.

Poza tym, pierwsze zęby u niemowlaka to zazwyczaj siekacze, które służą do odgryzania kęsów, a nie rozdrabniania pokarmu w ustach.

„Dziąsła bardzo dobrze nadają się do gryzienia i przeżuwania. Powie Ci o tym każda karmiąca piersią matka, którą kiedykolwiek ugryzło ząbkujące niemowlę”* 😉

Mit #2: „BLW zwiększa ryzyko zadławienia”

blw a karmienie łyżeczką zakrztuszenie

 

Badania wykazały, że  stosowanie metody BLW nie zwiększa prawdopodobieństwa zadławienia w porównaniu do karmienia przecierami. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie: BLW a zadławienie i zakrztuszenie.

Często też rodzice mylą zakrztuszenie z zadławieniem. Krztuszenie to odruch wymiotny lub uporczywy kaszel na skutek podrażnienia dróg oddechowych np. kawałkami pokarmu. Na dzieciach zazwyczaj nie robi to większego wrażenia, po zwróceniu i wypluciu kawałka, wracają do dalszego jedzenia 🙂

U niemowląt punkt na języku powodujący odruch wymiotny znajduje się bliżej przodu niż u dorosłych. To znaczy, że jedzenie, które powoduje odruch wymiotny znajduje się znacznie dalej od wejścia do dróg oddechowych, a bliżej warg. Dlatego krztuszenie się pokarmem u niemowląt rzadko wiąże się z ryzykiem zadławienia. Krztuszenie się, to także część nauki bezpiecznego jedzenia – dziecko sprawdza jak dużo pokarmu może zmieścić w buzi i jak daleko może go wsunąć.

 

Mit #3: „Dziecko może jeść tylko kawałki, nie można podawać przecierów”

blw a karmienie lyzeczka

 

Podczas rozszerzania diety można, a nawet trzeba proponować dziecku posiłki o różnych konsystencjach (niezależnie od metody rozszerzania diety).

Metoda BLW nie zabrania podawania dzieciom posiłków w formie przecierów, czy płynów np. kaszki, jogurtu, zupy. Warto jednak dostosować sposób podania takiego posiłku do umiejętności dziecka np. podać jogurt w kubeczku, kaszkę ugotować na gęsto i pokroić w kawałki, do zupy podać chleb, aby dziecko maczało go w potrawie.

Co sprawia, że rodzice wahają się przed podaniem bardziej płynnych pokarmów niemowlakowi żywionemu według zasad BLW? Bałagan 😉

Autorki książki Bobas lubi wybór radzą:

„Ważne, żeby niemowlę miało okazję doświadczyć wszelkiego rodzaju konsystencji, a nie tylko tych, którymi trudniej się upaprać”*.

Mit #4: „BLW to nowa moda”

 

Osoby, które są przeciwnikami BLW często określają tę metodę rozszerzania diety jako „nową modę”. Jeśli jednak przyjrzymy się Baby Led Weaning, to zauważymy, że to nic nowego. Wiele lat temu, kiedy jeszcze nie było krzesełek do karmienia, blenderów i słoiczków z przecierami, niemowlętom, które już potrafiły siedzieć proponowano po prostu jedzenie z rodzinnego stołu. Robiono to bardzo intuicyjnie, obserwując rozwój dziecka i jego możliwości.

 

Mit #5: „Najpierw podawaliśmy papki, a po 2 miesiącach przeszliśmy na BLW”

blw a lyzeczka

 

Często słyszę to od mam 🙂 Takie nieporozumienie wynika z tego, że często BLW przedstawiane jest  po prostu jako podanie dziecku jedzenia w kawałkach. A tak jak pisałam wcześniej, BLW to nie tylko kawałki, ale pozwolenie dziecku na samodzielne sterowanie procesem rozszerzania diety i odstawienia od mleka.

Jeśli najpierw podajesz papki, a następnie pokarmy grudkowate i kawałki, to jest to tradycyjne podejście do rozszerzanie diety.

 

Mit #6: „W BLW nie wolno używać łyżeczki”

blw a karmienie lyzeczka

 

Przygotowując się do rozszerzania diety metodą BLW jak najbardziej warto kupić łyżeczkę, a nawet dwie 🙂 To właśnie metoda na dwie łyżeczki jest często polecana przez mamy. Polega ona na tym, że do posiłku np. kaszki wkładamy 2 łyżeczki, jedna jest dla dziecka, aby próbowało nabierać na nią posiłek, maczać ją w potrawie i oblizywać. Druga jest dla Ciebie – nabierasz na nią jedzenie i podajesz pełną łyżeczkę dziecku albo pozwalasz mu nakierować swoją rękę do jego buzi.

„Niektóre dzieci radzą sobie z podaną im łyżką pełną pokarmu, chociaż same nie potrafią jej jeszcze naładować. Jeśli nie chcesz, żeby dziecko wywijało łyżką ani obracało ją do góry nogami, zrzucając z niej cały posiłek, możesz trzymać ją sama, pozwalając mu samemu nakierować ją do buzi, aby to ono sprawowało kontrolę.”*

Mit #7: „Aby zacząć BLW dziecko musi samo siadać”

blw a karmienie lyzeczka siadanie

 

Większość półrocznych dzieci nie siada jeszcze samodzielnie. Natomiast posadzone w krzesełku do karmienia lub na kolanach rodzica siedzą prosto i stabilnie z podparciem. Fizjoterapeuci, z którymi mam kontakt, twierdzą, że jeśli dziecko jeszcze nie siada samodzielnie, można je na czas posiłku posadzić na swoich kolanach lub w krzesełku do karmienie. Ważne jest tylko, aby zadbać o zapewnienie maluchowi odpowiedniego podparcia.

„Odchylanie się do tyłu podczas jedzenia może być niebezpieczne, więc nigdy nie karm dziecka w odchylanym krzesełku”*

Mit #8: „Dziecko nigdy nie nauczy się jedzenia sztućcami”

blw a sztucce

 

Dzieci bardzo szybko uczą się nowych umiejętności. To, że pierwsze posiłki mogły jeść rękoma, nie oznacza wcale, że będą tak jadły do końca życia 🙂 Zazwyczaj rodzice około 1 urodzin włączają sztućce do codziennych posiłków maluszka.

„Małe dzieci naśladują swoje otoczenie, więc jeśli ty nie jesz rękami, jest szansa, że ono również zechce posługiwać się nożem i widelcem”* 😉

 

*G. Rapley, T. Murkett, Bobas lubi wybór, 2019

 

KURS BLW

 

2 komentarzy dla “8 mitów na temat BLW, które na pewno usłyszysz”

  1. Ja mam taki problem, że synowi próbowałam od początku dać kontrolę i jesc samodzielnie. Niestety chwytał łyżeczkę i wywijal nią w buzi na prawo i lewo nawet nie próbował nabierać pokarmu, potem zaczął mi jak wyrywać. Dając mu całe pokarmy do ręki czy to makaron czy warzywa czy banan oblizuje je albo i to nie i rzuca na podłogę. Nic z tego nie je. Natomiast gdy podaje mu łyżeczka do buzi zjada pięknie. Zaznaczę że karmie mm i syn już nie chce jeść mleka w dzień jedynie na śniadanie i kolację. Ma 8 miesięcy

  2. A tak szczerze, to co ta metoda ma na celu? Dziecko i tak nie będzie kojarzyło, czy jadło samo, czy rodzić podawał na łyżeczce. Rozumiem podawanie części potraw do rączki, ale papranie się w zupach i innych daniach jest dla mnie trochę bez sensu. Kolejna przesadzona moda, jak dla mnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *