bobas lubi wybór

Bobas Lubi Wybór

Bobas lubi wybór. To zdanie brzmi na tyle zachęcająco, aby zagłębić tajniki metody BLW, czyli Baby-Led Weaning. Ta naturalna metoda karmienia niemowląt zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoje korzyści zarówno dla dziecka, jak i rodziców. W poniższym artykule opowiem Ci, czym dokładnie jest metoda BLW (Bobas lubi wybór). Dowiesz się, jak ją praktykować oraz jakie korzyści płyną z wyboru tej metody w karmieniu naszych maluszków.

Bobas lubi wybór — czym jest BLW?

Baby-Led Weaning, czyli BLW, a po polsku Bobas lubi wybór, to podejście do rozszerzania diety niemowląt, które opiera się na dawaniu dziecku swobody i kontroli nad procesem rozszerzania diety. W przeciwieństwie do tradycyjnego karmienia łyżeczką, w metodzie BLW to dziecko decyduje o tym, co i w jakiej ilości zje, wybierając samemu produkty z talerza przygotowanego przez rodziców. Istotą tej metody jest zapewnienie dziecku okazji do samodzielnego eksplorowania jedzenia poprzez dotykanie, gryzienie, wąchanie, badanie jedzenia o różnych konsystencjach. To z kolei wpływa korzystnie na jego rozwój sensoryczny oraz zdolności motoryczne.

Bobas lubi wybór — metoda BLW w praktyce

Wprowadzenie metody BLW w życie codzienne może wydawać się wyzwaniem, ale jest to jednocześnie fascynujący proces, podczas którego możemy obserwować, jak nasz maluszek odkrywa nowy świat smaków i konsystencji. Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy Twoje dziecko osiągnie gotowość do rozszerzania diety, czyli m.in. umiejętność stabilnego siedzenia samodzielnie lub z niewielkim podparciem, zaczynasz proponować mu stałe posiłki. Początkowo warto postawić na pokarmy o odpowiednich wymiarach i kształtach, które dziecko może łatwo chwycić, takie jak duże kawałki miękkich warzyw czy owoców. Układasz jedzenie przed maluchem – na stole, tacce od krzesełka lub talerzyku. Pierwszy tydzień BLW to zazwyczaj miękkie kawałki gotowanych warzyw i owoców podawane 1-2 razy dziennie w porach Twoich posiłków.  Stopniowo wprowadzamy bardziej zróżnicowane posiłki, zwracając uwagę na reakcje naszego bobasa. Z czasem będzie on nabywał większą wprawę i zjadał coraz większą ilość z proponowanych mu posiłków.

Pamiętaj, że BLW to także poznawanie jedzenia wszystkimi zmysłami — maluszek będzie badał jedzenie, rozdrabniał je, próbował jeść, rozsypywał, będzie się uczył. Może nawet wciskać jedzenie w zakamarki krzesełka lub wcierać we własne włosy.

Stopniowo maluch będzie nabywał większą wprawę, a z czasem będzie też zjadał coraz większą ilość z proponowanych mu posiłków. Jego umiejętności jedzenia będą się polepszać. Pod koniec pierwszego roku życia nauczy się korzystać z widelca i łyżki. W miarę upływu czasu ilość spożywanego mleka z piersi lub butelki maluch sam ograniczy na rzecz stałych posiłków. A w przyszłości zacznie jednocześnie zjadać te same potrawy, co reszta rodziny. Dzięki temu będziecie mogli wszyscy razem spożywać posiłki.

 

metoda bobas lubi wybór

Samodzielne jedzenie przez niemowlaka — czy to bezpieczne?

Ponieważ w metodzie BLW, dzieci jedzą samodzielne od samego początku i otrzymują od razu kawałki jedzenia, zamiast gładkich przecierów, pojawia się obawa związana z ryzykiem zadławienia pokarmem. Ważne jednak jest zrozumienie, że przestrzegając pewnych zasad bezpieczeństwa i oferując odpowiednio przygotowane produkty, można uniknąć tych sytuacji.

Warto podkreślić, że samodzielne jedzenie nie zwiększa istotnie ryzyka zadławienia u dzieci. W metodzie BLW dzieci kontrolują cały proces jedzenia. Niemowlęta mają naturalny mechanizm odruchu wymiotnego jako zabezpieczenie przed zadławieniem. Jeśli jednak trafią na zbyt duży kawałek jedzenia, zazwyczaj po prostu go wyplują, a potem wracają do kontynuowania posiłku.

Metoda BLW poprowadzona we właściwy sposób nie zwiększa ryzyka zadławienia jedzeniem u dzieci.

Bobas lubi wybór — korzyści ze stosowania BLW

Stosowanie metody BLW przynosi wiele korzyści zarówno dla maluszka, jak i dla rodziców. Po pierwsze, dziecko ma szansę poznać różnorodność smaków i konsystencji, co może wpłynąć na budowanie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Metoda ta również sprzyja rozwijaniu umiejętności motorycznych, ponieważ bobas ćwiczy chwytanie, trzymanie i wkładanie jedzenia do buzi. Ponadto metoda BLW wspiera rozpoznawanie przez dziecko sygnałów, które daje organizm. Dzięki samodzielnemu decydowaniu o zjedzeniu posiłku, maluch uczy się samoregulacji, czyli rozpoznawania swoich oznak głodu i sytości i zaspokajania ich.

Nie można również zapomnieć o korzyściach dla rodziców. Metoda BLW może uprościć proces karmienia, ponieważ nie wymaga przygotowywania i podawania pokarmów łyżeczką. Rodzice mają również okazję obserwować, jak ich dziecko samodzielnie radzi sobie z jedzeniem, jednocześnie samemu jedząc ciepły posiłek.

Bobas lubi wybór — wsparcie w rozszerzaniu diety

Masz w planach rozszerzanie diety swojego bobasa metodą BLW? Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Przygotowuję poradnik BLW, który będzie praktycznym wsparciem dla rodziców. Zapisz się na listę, aby otrzymać powiadomienie o premierze i rabat na zakup e-booka ⬇

 

bobas lubi wybór

Dlaczego warto się zapisać?

Jestem w trakcie tworzenia poradnika BLW, który będzie prawdziwym wsparciem dla rodziców. Jeśli dołączysz do listy mailingowej, otrzymasz powiadomienie o premierze (już we wrześniu!) oraz możliwość zakupu e-booka w wyjątkowo niskiej cenie 😊

 

 BLW

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.