BLW

10 najważniejszych zasad BLW

BLW to alternatywna metoda rozszerzania diety niemowląt. Polega ona na samodzielnym jedzeniu posiłków przez dziecko od samego początku wprowadzania pokarmów stałych. W dzisiejszym wpisie przygotowałam 10 najważniejszych zasad BLW, którymi warto się kierować wprowadzając tę metodę rozszerzania diety.

Co to jest BLW?

BLW (Baby-led-weaning) to metoda rozszerzania diety dziecka (a tłumacząc dosłownie: odstawienia od mleka) polegająca na tym, że to dziecko steruje całym procesem. My – rodzice czekamy na gotowość dziecka do samodzielnego jedzenia, a następnie podążamy za nim, proponując takie same posiłki, jakie my jemy (dostosowując je do potrzeb żywieniowych dziecka np. nie słodzimy i nie solimy), pozwalając dziecku od początku na samodzielne jedzenie i wspierając je w tym procesie.

BLW często definiuje się jako “jedzenie kawałków”, to po części prawda, ponieważ posiłki w bezpiecznych kawałkach łatwiej jest dziecku chwytać i samodzielnie jeść. Jednak BLW nie wyklucza jedzenia np. zmiksowanych papek – ważne jest tylko, żeby sposób podania takiego posiłku był wygodny do samodzielnego jedzenia przez dziecko np. zupę krem można podać w kubeczku do picia, z pieczywem do maczania w niej, można też pomagać dziecku nabierać jedzenie na łyżeczkę.

10 najważniejszych zasad blw

10 najważniejszych zasad BLW:

  1. rozszerzanie diety niemowlaka zacznij, gdy dziecko będzie wykazywało oznaki gotowości do spożywania pokarmów stałych oraz po ukończonym 6 miesiącu życia
  2. najpierw podaj dziecku mleko, potem po około godzinie posiłek stały (podczas posiłku dziecko nie może być ani bardzo głodne, ani najedzone, musisz samemu zdecydować, jaki moment w waszym przypadku jest najlepszy)
  3. podawaj produkty na tyle miękkie, aby dziecko z łatwością mogło rozgnieść je dziąsłami lub językiem o podniebienie; na początku nie podawaj twardych i trudnych do pogryzienia produktów np. winogrona, orzechy, oliwki
  4. jedzenie podawaj pokrojone w słupki wielkości Twojego palca, aby dziecko łatwo mogło je chwycić i włożyć do buzi
  5. pozwól na zabawę jedzeniem – na początku dziecko sprawdza co to jest, i co można z tym zrobić, w pierwszych tygodniach tylko niewielka część posiłku trafia do buzi
  6. posiłki spożywajcie razem – najlepiej, gdy maluch je to samo co Wy
  7. pamiętaj, że to dziecko decyduje czy i ile zje, Ty decydujesz co i kiedy mu zaproponujesz
  8. nie poganiaj dziecka i nie lamentuj, że narobiło bałaganu
  9. nie wkładaj dziecku kawałków jedzenia do buzi – to ono ma kontrolować ilość i tempo jedzenia
  10. nie karm dziecka w leżaczku – tylko w krzesełku do karmienia lub na kolanach rodzica, tak aby dziecko siedziało wyprostowane – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zakrztuszenia (więcej o tym pisałam w artykule BLW a zadławienie i zakrztuszenie)

 

Przygotowujesz się do rozszerzania diety?

Chcesz poznać metodę BLW?

Chciałabyś wprowadzić BLW, ale się boisz?

Poznaj mój kurs BLW:

 

Dołącz do bezpłatnego 5-dniowego Kursu BLW, w którym opowiem Ci o co chodzi w tej metodzie, jakie są wady i zalety BLW, dlaczego tylu rodziców decyduje się właśnie na BLW oraz rozwieję Twoje wątpliwości związane z tą metodą rozszerzania diety.

KURS BLW

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *