blw zasady

10 najważniejszych zasad BLW

BLW to alternatywna metoda rozszerzania diety niemowląt. Polega ona na samodzielnym jedzeniu posiłków przez dziecko od początku wprowadzania pokarmów stałych. W dzisiejszym wpisie przygotowałam 10 najważniejszych zasad BLW, którymi warto się kierować wprowadzając tę metodę rozszerzania diety.

Co to jest BLW?

BLW (Baby-led-Weaning) to metoda rozszerzania diety dziecka (a tłumacząc dosłownie: odstawienia od mleka). Polega na tym, że to dziecko steruje całym procesem, a nie dorośli. My – rodzice czekamy na gotowość dziecka do samodzielnego jedzenia, a następnie podążamy za nim, proponując takie same posiłki, jakie sami jemy (dostosowując je do potrzeb żywieniowych dziecka np. nie słodzimy i nie solimy). Pozwalamy maluchowi od początku na samodzielne jedzenie rączkami i wspieramy go w tym procesie.

 

BLW często definiuje się jako “jedzenie kawałków”, to po części prawda, ponieważ posiłki w bezpiecznych kawałkach łatwiej jest dziecku chwytać i samodzielnie jeść. Jednak BLW nie wyklucza jedzenia np. zmiksowanych papek – ważne jest tylko, żeby sposób podania takiego posiłku był wygodny do samodzielnego jedzenia przez dziecko. Na przykład zupę krem można podać w kubeczku do picia, z pieczywem do maczania w niej, można też pomagać dziecku nabierać jedzenie na łyżeczkę lub podawać do rączki napełnioną już łyżeczkę, aby samodzielnie włożyło ją do buzi.

10 najważniejszych zasad blw

10 najważniejszych zasad BLW:

  1. Rozszerzanie diety niemowlaka zacznij, gdy dziecko będzie wykazywało oznaki gotowości do spożywania pokarmów stałych oraz po ukończonym 6 miesiącu życia.
  2. Najpierw podaj dziecku mleko, potem po około godzinie posiłek stały. Podczas posiłku dziecko nie może być ani bardzo głodne, ani najedzone. Musisz samemu zdecydować, jaki moment w waszym przypadku jest najlepszy.
  3. Podawaj produkty na tyle miękkie, aby dziecko z łatwością mogło rozgnieść je dziąsłami lub językiem o podniebienie. Na początku nie podawaj twardych i trudnych do pogryzienia produktów np. winogrona, orzechy, oliwki, małe pomidorki, surowa marchewka itp.
  4. Jedzenie podawaj pokrojone w słupki wielkości Twojego palca, aby dziecko łatwo mogło je chwycić i włożyć do buzi. Kawałki powinny być na tyle długie, aby po chwyceniu przez dziecko wystawały z jego piąstki.
  5. Pozwól na zabawę jedzeniem (rozgniatanie, rozmazywanie, rozrzucanie) – na początku dziecko sprawdza czym jest produkt, który przed nim położyłaś, bada co można z tym zrobić itd. W pierwszych tygodniach tylko niewielka część posiłku trafia do buzi, a jeszcze mniejsza część do żołądka.
  6. Posiłki spożywajcie razem – najlepiej, gdy maluch je to samo co Wy. Dziecko uczy się od dorosłych poprzez naśladowanie ich zachowań.
  7. Pamiętaj, o najważniejszej zasadzie rozszerzania diety: to dziecko decyduje czy i ile zje, Ty decydujesz co i kiedy mu zaproponujesz.
  8. Nie poganiaj dziecka – pozwól maluchowi jeść we własnym tempie. Nie lamentuj też, że narobiło bałaganu. Rozrzucone jedzenie i bałagan to niestety stały element na początku przygody z BLW, który trzeba zaakceptować. Pospieszanie i komentowanie zachowania dziecka może niepotrzebnie wprowadzić nerwową atmosferę, która nie sprzyja nauce samodzielnego jedzenia.
  9. Nie wkładaj dziecku kawałków jedzenia do buzi – to ono ma kontrolować ilość i tempo jedzenia. Dzięki temu, metodą prób i błędów nauczy się jak wiele jedzenia można na raz włożyć do buzi, jak sobie z tym radzić itd.
  10. Nie karm dziecka w leżaczku – tylko w krzesełku do karmienia lub na kolanach rodzica, tak aby dziecko siedziało wyprostowane. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zakrztuszenia (więcej o tym pisałam w artykule BLW a zadławienie i zakrztuszenie). Karmienie w pozycji leżącej, czy półleżącej jest niebezpieczne.

 

Przygotowujesz się do rozszerzania diety?

Chcesz poznać metodę BLW?

Chciałabyś wprowadzić BLW, ale się boisz?

Poznaj mój kurs BLW:

 

Dołącz do bezpłatnego 5-dniowego Kursu BLW, w którym opowiem Ci o co chodzi w tej metodzie, jakie są wady i zalety BLW, dlaczego tylu rodziców decyduje się właśnie na BLW oraz rozwieję Twoje wątpliwości związane z tą metodą rozszerzania diety.

KURS BLW

 

 BLW , ,

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką wszystkich treści oraz poradników dostępnych na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *