metoda blw

Metoda BLW – jak wpływa na rozwój dziecka?

Metoda BLW (Baby led weaning) to ciągle zyskujący na popularności sposób na rozszerzanie diety niemowlaka. Co to jest BLW i jakie korzyści przynosi dziecku? Czym metoda BLW różni się od tradycyjnego rozszerzania diety? Czy BLW to po prostu podawanie dziecku jedzenia w kawałkach? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Metoda BLW – co to jest?

Metoda BLW (Baby led weaning, Bobas lubi wybór) to jedna z metod rozszerzania diety niemowlaka. Jest to naturalny sposób na włączenie niemowlaka do rodzinnych posiłków. Polega na całkowitym zaufaniu dziecku, jeśli chodzi o spożywanie pokarmów stałych i pozwoleniu mu na samodzielne jedzenie już od pierwszego posiłku. Metoda BLW pomija etap papek i przecierów oraz karmienia dziecka przez rodziców łyżeczką. W zamian proponujemy maluchowi posiłki w miękkich, bezpiecznych kawałkach, które może samodzielnie zjeść, chwytając jedzenie rączkami.

 

metoda blw a rozwój dziecka

BLW a jedzenie kawałków

Metodę BLW często upraszcza się do podawania dziecku jedzenia w kawałkach. Oczywiście forma podania posiłków, czyli bezpieczne kawałki, to bardzo ważna część tej metody rozszerzania diety. BLW jednak nie wyklucza podawania posiłków o innych konsystencjach. Po prostu podłużne kawałki jedzenia są najłatwiejszą formą posiłku do samodzielnego jedzenia przez niemowlaka. Z czasem można zacząć podawać maluszkowi łyżeczkę, aby sam próbował jeść posiłki bardziej płynne np. jogurt, czy zupę. Takie półpłynne posiłki można też od początku proponować dziecku w kubeczku do picia.

Darmowy Kurs BLW

Jeśli jesteś totalnie zielona w temacie BLW i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam Cię na mój całkowicie darmowy kurs BLW. Stworzyłam go po to, aby pomóc rodzicom oswoić się z tym dość nowym tematem oraz pokazać, że BLW wcale nie musi być trudne.

Z mojego Kursu BLW dowiesz się:

  • więcej o korzyściach płynących z tej metody rozszerzania diety
  • jakie są prawdziwe oznaki gotowości dziecka
  • co można podać do jedzenia niemowlakowi, a czego nie wolno
  • jak powinny wyglądać posiłki BLW oraz
  • jak pozbyć się największych obaw związanych z metodą BLW

 

DARMOWY KURS BLW ZAPIS

Korzyści ze stosowania metody BLW

Metoda BLW a rozwój motoryczny

Metoda BLW ma znaczący wpływ na rozwój motoryczny dziecka. Samodzielne jedzenie rączkami pomaga ćwiczyć zręczność, precyzyjne chwytanie oraz wspiera rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Trening aparatu mowy

Dzięki temu, że maluch od początku dostaje pokarmy o różnych konsystencjach, ma okazję ćwiczyć swoją buzię. Podczas gryzienia, żucia, rozdrabniania i połykania kawałków jedzenia dziecko wykonuje ruchy wspierające rozwój mowy.

 

metoda blw rozwój motoryczny

Metoda BLW, czyli poznawanie jedzenia wszystkimi zmysłami

BLW to przede wszystkim poznawanie jedzenia w jego naturalnej formie. Samodzielne jedzenie pozwala dziecku poznać każdy podany mu produkt wszystkimi zmysłami. Maluch może powąchać jedzenie, rozgnieść je, polizać, złamać, oblizać paluszki i badać je na swój własny sposób. Każde z takich doświadczeń jest bardzo ważne pod kątem rozwoju i stymulacji zmysłów.

Budowanie wiary w swoje możliwości

Możliwość samodzielnego jedzenia oraz decydowania o tym, co włożyć się do buzi wzmacnia w dziecku poczucie własnej wartości oraz wiarę w swoje możliwości. Maluszek od początku czuje, że rodzice obdarzają go pełnym zaufaniem i akceptują jego wybory. To dobra droga do zbudowania pozytywnej relacji z jedzeniem.

Samodzielność w dokonywaniu wyborów

Zasada podziału odpowiedzialności mówi, że rodzic decyduje, co przygotuje dziecku do jedzenia, a dziecko decyduje o tym czy i ile zje. W metodzie BLW jest to szczególnie widoczne. Dziecko już od pierwszego posiłku decyduje, czego spróbuje z zaproponowanych mu pokarmów. Rola rodzica ogranicza się do przygotowania zdrowego posiłku i podania go w bezpiecznej dla niemowlaka formie.

Metoda BLW a samoregulacja

Dzięki temu, że dziecko samodzielnie decyduje o tym czy i ile posiłku zje, kształtuje się jego samoregulacja w zakresie głodu i sytości. Maluch od początku uczy się rozpoznawać, kiedy jest głodny, a kiedy najedzony oraz tego, ile pokarmu potrzebuje do zaspokojenia swojego głodu.

BLW a rozwój społeczny

BLW to także wspólne jedzenie posiłków z innymi domownikami. Maluszek razem z resztą rodziny siada do stołu i próbuje zajadać to samo, co jedzą inni. Pomaga to w kształtowaniu rozwoju społecznego dziecka, zacieśnia więzy i wspiera relacje w rodzinie. Dzięki temu, że wszyscy jedzą to samo, rodzice mogą bez pośpiechu zjeść posiłek razem z dzieckiem. Wspólne jedzenie to też okazja dla maluszka obserwowania zachowań innych osób podczas jedzenia i naśladowania ich.

Wsparcie w rozszerzaniu diety metodą BLW

Masz w planach rozszerzanie diety swojego bobasa metodą BLW? Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Napisałam poradnik BLW, który jest praktycznym wsparciem dla rodziców. Kliknij w obrazek poniżej i sprawdź co znajdziesz w moim e-booku ⬇

 

Metoda BLW – jak wpływa na rozwój dziecka?

Wydawałoby się, że taka niepozorna czynność jak samodzielne jedzenie przez dziecko, ma niewielki wpływ na jego rozwój. Jednak okazuje się, że wprowadzenie metody BLW niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla dziecka, jak i dla całej rodziny. Wspólne posiłki w pozytywnej, wspierające atmosferze, pozwalanie maluchowi na eksplorowanie zawartości talerza, możliwość obserwowania innych domowników podczas posiłku — to wszystko sprawia, że dziecko chętniej siada do posiłku i na swój dziecięcy sposób próbuje naśladować zachowania innych przy stole, tym samym ucząc się jeść.

 

 

2 komentarzy dla “Metoda BLW – jak wpływa na rozwój dziecka?”

  1. Planujemy z 25 tygodniową Hania w najbliższy weekend rozpocząć przygodę z posiłkami stałymi jednak po wizycie u dermatologa (wyprysk niemowlęcy) zalecił powolne rozszerzanie diety, warzywku co 3 dni. Nie chciałabym rezygnować z blw całkowicie… Czy ma sens podawanie kawałkow pojedynczych warzyw? Gdzieś w głębi siebie obawiam się rozpoczęcia przygody przecierkami 🙂

    1. Nie zamykałabym się na jedną metodę 🙂 Możesz zaproponować przecier, a jeśli dziecko będzie stabilnie siedzieć, również miękkie bezpieczne kawałki jedzenia. Zobaczysz, co będzie lepiej wychodziło. Oczywiście nie będzie to wszystko zgodne z założeniami BLW, ale to metodę rozszerzania diety należy dopasować do dziecka, a nie dziecko do metody 🙂

Komentarze zamiknięte.