sól w diecie niemowlaka od kiedy solić

Sól w diecie niemowlaka – jaka jest bezpieczna ilość?

Podawanie dziecku potraw z rodzinnego stołu to wielkie ułatwienie dla osoby przygotowującej posiłki. Nie trzeba wtedy gotować dań specjalnie dla maluszka. Jednak należy uważać na to, co ląduje w posiłku, ponieważ podczas rozszerzania diety niemowlaka powinniśmy unikać kilku produktów m.in. soli i cukru. Sól w diecie niemowlaka powinniśmy mocno ograniczać, a najlepiej w ogóle jej unikać w pierwszym roku życia dziecka. Jak jest bezpieczna ilość soli w diecie niemowlaka? Od kiedy można solić posiłki dla dziecka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Sól w diecie niemowlaka – aktualne zalecenia

Zarówno polscy eksperci, jak i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) są zgodni w kwestii dosalania posiłków dla niemowląt. Potraw dla niemowląt nie wolno solić. Należy także unikać mocno słonych, przetworzonych produktów np. kostek rosołowych, czy dań w proszku.

„Zgodnie z aktualnymi zaleceniami należy unikać dodawania soli kuchennej do diety niemowląt. WHO zaleca zmniejszone spożycie soli u dzieci, aby uniknąć szkodliwego wzrostu ciśnienia tętniczego w późniejszym wieku. Chociaż zalecenia te dotyczą dzieci > 2. r.ż., unikanie dosalania pokarmów we wczesnym okresie życia może mieć korzystne znaczenie w kształtowaniu prawidłowych preferencji żywieniowych w wieku późniejszym.”

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021

Czy niemowlę potrzebuje soli?

Sól to inaczej NaCl (chlorek sodu). Sód jest bardzo ważnym pierwiastkiem w naszym organizmie, bierze udział w kontroli objętości płynów pozakomórkowych, a także w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Pomaga kontrolować skurcze mięśni, bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w transporcie składników odżywczych do komórek organizmu.

Głównym źródłem sodu w naszej diecie jest sól kuchenna. Dla niemowląt takie źródło stanowi mleko matki lub mleko modyfikowane, które w pierwszym roku życia dziecka jest podstawą jego diety. Tak więc dodatkowa sól w diecie niemowlaka jest zbędna.

Sód zawarty w mleku mamy lub modyfikowanym całkowicie pokrywa zapotrzebowanie organizmu niemowlaka na ten składnik diety w pierwszym półroczu życia dziecka. Natomiast w drugim półroczu (okres rozszerzania diety) solenie posiłków dalej nie jest wskazane, ponieważ sód naturalnie występujący w żywności, którą podajemy dziecku jest wystarczający. 

Dlaczego należy unikać soli?

Eksperci od żywienia niemowląt przekonują, że unikanie soli w diecie:

  • pomaga kształtować właściwe preferencje żywieniowe,
  • zmniejsza ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych dietozależnych w późniejszych latach,
  • może mieć wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego w późniejszym wieku,
  • pozwala poznać dziecku prawdziwe smaki poszczególnych składników.

Więcej informacji o produktach, których należy unikać w diecie niemowlaka znajdziesz w artykule: Czego nie podawać niemowlakowi?

„Jak posolisz, to na pewno zje”

Niemowlętom brak soli w potrawach wcale nie przeszkadza, ponieważ nie są one przyzwyczajone do słonego smaku, tak jak my dorośli. To, co nam wydaje się mdłą marchewką, czy niesmacznym przecierem z brokuła, dla takiego malucha może być pysznym nowym smakiem. Dlatego nie warto sugerować się własnymi preferencjami, czy namową bliskich, aby dodatkowo posolić posiłek. Często spotykam się z tym, że rodzice dosalają lub dosładzają posiłki dla niemowlaka, aby ten chętniej je jadł. Moim zdaniem, nie jest to dobre rozwiązanie. Brak chęci jedzenia u dziecka może wynikać z wielu innych powodów niż brak soli, czy cukru 😉

Sól w diecie niemowlaka — jaka ilość jest bezpieczna?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci dzienne spożycie sodu w diecie dziecka wynosi:

  • do 6.miesiąca życia ok. 120 mg i jest w całości pokrywane w ramach spożywanego mleka kobiecego lub mleka modyfikowanego;
  • od 7. do 11. miesiąca życia dieta dziecka powinna zawierać nie więcej niż 0,2 g soli dziennie.

Sól po roku — ile można posolić?

Brytyjski NHS podaje, że dzieci w wieku:

  • 1 do 3 lat powinny spożywać nie więcej niż 2 g soli dziennie (0,8 g sodu)
  • 4 do 6 lat powinny spożywać nie więcej niż 3 g soli dziennie (1,2 g sodu)
  • 7 do 10 lat powinny spożywać nie więcej niż 5 g soli dziennie (2 g sodu)
  • 11 lat i powyżej powinny spożywać nie więcej niż 6 g soli dziennie (2,4 g sodu)

Dorośli natomiast powinni zjadać nie więcej niż 6 g soli dziennie (2,4 g sodu) – około 1 łyżeczki.

Jak ograniczać sól w diecie niemowlaka?

  • Przede wszystkim nie solimy potraw, które będzie jadło także małe dziecko. Swoje danie możemy dosolić na talerzu.
  • Wybieramy produkty nieprzetworzone. W procesie produkcji dodawane są znaczące ilości soli, w związku z tym w produktach przetworzonych zawartość sodu może być nawet KILKASET razy większa niż w świeżych produktach. Np. groszek zielony zawiera 2 mg sodu na 100 g, ten sam groszek konserwowy zawiera już 178 mg na 100 g produktu.
  • Czytamy etykiety — sprawdzamy zawartość soli w produkcie.
  • Dodajemy zioła i przyprawy zamiast soli.
  • Do przygotowania potraw używamy świeżych produktów.
  • Warzywa konserwowe np. groszek, fasolę, dokładnie płuczemy przed dodaniem do potrawy.

Przygotowujesz się do rozszerzania diety?

Sprawdź mój plan Rozszerzanie diety w 6 krokach, który pomoże Ci bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejść przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka 🙂

Dzięki niemu dowiesz się:

  • jak bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety
  • które produkty warto wprowadzić do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka
  • co po kolei można podawać maluchowi do jedzenia
  • jakie znaczenie mają poszczególne składniki w diecie dziecka

A dodatkowo otrzymasz listę produktów do wprowadzenia — ułatwi Ci ona oznaczanie czego dziecko już jadło oraz czego maluch jeszcze może spróbować. Nie będziesz musiała się zastanawiać nad tym, jakie nowości można jeszcze wprowadzić do diety dziecka.

 


Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • NHS, Salt: the facts, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/salt-nutrition/