rozszerzanie diety niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlaka – 10 najczęstszych błędów

Wprowadzanie stałych pokarmów do diety niemowlaka to jeden z kluczowych etapów w procesie rozwoju dziecka. Jednakże, pomimo najlepszych intencji rodziców, ten moment może być również okazją do popełnienia pewnych błędów żywieniowych. Warto zdawać sobie sprawę, że rozszerzanie diety niemowlaka wymaga poświęcenia chwili na zapoznanie się z zasadami żywienia zdrowych niemowląt i aktualnymi zaleceniami specjalistów. W niniejszym artykule przyjrzymy się dziesięciu najczęstszym błędom, jakie rodzice najczęściej popełniają podczas rozszerzania diety niemowlaka. Rozpoznanie i uniknięcie tych pułapek może znacząco wpłynąć na zdrowie i rozwój Twojego dziecka, sprawiając, że proces ten stanie się zarówno radosny, jak i bezpieczny.

Rozszerzanie diety niemowlaka — najczęściej popełniane błędy:

1. zbyt wczesne lub zbyt późne rozszerzanie diety niemowlaka

Ani zbyt wczesne, ani opóźnione wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka nie jest korzystne dla jego zdrowia. Polskie zalecenia żywieniowe mówią, że rozszerzać dietę niemowlaka można najwcześniej po ukończonym 17 tygodniu życia dziecka (według ekspertów jest to najwcześniejszy termin, kiedy produkty inne niż mleko nie stanowią zagrożenia dla życia dziecka), ale nie później niż w 26 tygodniu życia dziecka. Te same zalecenia podkreślają też, że najlepiej jednak jest dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6 miesięcy. Zachęca do tego także Światowa Organizacja Zdrowia.

Dziecko, aby mogło przyjmować posiłki inne niż mleko, powinno wykazywać oznaki gotowości do rozszerzania diety. Przede wszystkim: powinno stabilnie siedzieć, chwytać jedzenie i trafiać nim do buzi, nie wypychać pokarmu językiem, próbować przeżuwać oraz ogólnie być zainteresowanym jedzeniem. Takie zachowania najczęściej obserwuje się u dzieci w wieku ok. 6 miesięcy.

oznaki gotowości do rozszerzania diety
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

 

2. zbyt długie karmienie gładkimi przecierami

Jeśli zdecydowaliście się na tradycyjne rozszerzanie diety niemowlaka, pamiętaj, że dziecko już od początku powinno poznawać różne konsystencje i tekstury pokarmów. Najnowsze zalecenia mówią, że tylko w 1 miesiącu rozszerzania diety pożywienie dla malucha może stanowić wyłącznie gładkie papki i przeciery. W kolejnych miesiącach dziecko powinno już uczyć się rozgniatać drobne kawałki jedzenia językiem. Natomiast stosując metodę BLW już od samego początku możesz proponować dziecku miękkie kawałki do samodzielnego jedzenia. Podawanie dziecku posiłków o różnej konsystencji pozwala na prawidłowy rozwój aparatu mowy oraz uczy samodzielności.

 

jak podawac dziecku jedzenie w kawalkach
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

3. zbyt szybkie zastępowanie mleka posiłkiem stałym

Rozszerzanie diety niemowlaka polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych do jego diety. Na początku jest to jedynie poznawanie nowych smaków, a dopiero z czasem, gdy dziecko zauważy, że posiłkiem też może się nasycić, samo naturalnie przejdzie z karmienia mlekiem na posiłki stałe. Oznacza to, że podczas rozszerzania diety, tak samo karmimy dziecko mlekiem na żądanie. Nie zastępujemy jednego karmienia śniadaniem, obiadkiem, czy deserkiem. Mleko jest posiłkiem o wiele bardziej wartościowym od „normalnego” jedzenia. Mleko mamy lub modyfikowane powinno stanowić podstawę diety niemowlaka (do ukończenia 1 roku życia).

 

mleko po pierwszym roku zycia
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

4. dosładzanie i solenie potraw

Dodawanie cukru oraz soli do posiłków dla niemowląt jest zbędne. Dzienne zapotrzebowanie malucha na sód pokrywa mleko mamy lub modyfikowane, które stanowi podstawę diety niemowlaka oraz sód naturalnie występujący w produktach spożywczych. Natomiast dodany cukier jest niepotrzebnym składnikiem diety, a jego nadmiar w diecie dziecka może doprowadzić w przyszłości do próchnicy zębów oraz otyłości i chorób z nią związanych. Najnowsze zalecenia mówią, że należy unikać zarówno soli, jak i cukru w diecie niemowlaka i małego dziecka.

 

sól w diecie niemowlaka od kiedy solić
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

 

5. zbyt wiele posiłków w ciągu doby

Według aktualnych zaleceń niemowlak (zarówno karmiony piersią, jak i mlekiem modyfikowanym) w ciągu doby powinien otrzymywać:

– w wieku 6-8 miesięcy 2-3 posiłki uzupełniające (poza mlekiem)

– w wieku 9-24 miesięcy 3-4 posiłki uzupełniające + 1-2 przekąski  (poza mlekiem)

Zbyt częste karmienie dziecka pokarmami stałymi może prowadzić do szybkiego odstawienia mleka. Przekarmianie może także w przyszłości grozić otyłością. Zbyt wiele posiłków w ciągu dnia sprawia także, że maluch nie odczuwa głodu, a co za tym idzie, nie rozumie, że jedzenie służy zaspokajaniu tej potrzeby.

 

rozszerzanie diety 2020
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

6. karmienie metodą: „na samolocik”, „za dziadka i babcię”, „jeszcze jedna łyżeczka” itp.

Metody karmienia naszych babć, to nic innego jak zmuszanie dziecka do jedzenia, w momencie kiedy ono wcale nie ma na to ochoty. Wyobraź sobie sytuację, kiedy nie możesz samodzielnie jeść i Twój partner, czy rodzic musi Cię karmić. Jakbyś się czuła, gdyby na siłę wpychał Ci jedzenie do ust mimo Twoich protestów? Mam nadzieję, że zadziałało to na Twoją wyobraźnię 🙂 Jeśli dziecko odmawia posiłku, nie należy karmić go na siłę. Być może maluch jest zmęczony, senny lub po prostu nie jest głodny. Nie zmuszaj go do jedzenia, zaczekaj i zaproponuj posiłek za godzinę, czy dwie.

7. dopajanie niemowląt przed 6 miesiącem życia

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańska Akademia Pediatryczna, jak i Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci jednogłośnie mówią, że zdrowe niemowlęta karmione na żądanie, w pierwszym półroczu życia, nie wymagają podawania żadnych płynów poza mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym.

 

czy dopajać niemowlę
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

8. podawanie do picia soków zamiast wody

Najnowsze zalecenia mówią, że powinniśmy unikać soków dla niemowląt. Są one zbędnym składnikiem diety – lepiej podać dziecku świeży owoc, czy warzywo. Przyzwyczajenie niemowlęcia do picia słodkich napojów może mieć opłakane skutki w przyszłości. Po pierwsze, mogą one znacząco zmniejszyć ilość spożywanego przez dziecko mleka, powodując odstawienie od piersi, czy niechęć do mleka modyfikowanego. Po drugie, cukry zawarte w sokach powodują próchnicę zębów, a nadmiar cukru w diecie grozi w przyszłości wieloma problemami zdrowotnymi. Zamiast soku lepiej jest podać dziecku owoc lub warzywo.

9. zwlekanie z pokarmami potencjalnie alergizującymi (np. orzechy, gluten, mleko, jajko, ryby)

Najnowsze badania jasno wskazują, że nie powinniśmy opóźniać wprowadzania ani eliminować z diety pokarmów potencjalnie alergizujących. Specjaliści mówią, że opóźnione wprowadzanie potencjalnie alergizującego pokarmu do diety dziecka nie zabezpiecza go przed możliwą alergią na niego.

 

rozszerzanie diety produkty alergizujące
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

10. zbyt szybkie poddawanie się, bo dziecko „nie lubi” danego smaku

Jeżeli maluch nie wykazuje zainteresowania danym produktem, nie poddawaj się. Specjaliści od żywienia niemowląt mówią, że potrzeba nawet kilkunastu prób, aby polubić dany smak, zapach, czy konsystencje. W końcu maluch powinien zaakceptować nowy smak. Jeśli tego nie zrobi, dopiero po tych wszystkich próbach, możesz powiedzieć, że go nie lubi.

Rozszerzanie diety niemowlaka — jak uniknąć błędów?

Jeśli chcesz uniknąć popełnienia wyżej wymienionych błędów, polecam Ci zajrzeć do mojego PAKIETU PREMIUM. znajdziesz tam kompleksowy poradnik Rozszerzanie diety w 6 krokach, który pomoże Ci bez stresu wprowadzić wszystkie grupy produktów spożywczych do diety dziecka. Wraz z Jadłospisem na pierwsze 30 dni rozszerzania diety oraz moimi 150 przepisami dla niemowlaka, poradniki tworzą idealny pakiet na początek rozszerzania diety Twojego maluszka!

 

rozszerzanie diety ebook pakiet

 

Może Cię zainteresować: 10 najważniejszych zasad BLW

 

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • Infant and young child feeding, WHO, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016
  • NHS, Your baby’s first solid foods, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/
  • Bobas lubi wybór, T. Murkett G. Rapley, 2011

 

 BLW, rozszerzanie diety

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.

14 komentarzy dla “Rozszerzanie diety niemowlaka – 10 najczęstszych błędów”

  1. Ja bym jeszcze dodała zbyt szybkie podawanie „dorosłego” jedzenia. Jedni zbyt długo karmią papkami, inni od razu dają to, co sami jedzą.

    1. W przypadku karmienia piersią, mleko mamy w zupełności wystarczy. Przy takim upale najlepiej proponować pierś po prostu częściej. Co do mm, to przy upałach można rozważyć, ale najlepiej skonsultować to z pediatrą.

      1. Witam, a czy można podawać już kawałki, albo grudki gdy dziecko ma już 8 miesięcy, ale jeszcze nie siedzi samodzielnie, jedynie z podparciem? Wydaje mi się, że moje dziecko już by chciało jeść samodzielnie, bo często sięga do jedzenia ale boję się, że mogłoby się zakrztusić…

          1. Dziękuję bardzo za poradę, dziecko siadło więc nie ma już problemu. Natomiast mam się martwić jeśli dziecko nie chce jeść grudek, ale za to bardzo chętnie je kawałki? Nie krztusi się przy tym, czasem tylko przykleja mu się w buzi coś, ale daję mu wtedy popić i pomaga.

  2. Witam

    Mam pytanie odnośnie rezygnowania z jednego posiłku mlecznego na rzecz tego stałego. Kiedy to się odbywa, kiedy można powiedzieć , że dziecko się już najada takim posiłkiem ? Wiadomo każde dziecko jest inne ale jak to się ”objawia” . To moje pierwsze dziecko i jestem w tym temacie zielona 🙂

    1. Każde dziecko jest inne i każde w innym czasie zacznie się najadać posiłkami. Trzeba obserwować maluszka, karmić mlekiem na żądanie i pozwalać mu jeść tyle ile chce, a dziecko samo będzie regulowało sobie apetyt 🙂

  3. Dzień dobry
    Mam 8 miesięczne niemowlę i chciałabym zapytać czy nadal powinno się zachowywać odstęp 30-60 minut od karmienia piersią do posiłku stałego? Dodatkowo mam problem, ponieważ dziecko tak bardzo lubi posiłki stałe, że nie chce piersi, czasami wręcz jest głodne, ale nie jestem w stanie przekonać jej do piersi, co w takim przypadku? Czy nadal próbować ją przekonać do piersi i czekać z posiłkiem stałym aż zje? Czy to że dziecko je pierś tylko 3 razy dziennie (nie licząc nocy) jest ok? Karmienie nocne nadal pozostaje w porządku (ok 3-4 pobudek na jedzenie)

    1. Cześć Asia, trzeba podążać za dzieckiem, zasada jest taka, że w pierwszych miesiącach rozszerzania diety posiłki stałe podajemy po mleku, jednak nie w każdym przypadku się ona sprawdza. Jeśli widzisz, że maluch woli odwrotną kolejność, to podążaj za nim. Ważne jest tylko, aby pilnować, by dziecko nie zrezygnowało całkowicie z karmień mlekiem, a z tego co piszesz tych karmień macie całkiem sporo. Jeśli nie chce piersi przed posiłkiem, to proponuj ją po jedzeniu, żeby sobie popiło. Moim zdaniem 6-7 karmień na dobę to dobra ilość 🙂

  4. A czy podczas jednego posilku moge zapropnowac dziecku papke z lyzeczki, a nastepnie dac do raczki kawalek warzywa? Czy w jednym posilku raczej trzymamy sie tej jednej wybranrj konsustencji?

  5. Witam serdecznie,
    Mam córkę która ma 12 miesięcy. Nie toleruje rozgniecionych kawałków. Np wypluwa rozgnieciony makaron z zupki, ziemniaki, bądź warzywa. Natomiast potrafi zjeść kawałek szyneczki, paróweczki. Czy powinno to mnie martwić? Czy powinnam z nią udać się do specjalisty?

    1. Dzień dobry, jeśli to Panią niepokoi to jak najbardziej warto udać się do neurologopedy, aby zbadał buzię dziecka.

Komentarze zamiknięte.