maliny dla niemowlaka

Maliny dla niemowlaka

Maliny to jedne z najbardziej popularnych owoców lata i początku jesieni, które kuszą swoim słodko-kwaśnym smakiem i bogactwem wartości odżywczych. Rodzice zastanawiają się często, kiedy i w jakiej formie można wprowadzić te pyszne owoce do diety niemowlaka. Czy maliny dla niemowlaka to odpowiedni wybór? Jak podać maliny niemowlakowi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Od kiedy maliny dla niemowlaka?

Maliny można wprowadzić do diety niemowlaka już na etapie pierwszych smaków. Tak jak inne owoce, maliny można podać dziecku po 6 miesiącu, kiedy dziecko wykazuje już oznaki gotowości do rozszerzania diety. Sezon na maliny w Polsce trwa od lipca do września. To właśnie wtedy owoce te są najsmaczniejsze. Poza sezonem można kupić maliny w formie mrożonki (to także dobry wybór) lub gotowego deserku dla niemowląt.

Maliny dla niemowlaka — jak przygotować?

Maliny — karmienie łyżeczką

Dla dziecka, które rozpoczęło rozszerzanie diety metodą tradycyjną, możesz rozgnieść maliny widelcem na papkę. Maliny mają w sobie małe pestki, które są niegroźne dla malucha. Niektórym dzieciom, zwłaszcza na początku przygody z rozszerzaniem diety mogą przeszkadzać. Możesz wtedy rozgniecione maliny przetrzeć przez drobne sitko lub rozdrobnić blenderem. Mus z malin na początku możesz podać osobno lub jako składnik dania np. kaszki, owsianki lub jaglanki.

Maliny — BLW

Dla maluchów karmionych metodą BLW maliny możesz podać w całości. Powinny być one jednak lekko zgniecione/spłaszczone. Możesz je lekko zgnieść palcami lub widelcem. Młodszym dzieciom może jednak być trudno chwytać takie małe owoce. W takim przypadku możesz dodać maliny np. do pieczonej owsianki, placuszków, czy kostek z kaszy manny. Dlaczego warto zgniatać maliny dla młodszych dzieci? Owoce te są małe i okrągłe, oznacza to, że ich kształt może z łatwością zatkać drogi oddechowe malucha i spowodować zadławienie.

 

maliny dla niemowlaka

Mus z malin dla niemowlaka

Aby przygotować mus, wystarczy dokładnie rozgnieść maliny i przetrzeć je przez sito, aby pozbyć się pestek. Można dodać do niego słodkie owoce takie jak banan czy jabłko, aby nie był bardzo kwaśny. Taki mus jest idealny jako dodatek do kaszek, jogurtów czy innych dań. Mus z malin możesz przelać do foremek na lód i zamrozić. Dzięki temu będziesz mieć pod ręką gotowy dodatek do codziennych posiłków.

Mrożone maliny dla niemowlaka?

Poza sezonem na maliny warto sięgać po mrożone owoce i warzywa. Mrożenie jest najskuteczniejszym sposobem na przechowywanie owoców i warzyw. Mrożone maliny dzięki temu, że zbierane są w sezonie, są smaczniejsze niż te importowane z zagranicy. Podczas mrożenia warzywa i owoce zachowują większość wartości odżywczych, dlatego powinniśmy po nie sięgać szczególnie jesienią i zimą, kiedy wybór świeżych produktów jest niewielki.

Sok z malin dla niemowlaka — tak czy nie?

Słodkie napoje takie jak: soki, kompoty, czy herbatki nie są zalecane dla niemowląt. Maluchy w pierwszym roku życia do picia powinny otrzymywać jedynie mleko mamy lub mleko modyfikowane i wodę do picia. Także po pierwszym roku życia ilość wypijanych przez dziecko soków również powinna być niewielka. Podawanie soków dla niemowląt może powodować u maluchów brak apetytu, otyłość związaną z nadmiarem spożywanych kalorii oraz próchnicę, która jest efektem przedłużonej ekspozycji zębów na cukry zawarte w soku.

Plamy z malin — jak usunąć?

Dzieci jedząc miękkie owoce, takie jak maliny często rozgniatają je w rękach, co powoduje, że sok brudzi ich ubrania. Jeśli szybko zareagujesz i zajmiesz się plamą zaraz po jedzeniu, nie będziesz musiała jej nawet specjalnie zapierać. Świeże ślady po malinach wystarczy polać wrzącą wodą. Gorącą wodę nalewamy bezpośrednio na zabrudzenie, aż plama całkowicie zniknie. Po tym warto przepłukać ubranko albo od razu wrzucić je do pralki. Zaschnięte plamy najlepiej najpierw namoczyć, następnie potraktować sokiem z cytryny, wyprać i dobrze wypłukać. Na niedoprane plany po malinach może pomóc także suszenie w pełnym słońcu.

 

Może Cię zainteresować: Jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek?