herbatka dla niemowlaka

Herbatka dla niemowlaka

Kiedyś podawanie herbatki dla niemowląt już od pierwszych dni życia było normą. Nasze mamy i babcie serwowały nam najczęściej herbatę z kopru włoskiego oraz rumianek na różne dolegliwości. Dzisiaj wiemy, że herbatka dla niemowlaka to nie jest produkt, który powinniśmy podawać naszym maluszkom.

Co do picia dla niemowlaka karmionego piersią?

Niemowlęta karmione piersią na żądanie przez pierwsze 6 miesięcy nie potrzebują dodatkowych napojów, wystarcza im mleko mamy. Naturalny pokarm kobiecy dostarcza maluszkowi zarówno odpowiednią ilość płynów, jak i składników odżywczych. Mleko mamy zmienia się wraz z rozwojem dziecka, a jego skład jest zawsze odpowiedni do potrzeb malucha. Dlatego przez pierwsze pół roku życia dziecka najlepiej karmić wyłącznie piersią, a wodę do picia wprowadzić dopiero po 6 miesiącu wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety.

Wcześniejsze dopajanie niemowlaka karmionego piersią może skutkować mniejszym spożyciem mleka mamy, co z kolei niesie za sobą inne konsekwencje. Mniejsze spożycie mleka to też mniejsza ilość spożytych kalorii, a także zmniejszenie produkcji mleka u mamy. To wszystko może doprowadzić do wcześniejszego odstawienia od piersi.

 

herbatka dla niemowlaka a karmienie piersia

Co do picia dla niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym?

Podobne zalecenia odnoszą się do niemowląt karmionych mieszanką. Jeśli z jakiegoś powodu mama nie może karmić piersią, przez pierwsze pół roku należy podawać niemowlakowi na żądanie mleko modyfikowane początkowe. Mleko modyfikowane stworzone jest na wzór mleka mamy, a co za tym idzie, również można nim karmić niemowlaka przez pierwsze pół roku bez przepajania wodą.

Wcześniejsze wprowadzenia wody może skutkować mniejszym spożyciem mleka, a co za tym idzie dostarczeniem mniejszej ilości kalorii. Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym będzie odpowiednio nawodnione tylko wtedy, gdy będziemy ściśle trzymać się receptury mleka. Nie należy dodawać większych lub mniejszych ilości wody do mieszanki niż ilości zalecane przez producenta. Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym wodę do picia wprowadzamy również po 6 miesiącu wraz z początkiem rozszerzania diety.

„Stan nawodnienia niemowląt różni się znacznie od stanu nawodnienia dorosłych. Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest 4-krotnie większe niż u dorosłych. Pokarm matki (lub mleko modyfikowane) dostarczają odpowiednią objętość płynu zdrowym niemowlętom do 6. m.ż.”

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021

Woda do picia

Wiesz już, że do 6 miesiąca życia zdrowe dziecko nie potrzebuje niczego więcej niż mleko mamy i/lub mleko modyfikowane. A co po 6 miesiącu?

Rozpoczynając rozszerzanie diety zaczynamy również wdrażać naukę picia wody z kubeczka. Rekomendowane jest, aby była to woda źródlana lub naturalna woda mineralna, ale musi być niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa. Nie każda woda będzie odpowiednia dla niemowlaka. Tutaj możesz sprawdzić, które wody butelkowane można podać małemu dziecku: Woda dla niemowląt – ranking.

 

herbatka dla niemowlaka jaka

Herbatka dla niemowlaka – jakich produktów unikać?

Kiedyś herbatki dla niemowląt podawano już od pierwszych dni życia. Obecne zalecenia mówią, że przez pierwsze pół roku dziecko powinno pić jedynie mleko mamy i/lub mleko modyfikowane. Po 6 miesiącu natomiast najlepszym dodatkowym napojem dla niemowlaka jest woda. Herbaty, soki, kompoty nie są zalecane. Podawanie poza mlekiem mamy/modyfikowanym tylko wody do picia pomaga w kształtowaniu zdrowych nawyków.

Zwykłe herbaty (np. zielona, czarna) nie są zalacane ze względu na zawartość teiny. To substancja psychoaktywna, która działa pobudzająco na organizm i może u dziecka powodować nadpobudliwość i problemy ze snem. Dodatkowo teina ogranicza wchłanianie żelaza, które jest kluczowym składnikiem w diecie niemowląt i małych dzieci.

Unikać też należy herbatki koperkowej. W ziarnach kopru włoskiego (czyli w herbatkach i oleju również) występuje estragol – substancja która uznana jest za rakotwórczą i neurotoksyczną. Ze względu na to, że do tej pory nie mamy dostatecznych danych na temat bezpieczeństwa kopru włoskiego, dzieci do 4 roku życia nie powinny spożywać takiej herbaty. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Herbatka koperkowa dla niemowlaka?

Nie sięgajmy również po herbatki granulowane dla niemowląt. To nic innego niż cukier (lub słodzik) z dodatkiem aromatów i niewielką ilością ekstraktu roślinnego. Taki napój to przede wszystkim słodka woda, która niewiele ma wspólnego z herbatą.

Poniżej możesz zobaczyć jaki skład mają popularne herbatki dla niemowląt:

herbatka dla niemowlaka
Kliknij, aby powiększyć obrazek.

Jaka herbatka dla niemowlaka będzie bezpieczna?

A co jeśli chciałabyś podać dziecku po 6 miesiącu raz na jakiś czas coś ciepłego do picia? Czy są jakieś bezpieczne herbatki dla niemowląt?

Najlepiej byłoby podawać dziecku do picia po prostu wodę (można podać ciepłą 😉). Jeśli jednak potrzebujesz podać coś innego, coś na ciepło, abyście razem mogli usiąść i wypić, to najbezpieczniejsze będą:

  • herbata rooiboos – jest to napar z liści czerwonokrzewu afrykańskiego, który nie zawiera kofeiny lub
  • herbaty owocowe z suszu owocowego (takie z kawałkami owoców, do zaparzania, nie granulowane).

 

Tutaj przykładowe herbatki ze składem odpowiednim dla młodszych dzieci:

 

herbatka dla niemowlaka polecam
Kliknij, aby powiększyć obrazek.

Herbatki ziołowe dla niemowląt

Herbatek ziołowych typu rumianek, czystek, pokrzywa itd. nie polecam stosować u niemowlaka na własną rękę. Zioła mogą mieć silne działanie, powodować skutki uboczne lub wchodzić w interakcje z  jakimiś lekami, które przyjmuje maluch. Przed podaniem jakichkolwiek ziół najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Pamiętaj, że:

  • zdrowemu niemowlakowi do 6 miesiąca wystarcza mleko mamy i/lub mleko modyfikowane,
  • podczas rozszerzania diety należy zacząć uczyć dziecko picia wody z kubeczka,
  • niemowlętom najlepiej nie podawać do picia słodkich napojów np. soków, kompotów, herbatek granulowanych,
  • maluchom nie podajemy też herbat zawierających teinę,
  • bezpieczną opcją jest herbata rooiboos lub taka z suszu owocowego,
  • nie leczymy niemowląt ziołami, tylko udajemy się do lekarza.

 

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD, Standardy medyczne Pediatria, 1/2016
  • Praktyczne aspekty wyboru wody w żywieniu zdrowych niemowląt i młodszych dzieci,  Pediatr. Med. Rodz., 2018, 14 (1), p. 33–46

 

6 komentarzy dla “Herbatka dla niemowlaka”

  1. Witam. Mam duży dysonans co do zasady nie przepajania wodą niemowlaka do 6 m. ż. Zarówno przy pierwszym jak i przy drugim dziecku pediatra dała nam zalecenia podawanie piersi lub mm zgodnie z zasadami wskazanymi na opakowaniu mleka. Ale drugiemu dziecku w wieku 6 tyg „pojawiła” się przepuklina obustronna pachwinowa. I tutaj chirurdzy zalecali nam podawanie dużej ilości wody między karmieniami, tak żeby rozrzedzić treść jelitową i nie doprowadzać do zatwardzeń i zaparć. Konsultowałam to z 3 chirurgami i każdy mówił to samo. A więc są różne praktyki lekarskie. Finalnie podawałam wodę. Zarówno przed jak i po operacji. Dziecko rozwijało i rozwija się prawidłowo.

    1. Kasia, rekomendacje dotyczące niepodawania wody przed 6 miesiącem odnoszą się do zdrowych niemowląt. Jeśli otrzymaliście zalecenia przepajania dziecka od lekarza, to należy się do nich stosować.

  2. Mam pytanie, otóż na opakowaniu herbaty Rooibos dla dzieci, tej polecanej (pierwsze z lewej od góry) jest informacja że jest ona dla dzieci powyżej 3 r.z…z resztą nie tylko na tej. Zastanawiam się wiec czy to jakaś taka zapobiegawcza informacja od firmy, a herbatka będzie odpowiednia także dla niemowlaka? Skład nie budzi zastrzeżeń

    1. Magdaleno, skład tej herbatki nie budzi moich zastrzeżeń i wygląda na odpowiedni dla niemowląt. Producent może oznaczyć produkt jako odpowiedni dla niemowląt, tylko wtedy, gdy zarejestruje go jako środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, co jak podejrzewam wymaga większej ilości przeprowadzonych badań i łączy się z większymi kosztami.

  3. Wydaje mi sie ze aktualne zalecenia rozszerzania diety nie zawierają już podziału na dzieci karmione piersią i mm.

    1. Zgadza się, w tekście jest to rozgraniczone, aby łatwiej było znaleźć informacje, ponieważ rodzice często wpisują w wyszukiwarkę „co do picia dla niemowlaka karmionego piersią” albo „co do picia dla niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym” 🙂

Komentarze zamiknięte.