pierwszy tydzień blw

Pierwszy tydzień BLW

Metoda karmienia BLW (Baby-Led Weaning) staje się coraz popularniejszym modelem rozszerzania diety niemowląt. Wpływ na to mają przede wszystkim korzyści wynikające ze stosowania tej metody rozszerzania diety. Dziecko jedząc samodzielnie ma możliwość podejmowania decyzji co do spożywanych pokarmów. Rozwija także umiejętność żucia i gryzienia, przy czym nie odczuwa presji zjedzenia posiłku. Decydując się na metodę BLW można jednak mieć początkowo pewne obawy i wątpliwości. Szczególnie stresujący dla rodziców bywa pierwszy tydzień BLW, czyli początek przygody ich dziecka z jedzeniem.

Kiedy zacząć rozszerzanie diety metodą BLW?

Zalecenia czasowe co do wprowadzania metody BLW są takie same jak przy tradycyjnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających — rekomendacje mówią o rozpoczęciu rozszerzania diety od około 6 miesiąca życia dziecka. Warto jednak pamiętać, że każdy maluch rozwija się w indywidualnym tempie i to właśnie do niego powinno być dostosowane rozszerzanie diety. Aby stwierdzić, że jest to dobry czas na wprowadzenie pokarmów uzupełniających, warto obserwować, czy dziecko wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety.

Od kiedy BLW?

Kluczowa jest umiejętność stabilnego siedzenia samodzielnie lub z pomocą podparcia — może być to wykorzystanie krzesełka do karmienia albo ułożenie dziecka na kolanach rodzica. Prawidłową pozycję pokazaną przez fizjoterapeutę znajdziesz w artykule: Jak karmić dziecko, które nie siedzi? Dodatkowo warto obserwować reakcję dziecka na propozycje dań. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie jedzeniem, próbuje samodzielnie spożywać posiłek czy korzystać z łyżeczki, otwiera buzię i chętnie je, jest to znak, że można zacząć rozszerzać dietę, również metodą BLW.

 

pierwszy tydzień blw rozpiska

BLW a brak zębów

W przypadku, gdy dziecko nie posiada jeszcze zębów, radzi sobie z rozdrabnianiem pokarmu w inny sposób — za pomocą języka i dziąseł. Brak zębów nie jest przeciwwskazaniem do stosowania metody BLW. Warto w takiej sytuacji obserwować zachowanie dziecka, co pozwala na dostosowanie twardości pokarmu do jego umiejętności. Początkowo najlepiej sprawdzą się ugotowane na parze miękkie warzywa oraz dojrzałe owoce pokrojone w słupki.

Pierwszy tydzień BLW — ile posiłków i kiedy je podawać?

Dla niemowląt po 6 miesiącu życia zaleca się wprowadzanie 2-3 posiłków uzupełniających dietę mleczną. Oczywiście można zacząć od 1-2 posiłków i stopniowo z czasem zwiększać ich ilość. Posiłki te powinny początkowo stanowić kawałki gotowanych warzyw, dojrzałych owoców, produkty zbożowe takie jak kasze, czy makarony. Następnie warto urozmaicać te dania o kawałki gotowanego mięsa, jajek, czy ryb, które są najlepszymi źródłami żelaza.

Posiłki stałe na początkowym etapie rozszerzania diety należy proponować dziecku między sesjami karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym. To znaczy, że nie pomijamy mleka na rzecz posiłków, a jedzenie jest uzupełnienie mlecznej diety.

Uwzględniając w diecie dziecka posiłki uzupełniające warto kierować się możliwościami rodziców — pory posiłków powinny być tak ustalone, aby mieć czas na spokojne, wspólne zjedzenie posiłku, a następnie posprzątanie twórczego bałaganu. Metoda BLW zakłada bowiem, że posiłki maluch spożywa razem z resztą rodziny. Potrawy serwowane dziecku powinny być takie same jak dla reszty rodziny. Oczywiście posiłki powinny być też dopasowane do potrzeb maluszka — nie powinny zawierać produktów zakazanych dla niemowląt.

 

pierwszy tydzień blw kiedy zacząć

Pierwszy tydzień BLW — przykładowa rozpiska

Poniżej znajdziesz przykładową rozpiskę na pierwszy tydzień BLW. Jeśli potrzebujesz gotowego przewodnika wraz z przepisami na pierwszy miesiąc, zajrzyj do mojego Jadłospisu dla niemowlaka na pierwsze 30 dni rozszerzania diety.

Dzień 1:

Posiłek nr 1. Różyczki brokuła oraz kawałki dyni gotowane na parze

Dzień 2:

Posiłek nr 1. Kulki z płatków jaglanych ugotowanych na wodzie z dodatkiem jabłka.

Posiłek nr 2. Ziemniak i marchewka pokrojone w słupki, gotowane na parze.

Dzień 3:

Posiłek nr 1. Budyń jaglany z gruszką podawany na 2 łyżeczki.

Posiłek nr 2. Brokuł, ziemniak, marchewka gotowane na parze + kawałek piersi z indyka.

Dzień 4:

Posiłek nr 1. Kasza manna BLW gotowana na wodzie z dodatkiem jabłka startego na małych oczkach.

Posiłek nr 2. Kawałek piersi z indyka + kalafior i fasolka szparagowa gotowana na parze.

Dzień 5:

Posiłek nr 1. Kulki z płatków owsianych gotowanych na wodzie z dodatkiem banana.

Posiłek nr 2. Kalafior, fasolka szparagowa, buraczek gotowane na parze.

Dzień 6:

Posiłek nr 1. Jaglanka gotowana na parze z marchewką startą na drobnych oczkach.

Posiłek nr 2. Kawałki awokado i jajko gotowane na twardo pokrojone w ćwiartki.

Dzień 7: 

Posiłek nr 1. Owsianka z suszoną śliwką.

Posiłek nr 2. Jajko na twardo pokrojone w ćwiartki + kawałki dyni i ziemniaków gotowanych na parze.

Pierwszy tydzień BLW — przykłady pokarmów

pierwsze posiłki blw

Jakie mogą być trudności w pierwszych tygodniach BLW?

Brak chęci do jedzenia lub zjadanie niewielki ilości

Odmowa jedzenia przez dziecko to jedna z największych trudności, z którą spotykają się rodzice zaczynający przygodę z BLW. W pierwszej kolejności warto zaobserwować, czy wynika to z braku gotowości do rozszerzania diety, czy dziecko jednak podejmuje próbę jedzenia, ale zjada niewiele. W pierwszym przypadku warto dać dziecku jeszcze chwilę czasu, aby nabrało gotowości do jedzenia posiłków innych niż mleko. Jeśli natomiast dziecko na początku zjada niewiele, nie martw się. Tak zazwyczaj wyglądają początki rozszerzania diety. Poza tym dzieci potrzebują nawet do kilkunastu prób podania nowej potrawy, nim ją zaakceptują. Zatem nie zniechęcaj się. Dziecko z czasem zacznie jeść więcej.

Pamiętaj również, że to dziecko decyduje ile posiłku zje, więc nie martw się, jeśli początkowo będzie jadło niewiele — zje tyle, ile w danym momencie potrzebuje.

Zgniatanie i wyrzucanie posiłku zamiast jedzenia

Rodzice często skarżą się, że na początku przygody z BLW więcej jedzenia trafia na podłogę niż do buzi maluszka. Dla niektórych jest to trudne do zaakceptowania, jednak tak zazwyczaj wygląda pierwszy tydzień BLW. Jest to w pełni naturalne zachowanie na początku nauki samodzielnego jedzenia. Dziecko uczy się i poznaje konsystencje produktów nie tylko je jedząc, ale również badając innymi zmysłami, w tym dotykiem. Z czasem dziecko mniej czasu będzie poświęcać na zabawę jedzeniem, a więcej na kierowanie posiłków do buzi i zjadanie.

Krztuszenie się jedzeniem

Do trudności budzącej największe obawy rodziców należy krztuszenie się i wypluwanie kawałków jedzenia przez dziecko. Występuje ono podczas początkowej nauki jedzenia, gdy dziecko uczy się radzić sobie z kawałkami pokarmu. Prawidłowa praca mięśni twarzy i języka oraz odruch połykania kawałków pokarmu dopiero się kształtuje. Z czasem, gdy dziecko nabędzie już wszystkich umiejętności, krztuszenie się pokarmami zaniknie. Jak zmniejszyć ryzyko zadławienia się posiłkiem, dowiesz się z mojego artykułu: BLW a zadławienie i zakrztuszenie.

 

Może Cię zainteresować: BLW – czy jest bezpieczne?

Co może Cię zaskoczyć?

Podczas pierwszych prób jedzenia metodą BLW rodziców często zaskakują kawałki jedzenia w kupie niemowlaka, które znajdują podczas przewijania malucha po posiłku. To całkowicie normalne, że jedzenie w podobnej formie, jak podaliśmy niemowlakowi, pojawia się w pieluszce. Maluchy na początku rozszerzania diety nie przeżuwają jeszcze pokarmów i nie rozdrabniają ich zbyt dokładnie w jamie ustnej, a często w pierwszych dniach po prostu od razu połykają kawałki jedzenia. Organizmowi, który dopiero uczy się trawić inne produkty niż mleko, ciężko jest przetrawić dokładnie jedzenie w większych kawałkach. Dlatego kupa niemowlaka na początku rozszerzania diety często zaskakuje rodziców 🙂

Wsparcie w rozszerzaniu diety metodą BLW

Masz w planach rozszerzanie diety swojego bobasa metodą BLW? Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Napisałam poradnik BLW, który jest praktycznym wsparciem dla rodziców. Kliknij w obrazek poniżej i sprawdź co znajdziesz w moim e-booku ⬇

 

 

 

Źródła:

  • Szajewska H., Piotr Socha P. Horvath A., Rybak A., Zalewski B. M., Nehring-Gugulska M., i in.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria 2021, 18.
  • Białek-Dratwa A., Soczewka M., Grajek M., Szczepańska E., Kowalski O.: Use of the Baby-Led Weaning (BLW) Method in Complementary Feeding of the Infant—A Cross-Sectional Study of Mothers Using and Not Using the BLW Method. Nutrients 2022, 14(12), 2372.
  • Białek-Dratwa A., Soczewka M., Grochowska-Niedworok E.: Rozszerzanie diety niemowlęcia z wykorzystaniem metody baby-led weaning („bobas lubi wybór”). Pediatr Med Rodz 2020, 16(4), 362–367.
  • Toporowska-Kowalska E., Funkowicz M.: Kształtowanie preferencji smakowych we wczesnym okresie życia. Stand Med Pediatr 2015, 12, 689-697.
  • G. Rapley, T. Murkett, Bobas lubi wybór, 2019