Ile powinno jeść niemowlę tabela żywienia

Ile powinno jeść niemowlę – tabela

Rodzice niemowląt często zastanawiają się, czy ich maluchy piją wystarczającą ilość mleka. Na etapie rozszerzania diety dochodzą także wątpliwości co do ilości zjadanych przez dziecko pokarmów stałych. Ile powinno jeść niemowlę? Co mówi tabela żywienia, a co praktyka? Co ile karmić noworodka, a co ile starszego niemowlaka? Co z karmieniem na żądanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej.

Karmienie piersią na żądanie

Nie ma wątpliwości, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia maluszków. Obecnie zalecane jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Po 6 miesiącu należy rozpocząć rozszerzania diety, czyli wprowadzanie produktów stałych do diety niemowlaka. Jednocześnie zalecane jest dalsze karmienie piersią na żądanie, czyli karmienie dziecka wtedy, kiedy tego potrzebuje. Maluszki same wiedzą, kiedy i ile pokarmu potrzebują. Dlatego tak ważne jest wsłuchanie się w sygnały, jakie przekazuje nam dziecko.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Kiedyś uważało się, że na żądanie karmi się jedynie piersią, ponieważ mleko mamy jest lekkostrawne i żołądek maluch karmionego piersią opróżniany jest bardzo szybko. Natomiast mleko modyfikowane traktowano jako pokarm, który podaje się o wyznaczonych przez rodzica porach np. co 3 godziny. Na szczęście już odchodzi się od karmienia według zegarka. Dlaczego na szczęście? Ponieważ zarówno maluch karmiony piersią, jak i dziecko pijące mleko modyfikowane, tak samo mogą potrzebować pokarmu o różnych porach, nie tylko w godzinach wyznaczonych przez opiekuna. Dlatego obecnie zaleca się karmić mlekiem modyfikowanym na żądanie, tak samo jak piersią. Czyli niemowlę pijące mieszankę powinno otrzymywać butelkę wtedy, kiedy potrzebuje oraz wypijać taką ilość mleka, jaką chce.

Ile powinno jeść niemowlę — tabela karmienia mlekiem w 1 roku życia

Oczywiście istnieją tak zwane schematy karmienia niemowląt. Jednak od razu muszę zaznaczyć, że nie należy ich brać dosłownie. W tabelach żywienia niemowląt znajdziemy orientacyjne wartości, jeśli chodzi o liczbę karmień, czy ilość podawanego mleka. Są to uśrednione wartości, które możemy potraktować jako punkt odniesienia, podpowiedź, ale nie powinniśmy karmić dziecka dokładnie według tych schematów.

 

Ile powinno jeść niemowlę tabela
Ile powinno jeść niemowlę — tabela na podstawie: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021

Ile powinno jeść niemowlę — tabela a praktyka

W tabeli powyżej znajdziesz informacje o średnich liczbach karmień i orientacyjnych wielkościach porcji dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Jak czytać taką tabelę? Według tego schematu karmienie noworodka piersią powinno zazwyczaj występować od 8 do 12 razy na dobę. Natomiast maluch w tym samym wieku pijący mleko modyfikowane może tych karmień mieć od 8 do 10, a średnia porcja, jaką piją noworodki karmione mieszanką to 110-120 ml. Pamiętaj, że to tylko przykładowe wartości. Jeśli Twój maluch w tym wieku pije 12 porcji mleka modyfikowanego po 90 ml, to także jest ok 🙂 Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne. Jedne piją więcej mleka, a inne mniej. Jeśli maluch prawidłowo przybiera na wadze, to nie ma powodów do obaw.

 

ile mleka wypija noworodek tabela

Ile powinno jeść niemowlę podczas rozszerzania diety

Jeśli chodzi o etap rozszerzania diety, to tu także dziecko powinno decydować o tym, ile posiłku chce zjeść. Najważniejsza zasada żywienia dzieci mówi, że: Rodzic decyduje o tym, kiedy i co zaproponuje dziecku do jedzenia, ale to dziecko decyduje, ile zje i czy w ogóle zje posiłek. Dlatego zadaniem rodzica jest zadbanie o to, by dziecko podczas rozszerzania diety otrzymywało regularnie pełnowartościowe, dobrze zbilansowane posiłki. Natomiast to dziecko wie najlepiej, ile jedzenia potrzebuje. Warto o tym pamiętać i nie kontrolować, nie odmierzać i nie ważyć porcji jedzenia dla dziecka 🙂 Nie należy też porównywać dzieci i wielkości ich posiłków. Maluch tak jak dorośli, miewają różny apetyt. Dlatego nie warto się martwić o to, że jednego dnia dziecko zjadło 2-3 łyżeczki zupy, a innego całą miseczkę. Szczególnie na początku rozszerzania diety, kiedy często maluchy jedzą niewiele. W pierwszym roku życia dziecko pije jeszcze mleko, które dostarcza sporą ilość substancji odżywczych oraz energii.

Rozszerzanie diety a karmienie mlekiem — jak to pogodzić?

Najważniejsza zasada to ta, że maluchom na początku rozszerzania diety nie zastępujemy mleka posiłkiem stałym. Pierwsze warzywa, owoce, czy kaszki, nie są w stanie dorównać mleku pod względem wartości odżywczych oraz kaloryczności. Poza tym, na początku rozszerzania diety ilości zjadanych posiłków są niewielkie, dlatego nie zaspokoją głodu maluszka. Po 6 miesiącu dalej karmimy mlekiem na żądanie, a posiłki stałe podajemy między karmieniami mlekiem np. w odstępie 30-60 minut od zakończenia karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym. Z czasem odstępy między karmiami naturalnie się wydłużą. Zazwyczaj około 10 miesiąca posiłki stałe powoli zastępują karmienia mlekiem.

 

Może Cię zainteresować: Schemat rozszerzania diety w praktyce