niemowlę nie chce pić mleka

8 powodów dlaczego niemowlę nie chce pić mleka

Twoje niemowlę nie chce pić mleka? Wiem, że to trudna sytuacja, ale zachowaj spokój. Najczęściej jest to tylko krótkotrwała niechęć spowodowana jakimś wydarzeniem w życiu dziecka (np. pojawieniem się kolejnego zęba, skokiem rozwojowym, czy infekcją). Jednak czasem zdarza się, że dziecko na zawsze porzuca lubiane dotąd mleko. Dlaczego niemowlę nie chce pić mleka? Jak sobie z tym poradzić?

To zależy…

Oczywiście, jak zawsze nie ma jednej łatwej odpowiedzi. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się niemowlak, wieku dziecka, sposobu karmienia, techniki itd. Ale niezależnie od sytuacji, zawsze najpierw trzeba poszukać przyczyn niechęci do mleka i nie należy podejmować pochopnych decyzji (np. o zmianie mleka, czy wcześniejszym rozszerzaniu diety). Powodów, dla których niemowlę nie chce pić mleka może być wiele. Warto się skupić na dziecku i badawczo je obserwować.

Dlaczego niemowlę nie chce pić mleka?

1. ząbkowanie

Pojawianie się nowych zębów często bywa bolesne i nieprzyjemne. Maluch staje się wtedy drażliwy, marudny i nie w humorze. To wszystko sprawia, że dziecko traci apetyt i skupia się wyłącznie na ukojeniu bólu i swędzenia dziąseł. Smoczek lub pierś podczas karmienia dodatkowo podrażniają bolesną okolicę, w związku z tym maluch unika ich jak może. Podczas ząbkowania warto skupić się wyłącznie na dziecku, zapewnić mu spokój i wyciszenie w ramionach rodziców oraz…. chłodzący gryzak, aby choć trochę uspokoić swędzące dziąsła.

 

Ząbkowanie kiedy się zaczyna

 

2. skok rozwojowy

Często niechęć do mleka związana jest z kluczowymi etapami rozwoju dziecka, zwanymi skokami rozwojowymi. Niemowlak nabywa wtedy całkiem nowe umiejętności, jest bardziej ciekawy świata, buzują w nim nieznane dotąd emocje. Skoki rozwojowe bywają bardzo burzliwe, maluch może wtedy nie chcieć jeść, ponieważ próbuje odkrywać świat i siebie, a głód jest ostatnią rzeczą jaką zaprząta swoje myśli 🙂 Na poniższym schemacie możesz sprawdzić, czy akurat wypada okres skoku rozwojowego:

 

3. choroba

Choroba u niemowląt często zaczyna się właśnie od braku apetytu. Dziecko, kiedy gorzej się czuje, zazwyczaj nie będzie chciało pić mleka. Obserwuj malucha, w jakich sytuacjach najczęściej płacze, zmierz mu temperaturę. Jeśli brak apetytu u dziecka będzie się utrzymywał, zgłoś się do lekarza. Odwodnienie u niemowląt może być śmiertelnie niebezpiecznie.

 

dlaczego niemowlę nie chce pić mleka

 

4. zmiana karmienia z piersi na butelkę

Jeśli z jakiegoś powodu musisz zrezygnować z karmienia piersią i przejść na mleko modyfikowane, musisz liczyć się z tym, że maluch nie od razu zaakceptuje picie z butelki. Dziecko przyzwyczajone do spożywania mleka z ciepłej piersi rodzicielki, niełatwo będzie przekonać do picia przez smoczek. Maluch w porze karmienia będzie oczekiwał od Ciebie, że jak zwykle przystawisz go do piersi i pozwolisz ssać. Jeśli tego nie otrzyma, będzie bardzo niezadowolony i rozczarowany, więc nie dziw się, że nie chce butelki i mleka z niej płynącego. Warto w takiej sytuacji poprosić o pomoc kogoś z rodziny, kto zamiast Ciebie nakarmi dziecko. Maluch w ten sposób łatwiej przyzwyczai się do nowej sytuacji.

 

niemowlę nie chce pić mleka

5. niesmaczne mleko modyfikowane

Mleka modyfikowane różnią się między sobą smakiem, więc dziecko może nie zaakceptować nowej mieszanki od razu. Najlepiej by zmiana mleka modyfikowanego była łagodna. Można np. wprowadzać je stopniowo, mieszając je z poprzednio spożywanym mleczkiem. Jeśli przechodzisz z karmienia piersią na mieszankę i niemowlę nie chce pić mleka z butelki, możesz zrobić tak samo, mieszając odciągnięte mleko z kupnym mlekiem. Z każdym dniem należy zmieniać proporcje, zmniejszając udział „starego” mleka.

Taka sama sytuacja może wydarzyć się, jeśli dziecko przechodzi na mleko następne (nawet jeśli będzie tej samej firmy). Mleka te różnią się składem, w związku z tym smak też może się nieco różnić. Tak jak powyżej, możesz wtedy stopniowo przejść na mleko następne, dodając go po trochu do poprzedniego mleka.

 

niemowlę nie chce pić mleka modyfikowanego

 

6. nieodpowiedni smoczek od butelki

Dziecko może niechętnie podchodzić do mleka, jeśli smoczek od butelki, którą karmisz jest nieodpowiedni. Może chodzić o jego kształt lub materiał, z którego jest wykonany, a także o prędkość wypływania mleka. Jeśli płynie zbyt szybko lub zbyt wolno, maluch będzie się irytował i zniechęci się do picia mleka. W takim przypadku trzeba próbować aż do skutku, zmieniając co jakiś czas smoczki i obserwując dziecko.

 

niemowlę nie chce pić mleka

7. zbyt agresywne rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety niemowlaka wpływa na stopniowe zmniejszenie ilości spożywanego mleka. Dziecko w pewnym momencie wprowadzania pokarmów stałych zauważa, że posiłkiem można tak samo się nasycić, jak mlekiem, które do tej pory piło. Jeśli zbyt intensywnie wprowadzisz posiłki stałe do diety niemowlaka, może się okazać, że dziecko w zamian zrezygnuje ze spożywania mleka. W takiej sytuacji, gdy maluch zupełnie porzuci  picie mleka przed końcem 1 roku życia, warto przemycać je w posiłkach (np. dodawać do kaszy, placków, zupy), próbować podawać w kubeczku oraz wprowadzić do diety dziecka produkty z mleka krowiego.

 

dlaczego niemowlę nie chce pić mleka z piersi

 

8. soki, herbatki, kompoty, napoje

Słodkie napoje to także częsty winowajca porzucenia mleka przez dziecko. Maluch popijający w ciągu dnia bez ograniczeń soki, rozpuszczalne herbatki dla niemowląt, kompoty owocowe, czy inne dosładzane napoje, zupełnie traci ochotę na mleko. Nadmiar słodkich napojów w diecie maluch może spowodować też, że dziecko nie chce jeść posiłków stałych. Dlatego tak ważne jest podczas rozszerzania diety, wprowadzanie jako napoju wyłącznie wody. Wtedy od początku uczymy malucha dobrych nawyków żywieniowych, a co za tym idzie, dbamy o jego zdrowie i rozwój w przyszłości.

 

Może Cię zainteresować: Ząbkowanie – objawy, karmienie, apetyt

 

9 komentarzy dla “8 powodów dlaczego niemowlę nie chce pić mleka”

 1. Witam,
  A moze niekiedy poprostu nie chce mleka bo poprostu nie lubi??? Mozna to tak nazwac???
  Patrze na te 9 podpunktow i niestety zadne nie bylo przyczyna…od 3 mleka zaczynal sie buntowac na mleko z butelki…w 4mc calkowicie odmowil…zalamalam sie…z pomoca przyszla siostra z miska, lyzeczka i kaszka…buzie otwieral od razu szeroko…Oczewiscie mleko jest bardzo wazne bo to powinno byc podstawa malucha. Wiec poprostu nie majac innego wyjscia kupowalam kaszki na wodzie i zastapialam ta wode mlekiem mm. W taki jedynie sposob bylam w stanie dac mu melko. Ma teraz prawie 8 mc. Jest duzym chlopcem zjada kaszki, owoce i obiadki plus wode do popicia. Na widok butelki krzyczy 😛 niecierpi 😛 do 7mc wode podawalam lyzeczka . Teraz powoli pije z kubeczka pod moja kontrola 🙂
  Wszystko zalezy od malucha i jego charakterku 😛

  1. Agnieszko ile razy dziennie podawałaś kaszkę?
   Mój synek skończył 7 i nie chce wgl pić mleka. Wciskam wodę (butelką i z kubka)ale ile tej wody musi wypić żeby się nie odwodnił?
   Ja się załamuje, a od tych artykułów to już nie wiem co robić

   1. I co pani zrobiła?Bo córka ma refluks fizjologiczny i teraz też nie chce pić mleka, wody i w ogóle bardzo mało je,a ma dopiero 6 ,5 miesiąca.

 2. Dzień dobry mam takie pytanie dla czego córka która skończyła 6 miesięcy i 15 dni pije mało mleka modyfikowanego jest alergiczka na mleko krowie może tylko pić te mleko wypisane na receptę Bebilon Syneo pije nie jest odwodniona jest przeziębiona kaszle bardzo mocno katarek ma cały nosek zatkany oddsysam jej zakrapiam dodatko robię inhalację i nie ma efektu

 3. Nie wiem co mam robić jak się córeczka urodziła była na piersi za mało pokarmu miałam nie na jadała się przeszliśmy na mleko modyfikowane nic się nie działo z nią od 23 października robiąc kupkę robiła zieloną bardzo brzydką pojechaliśmy do szpitala stwierdzono uczuleniowe i związane z działaniem pokarmu zapalenie żołądkowo-jelitowe i jelita grubego

 4. Dzień dobry ja z tej strony piszę z zapytaniem dla czego dziecko pije mało mleka modyfikowanego ma skończone 6 miesięcy i 15 dni ma mleko specjalne Bebilon Syneo wypisywane na receptę jest uczulona na mleko krowie jest przeziębiona kaszle bardzo mocno katarek ma czyszczę noska dodatkowo jest inhalowna była karmiona mlekiem moim nie miałam wystarczająco pokarmu przeszliśmy na mleko modyfikowane do 23 października było wszystko dobrze nic się nie działo od 23 października zaczęła robić bardzo brzydkie luźne kupki zielone nie robiła wcześniej tak stwierdzono w szpitalu uczuleniowe i związane z działaniem pokarmu zapalenie żołądkowo-jelitowe i jelita grubego

 5. Chciałabym skończyć karmienie piersią, więc staram się najpierw nauczyć dziecko pic mleko modyfikowane. Z butelki, z kubeczka, z czego nie tylko…Pluje, nie chce. Mojego mleka, nawet bez domieszki mm, te też butelki/kubeczka/niekapka nie chce. Tylko pierś. Jak ją odstawię zanim polubi mm, to zapewne cały blok nie będzie spał razem z nami. W nocy przecież nie będę dawała łyżeczką kaszy 🤦‍♀️ Ma 11 miesięcy. Jakiś pomysł?

Komentarze zamiknięte.