Herbata z kopru dla niemowlaka

Herbatka koperkowa dla niemowlaka?

Herbatka koperkowa często jest polecana przy problemach z kolką niemowlęcą, na pobudzenie laktacji oraz problemy trawienne. Czy faktycznie herbatka koperkowa pomaga? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Lecznicze właściwości kopru włoskiego

Nasiona kopru włoskiego zazwyczaj stosuje się wspomagająco przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym.

Najważniejsze jego właściwości to:

 • wiatropędność,
 • przeciwdziałanie wzdęciom,
 • pobudzanie wydzielania soku żołądkowego,
 • pobudzanie perystaltyki jelit,
 • działanie rozkurczowe – zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

Herbatka koperkowa a karmienie piersią

Koper włoski często wchodzi w skład w herbatek dla kobiet karmiących piersią. Przypisuje mu się działanie pobudzające laktację. Jak jest naprawdę? Współczesne badania nie potwierdzają tej teorii. Wskazują nawet, że jego działanie może być wręcz odwrotne, czyli może powodować zmniejszenie produkcji mleka. Ponadto herbata z kopru włoskiego została zaklasyfikowana jako substancja o bardzo dużym ryzyku stosowania u kobiet w okresie laktacji. Co oznacza, że nie należy jej spożywać w czasie karmienia piersią.

 

Herbata z kopru dla niemowlaka na kolki

Herbata z kopru włoskiego na kolki?

O kolce niemowlęcej mówimy wtedy, gdy napady płaczu u dziecka trwają przez ponad trzy godziny dziennie, więcej niż trzy dni w tygodniu, przez dłużej niż trzy tygodnie. Ta dolegliwość dotyka około 10% do 40% niemowląt na całym świecie. Osiąga swój szczyt w wieku około sześciu tygodni. Objawy ustępują w wieku od trzech do sześciu miesięcy.

Często wśród naturalnych metod łagodzenia objawów kolki niemowlęcej polecane są różnego rodzaju herbatki ziołowe (w tym herbata koperkowa). Czy herbata z kopru włoskiego pomaga na kolki? Niestety nie ma jednoznacznych badań wskazujących na to, że herbata koperkowa faktycznie działa w tym kierunku. Ponadto aktualne zalecenia specjalistów zajmujących się żywieniem niemowląt mówią o tym, że nie powinno jej się podawać noworodkom, niemowlętom i małym dzieciom.

Więcej o produktach niewskazanych dla niemowląt możesz poczytać tutaj: Czego nie podawać niemowlakowi? Lista produktów zakazanych.

Herbatka koperkowa dla niemowlaka – aktualne zalecenia

W ziarnach kopru włoskiego (w herbatkach koperkowych również) występuje estragol, który jest uznany za substancję rakotwórczą i neurotoksyczną.

Włoski Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem w 2010 roku opublikował wyniki badań nad estragolem. Wskazywały one, że jego poziom w naparach z kopru włoskiego przygotowanych z ogólnodostępnych herbatek był zbyt wysoki, by móc uznać ich spożycie za bezpieczne, przynajmniej w przypadku noworodków.

Również według Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency) spożywanie naparów z kopru włoskiego przez dzieci do czwartego roku życia nie jest wskazane bez konsultacji z pediatrą.

W 2017 roku swoje stanowisko opublikowało też Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii , Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które zaleca, aby herbaty z kopru włoskiego nie podawać dzieciom przed ukończeniem 4 roku życia.

Pamiętaj, że każde podanie dziecku ziół w celach leczniczych najlepiej skonsultować z lekarzem, ponieważ nawet te, które są powszechnie uważane za bezpieczne, mogą wywoływać ostre alergie lub wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.

 

Źródła:

 • ESPGHAN, Complementary Feeding: A Position Paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition, 2017
 • Infantile Colic: Recognition and Treatment, Jeremy D. Johnson, Katherine Cocker, Elisabeth Chang, 2015
 • www.e-lactancia.org

 

2 komentarzy dla “Herbatka koperkowa dla niemowlaka?”

 1. Jak się ma obecność kopru włoskiego w daniach dla niemowląt? Przypadkiem dziś rzucił mi się w oczy w gotowym słoiczku z gotowym daniem od 5 miesiąca życia. Zawartość wynosiła 5%. Czy to znaczy, że lepiej byłoby więcej dziecku tego nie podać?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.