Herbata z kopru dla niemowlaka

Herbatka koperkowa dla niemowlaka?

Herbatka koperkowa jest często polecana przez babcie i starsze pokolenia jako naturalny sposób na łagodzenie dolegliwości brzuszkowych u niemowląt. Mimo to, opinie na temat jej stosowania wciąż są podzielone, zarówno wśród rodziców, jak i specjalistów. Czy herbatka koperkowa dla niemowlaka jest rzeczywiście dobrym wyborem? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Lecznicze właściwości kopru włoskiego

Herbatka z nasion kopru włoskiego to bardzo popularny napój, który zazwyczaj stosuje się wspomagająco przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym.

Najważniejsze właściwości, jakie przypisuje się herbatce koperkowej to:

  • wiatropędność,
  • przeciwdziałanie wzdęciom,
  • pobudzanie wydzielania soku żołądkowego,
  • pobudzanie perystaltyki jelit,
  • działanie rozkurczowe – zmniejszanie napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

Niewątpliwie w przypadku dorosłych taka herbatka może być stosowana wspomagająco w niektórych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Ale jak to jest z dziećmi? Czy one również mogą popijać taką herbatkę bez ograniczeń?

Herbata z kopru włoskiego na kolki?

Często wśród naturalnych metod łagodzenia objawów kolki niemowlęcej polecane są różnego rodzaju herbatki ziołowe (w tym herbata koperkowa dla niemowlaka). Czy herbata z kopru włoskiego pomaga na kolki? Niestety nie ma jednoznacznych badań wskazujących na to, że herbata koperkowa faktycznie działa w tym kierunku. Ponadto aktualne zalecenia specjalistów zajmujących się żywieniem niemowląt mówią o tym, że nie powinno jej się podawać noworodkom, niemowlętom i małym dzieciom. Zaleca się także ostrożność przy stosowaniu jakichkolwiek ziołowych środków u niemowląt.

Więcej o produktach niewskazanych dla niemowląt możesz poczytać tutaj: Czego nie podawać niemowlakowi? Lista produktów zakazanych.

 

Herbatka koperkowa dla niemowlaka

Herbatka koperkowa dla niemowlaka — aktualne zalecenia

W ziarnach kopru włoskiego (w herbatkach koperkowych również) występuje estragol, który jest uznany za substancję rakotwórczą i neurotoksyczną.

W odpowiedzi na obawy dotyczące estragolu, niektóre organizacje zdrowotne zalecają ostrożność przy spożywaniu produktów zawierających ten związek. Na przykład Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał estragol za potencjalnie rakotwórczy i genotoksyczny, zalecając ograniczenie jego spożycia, zwłaszcza przez niemowlęta i małe dzieci.

Również według Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency) spożywanie naparów z kopru włoskiego przez dzieci do czwartego roku życia nie jest wskazane bez konsultacji z pediatrą.

W 2017 roku swoje stanowisko opublikowało też Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii , Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które zaleca, aby herbaty z kopru włoskiego nie podawać niemowlętom. Herbatka koperkowa nie powinna znajdować się także w jadłospisie rocznego dziecka. Aktualne zalecenia ESPGHAN mówią, że najbezpieczniej wstrzymać się z podawaniem herbaty z kopru włoskiego aż do 4 roku życia dziecka.

Takie same rekomendacje znajdziemy w aktualnych zaleceniach Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci:

Ze względu na brak odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa dzieci do ukończenia 4. r.ż. nie powinny spożywać kopru włoskiego (tzn. oleju i herbaty z kopru włoskiego). Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021

 

Pamiętaj, że każde podanie dziecku ziół w celach leczniczych najlepiej skonsultować z lekarzem, ponieważ nawet te, które są powszechnie uważane za bezpieczne, mogą wywoływać ostre alergie lub wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.

 

Herbatka koperkowa a karmienie piersią

Koper włoski często wchodzi w skład w herbatek dla kobiet karmiących piersią. Przypisuje mu się działanie pobudzające laktację. Jak jest naprawdę? Współczesne badania nie potwierdzają tej teorii. Wskazują nawet, że jego działanie może być wręcz odwrotne, czyli może powodować zmniejszenie produkcji mleka. Ponadto herbata z kopru włoskiego została zaklasyfikowana jako substancja o bardzo dużym ryzyku stosowania u kobiet w okresie laktacji. Co oznacza, że nie należy jej spożywać w czasie karmienia piersią.

Herbatka koperkowa dla niemowlaka – podsumowanie

Estragol w herbatkach koperkowych dla niemowląt budzi pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa, ze względu na jego potencjalne działanie rakotwórcze i genotoksyczne. Choć koper włoski jest od dawna używany jako środek łagodzący dolegliwości trawienne, rodzice powinni być świadomi potencjalnych zagrożeń związanych z jego składnikami. Zawsze warto skonsultować się z pediatrą przed wprowadzeniem jakichkolwiek ziołowych środków do diety niemowlęcia i rozważyć alternatywne metody łagodzenia dolegliwości brzuszkowych. Zdrowie i bezpieczeństwo dziecka powinny być priorytetem w każdej decyzji dotyczącej jego opieki.

 

Źródła:

  • ESPGHAN, Complementary Feeding: A Position Paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition, 2017
  • Infantile Colic: Recognition and Treatment, Jeremy D. Johnson, Katherine Cocker, Elisabeth Chang, 2015
  • www.e-lactancia.org

 

2 komentarzy dla “Herbatka koperkowa dla niemowlaka?”

  1. Jak się ma obecność kopru włoskiego w daniach dla niemowląt? Przypadkiem dziś rzucił mi się w oczy w gotowym słoiczku z gotowym daniem od 5 miesiąca życia. Zawartość wynosiła 5%. Czy to znaczy, że lepiej byłoby więcej dziecku tego nie podać?
    Pozdrawiam

    1. Unikać trzeba herbaty, nasion, olejku z kopru włoskiego, w słoiczkach zapewne zostało użyte warzywo, a nie nasiona.

Komentarze zamiknięte.