jaki jogurt dla niemowlaka

Jaki jogurt dla niemowlaka? Porównanie składu jogurtów naturalnych

Jaki jogurt dla niemowlaka będzie najlepszy? Jaki powinien mieć skład? Ile jogurtu może zjeść dziecko? Takie pytania dostaję bardzo często. Również na naszej grupie o zdrowym żywieniu temat ten powraca jak bumerang 🙂 Dlatego przygotowałam kilka krótkich informacji na temat jogurtów w diecie niemowlaka oraz dodatkowo zestawienie jogurtów z dobrym składem, które mogę polecić.

Kiedy wprowadzić jogurt do diety niemowlaka?

Aktualne wytyczne mówią, że nabiał możemy wprowadzić do diety dziecka od początku rozszerzania diety, czyli po 6 miesiącu życia. Na pierwszy raz można wybrać np.: jogurt, serek homogenizowany naturalny, twaróg, czy odrobinę mleka użytą do przygotowania posiłku. Należy pamiętać, że powinny to być produkty pasteryzowane, naturalne oraz pełnotłuste. 

Niemowlętom nie należy podawać mleka krowiego niemodyfikowanego jako napoju, ale może ono być użyte jako niewielki dodatek do przygotowania posiłku. 

Mleko kozie niemodyfikowane również nie jest polecane dla niemowląt poniżej 12 miesiąca życia.

Ile jogurtu dla niemowlaka?

Jogurt, czy inne produkty nabiałowe nie powinny być posiłkiem zastępującym karmienie piersią, czy mleko modyfikowane.

Proponując dziecku jogurt, warto zadbać o to, aby znalazły się w nim także inne wartościowe składniki np. świeże owoce, produkty zbożowe itd.* Dzięki temu na talerzu powstanie pełnowartościowy, dobrze zbilansowany posiłek, a poza tym będzie różnorodność – to klucz do tego, aby wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe

Pamiętaj, że niemowlęta mają małe żołądki, więc mogą spożywać stosunkowo niewielkie ilości danego posiłku. Dlatego ważne jest, aby w małej porcji zmieścić sporą ilość kalorii i składników odżywczych.   

*Oczywiście, jeśli to pierwsza styczność malucha z jogurtem, to możesz podać sam jogurt. Dzięki temu dziecko zapozna się z jego smakiem i konsystencją. Jednak na późniejszym etapie warto go wzbogacić o inne składniki.

Jak często niemowlak może jeść jogurt?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. W zasadzie po 6 miesiącu niewielkie ilości można podawać dziecku nawet codziennie, jeśli maluch dobrze toleruje nabiał i nie ma problemów z niedoborem żelaza. Jednak tak jak pisałam wyżej, najważniejsze jest to, żeby dieta niemowlaka była zróżnicowana, a produkty mleczne były tylko jej niewielką częścią

Jogurt naturalny to dobre źródło wapnia i białka, jednak jego minusem jest to, że zawiera małe ilości żelaza, które jest kluczowe w okresie rozszerzania diety. Nabiał dodatkowo utrudnia wchłanianie żelaza – więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Żelazo w diecie niemowlaka. W związku z tym nie należy przesadzać z ilością produktów mlecznych w diecie malucha.

 

ile jogurtu dla niemowlaka

Jaki jogurt dla niemowlaka będzie najlepszy?

Sklepowe półki uginają się od jogurtów i serków typowo dla dzieci. Z wapniem, witaminami i …. masą cukru. Gotowe jogurty dla dzieci często zawierają też zagęstniki, aromaty i barwniki, a nawet kolorowe drażetki, czy zabawki dołączone do produktu 😱 Więcej na ten temat pisałam w artykule: Od kiedy Danonki? Czyli jak wybrać pierwszy serek dla niemowlaka

Jak zatem wybrać dobry jogurt dla niemowlaka?

Jedyna skuteczna metoda to czytanie składów.

Idealny jogurt powinien zawierać jedynie: mleko i żywe kultury bakterii (jeśli w składzie jest śmietanka lub białka mleka, to też jest ok).

Czego nie powinien mieć w składzie jogurt dla niemowlaka:

 • cukru/syropu glukozowego/zagęszczonych soków owocowych,
 • aromatów,
 • barwników,
 • zagęstników.

 

idealny jogurt dla niemowlaka
Jaki jogurt dla niemowlaka? – infografika

Czy podawać dziecku gotowe deserki jogurtowe dla niemowląt?

Moim zdaniem gotowe deserki dla niemowląt są zupełnie zbędnym produktem. Jedynie w sytuacji, gdy jesteśmy na jakimś wyjeździe i nie mamy dostępu do lodówki, taki produkt może być dobrym rozwiązaniem. 

Dlaczego nie polecam gotowych jogurtów dla niemowląt:

 • dziecko jedząc tego typu produkty nie pozna smaku prawdziwego jogurtu i nie nauczy się go jeść,
 • deserki najczęściej są dosładzane (cukrem, syropem lub zagęszczonymi sokami),
 • są zagęszczane skrobią, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Jogurty naturalne z dobrym składem, które warto kupić:

 

Jogurt naturalny dla niemowlaka
Kliknij, aby powiększyć grafikę.

 

Jaki jogurt dla niemowlaka – podsumowanie

Jogurt w diecie niemowlaka nie jest produktem obowiązkowym, ale jeśli sami jecie nabiał, to warto zaproponować go także maluszkowi na etapie rozszerzania diety. W pierwszym roku życia dzieci uczą się smaków i zdrowych nawyków żywieniowych, dlatego ważne jest, aby jogurt, który podasz dziecku był jak najlepszej jakości, naturalny i bez zbędnych dodatków.   

 

Może Cię też zainteresować:

Bilansowanie posiłków niemowlaka

 


Żródła:

 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
 • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016
 • NHS, Your baby’s first solid foods, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/

 

24 komentarzy dla “Jaki jogurt dla niemowlaka? Porównanie składu jogurtów naturalnych”

 1. Część z tych produktów (np. Jogurt Bakoma) zawiera mleko niepasteryzowane. A w artykule jest napisane, że produkty dla niemowląt powinny być pasteryzowane, jak więc jest z tymi jogurtami…?

  1. Aga, skąd takie informacje? Wszystkie jogurty podane na grafice są pasteryzowane i bezpieczne. Producent do wytworzenia jogurtu może użyć mleka niepasteryzowanego, ale wtedy w procesie produkcji jogurtu i tak jest ono pasteryzowane. Z tego co wiem, w Polsce bardzo ciężko jest dostać nabiał niepasteryzowany, jeśli nie ma się zaprzyjaźnionego rolnika.

   1. Czy GoVege jogurt kosowy dla 8 mc niemowlęcia może być dobry zawiera mim skrobię modyfikowana i bardzo się boje nie ma cukru córeczka ma skazę bmk

    1. Ciężko znaleźć jogurty roślinne z czystym składem, zazwyczaj zawierają dodatek skrobi, aby swoją konsystencją przypominały naturalny jogurt. Można raz na jakiś czas zaproponować dziecku taki jogurt w ramach urozmaicenia posiłku.

 2. Czyli jest Pani pewna, że ogólnie każdy jogurt jest produktem pasteryzowanym? Nie chciałam podważać wiarygodności tego artykułu tylko po prostu się zdziwiłam, bo jakiś rok temu jogurt Gęsty Bakoma miał w składzie „mleko pasteryzowane”, a od jakiegoś czasu zostało to zmienione na „mleko”. Myślałam więc że to dlatego by pokazać, że produkt jest nie poddany pasteryzacji. Poza tym „rodzaj” mleka jest rożny w poszczególnych produktach Bakomy. Będę wdzięczna za oświecenie mnie 😉 i rozwianie tych wątpliwości.

  1. Tak jestem pewna, właśnie skonsultowałam to jeszcze z technologiem żywności. Polskie prawo wymaga, aby mleko i przetwory mleczne sprzedawane w sklepach były pasteryzowane. Dowiedziałam się też, że ostatnio zmieniło się rozporządzenie w sprawie etykietowania żywności i nie trzeba teraz zaznaczać na opakowaniu, że mleko jest pasteryzowane, ponieważ tylko takie jest dopuszczone do obrotu.

 3. A jak to jest z zawartością białka? Zalecane jest, żeby „normalne” jogurty podawać od 10-11 miesiąca m. in. ze względu na dużą zawartość białka, co z kolei może obciążać nerki. W mlecznych/jogurtowych produktach dla dzieci zawartości białka wynosi ok. 1,3 g, a w tych dla dorosłych ok. 4 g.

  1. Dominika, zgadza się, zwykłe jogurty zawierają więcej białka niż jogurty dla niemowląt. Dlatego też jogurt naturalny, serek itd. nie powinien być samodzielnym posiłkiem w diecie niemowlaka, nie powinien zastępować karmienia mlekiem, a być jedynie dodatkiem do posiłku, tak samo jak mleko krowie.

 4. Bardzo dziękuję 🙂 pamiętam, że będąc w ciąży stresował mnie fakt czy faktycznie coś jest z mleka pasteryzowanego jeśli nie było to wyraźnie napisane na etykiecie. Pozdrawiam!

 5. A czy są jakieś łatwo dostępne jogurty kokosowe z dobrym składem dla dziecka z alergią na mleko i pochodne?

 6. A jeszcze dopytam czy są jakieś „zasady ogólne”, którymi trzeba się kierować przy wyborze jogurtów wegańskich właśnie?

  1. Ja sprawdzam, aby jogurt nie zawierał dodanego cukru, maltodekstryny, gumy ksantanowej, gumy guar i karagenu. Im krótszy skład tym lepiej.

 7. A czy jest szansa, że doda Pani rankingi dla niemowlaków z alergiami? Mam na myśli roślinne jogurty naturalne oraz napoje roślinne jako zamiennik mleka krowiego?

  1. Tak, mam to już zapisane, tylko ostatnio krucho u mnie z czasem. W wolnej chwili się tym zajmę 🙂

 8. A jaka porcja jogurtu będzie odpowiednia dla 9 miesięcznego malca? Synek nie chce już pić samego mleka, dostaje rano i wieczorem porcję kaszki po 180 ml, ale pediatra stwierdziła, że to za mało i powinnam podać jeszcze jogurcik. Ale w jakiej ilości? Są kubeczki po 180 g , 150 g lub 125 g. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. Gosia, rozumiem, że pediatra zaproponował podawanie nabiału, ze względu na to, że dziecko nie pije już mleka? Najlepiej byłoby znaleźć przyczynę niechęci do mleka i spróbować wrócić do niego. Mleko na tym etapie jest jeszcze ważnym składnikiem diety. Nie wiem jaką porcję jogurtu powinno zjeść Twoje dziecko, trzeba by było przeanalizować cały jadłospis maluszka.

 9. Cześć. Czy jogurt grecki to jogurt naturalny? Czy normalnie mogę podawać (córeczka 7,5mc)? Z nabiału próbowała na razie tylko twaróg. Człowiek głupieje trochę przy RD.

 10. Pani Natalio, a jak wygląda bezpieczeństwo podawania niemowlakowi domowego jogurtu, zrobionego na bazie sklepowego jogurtu + mleka pasteryzowanego (jogurt wyrabiany w jogurtownicy bądź termomixie). Czy jest to produkt bezpieczny dla dziecka czy lepiej wstrzymać się z domowymi wyrobami do jakiegoś wieku (jakiego)?

Komentarze zamiknięte.