KASZKI Z ŻELAZEM

Kaszki z żelazem

Ostatnio na Facebooku i Instagramie dostałam wiele pytań o kaszki wzbogacone o żelazo. Postanowiłam więc zrobić zestawienie, w którym znajdą się kaszki z żelazem o dobrym składzie. Napisałam też kilka słów o plusach i minusach tego typu produktów oraz o alternatywach dla kaszek instant.

Czy kaszki z żelazem są lepsze od zwykłych kasz?

Plusy kaszek instant wzbogaconych o żelazo:

  • zawierają więcej żelaza niż zwykłe kasze,
  • są łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Minusy kaszek fortyfikowanych:

  • są produktem bardziej przetworzonym niż zwykłe kasze,
  • żelazo dodane do nich słabiej się wchłania niż to naturalnie występujące w zwykłych kaszach.

 

Jak widzisz, kaszki z żelazem są świetnym rozwiązaniem, kiedy nie masz zbyt wiele czasu, czy energii na przygotowanie pełnowartościowego posiłku dla swojego maluszka. Musisz jednak pamiętać, że ta spora ilość żelaza zawarta w kaszce nie jest tak dobrze przyswajalna, jak żelazo ze zwykłej „dorosłej kaszy”. Dlatego ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kaszki fortyfikowane są lepsze od normalnych kasz. Decyzję musisz podjąć sama. Ja osobiście nigdy nie używałam gotowych kaszek dla niemowląt, ale myślę że dla dzieci z niedoborami żelaza może to być bardzo dobre rozwiązanie.

Kaszki z żelazem (bez cukru)

Spora część kaszek dla niemowląt dostępnych na rynku jest wzbogacana żelazem, jednak ciężko o takie, które jeszcze do tego będą miały w miarę dobry skład i nie będą zawierały dodanego cukru.

Udało mi się znaleźć zaledwie 4 kaszki bezmleczne, bez cukru, za to z dodatkiem żelaza. Jeśli znasz jakieś inne kaszki fortyfikowane z dobry składem, daj znać w komentarzu na dole 🙂

 

Kliknij, aby powiększyć obrazek.

 

Zboża z wysoką zawartością żelaza

Skoro ciężko jest dostać gotową dobrą kaszkę fortyfikowaną, to myślę, że warto zaproponować dziecku także domowe posiłki na bazie zbóż, które naturalnie zawierają spore ilości żelaza. Do ich przygotowania warto użyć:

  • amarantusa,
  • komosy ryżowej,
  • płatków owsianych,
  • kaszy lub płatków jaglanych,
  • kaszy lub płatków jęczmiennych,
  • kaszy lub płatków gryczanych.

Takie zwykłe „dorosłe” kasze wystarczy ugotować na wodzie i zblendować z owocami oraz odrobiną tłuszczu, aby otrzymać pełnowartościowy posiłek dla maluszka. Więcej o kaszach w diecie niemowlaka pisałam w artykule: Jaka kaszka dla niemowlaka.

 

Potrzebujesz prostych przepisów bogatych w żelazo?

Sprawdź nowego e-booka ŻELAZO NATURALNIE

żelazo naturalnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *