KASZKI Z ŻELAZEM

Kaszki z żelazem

Często dostaję pytania o kaszki wzbogacone o żelazo. Postanowiłam więc zrobić zestawienie, w którym znajdą się kaszki z żelazem o dobrym składzie (bez dodatku cukru). Zapraszam też do przeczytania całego artykułu, gdzie napisałam kilka słów o plusach i minusach tego typu produktów oraz o alternatywach dla kaszek instant.

Czy kaszki z żelazem są lepsze od zwykłych kasz?

Plusy kaszek instant wzbogaconych o żelazo:

 • zawierają więcej żelaza niż zwykłe kasze,
 • są łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Minusy kaszek z żelazem:

 • są produktem bardziej przetworzonym niż zwykłe kasze,
 • żelazo dodane do nich słabiej się wchłania niż to naturalnie występujące w zwykłych kaszach.

 

Jak widzisz, kaszki z żelazem są świetnym rozwiązaniem, kiedy nie masz zbyt wiele czasu, czy energii na przygotowanie pełnowartościowego posiłku dla swojego maluszka. Musisz jednak pamiętać, że ta spora ilość żelaza zawarta w kaszce nie jest tak dobrze przyswajalna, jak żelazo ze zwykłej „dorosłej kaszy”. Dlatego ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kaszki z żelazaem są lepsze od normalnych kasz. Decyzję musisz podjąć sama. Ja osobiście nigdy nie używałam gotowych kaszek dla niemowląt, ale myślę że dla dzieci z niedoborami żelaza może to być bardzo dobre rozwiązanie.

Kaszki z żelazem (bez cukru)

Spora część kaszek dla niemowląt dostępnych na rynku jest wzbogacana żelazem, jednak ciężko o takie, które jeszcze do tego będą miały w miarę dobry skład i nie będą zawierały dodanego cukru. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ od początku rozszerzania diety powinniśmy kształtować zdrowe nawyki u naszych maluszków. Proponowanie dosładzanych kaszek już na samym początku styczności z jedzeniem przyzwyczaja dziecko do mocno słodkich smaków, a co za tym idzie, kształtuje nieprawidłowe wzorce. Dlatego dla niemowląt warto wybierać produkty bez dodatku cukru.

 

Może Cię zainteresować: Kaszka do picia na noc?

 

Udało mi się znaleźć zaledwie 6 kaszek bez cukru, za to z dodatkiem żelaza.

kaszki z żelazem
Kliknij, aby powiększyć obrazek.

Zboża z wysoką zawartością żelaza

Skoro ciężko jest dostać gotową dobrą kaszkę fortyfikowaną, to myślę, że warto zaproponować dziecku także domowe posiłki na bazie zbóż, które naturalnie zawierają spore ilości żelaza. Do ich przygotowania warto użyć:

 • amarantusa,
 • komosy ryżowej,
 • płatków owsianych,
 • kaszy lub płatków jaglanych,
 • kaszy lub płatków jęczmiennych,
 • kaszy lub płatków gryczanych.

Takie zwykłe „dorosłe” kasze wystarczy ugotować na wodzie i zblendować z owocami oraz odrobiną tłuszczu, aby otrzymać pełnowartościowy posiłek dla maluszka. Więcej o kaszach w diecie niemowlaka pisałam w artykule: Jaka kaszka dla niemowlaka.

 

Potrzebujesz prostych przepisów bogatych w żelazo?

Sprawdź nowego e-booka ŻELAZO NATURALNIE

żelazo naturalnie

 

 

2 komentarzy dla “Kaszki z żelazem”

  1. Skład tej kaszki w wersji bez cukru jest ok. Natomiast jeśli Twoje dziecko nie jest alergikiem, to w ogóle nie brałabym pod uwagę tej kaszki. Są inne, lepsze, o wiele bardziej wartościowe produkty – tutaj masz tylko ryż, mączkę chleba świętojańskiego + oleje, witaminy i minerały.

Komentarze zamiknięte.